Gebelik Takibi: Hafta Hafta Hamilelikte Bebek Gelişimi

Hem bebeğinde hem de sende olacak değişimler, hangi trimesterde neye ihtiyacın olacağı, tüm ayrıtıları ile hafta hafta hamilelik serimizde. Bu yazıda ise anne karnında bebek gelişimini derli toplu göstermenin güzel olacağını düşündük.

Hadi bak bakalım, bebeğinin karnındaki gelişimi hangi hafta nasıl olacak, hangi hafta hangi organı gelişecek, seni ne zaman duymaya başlayacak?

Hamilelik haftası, 2 hafta önce gerçekleşen son adet döneminin ilk günü başlar. Bu nedenle hamileliliğin ilk 2 haftası bebeğin gelişimi için henüz bir şey ifade etmiyor. Aşağıdaki haftalar ceninin anne karnında gelişimi haftaları, aklında olsun.

Bu arada şunu da belirtelim, nasıl ki gelişim çocuktan çocuğa farklılık gösteriyor, anne karnındaki bebek için de aynı durum geçerli. Yani bunlar ortalama değerler, tam karşılığını bulamazsan lütfen endişelenme.

Hayatının en özel dönemlerinden biri olan gebeliğini, hikaye tadında tüm ayrıntılarıyla okumak istersen: Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek!

1. Trimesterde Anne Karnında Bebek Gelişimi

  • Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde, yani 1. trimesterde, hamile olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşayacak, bu yeni duruma alışmaya çalışacaksın.
  • Erken dönem hamilelik septomları ufak ufak seni yoklayacak.
  • Bu dönemde bebeğin, yavaş yavaş oluşmaya başlayacak.

1.Trimester: Hamilelikte İlk 3 Aylık Dönem

 

1. Hafta

Bu hafta bebeğinin boyu 0,150 mm, büyüklüğü ise toplu iğne ucu kadar. Henüz organ gelişimi ya da hareketi yok. 

2. Hafta

Bebeğin boyu 0,36-1mm civarında, bir haşhaş tohumu büyüklüğünde. Plasenta, germinal tabakalar, beyin, saç ve deri oluşuyor. Karaciğer, pankreas ve tiroit bölümü gelişiyor. İskelet, bağ dokuları, kan sistemi, urogenital sistem ve kasların çoğu oluşuyor.

1. ve 2. Haftalar

3. Hafta

Bebeğin 1.25 mm uzunluğunda, büyüklüğü ise bir susam tanesi kadar. Kalbini oluşturacak tabaka gelişiyor. Beyin, omurilik, kas, kemik yapıları, iskelet şekilleniyor.

3 Haftalık Gebelik

4. Hafta

Bebeğin 2 mm-4 mm uzunluğunda ve büyüklüğü bir mercimek tanesi kadar. Baş ve kuyruktan oluşan bir embriyo halinde. Nöral tüpleri kapanıyor, ilk beyin odacıkları ve gözleri oluşuyor, organ tomurcukları beliriyor, kalp boşlukları birleşiyor.

4 Haftalık Gebelik

5. Hafta

4 mm-5 mm uzunluğunda, büyüklüğü bir yaban mersini kadar. Bacak tomurcukları kısa yüzgeçler gibi beliriyor, kol tomurcukları büyüyor, el ve kol-omuz bölümleri ayrılıyor, el ve ayaklarda parmak yerleri tomurcuklanıyor, kalbi çıkıntı yapıyor, akciğerlerde ilk bronş oluşuyor, beyni oluşturan yarı küreler gelişiyor, göz ve burun delikleri oluşuyor, bağırsaklar gelişiyor.

5 Haftalık Gebelik

6. Hafta

1,4 cm-2 cm boyunda ve bir barbunya tanesi kadar. Göz kapağı çukurları oluşuyor, retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlıyor, kulaklar şekilleniyor, kalpteki aort ve akciğere ait tüpler belirgenleşiyor, bronşlar dallara ayrılıyor, gövde uzayıp genişliyor, dirsekler oluşuyor, kollar ve bacaklar uzuyor, ayak parmakları oluşuyor. Küçük hareketleri var ancak tabii ki hissedebileceğin gibi değil. Kollar dirseklerden bükülü kalbin üzerine kıvrılıyor.

6 Haftalık Gebelik

7. Hafta

Bebeğin 2,2 cm-3 cm uzunluğunda, bir zeytin tanesi büyüklüğünde. Kolları ve bacakları uzuyor, parmak uçları genişliyor, baş dikleşiyor, göz kapakları gözleri örtüyor, dış kulak kepçeleri belirginleşiyor.

7 Haftalık Gebelik

8. Hafta

3,1 cm-4,2 cm boy ve 5 gram kiloya sahip. Neredeyse küçük bir erik kadar. Bu haftanın sonunda embriyo fetüse dönüşüyor. Uç hücre tabakası oluşuyor, fetal organ sistemlerinin gelişimi başlıyor. İnsan görünümüne kavuşuyor.

8 Haftalık Gebelik

9. Hafta

4,4 cm-6 cm uzunluğunda ve 8 gram ağırlığında, küçük bir limon kadar. Başı, vücudunun yarısı kadar. Çenesi göğüsten ayrılıyor, boyun uzuyor, el parmaklarındaki tırnakları uzuyor. Dış üreme organları ayırt edilmeye başlıyor.

9 Haftalık Gebelik

10. Hafta

Bebeğin 6,1 cm uzunluğunda, kilosu ise 8-14 gram. El ve ayak parmakları ayrılıyor, tırnakları büyüyor. Vücudunda ince tüyler beliriyor. Dış üreme organları cinsiyete dair ipuçları vermeye başlıyor. İnce bağırsak ufak ufak kasılıyor ve glikozu absorbe edebilir hale geliyor. Hipofiz bezi birçok hormonu üretmeye başlıyor.

Kalp atışı duyulmaya başlayabilir. Rahim içinde hareket eder ama pek fark edilmez. Belli noktalardan uyarıldığında ağzını açabilir, el ve ayak parmaklarını oynatabilir.

10 Haftalık Gebelik

11. Hafta

6,5-7.8 cm boyunda ve 13-20 gr ağırlığında. Başın büyümesi yavaşlıyor. Yüzü daha çok insan görünümünde. Başın yan taraflarında oluşan gözler yakınlaşıyor. Kulaklar normal yerini alıyor. Dış üreme organları cinsiyet ayrımı yapılacak kadar gelişiyor. Bağırsak karın boşluğuna kayıyor.

11 Haftalık Gebelik

12. Hafta

İlk trimester'in sonunda bebeğinin boyu 8-9,3 cm ve 25 gr ağırlığında, neredeyse yumruğun kadar. Gözler olması gerektiği konumlarına doğru ilerlemeye, boyun uzamaya devam ediyor. Çene artık gövdeye dayanmaz. Cinsiyet gelişimi devam ediyor. 

12 Haftalık Gebelik

 

2. Trimesterde Anne Karnında Bebek Gelişimi

  • İkinci 3 aylık dönemde artık hamileliğe alışmış bir anne adayı olarak erken dönem semptomlarını daha rahat atlatacaksın.
  • Bu dönem, gebeliğinin en sorunsuz dönemi olacak.
  • Bebeğin muazzam bir hızla büyüyecek.
  • Tekmelerle, yumruklarla sana kendini hissettirecek.

2. Trimester: Gebelikte İkinci Üç Aylık Dönem

Gebelikte Yapılan Testler: 2. Trimester Testleri Hangileridir?

13. Hafta

İkinci trimester'in başında bebeğin 9,3-10,3 cm uzunluğunda ve 50 gram ağırlığında. Derisi inceliyor. Lanugo denen ince tüyler vücudunu kaplıyor. Gözleri yerlerine doğru ilerlemeye devam ediyor. Kulakları gelişmeye devam ediyor. Kemikleri güçleniyor ve kalsiyum biriktiriyor. İskeleti görülebilir hale geliyor.

13 Haftalık Gebelik

14. Hafta

10,8-11.6 cm uzunluğunda ve 80 gram civarında. Lanugo tüyleri başını kaplıyor. Göbek kordonu vücudun aşağısına doğru kayıyor. Ellerindeki tırnaklar tamamen oluşuyor. Bacakları kollarından daha uzun.

Kolları ve bacakları hareket edebilir. Bu dönemde bir ihtimal hareketlerini hissedebilirsin.

14 Haftalık Gebelik

15. hafta

Bebeğin 11-12 cm boyunda ve 100 gram ağırlığında. Yağ oluşumu başlıyor. Hareketleri daha çok hissedilir hale geliyor. Emebilir ve yutabilir. 

15 Haftalık Gebelik

16. Hafta 

12,5-14 cm uzunluğunda ve 150 gram kilosunda. El ve ayak parmakları ile parmak izleri tamamlanıyor. Dönmeleri, tekmeleri ve hareketleri daha fazla hissediliyor. Hıçkırabilir ve esneyebilir.

16 Haftalık Gebelik

17. Hafta

Bebeğinin boyu bu hafta 13-15 cm, kilosu ise 200 gram civarında. Cildi, amniyotik sıvıdan korunmak için verniks maddesi ile kaplanıyor. Böbrekleri idrar üretebilir. Sesleri duymaya başlayabilir. Parmak emmek, başını hareket ettirmek gibi bilinçli kas hareketlerinde bulunabilir.

17 Haftalık Gebelik

18. Hafta

14-16 cm uzunluğunda ve 260 gram ağırlığında. Cinsiyeti kızsa rahmi tamamen şekilleniyor, vajina kanalı gelişmeye başlıyor. Erkekse testisleri karnından aşağıya iniyor. Cildi kalınlaşıyor. Saç ve tırnakları gelişmeye devam ediyor.

Dönebilir, kıvrılabilir, tekme ve yumruk atabilir.

18 Haftalık Gebelik

19. Hafta

18 cm boyunda ve 300 gr kilosunda. Bu hafta tat almaya başlıyor. Kolları ve bacakları doğru oranı buluyor. Beyinle kasları arasındaki nöronları bağlanıyor. Kıkırdak dokuları kemiğe dönüşmeye başlıyor.

19 Haftalık Gebelik

20. Hafta

Bebeğin 19 cm uzunluğunda ve 350 gram ağırlığında. Göz kapakları gelişiyor. Dokunma, görme, işitme ve tat alma duyuları gelişiyor. Üreme sistemi gelişmeye devam ediyor. Kız ise vajinası oluşuyor. Rahmi ve yumurtalıkları yerleşiyor. Erkekse testisleri testis torbasına doğru inmeye devam ediyor.

Bu hafta yüzüne ve uzuvlarına dokunabilir, parmağını emebilir.

20 Haftalık Gebelik

21. Hafta

Boy 20 cm, kilo ise 455 gram. Bebeğin tombullaşıyor ama cildi hala buruşuk. Lanugo tüyleri koyulaşıyor. Yüzü ve vücudu doğumdaki bebek görünümüne kavuşuyor. Ciğerlerindeki damarlar solunuma hazırlanmak için büyümeye devam ediyor. Düzensiz hareketlerine devam ediyor.

21 Haftalık Gebelik

22. Hafta

21 cm uzunluğunda ve 540 gram ağırlığında. Kirpikleri, kaşları, saçları tamamlanıyor. İç kulağı gelişiyor. Yemek yedikten sonra yükselen kan şekeri nedeniyle hareketlerini daha çok hissedebilirsin. Sert tekmeler atabilir.

22 Haftalık Gebelik

23. Hafta

Boyu 22 cm, kilosu ise 700 gram. Kılcal damarları oluşuyor ve içleri kanla doluyor. Ciğerlerinde hava kesecikleri oluşuyor. Burun delikleri açılmaya başlıyor. Ses telleri çalışmaya başlıyor. Hıçkırıyor ilk nefes alma denemelerine başlıyor. Tekme ve yumruk savurabilir.

23 Haftalık Gebelik

24. Hafta

Bebeğin bu hafta 23 cm uzunluğunda ve 910 gram ağırlığında. Gözleri açılmaya başlıyor. Göz rengi belli değil, pigment yok. Uyuma-uyanma düzeni oluşturuyor. 5 duyu organları tamamen gelişiyor. Parlak ışıkta ya da yüksek seste daha çok hareketleniyor.

24 Haftalık Gebelik

25. Hafta

24 cm uzunluğa, 1 kiloya sahip. Tat alma tomurcuğu gelişiyor. Göz kapakları açılıyor. Besinlere göre tekmeleri, hareketleri değişiklik gösteriyor. Hareketleri genel olarak azalabiliyor. Gözlerini açıp kapayabiliyor.

25 Haftalık Gebelik

26. Hafta

Boyu 25 cm, ağırlığı ise 1,1 kg. Beyin dokusu artıyor, beynin yüzeyinde çukurlar ve oluklar oluşuyor. Saçları uzuyor. Yağ oranı artıyor. 20-30 dakikalık uyku düzeni var. Göz kırpabiliyor, öksürüyor, parmağını emiyor, hıçkırıyor, nefes alabiliyor.

26 Haftalık Gebelik

27. Hafta

İkinci trimester'in sonunda boyu 26 cm, kilosu ise 1,25 kg. Yağlanmaya ve tombullaşmaya devam ediyor. Alanı kısıtlandığından daha az hareket ediyor. Yine de dirsekleriyle sert vuruşlar yapabiliyor.

27 Haftalık Gebelik


Hamile alışverişine çıkmak için en keyifli dönem: Hamileliğin Balayı: 2. Trimesterde İhtiyacın Olacak 6 Şey

3. Trimesterde Anne Karnında Bebek Gelişimi

  • Doğuma yaklaştığın bu son 3 aylık dönemde semptomlar tekrar belirecek.
  • Karnında gerçek bir bebeği taşımanın mutluluğunu yaşayacaksın (Hoşça kal fasulye).
  • Doğumun yaklaşmasıyla endişelerin ve heyecanın artabilir, biraz daha sabır.

 

3. Trimester: Hamilelikte Son 3 Ay

28. Hafta

Üçüncü ve son trimester ile birlikte boyu 27 cm, kilosu 1,35 kg. Beyni gelişiyor, lanugo tüyleri dökülmeye başlıyor. Hareketleri düzensiz olabilir.

28 Haftalık Gebelik

29. Hafta

Boy 28 cm, kilo ise 1,6 kg. Erkekse testisleri erbezlerinin yanına hareket ediyor. Kızsa klitorisi iyice belirginleşiyor. Ciğerleri ve beyni iyice gelişiyor. REM uykusu uyumaya başlıyor. Işığı takip edebiliyor. Hareketleri düzene oturuyor.

29 Haftalık Gebelik

30. Hafta

29 cm uzunluğuna, 1,8 kg ağırlığına ulaştı. Yağlanması nedeniyle cildi artık şeffaf değil. Ayva tüyleri büyük oranda dökülüyor. Hareketleri ve tekmeleri azalıyor.

30 Haftalık Gebelik

31. Hafta

Boy 30 cm, kilo 2 kg. Bağışıklık sistemi gelişiyor, ciğerlerinin gelişimi neredeyse tamamlanıyor. Hareketli ve dingin olduğu zamanlar artık rutine oturuyor.

31 Haftalık Gebelik

32. Hafta

Uzunluğu 32 cm, ağırlığı 2,28 kg. Cildini koruyan verniks tabakası kalınlaşmaya başlıyor. Tırnakları parmaklarının ucuna kadar geliyor.Hareketlerinde belirgin bir fark yok.

32 Haftalık Gebelik

33. Hafta

33 cm, 2,5 kg. Beyin hücreleri artmaya devam ediyor. Kafasının büyümesi hızlanıyor.Yeri iyice daraldığından hareketleri azalıyor ama gerilme, yuvarlanma ve kıpırtı hissedebilirsin. Başı pelvise doğru dönebilir.

33 Haftalık Gebelik

34. Hafta

Boyu 34 cm, kilosu 2,75 kg. Sindirim sistemi hazır. Yağ depolamaya devam ediyor, yüzü de bir hayli yuvarlık. Genellikle artık sabit duracağı pozisyonu alır.

34 Haftalık Gebelik

35. Hafta

35 cm boyda, 2,95 kg kiloda. İlk nefes hazırlığını yapıyor, ciğerlerine amniyon sıvısı çekip boşaltıyor. Baş parmağını emiyor, gözlerini kırpıştırıyor.

35 Haftalık Gebelik

36. Hafta

Boyu 35 cm, kilosu 3,1 kg. Lanugo tüylerinden ve verniks tabakasından neredeyse tamamen kurtuluyor. Genellikle hareketleri az.

36 Haftalık Gebelik

37. Hafta

Bebeğin bu hafta 36 cm uzunluğunda, 3,25 kilosunda. Doğmak üzere, bekliyor. Genellikle hareketleri az.

37 Haftalık Gebelik

38, 39, 40. Haftalar

Artık sona geldik. Boyu 38 cm, kilosu 3,4 kg. Doğdu, doğacak! Genellikle hareketleri az.

38 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

40- 41 Haftalık Gebelik

 

Son demler: Hamileliğin Son Ayları: 3. Trimesterde İhtiyacın Olan 7 Şey

 

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Kaynakça ve İleri Okuma

Gebelikte Yapılan Testler: 1. Trimester Testleri Hangileridir? Gebelikte Yapılan Testler: 3. Trimester Testleri Hangileridir?

Kaynaklar: Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glade B. Curtis, Judith Schuler, Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.