29 Haftalık Gebelik

28. Hafta 30. Hafta


"Öncelikle 29 haftalık gebelik kaç aylık olur?" sorusuyla başlayalım.

Şu anda gebeliğinin 7. ayındasın, 6 ay 23 günlük hamilesin, bu da 3. trimester’in henüz başlarına denk geliyor.

Doğuma yaklaşık 3 Ay (11 hafta) kaldı.


Gebeliğin 29. haftasında seni neler bekliyor? Bebeğinin gelişimi ne durumda? Hadi okumaya başla!29.Hafta Bebeğin Gelişimi

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinin ilk gülümsemesi. > Bebeğin bu hafta, özellikle uykusunda gülümsemeye başlayabilir.

Daha fazla hıçkırık. > Bebeğin hıçkırmaya devam ediyor. Sana hafif, ritmik vuruşlar gibi geliyor ve bebek için de rahatsız edici değiller.

29 haftalık bebek gelişimi
29 haftalık bebek kilosu 1250-1350 gr
29 haftalık bebek boyu 37-43 cm

29 Haftalık Bebek Görüntüsü

 • Hamileliğin 29. haftasında bebeğinin kemiklerinde kırmızı kan hücreleri gelişmeye devam ediyor ama hala esnek yapısını koruyor. Bu esneklik doğumdan sonra da görülecek.
 • Bebeğinin akciğerleri gelişmeye devam ediyor, alveol sayısı diğer haftalardan daha fazla.
 • 29 haftalık bebek görüntüsünde bebeğin parmağını emiyor olabilir. Bu hafta bebeğin baş aşağı durmaya da başlayabilir. Hala düz duruyorsa endişelenme, doğuma kadar baş aşağı pozisyonunu alacaktır.

Bebek Hareketleri

29 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır? Bebeğin kilo aldıkça rahmindeki yer azalacağı için muhtemelen tekmeleri eskisi kadar sert olmayacak.

Ultrason Görüntüleri

Gebelikte 29.hafta Ultrason Görüntüsü

29.Hafta Ultrason Görüntüsü

Akciğerlerinin olgunlaşması için bebeğin nefes alma hareketlerine devam ediyor. Bu hareketleri 29 haftalık bebek ultrason görüntüsünde görebilirsin. Artık kemikleri, sertleştiği için ultrasonda daha parlak görünecektir.

Ancak unutma ki her bebeğin ultrason görüntüsü aynı değildir. Bebeğinin bu haftaki durumu hakkında ayrıntılı bilgiyi doktorun verecektir.


29.Hafta Anne Vücudundaki Değişiklikler

Annedeki Değişiklikler

29 Haftalık Gebelik Görüntüsü

29.Hafta Gebelik Görüntüsü

 • Yukarıda 29 haftalık gebelik görüntüsünü görebilirsin, artık rahmin karnının büyük bir kısmını kaplıyor. Bebeğin büyüdükçe iç organlarının yerlerinde oynamalar olacak ancak rahimdeki kasların, iç organlarına zarar gelmesini engelleyecek kadar güçlü.
 • Gebelikte 29. haftadan itibaren saçların daha gürleşmiş ve dolgunlaşmış olabilir. Bebeğin doğduktan sonra dökülmeler başlayacaktır. Hatta birkaç ay belirgin bir şekilde azalabilir ama sonra normale dönecektir.
 • 29 haftalık gebelikte sancıların artabilir. Rahmin, yalancı kasılmalarla doğum sürecine hazırlık yapmaya devam edebilir. Yalancı kasılmaların düzensiz, gerçek kasılmaların ise kademe kademe artan bir düzen izlediğini, giderek uzayarak ve şiddetlenerek arasının sıklaştığını unutma.
 • İdrarda artış > Büyüyen rahmin idrar torbanı baskılamayı sürdürdüğü için özellikle gülerken, öksürürken, hapşırırken idrar kaçırabilirsin.
 • Uyumada zorluk > Artan kan dolaşımı dolayısıyla sabahları uyanınca yüzünün ve gözlerinin şiştiğini fark edebilirsin.


29.Hafta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • 29 haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı, sana ideal kilo aralığı hakkında bilgi verelim. Bu zamana dek aldığın kilonun 8.55 ila 11.25 kg aralığında olması gerekiyor.
 • Özellikle bu dönemde daha fazla su tüketmeye gayret etmelisin.
 • Beslenme düzenini az az sık sık öğünler şeklinde ayarlayabilirsin. Daha az yemek ve sık tüketmek büyümekte olan bebekler için sürekli besin sağlıyor.
 • Besleyici ara öğünleri el altında bulundurman iyi olur. Üzüm, erik, kayısı, incir gibi kuru meyveler ile badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişleri ara öğün olarak tüketebilirsin.
 • Hamilelikte 29 haftayı dolduran anne adayı için en uygun pozisyon sol tarafa yatıp dizleri bükerek arasına bir yastık koymak olabilir. Sırtına ya da karnının altına da yastık koyabilirsin.
 • 29 haftalık hamilelik itibarıyla libidon tekrar düşmeye başlayabilir ve cinsel isteksizlik söz konusu olabilir. Bu duruma muhtemelen büyüyen karnın ve ağrıların yol açıyor. Yine de bazı çiftler tüm bu engelleri aşarak doğum sancıları başlayana kadar cinsel hayatlarını sürdürebiliyorlar.


29.Hafta Yapılacaklar Listesi

Bu Hafta Yapılacaklar Listesi

 • Kalsiyum ve potasyum açısından zengin gıdalar tüketmeye özen göster.
 • Hem hamilelik ağrılarını hafifletmek hem de rahat bir doğum yapabilmek için egzersiz yap.
 • Hastane odasındaki heyecanlı hallerini ve bebeğine kavuştuğun ilk  anı ölümsüzleştirmesi için doğum fotoğrafçılarıyla iletişime geçmeye şimdiden başla.
 • Çalışıyorsan hamilelik iznini planlamaya başlayabilirsin.29.Hafta Hamilelik ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Hamilelik ile ilgili soru ve cevaplara bak!

29 haftalık hamileyim sağ göğsümün altı ağrıyor?

29 haftalık hamile olanlar?

29+4 günlük hamileyim karnım çok gergin normal mi?Hamilelik İlgili Okuman Gerekenler

İleri Okumalar

Hamilelikte Uyku Düzenin İçin Bilmen Gereken 10 Bilgi

Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Yalancı Doğum Sancısı Nasıl Olur, Ne Zaman Başlar?


Kaynakçamıza ve Uzmanlarımıza Göz At

İçerik ekibimizin güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı Hafta Hafta Hamilelik sayfalarımızı kontrol eden ve yayına çıkmasında katkıda bulunan başta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız;

28. Hafta 30. HaftaBülten E-Posta Kaydı

29 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?