Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğin doğdu ve büyümeye başladı; şimdi de doğum sonrası gelişim takibinde sıra! Ay ay bebek gelişimi nasıl olur, gün geçtikçe bebeğinde gözlemleyeceğin ve olması gereken değişimler nelerdir sorularının cevaplarını makalelerimizden öğrenebilirsin.

1 Aylık

1 Aylık Bebek Gelişimi

Uzun bir hamilelik dönemi ve doğum sürecinden sonra sonunda bebeğine kavuştun. Artık hafta hafta hamileliğini takip etme sürecin bitti! Bebeğinin gelişmelerini, büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. İlk ayda ne kadar değişiklik olabilir diye düşünme ve her gün yeni bir keşifle karşılaşmaya hazır ol! İşte 1 aylık bebek gelişimi!

2 Aylık

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinle ilk ayını bitirdin. 2. ay geçen aya göre daha rahat ve tecrübeli bir ay geçireceğine emin olabilirsin. Çünkü artık uyku düzeni oluşmaya başlayacak, hareketlenecek ve sana tepki vermeye başlayacak. Şanslıysan ilk gülücüğünü bile alabilirsin. Tabii bu çok bilinçli bir gülücük olmayacak ama emin ol seni mutlu edecek. Karşılaşacağın 2. ay bebek davranışları, beslenmesi, hareketleri ve tüm gelişimi için hazırsan anlatmaya başlıyoruz.

3 Aylık

3 Aylık Bebek Gelişimi

Kocaman üç ay bitti. Bebeğin 4. ayına girerken birlikte geçireceğiniz keyifli süreçler başlamak üzere. Çünkü seni resmen tanıyacak, gülücükler ve çığlıklar atacak, ellerini keşfedip onları birbirine vurmak en büyük mutlulukları olacak. Hazırsan 3 aylık bebek davranışları , beslenmesi ve tüm gelişmelerini inceleyebilirsin.

4 Aylık

4 Aylık Bebek Gelişimi

Daha bilinçli hareketler ve eylemler zamanına hoş geldin. Bebeğin artık 4 aylık oldu. Bu ayın sonunda büyüdüğünü ve artık bir oyun bebeği olduğunu daha iyi anlayacaksın. Şimdi 4 aylık bebek beslenmesinden gelişimine, uyku düzeninden görme yetisine kadar bu ayın her detayını öğrenmeye hazır mısın? Hemen incelemeye başla!

5 Aylık

5 Aylık Bebek Gelişimi

Seni ve biberonunu gördüğünde mutlu olacağı aya hoş geldin. Yavaş yavaş duygularını bile belli etmeye bu ay başlayacak bebeğin. İletişimin güçlü, cıvıldamaların evini ısıttığı aylar başlıyor. İşte 5 aylık bebek ve gelişimi!

6 Aylık

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak oldukça aktif durumda. Öğrenme duyuları oldukça açık ve 5 duyusunu koordine etmeye hazır. Bunların neler olduğunu merak ettiğini biliyoruz. İşte sana, beslenmesinden uykusuna, dişlerinden gelişimine kadar 6 aylık bebek hakkında her şey...

7 Aylık

7 Aylık Bebek Gelişimi

Miniğin resmen büyüyor. Tepkileri, hareketleri, yedikleri her ay değişiyor ama 7. ay itibari ile bebeğin bağımsızlaşıyor. Özellikle uzanma, dönme, oturma gibi hareket etme yeteneği bu ay büyük bir hızla uçuşa geçecek. Hazırsan 7 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi hakkında her şeyi incelemeye başlayabilirsin!

8 Aylık

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık yeni doğan bebek reflekslerinden daha bilinçli ve bir amaca yönelik hareketlere yönelmeye başlamıştır. Çünkü artık 8 aylık. Artık ağlayarak değil daha çok göstererek isteklerini belirtecek. Daha fazla ayrıntı için 8. ayda bebek gelişimi burada!

9 Aylık

9 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin ile iletişim kurman daha eğlenceli ama eski aylara göre bir o kadar da yorucu. Ayrıca çok dikkatli olman gereken bir dönemdesin. Ayrıntıları merak ediyorsan 9 aylık bebek özellikleri hakkında her detay burada!

10 Aylık

10 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin bu ay ayaklanabilir. Tam 10 ay boyunca öğrendiği tüm becerileri sana sunmanın yanı sıra, bu ay ayaklandığı için dünyaya daha yüksekten bakacak. işte, 10 aylık bebek hakkında her şey...

11 Aylık

11 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin tam 11 aylık oldu. Artık söylenenleri kavrayabiliyor, bazen anlamlı kelimeler söyleyebiliyor ve her şeyi net olarak görebiliyor. Dahası da var! İşte 11 aylık bebek özellikleri!

12 Aylık

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin bu ayın sonunda çocuk mertebesine ulaşmak üzere. Çünkü artık yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlayacak. En önemlisi ilk yaşına girecek. Bebeğinin bu dönemine dair ayrıntıları öğrenmen için 12 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiklerini derledik.

13 Aylık

13 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık yürümeye başlamış ya da yakın zamanda başlayacak olan küçük bir çocuk! Her şeyi keşfetmek istiyor. Motor becerileri de dil becerileri de hızla artıyor. İştahı ise biraz azalmış olabilir. Bebeğinin tüm gelişim özellikleri ve daha fazlası için 13. ay bebek gelişimini incelemelisin!

14 Aylık

14 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin her yeri karıştırmaya, çekmeceleri dağıtmaya, dolapların içerisinde ne var ne yoksa dışarı çıkarmaya başladı değil mi? Bu aylarda bebeğinin oyunları sebebiyle eviniz biraz dağılabilir. Ama bebeğin bu sayede pek çok şey öğreniyor, bunu unutma ve 14 aylık bebek hakkında her şey için 14. ay bebek gelişimini incele!

15 Aylık

15 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin günden güne dili daha iyi anladığını fark ediyorsun, değil mi? Kelime sayısı çok fazlalaşmasa da yönergeleri anlaması ve yapmasından bunu fark edebilirsin. İnatçılığı devam ettiğinden dolayı söylediklerini yapmıyor olması da mümkün. Hatta söylediğinin tersini bile yapabilir. 15 aylık bebek özelliklerini öğrenmek için hemen okumaya başla!

16 Aylık

16 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin kaba motor becerileri de ince motor becerileri de hızla gelişmeye devam ediyor. Taklit etme becerisi de günden güne artıyor. Tüm bunlar hem özbakım hem sosyal hem de dil gelişimine katkı sağlıyor. 16 aylık bebek hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsan, okumaya devam et!

17 Aylık

17 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin son derece enerjik bir şekilde her şeyi karıştırıp fırlatmaya devam ediyor değil mi? Bir süre daha sabretmen gerekecek. Bebeğin sadece motor becerilerini geliştirmiyor aynı zamanda öğreniyor, merak ediyor, neden sonuç ilişkisini anlıyor. Taklit yeteneğinin gelişmesi ile sosyal kuralları da fark ediyor. Hatta rol bile yapmaya başlıyor. 17 aylık bebek gelişim özellikleri için hemen oku!

18 Aylık

18 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin en hareketli olduğu zamanlar! Devamlı olarak ilgi, oyun, eğlence ve aktivite istiyor. Beslenme ve uyku düzeni değişimlerine, günlük etkinliklerin ve oyunların farklılaşmasına kendini hazırla. 18 aylık bebek hakkında her şey için okumaya devam et!

19 Aylık

19 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık neler yapıyor olabilir? Beslenmesi, uyku düzeni nasıl değişiklik gösterir? Gün içerisinde son derece aktif olan bebeğinle hangi etkinlikleri yapabilirsin? Tüm cevaplar ve 19 aylık bebek gelişim özellikleri için hemen oku!

20 Aylık

20 Aylık Bebek Gelişimi

Her gün defalarca “bu ne?” sorusu duyuyorsun, değil mi? Çünkü her şeyi öğrenmek istiyor, ilgi istiyor. Dil gelişiminin oldukça hızlandığını, kelime sayısının artmasından ve hatta kelimeleri birleştirmesinden anlayabilirsin. Bu ve buna benzer 20 aylık bebek özellikleri için okumaya devam et!

21 Aylık

21 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin sadece motor ve dil becerileri değil, özbakım becerileri de hızla gelişiyor. Rutinlerin ise günlük hayatında hala önemli bir yeri var. Zaman kavramı henüz sadece “şimdi”den ibaret. 21 aylık bebek hakkında her şey için okumaya devam et!

22 Aylık

22 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin; rutinlerine son derece bağlı, her şeyi yönetmek isteyen, taklit yoluyla günlük hayatı öğrenmeye çalışan, çokça sabırsız bazen huysuz ve öfkeli küçük bir insan. 2 yaşına yaklaşıyor ve bağımsızlık duygusu ön plana çıkıyor. 22 aylık bebek ile ilgili her şey için okumaya devam et!

23 Aylık

23 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin her şeyi reddetmesi, her şeye karşı çıkması, “hayır” demesi bu ay en çok karşılaştığın durumlar olabilir. Bütün bunlar 2. yaşa yaklaşmanın göstergeleri. 23 aylık bebek neler yapar ve daha fazlası için hemen oku!

24 Aylık

2 Yaşında Bebek Gelişimi

İki yaş bebeğin için önemli bir dönüm noktası. Bir yaşından itibaren bağımsızlığa adım adım yaklaşan çocuğun artık pek çok işini kendisi yapabilir duruma geldi. Bu iki yılda o kadar çok şey öğrendi ki, bunu şaşkınlıkla izliyor olabilirsin. Bu ay “niye?” sorusu ön plana çıkmış olabilir. Zaman zaman öfke nöbetleri zaman zaman da ağlama krizleri ile başa çıkmak durumunda kalabilirsin. Hepsi bu aylarda bebeğinin gelişim özelliklerinden. 24 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiklerin için okumaya devam et!

25-26-27 Aylık

25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi

25-26-27. aylar bebeğin kimlik savaşı verdiği aylardır. Şimdiye kadar henüz başlamamışsa bu dönem inat dönemi davranışlarını gözlemleyebilirsin. Motor gelişiminden sosyal gelişime özbakım gelişiminden bilişsel gelişime büyük adımlar atılsa da özellikle dil gelişimi bu aylarda çok hızlanır. Tüm alanlarda gelişim takibi için 25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi sayfamızı inceleyebilirsin!

28-29-30 Aylık

28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi

28-29-30. aylar çocuğun denediği, yanıldığı, denediği, öğrendiği aylardır. “Niye?” ve “Neden?” sorularını sormaya devam etmektedir. Tüm alanlardaki hızlı gelişimi sürerken en aktif olduğu bu aylarda çocuğunla evde ya da dışarıda pek çok farklı etkinlik yapabilir, birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunun gelişim takibini yapmak için 28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi sayfamızdan yararlanabilir, aktivite önerilerimize göz atabilirsin!

31-32-33 Aylık

31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi

31-32-33. ayların en önemli özelliği günlük hayatı izleyen çocuğun taklit etmesi, -miş gibi oyunları oynamasıdır. Güven ve sevgi gibi duygular onun için artık oldukça önem kazanmıştır. Arkadaşlarıyla sosyalleşme karşılıklı oyunlara dönüşmeye başlamıştır. Çocuğunun bu aylarda motor, sosyal, bilişsel, dil ve özbakım gelişimini takip etmek için 31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi sayfamıza göz atabilirsin!

34-35-36 Aylık

34-35-36 Aylık Bebek Gelişimi

34-35-36. ayların en önemli özelliği çocuğunun artık okul öncesi döneme geçiyor olmasıdır. Çocuğunun tüm beceri alanlarında büyük gelişmeler vardır. Oyun her zamanki gibi en büyük önceliğidir. Bunun yanında müziğe, resme, harflere yönelmeye de başlayabilir. Çocuğunun bu aylarda motor, sosyal, bilişsel, dil ve özbakım gelişimini takip etmek, 34-35-36 aylık bebek özelliklerini öğrenmek için okumaya devam edebilirsin!

.