29 Haftalık Gebelik

28. Hafta 30. Hafta

Sen 29 haftalık gebelik maceranı yaşarken minik bebeğin de 27 haftadır maceradan maceraya koşuyor. Esas macerayı ise dünyaya gözlerini açtığı anda yaşamaya başlayacak. Artık birbirinizi iyice hissediyor ve tanıyorsunuz, kavuşmanıza az kaldı. Peki, 29 haftalık bebek gelişimi nasıl olur, neler biter? Hemen başlayalım!

29 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

29 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

29 haftalık hamilelik, 7 aylıktır. Yaklaşık olarak 3. trimesterin henüz başlarıdır. 3. trimester artık bebeğin gelişimini tamamlamaya başladığı dönemdir.

29 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin, doğacağı zamanki boya neredeyse yaklaştı! Ancak daha epeyce kilo alması gerekiyor. 29 haftalık bebek kaç kilo olmalı? Boyu kaç cm olmalı, gibi bilgileri aşağıdaki tablomuzdan görebilirsin.

29 haftalık bebek gelişimi
29 haftalık bebek kilosu 1250-1350 gr
29 haftalık bebek boyu 37-43 cm

Unutma ki her bebeğin kilosu ve boyu aynı olmaz, bunlar yaklaşık olarak belirttiğimiz ölçüler. 29 haftalık gebelikte bebek kilosu giderek artış gösterir. Önümüzdeki 11 hafta boyunca bebeğin, şu anki kilosunun 2 katına veya daha yukarısına çıkacak. Bu artışın çoğu da derisinin altında biriken yağlardan olacak.

29 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

Bebeğin tombullaştıkça rahmindeki yer azalacak ve muhtemelen tekmeleri artık eskisi kadar sert olmayacak. Çünkü hareket alanı kısıtlanacak. Fakat diz ve dirsekleriyle dürtüklendiğini daha fazla hissedeceksin.

29 Haftalık Bebek Görüntüsü

Anne karnında 29 haftalık bebek hakkında detaylı bilgi için: Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek

29 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

Doktorunun çektiği 29 haftalık gebelik ultrason görüntüleri buradakiyle aynı olmayabilir. Ancak endişelenmene gerek yok, her bebeğin anne karnındaki hareketi ve duruşu farklı olabilir.

29 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

29 Haftalık Gebelik Görüntüsü

 • Göbek deliğinden ölçüldüğünde rahmin yaklaşık 7.6 ila 10.2 cm'dir. Pubik simfizden ise hemen hemen 29 cm kadar.
 • Gebelikte 29. haftadan itibaren saçında değişiklikler hissedebilirsin. Saçların daha gürleşmiş ve dolgunlaşmış olabilir. Gebelik süresince saç telleri dinlenme evresinde daha çok kalır, daha az döküldüğü için olgunlaşır ve gürleşir. Bebek doğduktan sonra dinlenme evresinde kalma süresi yeniden kısalacak ve dökülmeler başlayacaktır. Hatta birkaç ay belirgin bir şekilde azalabilir ama sonra normale dönecektir.
 • Rahmin, yalandan kasılmalarla doğum sürecine hazırlık yapmaya devam edebilir. Yalandan kasılmaların düzensiz, gerçek kasılmaların ise kademe kademe artan bir düzen izlediğini, giderek uzayarak ve şiddetlenerek arasının sıklaştığını unutma. Doktoruna bu ikisi arasındaki farkları net olarak sorarsan yaşadıkların seni daha az korkutur.
 • Büyüyen rahmin idrar torbanı baskılamayı sürdürdüğü için özellikle gülerken, öksürürken, hapşırırken idrar kaçırabilirsin.
 • Artan kan dolaşımı dolayısıyla sabahları uyanınca yüzünün ve gözlerinin şiştiğini fark edebilirsin.
 • Eğer doktorun yatak istirahati verirse onun tavsiyelerini uygula. Gündelik hayatı durdurmak ve aslında yapacak şeyler varken boş boş oturmak hoşuna gitmeyebilir ama bunun sağlığın için olduğunu unutma.

29 Haftalık Gebelik Kilosu Kaç Olmalı?

Eğer hamile kaldığında normal bir kilodaysan bu dönemi toplamda 11-14 kg ile bitirmen en sağlıklısı. 29 haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı konusundaki cevabımız ise 8.55 ila 11.25 kg aralığında olması gerektiği yönünde.

29 Haftalık Gebelikte Beslenme

 • Yemek ve içmek söz konusu olduğunda da vücudunun mesajlarını dinlemelisin. Acıktığında ya da susadığında ihtiyaçlarını karşıla. Hatta susama hissinin başlamasına izin vermeden su tüket. Susamak vücutta yeterince su kalmadığının sinyalidir. Kendini asla bu kadar susuz bırakma.
 • Daha az ve sık öğünler yemek büyümekte olan bebekler için sürekli besin sağlar. Besleyici ara öğünleri el altında bulundur. Üzüm, erik, kayısı, incir gibi kuru meyveler, badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler açlık hissettiğinde tüketmek için sağlıklı besinlerdir. Süt, yoğurt ve peynir ara öğünde tüketilebilir.
 • İştahını kesen ve seni hasta eden bir yiyeceği yemek için kendini zorlama. Besleyici gıdalar yediğin ve tükettiğin gıdaların türüne dikkat ettiğin sürece bebeğin için iyi bir şeyler yaparsın.

Daha ayrıntılı bilgi için: Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

29 Haftalık Gebelikte Uyku Pozisyonu

 • Bebeğin ve dolayısıyla da göbeğin büyüdükçe uyuman giderek zorlaşır. Geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı uykunu böler, yeniden uykuya dalmak belki saatlerini alır.
 • Uykuyu etkileyen mide yanması ve bel ağrısı da eklenince rahat bir pozisyon bulman iyice zorlaşır. Yüzüstü yatmak artık mümkün değildir.
 • Sırtüstü yatmak da sağlıklı değildir çünkü rahim tüm ağrılarını bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerine verir. Ayrıca hamileliğin 2. trimesterinden sonra sırtüstü yatmak tavsiye edilmez. Nedeni, büyüyen rahmin ana kan damarlarını sıkıştırması riskidir.
 • Bu durumda en iyi uyku pozisyonu yan yatmaktır. Tercihen azami kan akışını sağlamak için sol tarafa yatılmalıdır ama her iki tarafa da yatılabilir.
 • Hamilelikte 29 haftayı dolduran anne adayı için en uygun pozisyon sola yatıp dizleri bükerek arasına bir yastık koymak olabilir. Bazı kadınlar sırtlarına bazı kadınlar ise karınlarının altına yastık koymayı tercih ederler.

Oku: Hamilelikte Uyku Düzenin İçin Bilmen Gereken 10 Mışıl Bilgi

29 Haftalık Gebelikte Cinsellik

29 haftalık hamilelik itibarıyla artık doğuma bir adım daha yakınsın ve kötü haber, doğum yaklaştıkça libido tekrar düşmeye başlar. Bazen bu düşüş ilk trimesterden de şiddetli olabilir. Bunun nedenleri oldukça açıktır:

 • Öncelikle yaratıcı pozisyonlar deneseniz bile aradaki karpuz kadar göbekle eşlerin hedefe ulaşması pek kolay olmaz.
 • İkincisi, ilerleyen hamileliğin ağrı ve sancıları en ateşli tutkuyu bile söndürebilir.
 • Üçüncüsü ise son trimesterda artık sabırsızlıkla beklenen bebekle kavuşma anından başka bir şeye odaklanmak zorlaşır.

Yine de bazı çiftler tüm bu engelleri aşarak doğum sancıları başlayana kadar cinsel hayatlarını sürdürebilirler.

Daha ayrıntılı bilgi için: Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Doğum Fotoğrafların Olsun İstiyor musun?

İster profesyonel bir fotoğrafçıyla çalış ister fotoğraftan anlayan bir yakınından rica et ama mutlaka bir doğum fotoğrafları albümün olsun. Hastane odasında beklediğiniz o heyecanlı anları, bebeğine kavuştuğun o ilk saniyeleri, ilk ağlamasını, babasıyla ilk karşılaştığı anı, ailelerinizin heyecan dolu karelerini mutlaka ölümsüzleştirmeni öneririz. Yıllar sonra o özel ve heyecanlı günü tüm detaylarıyla hatırlamak fena mı olur?

Eğer hayatının en özel günü tüm duygularıyla saklı kalsın istiyorsan artık doğum fotoğrafları çekimi için profesyonel bir fotoğrafçı bulma vakti geldi. Aklında böyle bir plan varsa fotoğrafçı araştırmaya başlamalısın.

Araştırdığın fotoğrafçıların daha önce çektikleri fotoğrafları incele, kendini ve aileni o fotoğraflarda görüp göremediğini düşün. En önemlisi de tanıştığınızda ya da ilk telefon konuşmanızda onu kendine yakın, içten ve samimi buluyor musun buna dikkat et.

Hemen Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı incele ve sana en uygun olanlardan fiyat teklifi iste!

Kaynakçamıza ve Uzmanlarımıza Göz At

İçerik ekibimizin güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı Hafta Hafta Hamilelik sayfalarımızı kontrol eden ve yayına çıkmasında katkıda bulunan başta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız;

28. Hafta 30. HaftaBülten E-Posta Kaydı

29 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?