37 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 37.Haftası/ Ceninin 35.Haftası

36. Hafta 38. Hafta

37 haftalık gebelik dönemi artık doğumun erken doğum sayılmadığı, tamamlanmış doğum olarak görülmeye başlandığı ilk haftadır. Doğum 37.ve 41.haftalar arasında herhangi bir gün olabilir. Buna hazırlıklı olman gereken bir döneme girdin. İşte hamilelikte 37.hafta hakkında merak ettiğin her şey!

37 Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

37 haftalık gebelik bebek kilosu:

Hemen hemen 2.95 kg’dır. Baş bölgesinden itibaren toplam uzunluğu ise yaklaşık 47-51 cm civarındadır. Bu hafta doğsa artık erken doğmuş değil, haftasını tamamlamış sayılacak. İlk nefes hazırlığını yapıyor ve ciğerlerine amniyon sıvısı çekip boşaltıyor. Başparmağını emiyor, gözlerini kırpıştırıyor, bir yandan öbür yana kaykılıyor.

37 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu:

Bebeğin hamileliğin bu son birkaç haftasında bile büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bebeğin başı bu dönemde genellikle pelviste aşağı doğrudur. Ancak hamileliklerin %3’ünde pelvise ilk önce bebeğin kalçaları gelir. Buna ters pozisyon denir. Doktorun bebeğin makat pozisyonunda olduğundan şüphelenirse bundan emin olmak için ultrason muayenesi yapılır. Bu muayene bebeğin rahimde nasıl durduğunu anlamaya yardım eder.

37 haftalık gebelikte bebek hareketleri:

Her bebek daha doğmadan bile birbirinden farklıdır. Özellikle de hareket düzeyi söz konusu olduğunda… Bazı bebekler dışarı çıkmaları yaklaştıkça biraz daha az hareket ederken bazıları büyük güne kadar enerjik bir biçimde kıpırdanmaya devam eder. Hamileliğin sonlarına doğru genellikle hareket sayısı azalır.

Bunun nedeni büyük olasılıkla yer darlığı, amniyon sıvısının azalması ve fetüsün daha gelişmiş hareket koordinasyonu olmasıdır. Ama her hareketini saymıyorsan farkı hissetme ihtimalin pek yüksek değildir.

37 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Yenidoğan Bebeğinin Fotoğraflarını Çektirmek İster Misin?

Bebeğinin anne karnındaki formunu kaybetmeden önceki haliyle yapılan fotoğraf çekimleri çok güzel sonuçlar veriyor. Çünkü bebeğin sürekli uyuyor, karnındaki davranışları devam ediyor ve inanamayacağın kadar esnek! Yani bebeğinin bu ilk zamanları, onun en güzel fotoğraflarını çektirmek için en ideal zaman.

Sen de bebeğinin bu zamanlarını unutamayacağın çok güzel anılara dönüştürmek istersen, yeni doğan bebeklerin fotoğraflarını çekme konusunda fotoğrafçılardan yardım alabilirsin. Hangi fotoğrafçıyla çalışmak istediğine karar verirken, yenidoğan çekimleri konusunda tecrübeli birini seçmeni öneririz. Bebeklerle daha önceden çalışmış birini tercih etmen iyi olabilir. Araştırmalara başlamak için, Yenidoğan ve Bebek Fotoğrafçısı sayfamıza bakmanı öneririz.

37 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

37 haftalık gebelik kaç aylık diye merak ediyorsan, artık 9.ayda olduğunu hatırlatalım. Hamileliğinin son ayına girdin, son haftalarının içindesin. Artık heyecan dorukta! Bu haftadan itibaren bebeğin herhangi bir gün doğabilir ve bu erken doğum sayılmaz.

Rahmin bir- iki hafta önceki ölçüyle aynı olabilir. Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü, 37 cm, göbek deliğinden ise 16-17 cm kadar ölçülür. 37 haftalık gebelik kilosu toplamda 11.3 ila 15.9 civarında olabilir.

37 Haftalık Gebelik Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerin bazılarını belki haftalardır hissediyorsun, belki daha yeni hissetmeye başladın, belki de hiçbir zaman hissetmeden hamileliğini bitireceksin. Semptomların kişiden kişiye değiştiğini unutma!

 • Kalça ve pelvis bölgesinde rahatsızlık ve ağrı
 • Bebeğin doğum pozisyonuna yerleşmesinden sonra nefes almada rahatlama
 • Bebeğin doğuma pozisyonuna yerleşmesiyle idrara daha sık çıkma ihtiyacı
 • Sırt ağrısında artış ve ağırlık hissi
 • Hazırlık sancılarının sıklaşması
 • Hassas diş etleri
 • Meme başlarında kolostrum sızıntısı
 • Kabızlık
 • Geceleri bacak krampları
 • Bacaklarda varisli damarlar
 • Karında kaşıntı ve göbek deliğinin dışarı doğru çıkması

37 Haftalık Gebelikte Hafif Kanama

9.ayda hafif kanama doğumun başladığının işareti değildir. Cinsel ilişkiden veya vajinal muayeneden kısa süre sonra görülen pembemsi ya da kahverengi, içinde çizgi çizgi kırmızılık olan mukus akıntısı çoğunlukla yalnızca hassaslaşan serviksin ezilmesinden ya da ellenmesinden kaynaklanan normal bir durumdur. Ama ister cinsel ilişki sonrası ister başka zaman olsun pembemsi ya da kahverengi mukusun yanında kasılmalar da oluyorsa ya da başka doğum belirtileri varsa doktorunu aramanda fayda var. Daha ayrıntılı bilgi için, 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! yazımıza bakmanı öneririz.

37 Haftalık Gebelikte Doktor Kontrolü

Doktorun 37 haftalık gebelikte vajinal muayene ya da tıbbi deyimle pelvik muayene yapabilir. Bu pelvik muayene doktorun, hamileliğin gidişatının değerlendirmesine yardım eder. İlk olarak dikkat edeceği şeylerden biri amniyotik sıvı sızıntısı olup olmadığıdır.

Bu muayene sırasında rahim ağzı kontrol edilir. Doğum sürecinde rahim ağzı genellikle daha yumuşak olur ve incelir. Rahim ağzının yumuşaklığı, sertliği, incelme miktarı değerlendirilir. Doğum süreci başlamadan önce serviks kalındır. Aktif doğum sürecindeyken incelir.

Bebeğin başının, kalçalarının veya bacaklarının önce gelip gelmediğine bakılır. Pelvik kemiğinin şekli de değerlendirilir.

Doğum kanalını pelvik kuşaktan pelvise ve vajinanın dışına giden bir tüp gibi düşün. Bebek rahimden bu tüpe seyahat eder. Doğum süreci sırasında genişlemesi ama bebeğin pelvisten aşağı doğru hareket etmemesi mümkündür. Bu durumda sezaryen operasyonu gerekebilir, çünkü bebeğin başı pelvik kuşağa sığmaz. Çoğul gebelikler de vajinal doğumu zorlaştırabilir. Bebeklere zarar gelmeden doğum olmasını imkansızlaştırır.

Kadınların çoğu normal, vajinal doğum yapmayı düşünür ama sezaryen doğum her zaman imkan dahilindedir. Sezaryen doğumda bebek, annenin karın duvarına ve rahmine bir yarık açılarak dünyaya getirilir.

Vajinal doğumun avantajları, sezaryen doğum gibi ameliyatla ilgili problemleri azaltmayı da içerir. Vajinal doğum sonrasında iyileşmek daha kısa zaman alır. Eğer rahim ağzın çok küçük, bebeğin de çok iri değilse ve pozisyonel olarak bir sorun yoksa vajinal doğum yapmanda bir sakınca olmayabilir.

Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, Gebelikte Yapılan Testler: 3. Trimester Testleri Hangileridir? adlı yazımızı okumanı öneririz.

Doğuma Hazırlık Egzersizleri İçin En Etkili Yoga Serisi

Hamilelikte kendin ve bebeğin için yapabileceğin en iyi şeylerden biri; yoga! Yoga ile vücudunu doğuma en doğru şekilde hazırlayabilir, kolay bir doğum deneyimi yaşayabilirsin.

Bir Bakıcıya İhtiyacın Olacak Mı?

Eğer bu sorunun cevabı evet ise, bakıcı araştırmalarına başlamalısın. Bebeğini teslim edeceğin kişinin bebek bakımına dair düşünceleri ile senin düşüncelerin ne kadar uyumlu? İyi anlaşabilir misiniz? gibi sorulara cevap bulmak için erkenden bakıcı adayıyla tanışman yararlı olacaktır. Bu konuda fikir almak için, Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamıza göz gezdirebilirsin.

37 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri: Doğum Süreci Nedir, Ne Kadar Sürer?

37 haftalık gebelikte doğum olur mu? Evet, normal seyrinde bir gebelikte doğum 37. ile 42. haftalara arasında herhangi bir gün olabilir. O nedenle özellikle ilk defa hamilelik yaşayan anne adayları doğumun başladığını anlayamamaktan korkarlar. Aslında en korkulan şey hastaneye gitmekte geç kalınması durumunda evde veya yolda doğurma ihtimalidir.

Doğum ancak rahim ağzı açıklığı 10 cm olduğunda gerçekleşir. İlk hamilelikte 1- 1,5 saatte rahim ağzı ancak 1 cm açılır. Yani ilk hamilelikte gerçek rahim kasılmaları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saat kadar sürer. Onun için evde veya yolda doğurma telaşına gerek yoktur.

Doğum süreci rahim ağzının genişlemesi (esnemesi ve küçülmesi) olarak tanımlanır. Bu, bir kas olan rahmin daralması ve bebeği dışarı atmak için gevşemesi nedeniyle olur. Bebek dışarı itildikçe rahim ağzı esner. Çeşitli zamanlarda daralma, küçülme ve kramplar hissedebilirsin. Ama rahim ağzında bir değişim olana dek bu gerçek doğum süreci değildir. Doğum sürecinin birçok yönü vardır. Bebeğini dünyaya getirirken bu aşamalardan geçeceksin.

 • 1.Aşama: Doğum sürecinin ilk aşaması, rahim içi kasılmaların yeterli şiddette, sürede ve sıklıkta oluşarak rahim ağzının küçülmesine ve açılmasına neden olmasıyla başlar. Bu ilk aşama rahim ağzı tamamen genişlediğinde ve bebeğin başının geçebileceği kadar açıldığında sona erer.

 • 2.Aşama: Rahim ağzı tamamen 10 cm. açıldığında başlar. Bu aşama bebeğin doğumuyla sona erer.

 • 3.Aşama: Bebeğin doğumundan sonra başlar. Cenini saran plasentanın ve zarların atılmasıyla sonlanır.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

"Korku gerginlik; gerginlik ağrı yaratıyor." diyen Doula Ayca Yılmaz'dan doğum korkusunun neye dayandığı ve nasıl önüne geçileceğine dair öneriler;

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

38. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

37 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?