23 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 23.Haftası / Ceninin 21.Haftası

22. Hafta 24. Hafta

Sevgili bebeğim, sana hamileliğimin 23.haftasından sesleniyorum. Ben 23 haftadır hamilelik mucizesini yaşarken sen de 21 haftadır içimde büyümeye devam ediyorsun. Geçtiğimiz 22 haftada yaptığım gibi bu hafta da 23 haftalık gebelik gelişimi konusunu araştırıyorum, çünkü sana ve bana neler olacağını çok merak ediyorum. Bu kez senin ağzından başlamak istedik. İşte 23 haftalık gebelikte yaşananlar!

23 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

Haftanın en merak edilen sorusu ile başlayalım: 23 hafta gebelik kaç aylık olur? Evet, tebrikler hamileliğinin 23.haftası ile birlikte 6.aya yani 2.trimesterın son ayına girdin. Artık 6.ayın içindesin. Hamileliğinin 3’te 2’sini bitirmene çok az kaldı.

23.Haftada Gebelik ve Bebek: Ciğerleri Gelişiyor, Yüzü Belirginleşiyor!

23 haftalık gebelikte bebek kilosu ile başlayalım. Bu hafta bebeğin hemen hemen 455 gram. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise 20 cm civarında. Yani bebeğin tombullaşıyor ama cildi hala buruşuk. Bunun nedeni cildinin yağlarından daha çabuk gelişmesi ve derisinin içini dolduracak, onu gergin tutacak kadar yağın olmaması. Ama yağlar da arkadan geliyor.

Vücudunu kaplayan tüyler zaman zaman koyulaşıyor. Yüzü ve vücudu doğumdaki halini almaya başlıyor. Ciğerleri dışarıdaki yaşama onu hazırlamak için gelişiyor. Ayrıca ciğerlerindeki damarlar da solunuma hazırlanmak için büyümeye devam ediyor. Solunum hareketleri yapıyor ama bunlar sadece deneme hareketleri. Hala oksijeni plasentadan alıyor. Çünkü doğum sonrasına kadar ciğerlerde hava yok.

23 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Aslında şimdiye kadar bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlamış olabilirsin. Ama esas şenlik şimdi başlıyor. Çünkü bebekler 24.ile 28.haftalarda en aktif dönemlerini geçirirler. Rahmin içindeki yuvalarında yerleri bol olduğu için rahatça hareket ederler. Fakat hareketler kısa süreli ve düzensizdir. Bu yüzden bir gün hissedip bir gün hissetmemek seni korkutmasın. Günlük olarak hareket takibini 28. Haftadan sonra yapmaya başlayabilirsin.

23 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Baby Shower Partisi İçin Hazırlan!

Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu etkinlikle, bebeğin doğumu ve sonrası için ihtiyacın olan malzemelere kavuşabilirsin. Tuhaf görünüyor olabilir, açıklayalım: Bir liste hazırla ve o listeye ihtiyacın olan malzemeleri yaz! Kutlamaya gelecek olan insanlar da sana bu malzemeleri hediye etsinler. "Olur mu öyle şey, ayıp!" deme sakın. Zaten sana bir hediye alacaklar. Sen sadece aynı hediyelerin alınmasını engellemekle kalmıyor, onlara yardımcı da oluyorsun.

Ayrıca, bu etkinlik ile bebeğinin gelişini kutlayıp; sevdiklerinle biraraya gelerek keyifli vakit geçirebilirsin. Bebeğin daha doğmadan neden böyle bir kutlama düzenlensin diye soruyorsan, hemen söyleyelim: Bebeğin doğduğunda onu emzirmek, uyutmak ve altını değiştirmek gibi işlerle meşgul olacağından gelenlerle yeterince vakit geçiremeyebilirsin.

Eğer bu partiyi düzenlemeyi düşünüyorsan, evin yanı sıra bir kutlama mekanında biraraya gelmek de iyi bir alternatif olabilir. Baby Shower Partisi Mekanı sayfamız karar vermene yardımcı olacaktır.

Ancak, evde ya da dışarda, sana önerimiz partinin süslemesini es geçmemen! Güzel süslemelerle parti bir anda bambaşka bir görünüme kavuşabilir, bizden söylemesi! Baby Shower Organizasyonu sayfamız bu konuda işine yarayabilir.

Peki ya pasta? Tabii ki onu unutmamak lazım. En şirin konsept pastalar için Baby Shower Butik Pasta sayfamızı inceleyebilirsin.

Son olarak, kutlamaya katılanların, senin ya da bir fotoğrafçının çektiği fark etmez ama bol bol fotoğraf çekilmeli! Bunların hepsi çocuğuna göstereceğin çok güzel anılara dönüşecek, unutma. Eğer profesyonel birinin yardımı ile daha iyi olacağını düşünüyorsan, Fotoğrafçılar sayfamıza bakabilirsin.

23 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler: Rahim Durmuyor, Büyüyor!

Rahmin göbek deliğinin üzerinde yaklaşık 3.75 cm, yani karnındaki değişiklikler yavaş yavaş ilerliyor. Artık kesinlikle yuvarlak bir görünümün var. Rahmin de bebeğin de büyüyor.

Fakat kadınların ve bebeklerin farklı boyutlarda olduğunu ve farklı oranlarda büyüdüğünü unutma. Bu yüzden kendini diğer hamilelerle kıyaslama. Senin için önemli olan sürekli değişim ve sürekli büyümedir. Bebeğin büyüdükçe, plasenta da büyür. Amniyotik sıvı miktarı da artar. Hamileliğin ilerledikçe rahmin daha da büyür ve ağırlaşır.

İşte O Malum Soru: 23 Hafta Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Bu dönem çevrendekiler kilonla ilgili yorumlar yapabilir. Çok kilo aldığın için ikiz bebek taşıdığını söyleyebilirler. Ya da olması gerekenden az kiloda göründüğünü düşünebilirler. Kilonla ilgili endişelerin varsa doktorunla paylaşabilişin ve beslenme düzenini birlikte gözden geçirebilirsiniz. Zaten doktorun artık her muayenede kilona bakacaktır. Hem kilo alımındaki değişiklikleri hem de rahmindeki büyümeyi takip edecektir.

Bu haftaya gelindiğinde toplam kilo alımın 5.5 ila 6.8 kg arasında olabilir. Hamileliği toplamda, ortalama 11-14 aralığında bir kilo alımı ile bitirmek uzmanlar tarafından sağlıklı bulunandır.

23 Haftalık Gebelikte Şeker Testi: 2.Trimesterın Sonunda Yapılır!

Diyabet hastası olmayan hamile bir kadının idrarında şeker bulunması sık rastlanan bir durumdur. Özellikle de 2.ve 3.trimesterlarda rastlanır. Birçok doktor, her hamile kadına şeker tarama testi yapar genellikle de 2.trimestarın sonunda yapar. Yani 23 haftalık gebelikte şeker yüklemesi yapılması makul bir zamanlamadır. Çünkü 23.hafta gebeliğin 6.ayına aynı zamanda da 2.trimesterın son ayına denk gelir. Fakat illa 23.haftada yapılacak diye bir kural yoktur. 2.trimestarın sonunda doktorun uygun gördüğü bir haftada yapılabilir.

Diyabeti teşhis etmek için yapılan kan testleri açlık kan şekeri ve glikoz tolerans testidir. Açlık kan şekeri testi için, testten önceki akşam yemek yenir, sabah bir şey yemeden önce kan testi yapılır. Normal bir test sonucu diyabetin olasılık dışı olduğunu gösterir, kanda yüksek düzeyde şeker çıkarsa daha fazla inceleme gerekir. Bu da glikoz tolerans testi yani şeker yüklemesidir. Testten önceki akşam yemeğinden sonra aç kalmak gerekir. Sabah laboratuvarda, içindeki şeker miktarı ölçülen bir sıvı içmen istenir. Bir şişe gazoza benzer. İçtikten sonra belirli aralıklarla kan alınır, bu da vücudun şekere nasıl tepki verdiğini gösterir.

Daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımızı okuyabilirsin.

23.Hafta Gebelikte Lekelenme: 2. ve 3.Trimesterda Lekeler

Hamileyken çamaşırında pembe ya da kırmızımsı bir leke görmek her zaman huzursuz edicidir. Fakat 2.ya da 3.trimesterda hafif kanama ya da lekelenme genellikle endişe etmeyi gerektirmez.

Nedeni giderek hassaslaşan rahim ağzı dokularının vajinal muayene veya cinsel ilişki sırasında zarar görmesidir. Bazen de bilinmeyen ama genellikle zararsız sebeplerden ortaya çıkabilir.

Yine de daha ciddi bir şeyin belirtisi olma ihtimaline karşı hamilelik boyunca kanama ve lekelenmeleri doktorunla paylaşmanı öneririz.

Hamileliğin 2.yarısından itibaren karın ağrısı ile birlikte kanama lekelenmeden daha farklı ele alınması gereken bir durumdur. Geç dönem gebelik komplikasyonlarından plasentanın erken ayrılması veya plasenta previa gibi sorunların işareti olabilir.

Kanama varsa ya da hafif kanamaya ek olarak karında ağrı ve rahimde kramp ve rahatsızlık hissi varsa doktorunu hemen aramalısın. Genellikle bir ultrason muayenesi sorun olup olmadığını hemen gösterir.

23.Hafta Gebelikte Burun Kanaması: Nasıl Durdurabilirim?

Vücutta dolaşan yüksek düzeyde östrojen, progesteron ve bunların neden olduğu artan kan akışı yüzünden burnundaki mukoz dokular da şişmeye başlar ve yumuşar. Üstelik bu dokular, enfeksiyon ve mikropları vücuttan uzak tutmak için her zamankinden daha fazla mukuz üretir. Bu da burun tıkanıklığı hatta burun kanamasına sebep olabilir.

Belki bu sorunla ilk kez 23.haftada karşılaştın, belki henüz karşılaşmadın, belki de daha erken dönemlerde başına geldi. Her zaman dediğimiz gibi hamileliğe bağlı belirtiler, şikayetler, komplikasyonlar her hamile kadında farklı zamanlarda ve farklı frekanslarda ortaya çıkabilir.

Doktorunun tavsiyesiyle C vitamini takviyesi almak ya da C vitamini içerek gıdalar tüketmek kılcal damarlarını güçlendirir ve kanamasını engelleyebilir. İşte yapabileceğin bazı taktikler:

 • Bulunduğun ortamların kuru olmamasına, her zaman nemli olmasına özen göster.
 • Eğer kış ise kalorifer kenarlarına mutlaka suluklar as.
 • Buhar makinası kullanarak ortamın havasını temizle.
 • Burnun kanadığında yatmak ya da geriye doğru uzanmak yerine hafifçe öne doğru eğik vaziyette otur.
 • Baş ve işaret parmaklarınla burun deliklerinin üzerinden ve burun kemiğinin altından tutup sık, beş dakika öyle dur.
 • Kanama tekrar ederse devam et.
 • 3 denemede kanama kontrol altına alınmazsa doktorunla iletişime geçmende fayda var.

23 Haftalık Gebelikte Tansiyon: Bu Yüksek Tansiyon Nerden Çıktı?

Hamileliğin genelinde ya da en azından neredeyse 24.haftaya kadar tansiyon, hamile kalmadan önceki döneme göre daha düşük seviyelerde ilerler. Fakat gebeliğe bağlı yüksek tansiyon (hipertansiyon) da hamile kadınların bazılarında ortaya çıkabilir.

Hamilelik dönemi düzenli olarak doktor kontrolünden geçtiğimiz bir dönem olduğu için erkenden teşhis ve tedavi edilebilir. Böylece gereksiz komplikasyonların ortaya çıkması engellenir. Gebeliğe bağlı hipertansiyon, preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) belirtileri arasında olabilir. Preeklampsinin diğer belirtileri şöyledir:

 • Görünüşte aşırı yemek yemeğe bağlı olmayan ani kilo artışı
 • Ellerde ve yüzde ciddi şekilde şişme
 • Nedeni anlaşılmayan baş ağrıları
 • Mide ve yemek borusunda acıma
 • Vücudun her yerinde kaşıntı
 • Görme bozukluğu
 • İdrarda protein
 • Hızlı kalp atışı
 • Karnın üst bölgesinde sancı

Ayrıntılı bilgi için, Preeklampsi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımızı inceleyebilirsin.

23 Haftalık Gebelikte Beslenme: Sodyuma Dikkat!

Gelelim 23 haftalık gebelikte nasıl beslenmeli? konusuna… Hamileyken sodyum alımı konusunda dikkatli olman gerekir. Çok fazla sodyum tüketmen vücudunun su tutmasına sebep olabilir. Bu da şişme ve şişkinlik hissetmene yol açar. Çok fazla sodyum veya tuz içeren gıdalardan uzak durmaya çalışmalısın. Turşu, tuzlu kuruyemişler, işlenmiş veya konserve gıdalar…

Bunu kontrol altında tutmak için gıdaların etiketlerini okuyabilirsin. Bir porsiyon başına düşen sodyum miktarlarını genellikle belirtiler. Su tüketimini arttırıp sodyum tüketimini ise günde 3 gramla (3000 mg) ile sınırlı tutmalısın.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

23 Haftalık Gebelikte Erken Doğum Riski: Artık Testi Var!

Hamileliğin 23.haftasında, ve diğer erken doğum kabul edilen haftalarda, erken doğum riskinin olup olmadığını anlamak için bir test yapılabilir.

Bazı vakalarda, hamileliğin normal rahatsızlıkları, örneğin kasıkta ağrı, rahimde kasılma, sırt ağrısı, kramplar, vajinal akıntıdaki değişiklikler erken doğum ile karıştırılabilir. Doktorların böyle bir risk olup olmadığını saptaması için bir test vardır.

Fetal fibronektin, amniyotik kesede ve fetal zarlarda bulunan bir proteindir. Ancak hamileliğin 22.haftasından sonra, 38.haftaya kadar normal bir şekilde bulunmaz.

 1. haftadan sonra ve 38.haftadan önce hamile bir kadının vajinal salgılarında bulunduğunda, erken doğum riskinin arttığını işaret eder. Eğer fetal fibronektin proteini bulunmuyorsa erken doğum riski düşüktür.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

24. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

23 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?