Çocuk Odası Fikirleri

Çocuk odası takımlarından çocuk yataklarına, çocuk dolaplarından çocuk kitaplıklarına, çocuk odası dekorasyonuna dair öneriler ve merak edilenler burada!

Yaşlara Göre Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bebeğine kavuşma zamanı yaklaşıyor ve ona hayallerindeki gibi bir bebek odası dekore etmek istiyorsun ya da çocuğun büyüdü ve odasını yenileyeceksin. Yaşlara göre çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı,...

Çocuk Odası Duvar Süsleri: En Renkli ve Eğlenceli Modellerle!

Çocuk odalarını daha canlı hala getirmenin en iyi yollarından biri, duvar süsleri kullanmak! Birçok farklı model ve tasarımı bulunan bu çocuk odası duvar süsleri, minik yavrunun yaşam alanını daha keyifli...

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmen Gerekenler

Çocuk odası deyip geçme, minik yavrunun sürekli vakit geçireceği bu alanın dekorasyonunda dikkat etmen gereken pek çok şey var. Çünkü yanlış dekore edilmiş bir oda çocuğunun huzursuz, dikkatsiz ve hatta...

Dekoratif Çocuk Odası Süsleri ile Odana Renk Kat!

Çocuk odası süslerini konseptinin tamamlayıcısı olarak kullanabilir, oda dekorasyonuna havalı bir dokunuşta bulunabilirsin. Duvar aksesuarlarından sticker'lara, posterlerden kapı süslemelerine envai...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (8)

Odayı Özelleştirme

Oda çocuk için özelleştirilmeli midir... devamı

Yatak önerisi istiyorum

Anneler kızıma yeni yatak almak istiyorum 5 yaşına girdi kullanıp memnun olduğunuz markalar modeller hangileri?... devamı

Cocuklar

2 ve 4 yaşında oğlum var çok zor durumdayız çocuklarınızın olmayan elbiselerinizi verirmisiniz yazıyorum hep yazım altta gidiyo diye cevap veren yok arkadadlr... devamı

Cocuklar

2 ve 4 yaşında oğlum var çok zor durumdayız çocuklarınızın olmayan elbiselerinizi verirmisiniz yazıyorum hep yazım altta gidiyo diye cevap veren yok arkadadlr... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Çocuk odası takımlarını incele, miniğinin zevkine uygun olanı seç!

Minik bebeğin iyice büyüdüyse ve artık beşiğine sığamıyorsa ona bir çocuk odası hazırlamanın vakti geldi demektir. Büyüdükçe ihtiyaçları ve haliyle eşyaları da artan ufaklığın için bir çocuk odası takımı seçmeden önce onun zevklerini iyi analiz etmelisin. Sonuçta bu odanın içerisinde yaşayacak olan o.

Çocuk odası takımları dünyasında cinsiyet faktörü önemli bir detay, çünkü yılın gözde trendleri erkek ve kız bebekler için yapılan oda tasarımlarına da yansıyor. Erkekler için genellikle öne çıkan model, arabalı çocuk odası takımıyken kızlarda Frozen temalı ya da prenses temalı takımlar her yıl ilk sıralardaki yerini koruyor.

Tabii sen popülerlikten son derece uzak durarak kendi zevk ve beğenilerini yansıttığın bir çocuk odası dekorasyonu da yapabilirsin. Önemli olan, seçeceğin çocuk odası takımının dekorasyon temanla uyum içerisinde olması ve miniğinin gönlünü çalması.

Ünlü markaların kız çocuk odası takımı ve erkek çocuk odası takımları ne alemde görmek istersen ilgini çekebilecek süper bir yazımız var: 16 Örnekle Ünlü Markaların Çocuk Odası Takımları

Çocuk odası dekorasyonunun her bir parçasını kendin tamamla!

Hazır çocuk odası takımları yerine, tüm parçaları ayrı ayrı seçerek de bir oda dekore edebilirsin. Çocuk odası dekorasyonunda göz önünde bulundurman gereken en önemli kriter, miniğinin cinsiyeti ve yaşı olmalı. Çocuğunun karakteristik özelliklerini ve ona hitap edecek odanın nasıl bir ruha sahip olması gerektiğini de atlamamalısın.

Çocuk yatağı modelleri

Çocuk odası dekorasyonunun en önemli parçası kuşkusuz yatak olacak. Çünkü çocuk odası dediğimiz alan miniğinin keyifli vakit geçirmesini sağlayacak özerk bir bölge olmasının dışında, temelde onun uyuyacağı yer olma ihtiyacını karşılıyor. Seçtiğin çocuk yatağı hem oda dekorasyonunda göz dolduran bir parça olmalı hem de minik kuzuna konforlu bir uyku sağlamalı.

Biz senin için şunları seçtik: Odalarda Harikalar Yaratan Çocuk Yatak Modelleri

Çocuk dolabı modelleri

Oda dekorasyonunun yataktan sonraki bir diğer önemli parçası ise çocuk dolapları. Miniğinin eşyalarını depolaması açısından büyük ve kullanışlı bir dolap almak istersen 3 kapılı çocuk dolapları senin için en uygun tercih olacaktır. Eğer yeterince büyük bir çocuk odan yoksa kapak açılma payına ihtiyaç olmadığı için sürgülü dolaplar daha ideal.

Çocuk dolabı seçiminde göz önünde bulundurman gereken başka bir nokta da dolabın iç rafları. Çekmece, raf ve askılık dizaynının eşyalar için ne derece kullanışlı olduğuna çok dikkat etmelisin.

Çocuk gardıropları içerisinde öne çıkan çeşitlerin neler olduğunu görmek istersen, şöyle bir şey yazdık: Ünlü Markaların En Kullanışlı Çocuk Dolabı Modelleri

Dekoratif çocuk kitaplıkları

Yatak ve dolap gibi temel ihtiyaçlarımızı hallettiysek işin en keyifli kısmına gelelim, dünyamızı güzelleştiren kitaplarımıza yer açma vakti! Burada seçimini biraz da ihtiyacına göre yapman gerekiyor. Hem çok yer tutmayan hem de güvenli olan bir seçenek arıyorsan duvar kitaplığı iyi bir tercih olabilir. Üstelik duvara monte edilen kitaplıkların askılık olarak kullanabileceğin modelleri de var.

Odaya rustik bir hava katsın istersen ağaçlık kitaplık modellerine göz atabilirsin ya da ahşap kitaplıkları inceleyebilirsin. Çocuk odası için avantajlı olan modellerden bir diğeri de köşe kitaplıklar. Bu bölgede çocuğun için bir okuma alanı da dizayn edebilirsin. Kapı arkasını ya da mobilyaların yanlarını değerlendirmek içinse metal kitaplıklar imdadına koşabilir.

Hadi senin için seçtiklerimize bak: Okusun da Büyüsün: Dekoratif Çocuk Kitaplıkları

Çocuk odası raf modelleri

Hem kız çocuk odası dekorasyonunda hem de erkek çocuk odası dekorasyonunda en sevilen parçalardan biri, raflar. Çünkü dekorasyon fikirlerine yaratıcı bir bakış getiren detaylarda genellikle başrol rafların oluyor. Oyuncak, kitap ve fotoğraf gibi pek çok nesne için alan sağlamakla kalmıyor, ilgi çekici tasarımlarıyla bir anda tüm odanın atmosferini değiştirebiliyor.

Çocuk odası dekorasyonlarında en çok rağbet gören model, bulut şeklinde raf. İki cinsiyete de giden pek çok tasarımı var, hatta kendin bile yapabilirsin. Bu dünyanın içerisinde girdiğinde minimallerden kübiklere, ahşaplardan sepet şeklinde raflara olmak üzere envai çeşit model olduğunu görebilirsin.

Hepsine burada yer verdik: 10+6 Miniş Öneri ile Çocuk Odası Raf Modelleri

Çocuk odası avizeleri

Sıra geldi odayı aydınlatmaya. Öncelikle çocuk odasının halihazırda güneş alıyor olması çok önemli. Ancak harici aydınlatma işinin de dikkat isteyen noktaları var. Seçtiğin avize iyi bir ışık dağılımı sağlamalı, çocuğunun gözü direkt olarak ışıkla temas etmemeli. Ampule, renk tonuna ve ışık seviyesi de önemli detaylar. Çocuk odası avizesi seçiminin ledlerden yana olması bu anlamda en sağlıklı karar olabilir.

Bunun dışında tabii ki aydınlatmaların çocuk odası dekorlarına ayrı bir dokunuş getirdiği gerçeğini es geçmemek lazım. Bir avize bir anda tüm odanın atmosferini değiştirebiliyor. Haliyle de şık bir seçim yapman önemli.

O halde hem zarafetiyle göz dolduran avize modellerini incele: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

Montessori çocuk odası dekorasyonuna yeni bir boyut getiriyor!

Çocuğunu seçim hakkı tanıdığın ve kendi kendine yetebildiği bir anlayışla büyütmek istersen oda dekorasyonunu kesinlikle Montessori eğitimini esas alarak yapmalısın. Montessori çocuk odası temelde, miniklerin bu felsefeye uygun yaşayabilecekleri şekilde tasarlanıyor. Bu sayede çocuklar günlük yaşam unsurlarını daha küçük yaşta öğrenip hayata daha kolay adapte olabiliyorlar.

Peki Montessori yöntemine göre çocuk odası dekorasyonunda öne çıkan şeyler neler, bunlardan söz edelim. Öncelikli olarak iş, Montessori yataklarıyla başlıyor. Oldukça basit bir tasarımları olan bu yataklar çocuğunun kimsenin yardımını almadan yatağına yatabilmesini ve kalkabilmesini sağlıyorlar.

Montessori’de her şey miniğinin boyuna göre dizayn ediliyor. Raflar aşağı iniyor, böylece minik kuşun ulaşmak istediği her şeye kolaylıkla ulaşabiliyor. Boyuna göre olan Montessori dolaplar sayesinde giymek istediği kıyafetlere kendisi karar verebiliyor. Minyatür masa ve sandalyelerde vakit geçiriyor. Yani, bir bakıma aslında hayat da çocuğun için kolaylaşmış oluyor.

Konuyu daha derinlemesine öğrenmek istersen, buradan devam edebilirsin: Montessori Yöntemine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli?

Evdeki oyuncakları toplamak için dekoratif çözüm önerilerinden destek al!

Şimdi sana hem işine yarayacak hem de dekoratif açıdan değerlendirebileceğin bir öneride bulunalım. Çocuğun büyüdükçe oyuncakları sağa sola saçma konusundaki becerisi de artıyor değil mi? Genellikle oyuncakları düzenli bir şekilde toplamadığı için de her çocuk gibi sonradan istediği oyuncağı bulmakta zorlanıyor.

O halde oyuncak toplama konusunda hoşuna gidecek fikirlerimizden bahsedelim. Miniğinin oyuncak kutularına, oyuncakların türlerine göre etiket yapıştırabilirsin. Hangi oyuncağın nerede olduğunu görmesi için şeffaf kutuları tercih edebilirsin. Dekoratif tekerlekli puflara hem oyuncakları gizleyebilirsin hem de çocuk odana şıklık katabilirsin.

Bu fikirler yetmedi, dahası yok mu dersen: Evdeki Oyuncakları Toplama Sorunu İçin 10 Çözüm

Çocuk odası için fonksiyonel ve yaratıcı tasarımlara göz at!

Çocuk odası dekorasyonun için seni heyecanlandıracak yaratıcı fikirlere hazır mısın? Mesela çocuğunun, odasında enerjisini atabileceği bir tırmanma duvarı nasıl olurdu? Çocuk odası süslemesinde kullanılan duvar kancaları ya da? Standart askılıklara nazaran çok seviliyorlar. Çocuk kıyafetlerinin görünür hale geldiği minik askılıklar da revaçta olan ürünlerden.

Dolapların iç kapaklarında ya da duvarlarda kullanılan toka düzenleyiciler de kız çocuk odalarının en gözde ürünlerinden. Erkek çocuk odası için bir cin fikir istersen de mıknatıslı raflar emrine amade. Özellikle oyuncak arabalar için çok kullanışlılar.

Bu fikirleri sevdiysen dahası şurada: Çocuk Odası İçin Fonksiyonel ve Yaratıcı Tasarımlara 12 Örnek Çocuk Odası Fikirleri