Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğin doğdu ve büyümeye başladı; şimdi de doğum sonrası gelişim takibinde sıra! Ay ay bebek gelişimi nasıl olur, gün geçtikçe bebeğinde gözlemleyeceğin ve olması gereken değişimler nelerdir sorularının cevaplarını makalelerimizden öğrenebilirsin.

1 Aylık

1 Aylık Bebek Gelişimi

Uzun bir hamilelik dönemi ve doğum sürecinden sonra sonunda bebeğine kavuştun. Artık hafta hafta hamileliğini takip etme sürecin bitti! Bebeğinin gelişmelerini, büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. İlk ayda ne kadar değişiklik olabilir diye düşünme ve her gün yeni bir keşifle karşılaşmaya hazır ol! İşte 1 aylık bebek gelişimi!

2 Aylık

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinle ilk ayını bitirdin. 2. ayın geçen aya göre daha rahat ve tecrübeli geçeceğine emin olabilirsin. Uyku düzeni oluşmaya başlayacak olan bebeğin hareketlenecek ve sana tepkiler verecek. Şanslıysan ilk gülücüğünü bile alabilirsin. Bu aydaki beslenme sıklığı, uyku düzeni ve karşılaşacağın 2. ay bebek davranışları neler? Bebeğin nasıl bir duyusal gelişim sürecinden geçecek? Hepsini 2 aylık bebek gelişiminde öğrenebilirsin!

3 Aylık

3 Aylık Bebek Gelişimi

Kocaman iki ay bitti. Bebeğinle birlikte geçireceğiniz keyifli süreçler başlamak üzere. Çünkü artık seni resmen tanıyacak, gülücükler ve çığlıklar atacak, ellerini keşfedip onları birbirine vurmak en büyük mutluluğu olacak. Hazırsan 3 aylık bebek gelişimini okumaya başla!

4 Aylık

4 Aylık Bebek Gelişimi

Daha bilinçli hareketler ve eylemler zamanına hoş geldin. Bebeğin artık 4 aylık oldu. Bu ayın sonunda büyüdüğünü ve artık bir oyun bebeği olduğunu daha iyi anlayacaksın. Şimdi 4 aylık bebek beslenmesinden gelişimine, uyku düzeninden görme yetisine kadar bu ayın her detayını öğrenmeye hazır mısın? İşte, 4 aylık bebek gelişimi!

5 Aylık

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin yavaş yavaş duygularını belli etmeye ve hareketlenmeye başladığı, iletişiminin güçlü olduğu, cıvıldamalarının evini ısıttığı ay geldi. Bu ay hakkında her şeyi öğren! İşte 5 aylık bebek gelişimi!

6 Aylık

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak oldukça aktif durumda. Öğrenme duyuları oldukça açık ve 5 duyusunu koordine etmeye hazır. Bunların neler olduğunu merak ettiğini biliyoruz. İşte, beslenmesinden uykusuna, dişlerinden gelişimine kadar 6 aylık bebek gelişimi hakkında her şey!

7 Aylık

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin her geçen gün değişiyor ve gelişiyor! Beslenmesi, gelişimi ve iletişimi artık takip edemeyeceğin kadar hızlı! Bu ayda seni neler bekliyor, bilmek istersen 7 aylık bebek gelişimi hakkında her şeyi bu yazıdan incelemeye başlayabilirsin!

8 Aylık

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık yenidoğan bebek refleksleri yerine daha bilinçli ve amaca yönelik hareketler yapmaya başladı. Çünkü artık 8 aylık! İstedikleri ağlayarak değil, daha çok göstererek veya yönelerek belirtecek. Daha fazla ayrıntı için 8 aylık bebek gelişimi yazımızı oku.

9 Aylık

9 Aylık Bebek Gelişimi

Dokuzuncu ayda bebeğinle iletişim kurman artık daha eğlenceli ama eski aylara göre biraz daha yorucu. Ayrıca beslenmesi ve sağlığı açısından çok dikkatli olman gereken bir dönemdesin. Ayrıntıları merak ediyorsan 9 aylık bebek gelişimi hakkında her detay burada!

10 Aylık

10 Aylık Bebek Gelişimi

Sıkı dur, bebeğin bu ay ayaklanabilir. Tam 10 ay boyunca öğrendiği tüm becerileri sana sunmakla kalmayacak, bu ay ayaklandığı için dünyaya daha yüksekten bakacak! 10 aylık bebek gelişiminde seni hangi maceralar bekliyor, öğrenmeye hazır mısın?

11 Aylık

11 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin tam 11 aylık oldu. Artık söylenenleri kavrayabiliyor, bazen anlamlı kelimeler söyleyebiliyor, her şeyi net olarak görebiliyor ve yürümeye çalışıyor. Dahası da var! İşte 11 aylık bebek gelişimi!

12 Aylık

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin bu ayın sonunda çocuk mertebesine ulaşmak üzere. Çünkü artık yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlayacak. En önemlisi ilk yaşına girecek. Miniğinin bu dönemine dair ayrıntıları öğrenmen için 12 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiklerini derledik!

13 Aylık

13 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık yürümeye başlamış ya da yakın zamanda başlayacak olan küçük bir çocuk! Bu aylar içerisinde her şeyi keşfetmek ister. Motor becerileri de dil becerileri de hızla artar. İştahı ise biraz azalmış olabilir.

Bebeğinin tüm gelişim özellikleri ve daha fazlası için 13 aylık bebek gelişimini incelemelisin!

14 Aylık

14 Aylık Bebek Gelişimi

Miniğin her yeri karıştırmaya, çekmeceleri dağıtmaya, dolapların içerisinde ne var ne yoksa dışarı çıkarmaya başladı değil mi? Bu aylarda evinin altı üstüne gelebilir ama bebeğin bu sayede pek çok şey öğreniyor, unutma. Hadi bakalım, tüm ayrıntılarıyla 14 aylık bebek gelişiminde seni neler bekliyor? Öğrenme vakti!

15 Aylık

15 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin günden güne seni daha iyi anladığını fark ediyorsun, değil mi? Ayrıca artık çok daha iyi yürüyor ve sosyal iletişimi konusunda daha başarılı! Bakalım bu aylarda başka ne gibi değişimleri olacak? Hepsini 15 aylık bebek gelişimi yazımızda okuyabilirsin.

16 Aylık

16 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin ince ve kaba motor becerileri hızla gelişmeye devam ediyor. Taklit etme becerisi de günden güne artıyor. Tüm bunlar hem sosyal hem dil gelişimine katkı sağlıyor. Hadi, 16 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiğin her şeyi öğrenme vakti!

17 Aylık

17 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin son derece enerjik ve her şeyi karıştırıp fırlatmaya devam ediyor değil mi? Buna bir süre daha sabretmen gerekecek. Çünkü bebeğin sadece motor becerilerini geliştirmiyor; aynı zamanda öğreniyor, merak ediyor ve neden sonuç ilişkisini anlıyor. Ayrıca sosyal kuralları da artık fark ediyor. Minik yavrun bu süreçte başka neler yaşayacak merak ediyorsan 17 aylık bebek gelişimi yazımızı oku!

18 Aylık

18 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin en hareketli olduğu zamanlar! Ufaklık devamlı olarak ilgi, oyun, eğlence ve aktivite isteyecek! Beslenme ve uyku düzeni değişimlerine, günlük etkinliklerin ve oyunların farklılaşmasına kendini hazırlasan iyi edersin. Bakalım 18 aylık bebek gelişiminde seni başka neler bekliyor? Öğrenme vakti!

19 Aylık

19 Aylık Bebek Gelişimi

Günden güne büyüyen bebeğin bu ayda neler yapıyor? Beslenmesi, uyku düzeni nasıl değişiklik gösteriyor? Bebeğinle hangi etkinlikleri yapabilirsin? Merak ettiğin tüm soruların cevapları 19 aylık bebek gelişimi yazımızda, hemen oku!

20 Aylık

20 Aylık Bebek Gelişimi

Her gün defalarca “Bu ne?” sorusu duyuyorsun, değil mi? Çünkü her şeyi öğrenmek ve ilgi istiyor. Dil gelişiminin oldukça hızlandığını, kelime sayısının artmasından ve hatta kelimeleri birleştirmesinden anlayabilirsin. Bu ve buna benzer tüm bilgileri almak için20 aylık bebek gelişimi yazımız burada!

21 Aylık

21 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin sadece motor ve dil becerileri değil; öz bakım becerileri de hızla gelişiyor. Rutinlerin ise günlük hayatında hala önemli bir yeri var. Zaman kavramı henüz sadece “şimdi”den ibaret. Hadi, 21 aylık bebek gelişimi için okumaya devam et!

22 Aylık

22 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin bu dönemde rutinlerine son derece bağlı, her şeyi yönetmek isteyen, taklit yoluyla günlük hayatı öğrenmeye çalışan, sabırsız ve bazen huysuz küçük bir insana dönüşecek! 2 yaşına yaklaşıyor ve bağımsızlık duygusu ön plana çıkıyor. 22 aylık bebek gelişimi hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam et!

23 Aylık

23 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin her şeyi reddetmesi, her şeye karşı çıkması, “Hayır.” demesi bu ay en çok karşılaşacağın durumlar olabilir. Bütün bunlar 2. yaşa yaklaşmanın göstergeleri. Hadi, 23 aylık bebek gelişimi hakkında tüm merak ettiklerini öğren!

24 Aylık

24 Aylık Bebek Gelişimi

İki yaş, bebeğin için önemli bir dönüm noktası! Bir yaşından itibaren bağımsızlığa adım adım yaklaşan çocuğun artık pek çok işini kendisi yapabilir duruma geldi. Bu ay seni zorlu anlar bekliyor olabilir.

Zaman zaman öfke nöbetleri ve ağlama krizleri ile kendini gösteren 2 yaş sendromuyla başa çıkmak durumunda kalabilirsin. Bakalım başka neler yaşayacaksın? 2 yaş bebek gelişimi hakkında merak ettiklerin için okumaya devam et!

25-26-27 Aylık

25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi

25-26-27. aylar bebeğin kimlik savaşı verdiği zamanlardır. Şimdiye kadar henüz başlamadıysa bu aylarda inat dönemi davranışları gözlemlenebilir. Motor, sosyal ve bilişsel becerilerde büyük adımlar atılsa da özellikle dil gelişimi bu aylarda çok hızlanır. 25-26-27 aylık bebek gelişimine dair her şeyi öğrenmek için okumaya devam et!

28-29-30 Aylık

28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi

28-30. aylar çocuğunun denediği, yanıldığı, öğrendiği aylardır. “Niye?” ve “Neden?” sorularını sormaya devam edebilir. Hızlı gelişimi sürerken en aktif olduğu bu aylarda çocuğunla evde ya da dışarıda pek çok farklı etkinlik yapabilir, birlikte keyifli vakit geçirebilirsin.

Çocuğunun takibini yapmak için 28-30 aylık bebek gelişimi yazımızı okumaya devam et!

31-32-33 Aylık

31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi

31-32-33. aylarda bebeğin, günlük hayatı daha çok izler ve taklit eder. Güven ve sevgi gibi duygular onun için artık oldukça önem kazanmıştır. Arkadaşlarıyla sosyalleşme, karşılıklı oyunlara dönüşmeye başlamıştır. Çocuğunun bu aylarda motor, sosyal, bilişsel, dil ve öz bakım becerilerini takip etmek için 31-32-33 aylık bebek gelişimi sayfamıza göz atabilirsin!

34-35-36 Aylık

34-35-36 Aylık Bebek Gelişimi

34-35-36. ayların en önemli özelliği, çocuğunun artık okul öncesi döneme geçiyor olması. Bu evrede miniğinin tüm becerileri büyük gelişme gösteririr. Oyun oynamak her zamanki gibi en büyük önceliğidir. Bunun yanında müziğe, resme, harflere yönelmeye de başlayabilir. Çocuğunun bu aylarda motor, sosyal, bilişsel, dil ve öz bakım becerilerini takip etmek, 34-35-36 aylık bebek gelişiminde neler yaşandığını öğrenmek için okumaya devam et!

.