18 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 18.Haftası / Ceninin 16.Haftası

17. Hafta 19. Hafta

Sevgili anne, hamileliğinin 18.haftasına hoş geldin! Sen 18 haftadır içinde minik ceninini büyütürken, o da 16 haftadır yolda! 18.hafta, 13’er haftalık periyodlarla 3 trimestera ayrılan hamileliğin 2.trimesterına dahildir. Peki, 18 haftalık gebelik kaç aylıktır? 18 haftadır gebe olan bir anne adayı, dolu dolu 4 aydır hamiledir. 18.hafta hamileliğin 5.ayının, ilk haftasına denk gelir. İşte 18 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şey!

18 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

18 haftalık gebelikte bebek ağırlığı genellikle annelerin en çok merak ettikleri konulardan biri oluyor. Bebeğin bu hafta 150 gram civarında olacak… Baş bölgesinden kalçalarına kadar olan uzunluğu ise ortalama 12.5 ila 14 cm aralığında.

16 haftalık bebeğinin dönmeleri, tekmeleri ve yumrukları senin bile hissedebileceğin kadar irileşmeye başlıyor.

Ayrıca şu sıralar uzmanlaşmakta olduğu yetenekleri arasına esnemek ve hıçkırmak da katıldı.

İnanması zor ama el ve ayak parmakları, parmak izleriyle birlikte tamamlanmış durumda. Kim bilir ne kadar minik birer iz…

Hamileliğin 18.haftasında ultrason ile kalpteki bazı anormallikler tespit edilebilir. Ultrason konusunda tecrübeli bir doktor, spesifik kalp kusurlarına bakar. Eğer bir anormallikten şüphelenirse, hamilelik ilerledikçe bebeğin gelişimini izlemek için daha çok ultrason muayenesi yapılır.

18 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu?

Hamilelikte 20.haftaya yaklaştıkça cinsiyetin kesin olarak belli olma olasılığı artar. Fakat cinsiyet belirlemede, hamileliğin haftasından başka bazı faktörler de vardır. Ultrason cihazının modeli, hekimin tecrübesi ve en önemlisi de ceninin pozisyonu. Cenin bazen ultrasında üreme organlarını göstermeyecek pozisyonlarda olabilir. Böyle durumlarda bazen 20.haftaya kadar hatta belki daha sonraki haftalara kadar cinsiyet net olarak anlaşılmayabilir.

18 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bir zamanlar soyut olan bebeğin hızla elle tutulur bir varlık haline geliyor. 18 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi, hissedilmez mi merak ettiğini biliyoruz. Büyük ihtimalle bu ay ya da gelecek ayın başlarında bebeğinin hareketlerini ilk defa gerçekten hissedeceksin.

Çünkü içeride bir hayat olduğuna dair ilk his 14.haftayla 26.hafta arasında bir yerlerde ama en çok da 18.ile 22.haftanın ortalarında gelir. Bu mucizevi duygu ve artık irileşen göbeğin hamileliği nihayet gerçek gibi hissetmeni sağlayacak.

18 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Hamileliğinin Fotoğraflarını Çektirmeyi Düşünür Müsün?

Hamileliğin sırasında bedeninin nasıl değiştiğini, bebeğinin nasıl büyüdüğünü hatırlamak ister misin? Hatta bu günleri hatırlamak, belki de bebeğinle karşılıklı oturup konuştuğun ve fotoğrafları incelediğin bir görüntü ile canlanıyordur aklında, kim bilir! E o zaman hadi, fotoğrafçıları incelemeye ve nasıl bir çekim istediğine dair düşünmeye başla. Yardım almak için ise, Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza bir göz gezdirmeni öneririz.

18 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Rahmin artık iri bir kavun kadar! Onu, göbek deliğinin hemen altında hissedebilirsin.

18 haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı? Konusu en çok merak edilen değişikliklerden biri… Bu noktaya kadar toplamda 4.5 ila 5.8 aralığında kilo almış olmalısın. Fakat bu değişkendir. Bazı kadınlar ilk dönemlerde çok kilo alabilir, bazıları ise 2.trimesterda kilo almaya yeni başlar.

Eğer bu aralıktan daha fazla kilo aldıysan doktorunla konuşarak bir beslenme uzmanından destek al. Hamileliğinin henüz yarısındasın ve bundan sonra daha çok kilo alacaksın. O yüzden kilo konusunda kontrollü olmalısın.

Hamileliğin başında vücut kitle endeksine göre hesaplanarak verilen ideal kilo alım kapasiteni aşmamalısın. Fazla kilolar hem hamilelik sırasında komplikasyonlar yaratabilir, hem de doğum sonrası için baş belası olabilir.

18.Hafta Gebelik Belirtileri

Her zaman söylediğimiz gibi her hamileliğin ve her kadının birbirinden farklı olduğunu unutma. Hamilelikte bir belirtiler havuzu vardır fakat bu belirtileri her kadın farklı seviyelerde ve farklı frekanslarda hisseder. Bazılarını hiç yaşamaz, bazılarından hamilelik süresince kurtulamaz, bazılarını ise dönemsel olarak yaşar. İşte 18.haftanın da içinde olduğu 5.ayda hissedebileceğin belirtiler:

 • Vajinal akıntıda artış
 • Nabızda artış
 • Göbek deliğinin dışarı çıkması
 • Deride renk değişimleri
 • Bacak krampları
 • Ayaklarda ve ellerde şişme
 • Bel ve sırt ağrısı
 • Kabızlık
 • İştah artışı
 • Burun tıkanıklığı ve seyrek olarak kanaması
 • Diş etlerinde hassasiyet
 • Hamilelik konusunda giderek artan gerçeklik hissi
 • Ruh halindeki salınmaların azalması
 • Devam eden dalgınlık ve kendinde olmama hali

18.Haftada Gebelik Şikayetleri

1. 18 Haftalık Gebelikte Sırt ve Bel Ağrısı:

Hamileyken, pelvisteki normalde sabit olan eklemler doğum sırasında bebeğin rahatça geçebilmesini sağlamak için gevşer. Buna bir de aşırı büyüyen karnın eklenince vücudunun dengesi bozulur. Bunu dengelemek için omuzlarını geriye atıp, boynunu bükmeye başlarsın. Ayakta dururken de göbeğini öne çıkartma eğilimi gösterirsin. Sonuç: İyice öne kıvrılmış bir bel, zorlanan sırt kasları ve hatta ağrı!

Çözüm Önerileri:

 • Düzgün otur, postürünü olabildiğince düzgün tut.
 • Ne çok uzun otur, ne de çok uzun süre ayakta dur.
 • Ağır yükler kaldırmaktan kaçın.
 • Hedeflenen kilonun üzerine çıkma.
 • Doğru ayakkabı seçimi yap.
 • Hamile yastığından destek al.
 • Fazla yukarı uzanma.
 • Ağrıyan sırt kasları için sıcak/soğuk kompres yap.
 • Rahatla, gevşe ve stres yüzünden gerilmene izin verme.

2. 18 Haftalık Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı:

Karnının alt taraflarında ve kasıklarında hissettiğin ağrının nedeni büyüyen rahmi destekleyen kas ve dokuların gerilmesi. Kramp gibi keskin ve ani ya da daha çok ağrı gibi olabilir. Yataktan ya da sandalyeden kalkarken veya öksürdüğünde daha fazla hissedilebilir. Kısa da sürebilir, birkaç saat de. Tamamen normaldir.

Yanında ateşli titreme, kanama, baş dönmesi gibi başka semptomlar olmadığı sürece zararsızdır. Ayaklarını uzatıp rahat bir şekilde dinlenmenin faydası olacaktır. Fakat yine de içinin rahat etmesi için doktoruna bu ve bunun gibi ağrılarından bahsetmelisin.

3. 18 Haftalık Gebelikte Sık İdrara Çıkma:

Hamileliğin en yaygın sorunlarından biri de sık sık idrara çıkmaktır. İdrar yolu enfeksiyonları daha sık tuvalete gitmene sebep olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu hamilelik döneminde idrar torbası ve böbrekleri kapsayan en yaygın problemdir. Rahim büyüdükçe idrar akışını engeller. İdrar torbası enfeksiyonunun en belirgin özellikleri; acil idrar yapma hissi, sık sık ve ağrılı idrara çıkma, özellikle idrar sonrası ağrı ve sızlama hissi, hatta ciddi bir enfeksiyon durumunda kanamadır.

Bu tür sinyallerde idrar ihtiyacını erteleme ve tutma. İhtiyaç hissettiğinde en kısa sürede idrara çık. Bol bol su iç. Böyle bir tehlike hissettiğinde mutlaka doktoruna bilgi ver ve gerekil kontrolleri yaptır. Tedavi edilmemesi bebekte komplikasyonlara yol açabilir.

4. 18 Haftalık Gebelikte Ayak Şişmesi ve Büyümesi:

Hamileyken vücudunun büyüyen tek yeri göbeğin olmayacak. Bu süreçte ayaklarının da büyüdüğünü ve şiştiğini göreceksin. Bu yüzden hamilelik süresince pahalı ayakkabılardan uzak dursan aile bütçesi için iyi olabilir.

Büyümenin ve şişmenin bir kısmı hamilelikte ödeme ve kilo artışına bağlanabilirse de bir başka sebep daha vardır. Pelvis bölgesindeki eklemleri yumuşatıp gevşeten hormon, sadece pelvisle kalmayıp ayaklardaki kas ve bağları da gevşetince, kemikler hafifçe açılarak ayak büyümesine sebep olur.

Bunun için ayaklarının rahatını her şeyden fazla düşünmelisin. Bir süre için şıklık değil rahatlık peşinde olmalısın. Seni ayakta onlar tutuyor! Onları dinlendir, uzat, masaj yaptır, egzersiz yap, bir numara büyük ayakkabılar al ve mutlu et!

Kendine Yeterli Özeni Gösteriyor Musun?

Sadece yeni mutluluklar değil; yeni yeni tedirginlikler de edindiğin bu dönemde kendin için yapabileceklerine zaman ayırıyor musun, bir düşün! Bu sadece senin için değil, karnındaki bebeğin için de önemli, unutma! Senin mutluluğun, onun mutluluğu! Bu dönemde yapacağın egzersizler, uygulanacak bir masaj, kendini gevşeteceğin bir yoga seansı... Kulağa hoş geliyor, değil mi? Ne yapabileceğine karar vermek için Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızı okuyabilirsin.

Gebelikte 18.Haftadan İtibaren Yapılır: İkinci Trimester Ultrasonu!

Hedefe yönelik muayene, ayrıntılı ultrason muayenesi veya 2.seviye muayene de denilen ikinci trimester ultrasonu, genellikle ilk 3 aydaki standart ultrason ve tarama testi sırasında doğan bir anormallik şüphesini araştırmak için kullanılır. Doktorlar bu ultrasonu riskli hamileliklerde daha çok tercih eder. Genellikle gebeliğin 18-20.haftaları arasında uygulanır. Ceninin yaşını saptamanın yanı sıra iskelet yapısı, organları, kalp odaları ve ana atardamarları görmeye imkan sağlar. Böylece yapısal anormallikleri saptar.

18 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamilelikte demir almak çok önemlidir. Kan hacminin artışı nedeniyle artan ihtiyaçları karşılamak amacıyla günde belli bir miktar demir alman gerekir. Bunun için demir açısından zengin beslenmeye özen göstermelisin. Doğal tavuk, kırmızı et, sakatatlar, yumurta sarısı, ıspanak, lahana, tofu, mantar demir açısından zengin besinlerdir. C vitamini açısından zengin bir gıdayı demir içeren bir gıda ile tüketmek demir emilimini arttırır.

Beslenme ve gündelik olarak alman gereken vitamin ve mineraller konusunda doktorunla detaylı olarak konuşmalısın. Eğer istersen bir beslenme uzmanından da destek alabilirsin. Böylece hem tüketmen gereken besinleri düzenli olarak tüketebileceğin bir beslenme programın olur hem de kontrolsüzce kilo alımından kaynaklanacak hamilelik komplikasyonlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsın.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilir, profesyonel destek almak için Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı sayfamızdaki diyetisyenlerle iletişime geçebilirsin.

18 Haftalık Gebelik Egzersizleri: İkinci Trimesterda Egzersiz!

Rahim büyüdükçe ve karın genişledikçe denge duyusu bu durumdan etkilenebilir. Kendini hantal hissedebilirsin. Bu yüzden egzersiz ve aktivite hem sana hem de bebeğine iyi gelecektir. Fakat bu dönem basketbol gibi temas sporları, kolayca düşüp kendini yaralayabileceğin ya da karnına darbe alacağın sporlardan kaçınmalısın.

Yüzme ve yürüyüş hamilelik dönemi için en uygun egzersizlerdir. Bisiklete binmeyi zaten biliyorsan ve güvenli yerlerde yanında sana eşlik edecek birileri ile kullanacaksan kendi sınırlarını zorlamadan kullanabilirsin. Ama bizim önerimiz hamile pilatesi veya hamile yogasını hayatına mutlaka sokmandan yana. Yine de doktoruna danışmanda fayda var.

Hamilelikte egzersiz yapmaya dair daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Doğru Bir Egzersiz Programi İçin Dikkat Etmen Gereken 11 Nokta! başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

19. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

18 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?