Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık bir kader değil! Bu yazıda kısırlık nedenleri, tedavileri, tüp bebek yöntemi, aşılama, varikosel ve en iyi tüp bebek merkezleri hakkında her şey var!

Lenfosit Aşısı Ne İşe Yarar, Düşük Tedavisindeki Yeri Nedir?

Tekrarlayan düşükler mi yaşıyorsun? “Çocuğum olmuyor!” diye üzülüyor ve bu konuda bir çözüm yolu mu arıyorsun? Sana bu yazıda düşük tedavisi konusunda başarı şansı çok yüksek bir yöntem olan lenfosit...

Taşıyıcı Annelik Nedir? Türkiye'de Yasal mı?

Kadınlarla ilgili kısırlık durumları söz konusu olduğunda düşünülen alternatiflerden biri olan taşıyıcı annelik, kafaları oldukça karıştıran bir konu. Taşıyıcı annelik nasıl olur, Türkiye'de taşıyıcı...

Azospermi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde kısırlık nedenlerinden biri olan azospermi nedir, nasıl ortaya çıkar, tedavisi var mıdır gibi merak edilen tüm sorulara bu yazıda cevap verdik.

Yumurta Dondurma Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Bazı şartlar nedeniyle ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak istiyor ama doğurganlığını kaybetmekten korkuyorsan, müjde! Yumurta dondurma işlemi ile geç yaşta anne olman da mümkün!

Bu konuyu...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (95)

tüp bebek tedavisi

Arakaşlar böyle bir sorum var. Sizin aranızda erken menopoza giren var mi?... devamı

Menopoz döneminde hamile olabilme ihtimal varmı i

Merhabalar 44 yaşındayım hormon tahliller sonucunda menopoz başlangıcı olduğunu öğrendim. Adet her ay oluyorum temmuz 2de adetli idim temmuz 20de tekrar adet olucakmış gibi belirtiler oldu kahverengi... devamı

Yumurta donasyon konusunda 1 haftalık çalışmalarım

Bir hafta önce yumurta donasyon konusunu açtım, yorumlarınızı okuduktan sonra kendim de biraz araştırdım bu konuyu. Anladığım kadarıyla en uygun klinikler Çek te ve Ukraynada. Fiyatlar ve hizmet konus... devamı

İleri yaş tüp bebek

Merhaba ben ben şuna 46.5 yaşındayım malisef iki tüp bebek denemesi başarısız oldu tutmadı. Resmî nikah olmadığı için birçok yer kabul etmedi. Siz nikah olmadan kabul ediyor musunuz ve benim anne olma... devamı

Hafta Hafta Hamilelik

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Görüntüle

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Kısırlık tedavisi ve tüp bebek yöntemi ile ilgili her şey burada!

Eğer eşinle en az 1 yıl korunmadan cinsel ilişkiye girdiğin halde hamile kalamıyorsan, bunun sebebi kısırlık, diğer adıyla infertilite olabilir. Kısırlık çoğunlukla bazı sebeplere bağlı gelişir ama sebebi tam olarak belirlenemeyen çeşitleri de vardır.

Kısırlık sorunu kadın ya da erkeklere bağlı olarak gelişebilir. Ancak kısırlığı bir kader kabul edip, asla çocuk sahibi olamayacağını düşünme! Artık birçok tedavi yöntemi mevcut ve çoğu oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Tüm bu yöntemler ve kısırlık konusuna dair öğrenmek isteyeceğin her şey burada!

Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkekler ve kadınlarda görülen kısırlık nedenleri birbirinden farklıdır. Erkeklerde kısırlık;

 • Sperm kalitesizliği,
 • Sperm kanallarında tıkanıklık,
 • Varikosel,
 • Beslenme bozukluğu,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Yüksek sıcaklıklara maruz kalma gibi sebepler nedeniyle meydana gelebilir.

Kadınlarda kısırlık ise;

 • Yumurtalık tüplerinde tıkanıklık,
 • Polikistik over sendromu,
 • Rahim problemleri,
 • İlerlemiş yaş,
 • Hormon bozuklukları gibi nedenlerle görülebilir.

Kısırılık belirtileri nelerdir?

“Kısırlık nasıl anlaşılır?” sorusuna cevap verelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 1 yıl korunmasız cinsel birliktelik yaşandığı halde çocuk sahibi olamamak, en büyük kısırlık belirtisi! Ancak bunlar dışında başka belirtiler de söz konusu. Bunları yine ayrı ayrı değerlendirebiliriz.

Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır? Erkeklerde kısırlık belirtileri** arasında;

 • Boşaldıktan sonra gelen sperm miktarında azalma,
 • Penis yapısında bozukluk,
 • Spermlerin vücuttan hiç çıkmaması,
 • Testislerin üzerindeki damarların varisleşmesi gibi durumlar var.

Kadınlarda kısırlık belirtileri içinde ise;

Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?

Yukarıdaki tüm şikayetlerle bir uzmana başvurduğunda doktorun, bu durumun altında yatan sorunu bulmak için bazı tetkiler isteyecektir. Bunlar arasında;

Eğer bu testlerin sonucunda bir kısırlık durumu teşhis edilirse, doktorun sen ve eşine uygun bir infertilite tedavisine başlayacaktır.

Tüp bebek

Kısırlık için en çok tercih edilen ve en yüksek başarı oranına sahip yöntem, muhakkak tüp bebek tedavisi! Hadi bakalım, tüp bebek nasıl yapılır?

Önce kadın yumurta hücreleri bir iğne tedavisi ile olgunlaştırılır. 12 gün süren bu tedavi sonrası olgunlaşan yumurtalar toplanır ve bir yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Ardından en iyi olgunlaşmış olanlar seçilerek yumurtalar toplama işlemi yapılır.

Bu işlemin yapılacağı gün erkek spermleri de toplanır. Sperm örneği alınacağı günden 2-4 gün önce cinsel perhize girilmesi gerekiyor. Bu sperm hücreleri de mastürbasyon ile elde ediliyor. Bunun için hastanelerde özel bir oda ve çeşitli malzemeler bulunabiliyor.

Bu sperm ve yumurta, laboratuvar ortamında döllendiriliyor. Oluşan embriyolar içinden en kalitelisi seçilip rahime embriyo transferi yapılıyor.

Bu işlemden yaklaşık 15 gün sonra bir gebelik testi yapılıp gebeliğin olup olmadığı inceleniyor.

Bu işlem genellikle tüp bebek merkezlerinde gerçekleştiriliyor.

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır? 6 Maddede Tüp Bebek Aşamaları Neler?

Aşılama

Aşılama yöntemi için hem kadın hem de erkekler için uygulanan bir kısırlık tedavisi. Önce spermlere yapılan işlemden bahsedelim.

Önce mastürbasyon yöntemi ile sperm hücreleri toplanır. Ardından bu sperm hücrelerine özel bir yıkama işlemi uygulanır. Bu işlemin ardından en kaliteli spermler seçilir ve dondurulur. Ardından çeşitli ilaçlarla yumurtaların kalitesi ve sayısı arttırılır. Yumurtaların gelişimi ultrasonla düzenli olarak incelenir ve 17-18 mm civarına geldiğinde olgunlaşan yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır.

Bunun üzerinden geçen 36 saat sonra aşılama tedavisine başlanır. Dondurulan spermler direkt rahme yerleştirilir ve gebelik şansı artar.

Aşılama ile Hamile Kalmak Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Mikroenjeksiyon

Tüp bebek yöntemine benzeyen bu kısırlık tedavisinde yine olgunlaşan yumurtalar ve sperm örnekleri toplanıp laboratuvar ortamında döllendiriliyor. Ancak tüp bebek yönteminden farklı olarak mikroenjeksiyonda sperm, yumurta hücresine enjekte ediliyor ve direkt döllenme sağlanıyor.

Mikroenjeksiyon tedavisinde ilerleyen aşamalar tüp bebekle tamamen aynı şekilde ilerler.

Daha fazla bilgi için: Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir: 6 Soruda Cevapladık!

En iyi tüp bebek merkezlerini bulmak ister misin?

Eğer tüp bebek tedavisi yaptıracaksan, başarı oranı en yüksek, başarılı ve referanslı merkezler arayacaksın. Biz senin için alanında uzman tüp bebek merkezlerini bir araya getirdik. Hemen incelemelisin: Türkiye Genelinde En Çok Tercih Edilen 10 Tüp Bebek Merkezi