Ay Ay Bebek Gelişimi | Yenidoğandan 3 Yaşa Kadar Bebek Gelişimi

Ay ay bebek gelişimi: Yenidoğandan 3 yaşa kadar bebek boy kilo, bebek gelişim tablosu gibi merak ettiklerini, bebek gelişimindeki en kritik noktaları yazdık.

1 Aylık

1 Aylık Bebek Gelişimi

Uzun bir hamilelik dönemi ve doğum sürecinden sonra sonunda bebeğine kavuştun. Artık hafta hafta hamileliğini takip etme sürecin bitti! Bebeğinin gelişmelerini, büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. İlk ayda ne kadar değişiklik olabilir diye düşünme ve her gün yeni bir keşifle karşılaşmaya hazır ol! İşte 1 aylık bebek gelişimi!

2 Aylık

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinle ilk ayını bitirdin. 2. ayın geçen aya göre daha rahat ve tecrübeli geçeceğine emin olabilirsin. Uyku düzeni oluşmaya başlayacak olan bebeğin hareketlenecek ve sana tepkiler verecek. Şanslıysan ilk gülücüğünü bile alabilirsin. Bu aydaki beslenme sıklığı, uyku düzeni ve karşılaşacağın 2. ay bebek davranışları neler? Bebeğin nasıl bir duyusal gelişim sürecinden geçecek? Hepsini 2 aylık bebek gelişiminde öğrenebilirsin!

3 Aylık

3 Aylık Bebek Gelişimi

Kocaman iki ay bitti. Bebeğinle birlikte geçireceğiniz keyifli süreçler başlamak üzere. Çünkü artık seni resmen tanıyacak, gülücükler ve çığlıklar atacak, ellerini keşfedip onları birbirine vurmak en büyük mutluluğu olacak. Hazırsan 3 aylık bebek gelişimini okumaya başla!

4 Aylık

4 Aylık Bebek Gelişimi

Daha bilinçli hareketler ve eylemler zamanına hoş geldin. Bebeğin artık 4 aylık oldu. Bu ayın sonunda büyüdüğünü ve artık bir oyun bebeği olduğunu daha iyi anlayacaksın. Şimdi 4 aylık bebek beslenmesinden gelişimine, uyku düzeninden görme yetisine kadar bu ayın her detayını öğrenmeye hazır mısın? İşte, 4 aylık bebek gelişimi!

5 Aylık

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin yavaş yavaş duygularını belli etmeye ve hareketlenmeye başladığı, iletişiminin güçlü olduğu, cıvıldamalarının evini ısıttığı ay geldi. Bu ay hakkında her şeyi öğren! İşte 5 aylık bebek gelişimi!

6 Aylık

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak oldukça aktif durumda. Öğrenme duyuları oldukça açık ve 5 duyusunu koordine etmeye hazır. Bunların neler olduğunu merak ettiğini biliyoruz. İşte, beslenmesinden uykusuna, dişlerinden gelişimine kadar 6 aylık bebek gelişimi hakkında her şey!

7 Aylık

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin her geçen gün değişiyor ve gelişiyor! Beslenmesi, gelişimi ve iletişimi artık takip edemeyeceğin kadar hızlı! Bu ayda seni neler bekliyor, bilmek istersen 7 aylık bebek gelişimi hakkında her şeyi bu yazıdan incelemeye başlayabilirsin!

8 Aylık

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık yenidoğan bebek refleksleri yerine daha bilinçli ve amaca yönelik hareketler yapmaya başladı. Çünkü artık 8 aylık! İstedikleri ağlayarak değil, daha çok göstererek veya yönelerek belirtecek. Daha fazla ayrıntı için 8 aylık bebek gelişimi yazımızı oku.

9 Aylık

9 Aylık Bebek Gelişimi

Dokuzuncu ayda bebeğinle iletişim kurman artık daha eğlenceli ama eski aylara göre biraz daha yorucu. Ayrıca beslenmesi ve sağlığı açısından çok dikkatli olman gereken bir dönemdesin. Ayrıntıları merak ediyorsan 9 aylık bebek gelişimi hakkında her detay burada!

10 Aylık

10 Aylık Bebek Gelişimi

Sıkı dur, bebeğin bu ay ayaklanabilir. Tam 10 ay boyunca öğrendiği tüm becerileri sana sunmakla kalmayacak, bu ay ayaklandığı için dünyaya daha yüksekten bakacak! 10 aylık bebek gelişiminde seni hangi maceralar bekliyor, öğrenmeye hazır mısın?

11 Aylık

11 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin tam 11 aylık oldu. Artık söylenenleri kavrayabiliyor, bazen anlamlı kelimeler söyleyebiliyor, her şeyi net olarak görebiliyor ve yürümeye çalışıyor. Dahası da var! İşte 11 aylık bebek gelişimi!

12 Aylık

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin bu ayın sonunda çocuk mertebesine ulaşmak üzere. Çünkü artık yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlayacak. En önemlisi ilk yaşına girecek. Miniğinin bu dönemine dair ayrıntıları öğrenmen için 12 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiklerini derledik!

13 Aylık

13 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin artık yürümeye başlamış ya da yakın zamanda başlayacak olan küçük bir çocuk! Bu aylar içerisinde her şeyi keşfetmek ister. Motor becerileri de dil becerileri de hızla artar. İştahı ise biraz azalmış olabilir.

Bebeğinin tüm gelişim özellikleri ve daha fazlası için 13 aylık bebek gelişimini incelemelisin!

14 Aylık

14 Aylık Bebek Gelişimi

Miniğin her yeri karıştırmaya, çekmeceleri dağıtmaya başladı değil mi? Evinin altı üstüne gelebilir ama 14 aylık bebek gelişimi bu hareketlerle şekilleniyor, unutma. Hadi bakalım, 14 aylık bebek konuşmasından oyuncaklarına tüm ayrıntılarıyla 14 aylık bebek gelişiminde seni neler bekliyor? Öğrenme vakti!

15 Aylık

15 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinle artık daha iyi anlaşıyorsun, değil mi? Çünkü 15 aylık bebek konuşması artık yavaş yavaş şekilleniyor. Ayrıca artık çok daha iyi yürüyor ve sosyal iletişimi konusunda daha başarılı! Bakalım bu aylarda 15 aylık bebek neler yapar? Hepsini 15 aylık bebek gelişimi yazımızda okuyabilirsin.

16 Aylık

16 Aylık Bebek Gelişimi

Artık 16 aylık bebek aktiviteleri sayesinde miniğinin ince ve kaba motor becerileri gelişmeye devam ediyor. Taklit etme becerisi de artıyor. Tüm bunlar hem sosyal hem 14 aylık bebek konuşması gelişimine katkı sağlıyor. Hadi, 16 aylık bebek gelişimi hakkında merak ettiğin her şeyi öğrenme vakti!

17 Aylık

17 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin son derece enerjik ve her şeyi karıştırıp fırlatmaya devam ediyor değil mi? 17 aylık bebek aktiviteleri artık bu ayarda olacak çünkü bebeğin sadece motor becerilerini geliştirmiyor; aynı zamanda öğreniyor ve neden sonuç ilişkisini anlıyor. Ayrıca sosyal kuralları da artık fark ediyor. Minik yavrun bu süreçte başka neler yaşayacak merak ediyorsan 17 aylık bebek gelişimi yazımızı oku!

18 Aylık

18 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin en hareketli olduğu zamanlar geldi! Vakit, 18 aylık bebek oyunlarını öğrenme vakti! 18 aylık bebek beslenmesi ve uyku düzeni değişimlerine, günlük etkinliklerin ve oyunların farklılaşmasına kendini hazırlanmalısın. Bakalım 18 aylık bebek gelişiminde seni başka neler bekliyor? Öğrenme vakti!

19 Aylık

19 Aylık Bebek Gelişimi

Günden güne büyüyen bebeğin bu ayda neler yapıyor? 19 aylık bebek beslenmesi, uyku düzeni nasıl değişiklik gösteriyor? 21 aylık bebek oyunları hangileri? Merak ettiğin tüm soruların cevapları 19 aylık bebek gelişimi yazımızda, hemen oku!

20 Aylık

20 Aylık Bebek Gelişimi

Her gün defalarca “Bu ne?” sorusu duyuyorsun, değil mi? Çünkü her şeyi öğrenmek ve ilgi istiyor. Dil gelişiminin oldukça hızlandığını, kelime sayısının artmasından ve hatta kelimeleri birleştirmesinden anlayabilirsin. Bu ve buna benzer tüm bilgileri almak için20 aylık bebek gelişimi yazımız burada!

21 Aylık

21 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin sadece motor ve dil becerileri değil; öz bakım becerileri de hızla gelişiyor. Rutinlerin ise günlük hayatında hala önemli bir yeri var. Zaman kavramı henüz sadece “şimdi”den ibaret. Hadi, 21 aylık bebek gelişimi için okumaya devam et!

22 Aylık

22 Aylık Bebek Gelişimi

22 aylık bebeğin rutinlerine son derece bağlı, her şeyi yönetmek isteyen, taklit yoluyla günlük hayatı öğrenmeye çalışan, sabırsız küçük bir insana dönüşecek! 2 yaşına yaklaşıyor, bağımsızlık duygusu ön plana çıkıyor ve 22 aylık bebek etkinlikleri de buna göre değişiyor. 22 aylık bebek gelişimi hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam et!

23 Aylık

23 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin her şeyi reddetmesi, her şeye karşı çıkması, “Hayır.” demesi bu ay en çok karşılaşacağın durumlar olabilir. Bütün bunlar 2. yaşa yaklaşmanın göstergeleri. Hadi, 23 aylık bebek gelişimi hakkında tüm merak ettiklerini öğren!

24 Aylık

24 Aylık Bebek Gelişimi

İki yaş, bebeğin için önemli bir dönüm noktası! Bağımsızlığa adım adım yaklaşan çocuğun artık pek çok işini kendisi yapabiliyor. 24 aylık bebek gelişiminde seni zorlu anlar bekliyor olabilir.

Zaman zaman öfke nöbetleri ve ağlama krizleri ile kendini gösteren 2 yaş sendromuyla başa çıkmak durumunda kalabilirsin. Bakalım başka neler yaşayacaksın? 2 yaş bebek gelişimi hakkında merak ettiklerin için okumaya devam et!

25-26-27 Aylık

25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi

25-26-27. aylar bebeğin kimlik savaşı verdiği zamanlardır. Şimdiye kadar henüz başlamadıysa bu aylarda inat dönemi davranışları gözlemlenebilir. 25 aylık bebek motor, sosyal ve bilişsel becerilerde büyük adımlar atsa da özellikle dil gelişimi bu aylarda çok hızlanır. 26 aylık bebek kilosu da bunlardan etkilenir. 25-26-27 aylık bebek gelişimine dair her şeyi öğrenmek için okumaya devam et!

28-29-30 Aylık

28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi

28-30. aylar çocuğunun denediği, yanıldığı, öğrendiği aylardır. “Niye?” ve “Neden?” sorularını sormaya devam edebilir. Hızlı gelişimi sürerken en aktif olduğu bu aylarda çocuğunla evde ya da dışarıda pek çok farklı etkinlik yapabilir, birlikte keyifli vakit geçirebilirsin.

Çocuğunun takibini yapmak için 28-30 aylık bebek gelişimi yazımızı okumaya devam et!

31-32-33 Aylık

31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi

31-32-33. aylarda bebeğin, günlük hayatı daha çok izler ve taklit eder. Bu yüzden 31 aylık bebek uyku düzeni değişebilir. Güven ve sevgi gibi duygular onun için artık oldukça önem kazanmıştır. Bu yüzdem 32 aylık bebek etkinlikleri arkadaşlarıyla sosyalleşme, karşılıklı oyunlara dönüşmeye başlamıştır. Çocuğunun bu aylarda motor, sosyal, bilişsel, dil ve öz bakım becerilerini takip etmek için 31-32-33 aylık bebek gelişimi sayfamıza göz atabilirsin!

34-35-36 Aylık

34-35-36 Aylık Bebek Gelişimi

34-35-36. ayların en önemli özelliği, çocuğunun artık okul öncesi döneme geçiyor olması. Bu evrede miniğinin tüm becerileri büyük gelişme gösteririr. Oyun oynamak her zamanki gibi en büyük önceliğidir. Bunun yanında müziğe, resme, harflere yönelmeye de başlayabilir. Çocuğunun bu aylarda motor, sosyal, bilişsel, dil ve öz bakım becerilerini takip etmek, 34-35-36 aylık bebek gelişiminde neler yaşandığını öğrenmek için okumaya devam et!

Bebeğin doğduğu andan itibaren fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimini takip edebileceğin ay ay bebek gelişimi rehberimizde neler bulabilirsin, kısaca bahsedelim. Yenidoğandan 3 yaşa kadar bebek boy kilo bilgileri, bebek gelişim tabloları, bebek beslenmesi, bebeklerde kilo alımı ve baş çevresi gelişimine etki eden faktörlerle ilgili öğrenmen gereken her şeyi burada anlattık. Ayrıca bebekler ne zaman konuşur, bebekler ne zaman yürür, bebekler ne zaman diş çıkarır gibi bebek gelişimi ile ilgili en çok merak ettiğin konular hakkında da bilgiler verdik. Tabii ki bebek oyunları, oyuncakları ve bebek psikolojisinden bahsetmeyi de ihmal etmedik. Ay ay bebek gelişimi rehberimizde bebek özel günlerine de değindik. Süslemesinden pastasına kadar her ayrıntısından bahsettiğimiz kırk uçurma, diş buğdayı, 1 yaş doğum günü, bebek fotoğraf çekimi gibi özel günler için de sana destek verdik. Ay ay bebek gelişimi sayfalarındaki her bilgiyi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının yazdığı kaynaklardan derledik. Bebeğin büyürken Anneysen.com ekibi olarak her zaman yanındayız.