26 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 26.Haftası / Ceninin 24.Haftası

25. Hafta 27. Hafta

Her hafta olduğu gibi bu hafta da merak içindesin ve 26 haftalık gebelikte sana ve bebeğine neler olacağını araştırıp duruyorsun. Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Haydi hemen başla!

İlk yarıyı atlattın, hamileliğinin hafta bazında 2.yarısına geçtin ve hızla ilerliyorsun. Peki, 26 haftalık gebelik kaç aylık olur? 26.hafta hesaplamalarımıza göre hamileliğin 6.ayına dahil. 6.ayı bitirmene ve dolayısıyla 2.trimesterı tamamlamana çok az kaldı.

26 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

26 haftalık gebelikte bebeğin kilosu artık hemen hemen 910 gram – 1 kilo civarında. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise yaklaşık 23 cm.

Gözleri açılmaya başlıyor. Gözünün renkli kısmında hala pigment yok, dolayısıyla göz rengi hala oluşmadı. Her ne kadar rahmin içinde görülecek bir şey olmasa da bebeğin artık görüyor. Artık gelişen görme ve işitme duyularıyla parlak bir ışık gördüğünde ya da yüksek bir ses duyduğunda hareketlerinde bir artış olduğunu gözlemleyebilirsin.

Artık ceninin bir düzeni var, belirli uyuma ve uyanma dönemleri var. Hatta günün belli saatlerinde aktifken belli saatlerinde uykuda olduğunu fark edebilirsin.

26 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Keyifli Bir Etkinlik Önerisi: Baby Shower!

Baby shower, yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir etkinlik. Bu etkinlik için, bebeğinin doğumu ile ilgili ihtiyacın olan malzemeleri yazdığın bir liste hazırlıyorsun. Kutlamaya gelen sevdiklerin de sana bu listede yazılanları hediye ediyorlar. "Öyle siparişle hediye mi olur" diye düşünme! İnsanlar, artık böyle bir listeyi yeni ev kuracakları zamanda da hazırlıyorlar. Böylece karşındaki insan "ne alsam acaba, neye ihtiyacı vardır" düşüncesinden kurtuluyor. Bu arada sen de gerçekten lazım olan hediyelerine kavuşmuş oluyorsun. Herkes için en güzeli!

Eğer bu partiyi düzenlemeyi düşünüyorsan, evin yanı sıra bir kutlama mekanında bir araya gelmeyi de düşünebilirsin.Bu konuda, Baby Shower Partisi Mekanı sayfamız karar vermene yardımcı olacaktır.

Partinin yeri ile alakalı nasıl bir karar vermiş olursan ol, partinin olacağı yeri süsle ve harika bir pasta sipariş et! Baby Shower Organizasyonu ve Baby Shower Butik Pasta sayfalarımız sana bu konuda fikir verebilir.

Ayrıca, bol bol fotoğraf çekmeyi, çektirmeyi unutma! Eğer profesyonel bir fotoğrafçının yardımını isterim diyorsan da, Fotoğrafçılar sayfamıza muhakkak bir göz gezdir.

26 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Zaman çok çabuk geçiyor. 2.trimesterın sonuna yaklaşıyorsun. Hamileliğin üçte ikisi geride kalacak. Bebeğine kavuşmana uzun bir zaman kalmadı.

Bu hafta rahmin göbek deliğinin üzerinde 6 cm ve pubik simfizden yaklaşık 26 cm ölçülüyor. 40 haftayı ikiye bölersek, hamileliğin 2.yarısında her hafta 1 cm büyüyecek. Eğer besleyici, dengeli bir yeme planını takip ediyorsan, 26 haftalık gebelik kilo alımı ile birlikte toplam 7.2 ila 9.9 kg arasında kilo almış olmalısın. Unutma eğer normal kiloyla hamile kalmış bir anne adayı isen hamileliği toplamda 11-14 kilo aralığında bitirmen en idealidir.

Rahmin, plasenta ve bebeğin büyüdükçe kilon da artar. Sırt ağrısı, pelvisteki baskı, varisler, bacak krampları ve baş ağrıları gibi sorunlar daha sık ortaya çıkabilir. Dinlenirken sol tarafa yatman bebeğin için en iyi dolaşımı sağlar. Gün içinde sol tarafına yatıp dinlenirsen şişme problemleri çok fazla yaşamazsın.

26 Haftalık Gebelikte Beslenme

Balık yemek sağlıklıdır, hele hamileyken çok daha faydalıdır. Hamileyken balık yiyen kadınlar daha sağlıklı ve uzun bir hamilelik dönemi geçirirler, daha kilolu ve sağlıklı bebekler dünyaya getirirler. Çünkü bebeğin rahimde kalma süresi ne kadar uzun sürerse doğumda güçlü olma ihtimali de artar.

Son araştırmalar hamilelikte balık tüketen kadınların erken doğumla ilgili daha az problemleri olabileceğini göstermiştir. Bu etki omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanabilir. Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda hamileliğe bağlı hipertansiyon sorunlarını önleyebilir.

Balıkların çoğunda yağ oranı düşük ve B vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır oranı yüksektir. Hamsi, uskumru, tekir, somon, sardalye bol miktarda omega-3 barındıran balıklardır. Balığı beslenme programına doktorunun da önerdiği miktarlarda koymaya özen göster.

Balık yiyemiyorsan keten tohumu yağı, soya fasulyesi, ceviz ve buğday tohumu tüketerek omega-3 takviyesi yapabilirsin.

Bu dönemde nasıl beslenmen gerektiğine dair, daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımızı okuyabilirsin.

Başarılı Bir Doğum Süreci Yaşamak için Bunları Düşünmeye Başla!

Doğum süreci ve doğum hakkında düşünmeye başlamak için çok da erken sayılmaz. Hamilelik ilerledikçe eşinle birlikte düşünmeniz ve bilgi edinmeniz gereken bazı konular vardır. Aklınızda olması için buraya bırakıyoruz:

  • Hamilelik ve doğum deneyimi hakkında bilgili olun. Hamilelik döneminde nelerin oluşabileceğini anladığınız zaman daha rahat olabilirsiniz.
  • Doktorunla, varsa beslenme uzmanı veya doğum koçunla/psikoloğunla iletişimin çok önemli. Onlarla bağlarını güçlü tut. Onların önerilerine uyarak, kilona dikkat ederek, sağlıklı beslenerek, doğum öncesi vitaminleri alarak, test ve randevularını takip ederek iyi bir danışan ol.
  • Doğum şekilleri, doğum okulları, ağrı kesici yöntemler, bebek besleme, eşlerin doğuma katılma düzeyi gibi konularda yardım almak rahatlatıcıdır.

Ayrıca bu maddelerin çoğunu eğitim programlarında barındıran bir doğuma hazırlık kursuna gitmen oldukça yararlı olabilir. Doğumda profesyonel bir destek almak için de bir doula ile anlaşabilirsin. Doula ve Doğuma Hazırlık Merkezi sayfamız işine yarayacaktır.

Araştırmalara Başla: Hastane Seçimi!

Belki doktorun zaten bir hastanede görev yapıyor ve onun çalıştığı hastanede doğum yapacaksın, belki de doktorunun çalıştığı birkaç farklı hastane içinden sen bir seçim yapacaksın ve doğum orada olacak.

Muhtemelen şimdiye kadar gittiğin doğum ziyaretlerinden, arkadaşlarından dinlediğin deneyimlerden kalbinde yatan birkaç hastane vardır.

Elbette isteklerle, nesnel gerçekleri (lokasyon, maddi koşullar gibi) bir arada düşünüp eşinle ortak bir karar vermelisiniz. Çevrende doğum yapan insanlardan fikir alabilirsiniz, bir haftasonu çevredeki hastanelerin doğum servislerinde şöyle bir gezintiye çıkabilirsiniz, doktorunuza danışabilirsiniz…

Eğer özel sağlık sigortan varsa hangi hastanelerde geçtiğini, neyi ne kadar kapsadığını öğrenmelisin. Hangi hastanenin doğum hastalarına ne gibi imkanlar sunduğunu, nasıl bir maliyeti olduğunu araştırmalısın. Kısacası eğer hala doğum yapacağın hastane belli değilse seçim için kolları sıvamalısın.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

27. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

26 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?