36 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 36.Haftası / Ceninin 34.Haftası

35. Hafta 37. Hafta

Tebrikler! 36 haftalık gebelik, hamileliğin 9.ayına, yani 3.trimesterın son ayına geldiğine işaret eder. 9 aylık hamilelik macerasının son ayına girdin. Hamilelik süresinin 40-41 hafta olduğunu düşünürsek doğuma yaklaşık 4-5 haftan kaldı. Peki, gebelikte 36.haftada neler olur, neler biter? İşte cevaplar!

Sonunda beklediğin, hazırlandığın hatta belki biraz da korktuğun o ay geldi. Muhtemelen hem artık sabırsızlanıyor ve hazır olduğunu düşünüyorsun... Hem de korkuyor ve henüz hazır olmadığını... 9. ay bütün koşturmasına rağmen sana en uzun aylardan biri gibi gelebilir. Yüzüp yüzüp sonuna gelinen bir kuyruğun, bir türlü ucuna ulaşamamak gibi…

36 Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi

36 hafta gebelik bebek ölçüleri, her hafta olduğu gibi en çok merak edilen konulardan biri. Çünkü annelerin her geçen hafta bebeklerinin gelişimini ve değişimini takip etmek istemeleri en doğal şey… 36 haftalık gebelik bebek kilosu, yaklaşık olarak 2.750 gramdır. Toplam uzunluğu ise 46-51 cm aralığında olabilir.

Şuanda bebeğinin sistemlerinin çoğu dışarıda yaşamasına uygun şekilde gelişmiş durumdadır. Şimdiye kadar hep göbek bağından beslendiği için henüz hiç ihtiyacı olmasa da sindirim sistemi de çalışmaya hazır. Sütünü emdiği ilk yudumda sindirim sistemi harekete geçecek.

Bu hafta derisinin altında yağ depolamaya devam ediyor. Eğer şuanda onu görme fırsatın olsa dolgun, yuvarlak yüzlü bir bebekle karşılaşırdın. Yüzünün dolgun olmasının sebebi son zamanlarda biriktirdiği yağlar ve gelişimini tamamlamış emme kaslarıdır.

36 Haftalık Gebelikte Bebeğin Pozisyonu: Bebeğim Nasıl Duruyor?

Genellikle hamileliğin 32.ve 34.haftaları arasında bebeğin başının karnının altında olduğunu hissedebilirsin. Fetal kafatasında kalsiyum depolandıkça baş yavaş yavaş sertleşir. Bu yüzden baş farklı bir his verir.

Yani doktorun ters bir bebekte hissettiğinden farklıdır. Ters pozisyon yumuşak ve yuvarlak bir his verir. 32.ila 34.haftalardan başlayarak doktorun bebeğinin pozisyonunu anlamak için karnına dokunur. Bu pozisyon hamilelik sırasında birçok kez değişir.

34-36.haftalarda bebek genellikle artık sabit duracağı pozisyonu alır. Fakat 37.haftada ters duruyorsa bebeğin hala başını aşağıya çevirme ihtimali de vardır. Hamileliğin sonuna yaklaştıkça bu ihtimal azalır.

36 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri: Hareketler Azaldı mı?

Önceden sertçe tekmelerdi sanki eskisine göre daha az hareket ediyor diye endişeleniyor olabilirsin. Ama artık bebeğinin yeri dar ve bir an önce dışarı çıkmak için gün sayıyor. Eskiden rahimde her türlü hareketi kaldıracak kadar çok yer vardı. Şimdi şartlar değişti, rahimde durumlar sıkışık, ancak dönecek ve kıpırdanacak kadar yeri var. Büyük ihtimalle hissedilen şey bu değişiklik…

Hele başı kemik çatıya iyice yerleştiğinde bundan daha da hareketsiz olacak. Eskisi gibi çılgınca taklalar, tekmeler bekleme ama hiç hareket hissetmezsen ya da çok hızlı, heyecanlı, kesik kesik ya da şiddetli hareketler hissedersen doktoruna danışmayı ihmal etme.

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

36 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Rahmin tepe noktasına kadar olan 36 haftalık gebelik ölçüleri, pubik simfizden ölçüldüğünde 36, göbek deliğinden ölçüldüğünde 14cm’den fazladır. Bebek içinde büyüdükçe rahmin de son birkaç haftada çok büyüdü bu yüzden karnında hiç yer kalmamış gibi hissedebilirsin. Artık rahmin büyük ihtimalle kaburga kemiğinin hemen altında…

Doğum yapmana 4-5 hafta kaldı. **36 haftalık gebelik kilosu **toplamda 11.25 ila 13.5 kilo olabilir. Ama hala 1 ayın var. Bu kilolar elbette ortalama kilolardır. Her kadın için hamilelik öncesindeki vücut kitle endeksine göre hesaplanan “hamilelikte alınması gereken ideal kilo” aralığı farklıdır.

Artık amniyotik sıvı bebeği maksimum miktarda çevreler. Gelecek haftalarda bebek büyümeye devam eder. Ancak amniyotik sıvının bir kısmı vücut tarafından absorbe edilebilir. Bu da bebeğin etrafındaki sıvı miktarını azaltır ve bebeğin hareket alanını daraltır. Bunun sonucu olarak da bazı kadınlar artık bebeklerinin eskisi kadar hareket etmediğini hisseder.

İyi Beslenmeye Devam: 36 Haftalık Gebelikte Beslenme!

Hamileliğinin sonuna yaklaşıyorsun, belki de artık beslenmene çok dikkat etmekten ve 2 kişilik sorumluluk üstlenmekten sıkıldın. Belki kucağına bir kase dolusu cips alıp yanında pek de faydalı olmayan şeyler içmek istiyorsun. Ama iyi beslenmekten vazgeçme!

Bebeğin gittikçe büyüyor ve bu yüzden mide yanması ve hazımsızlık problemleri de yaşıyorsun. Tüm bunlara rağmen ne yediğine dikkat etmeye devam etmelisin. Bebeğinin iyi beslenmesi ve gelişmesi için gerekli olan besinleri ona sadece sen verebilirsin.

Her gün bir porsiyon koyu yeşil yapraklı bir sebze, bir porsiyon C vitamini açısından zengin bir yiyecek, bir porsiyon A vitamini içerek bir ara öğün almaya devam et. Bol su içmeye, yeteri kadar uyumaya ve dinlenmeye özen göster.

Bu dönemde nasıl beslenmen gerektiğine dair, daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımızı okuyabilirsin.

Pediatr Araştırmaya Başlama Zamanı!

Artık bebeğin için bir pediatr bulma zamanı geldi. Önerileri değerlendirmeye başlayabilirsin. Doğum doktorunun ya da bebeği olan yakınlarının da sana tavsiyeleri olacaktır. İsimleri liste yapıp araştırmaya başla.

Eğitimleri, hangi hastanelerde çalıştıkları, hastalarının yorumları ve değerlendirmeleri, bebek gelişimine ve sağlığına olan yaklaşımları, hastalarına olan tutum ve tavırları gibi konuları değerlendirmeye alabilirsin.

Hastane Çantası Hazırlıkları Başlasın!

Hastane çantası hazırlamak biraz korkutucu olabilir. Çok erken hazırlamak çantanın haftalar boyu sana bakmasına sebep olur, geçe kalmak risklidir. Doğumdan 2-3 hafta önce hazırlamaya çalışmak iyi olabilir.

Önce bir ihtiyaç listesi çıkartmak, eksikler için alışveriş yapmak ve yavaş yavaş çanta yerleştirmek için yeterli bir süredir. Kendin için lazım olabilecek eşyalardan başla. Çünkü bebeğin için hastanede çok fazla eşyaya ihtiyacın olmayacak genellikle hastaneler bebeğin ilk ihtiyaçlarını kendileri karşılıyor.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

37. Hafta
Yorumlar (11)