29 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 29. Haftası / Ceninin 27. Haftası

28. Hafta 30. Hafta

Sen 29 haftalık gebelik maceranı yaşarken minik bebeğin de 27 haftadır maceradan maceraya koşuyor. Esas macerayı ise dünyaya gözlerini açtığı anda yaşamaya başlayacak. Artık birbirinizi iyice hissediyor ve tanıyorsunuz, kavuşmanıza az kaldı. Peki, 29 haftalık gebelikte neler olur, neler biter? Hemen başlayalım!

29 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

O malum soru ile başlayalım: 29 haftalık gebelik kaç aylık olur? 29 haftalık hamilelik, 7 aylık olur. Yaklaşık olarak 3.trimesterin henüz başlarıdır. 3. trimester artık bebeğin gelişimini tamamlamaya başladığı dönemdir.

29 haftalık gebelik gelişimi, bebeğin toplam boyunun yaklaşık 37- 43 cm, kilosunun ise yaklaşık 1.25- 1.35 kilo olduğu bir haftadır. Her hafta yaklaşık olarak bir fikir vermesi için belirttiğimiz bu ölçüler ortalama ölçülerdir. Her bebeğin gelişimi, boyu, kilosu aynı olmaz.

Artık doğacağı boya neredeyse yaklaşmış sayılsa da daha epeyce kilo alması gerekiyor. Hatta önümüzdeki 11 hafta boyunca şimdi kilosunun 2 katına veya daha yukarısına çıkacak. Bu artışın çoğu da derisinin altında biriken yağlardan olacak.

O tombullaştıkça rahimde yer azalacak ve muhtemelen tekmeleri artık eskisi kadar sert olmayacak. Çünkü hareket alanı kısıtlanacak. Fakat diz ve dirsekleriyle dürtüklendiğini daha fazla hissedeceksin.

Doğum Fotoğrafların Olsun İstiyor musun?

İster profesyonel bir fotoğrafçıyla çalış, ister fotoğraftan anlayan bir yakınından rica et ama mutlaka bir doğum fotoğrafları albümün olsun. Hastane odasında bebeği beklediğiniz o heyecanlı anları, bebeğine kavuştuğun o ilk saniyeleri, ilk ağlamasını, babasıyla ilk karşılaştığı anı, ailelerinizin heyecan dolu karelerini mutlaka ölümsüzleştirmeni öneririz. Yıllar sonra o özel ve heyecanlı günü tüm detaylarıyla hatırlamak ve çocuklarınıza hatta torunlarınıza göstermek için...

Eğer hayatının en özel günü tüm duygularıyla saklı kalsın istiyorsan artık doğum fotoğrafları çekimi için profesyonel bir fotoğrafçı bulma vakti geldi. Eğer aklında böyle bir plan varsa fotoğrafçı araştırmaya başlamalısın. O güne dair nasıl fotoğrafların olmasını istediğini hayal et. Üstelik doğumunda çalışacağın fotoğrafçıyla bebeğin için yeni doğan çekimi de yapabilirsin.

Araştırdığın fotoğrafçıların daha önce çektikleri fotoğrafları incele, kendini ve aileni o fotoğraflarda görüp göremediğini düşün. En önemlisi de tanıştığınızda ya da ilk telefon konuşmanızda onu kendine yakın, içten ve samimi buluyor musun buna dikkat et.

Bizce hemen Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı incele ve sana en uygun olanlardan fiyat teklifi iste!

29 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

29 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Göbek deliğinden ölçüldüğünde rahmin yaklaşık 7.6 ila 10.2 cm. Pubik simfizden ise hemen hemen 29 cm kadar. Doktorunu 4 hafta önce gördüysen yani hamileliğin 25.haftasında, büyük olasılıkla o zaman rahmin 25 cm’di. 4 haftada 4 cm büyümesi mümkün.

Rahim büyüklüğü dışında merak edilen bir diğer konu ise 29 haftalık gebelikte annenin kilosu. 29.haftadayken toplam kilo alımı 8.55 ila 11.25 kg. aralığında olabilir. Eğer normal kilolarda hamile kaldıysan bu dönemi toplamda 11-14 kadar kilo alımı ile bitirmeni öneririz.

Bu haftadan itibaren saçında değişiklikler hissedebilirsin. Daha gürleşmiş ve dolgunlaşmış olabilir. Gebelik süresince saç telleri dinlenme evresinde daha çok kalır, daha az döküldüğü için olgunlaşır ve gürleşir. Bebek doğduktan sonra dinlenme evresinde kalma süresi yeniden kısalacak ve dökülmeler başlayacaktır. Hatta birkaç ay belirgin bir şekilde azalabilir ama sonra normale dönecektir.

Rahim, yalandan kasılmalarla doğum sürecine hazırlık yapmaya devam edebilir. Yalandan kasılmaların düzensiz, gerçek kasılmaların ise kademe kademe artan bir düzen izlediğini, giderek uzayarak ve şiddetlenerek arasının sıklaştığını unutma. Doktoruna bu ikisi arasındaki farkları net olarak sorarsan yaşadıkların seni daha az korkutur. Unutma, bilmediğimiz şeyden daha çok korkarız. Nasıl davranman gerektiğini bilirsen duygularını da daha rahat kontrol edersin.

Büyüyen rahmin idrar torbanı baskılamayı sürdürdüğü için özellikle gülerken, öksürürken, hapşırırken idrar kaçırırsan şaşırma.

Artan kan dolaşımı dolayısıyla sabahları uyanınca yüzünün ve gözlerinin şiştiğini fark edebilirsin.

Eğer doktorun yatak istirahati verirse onun tavsiyelerini uygula. Gündelik hayatı durdurmak ve aslında yapacak şeyler varken boş boş oturmak hoşuna gitmeyebilir ama bunun bebeğin ve senin sağlığınız için olduğunu unutma.

29 Haftalık Gebelikte Uyku Pozisyonu

Bebeğin ve dolayısıyla da göbeğin büyüdükçe uyumak da giderek zorlaşır. Geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı da uykunu böler, yeniden uykuya dalmak belki saatlerini alır.

Uykuyu etkileyen mide yanması ve bel ağrısı da eklenince rahat bir pozisyon bulmak iyice zorlaşır. Yüzüstü yatmak artık mümkün değildir. Sırtüstü yatmak da sağlıklı değildir çünkü rahim tüm ağrılarını bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerine verir. Ayrıca hamileliğin 2.trimesterinden sonra sırtüstü yatmak tavsiye edilmez. Nedeni büyüyen rahmin ana kan damarlarını sıkıştırması riskidir.

Bu durumda en iyi uyku pozisyonu yan yatmaktır. Tercihen azami kan akışını sağlamak için sol tarafa yatılmalıdır ama her iki tarafa da yatılabilir. En uygun pozisyon sola yatıp dizleri bükerek arasına bir yastık koymak olabilir. Bazı kadınlar sırtlarına bazı kadınlar ise karınlarının altına yastık koymayı tercih ederler.

29 Haftalık Gebelikte Beslenme

Umarız hamileliğin süresince vücudunu dinliyorsundur. Yorulduğunda dinleniyor, gerekli hissettiğin anda tuvalete gidiyorsundur. Herhangi bir yeni şikayete ya da yolunda gitmeyen bir şeylere dikkat ediyorsundur.

Yemek ve içmek söz konusu olduğunda da vücudunun mesajlarını dinlemelisin. Acıktığında ya da susadığında ihtiyaçlarını karşıla. Hatta susama hissinin başlamasına izin vermeden su tüket. Susamak vücutta yeterince su kalmadığının sinyalidir. Kendini asla bu kadar susuz bırakma.

Daha az, daha sık öğünler yemek büyümekte olan bebekler için sürekli besin sağlar. Besleyici ara öğünleri el altında bulundur. Üzüm, erik, kayısı, incir gibi kuru meyveler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler açlık hissettiğinde tüketmek için sağlıklı besinlerdir. Süt, yoğurt ve peynir ara öğünde tüketilebilir.

İştahını kesen ve seni hasta eden bir yiyeceği yemek için kendini zorlama. Besleyici gıdalar yediğin ve yediğin gıdaların türüne dikkat ettiğin sürece bebeğin için iyi bir şeyler yaparsın.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

29 Haftalık Gebelikte Cinsellik

Hamileliğin 3.trimesterinde yani doğum yaklaştıkça libido tekrar düşmeye başlar. Bazen bu düşüş ilk trimesterden da şiddetli olabilir. Bunun nedenleri oldukça açıktır. Öncelikle yaratıcı pozisyonlar deneseniz bile aradaki karpuz kadar göbekle eşlerin hedefe ulaşması pek kolay olmaz.

İkincisi ilerleyen hamileliğin ağrı ve sancıları en ateşli tutkuyu bile söndürebilir. Üçüncüsü ise son trimesterda artık sabırsızlıkla beklenen bebekle kavuşma anından başka bir şeye odaklanmak zorlaşır.

Yine de bazı çiftler tüm bu engelleri aşarak doğum sancıları başlayana kadar cinsel hayatlarını sürdürebilirler.

Hamilelikte cinselliğe dair daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey! adlı yazımıza göz gezdirebilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

30. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

29 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?