39 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 39.Haftası/ Ceninin 37.Haftası

38. Hafta 40-41. Hafta

Dile kolay 39 haftalık gebelik… Yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin. Şuan sadece 39 haftalık gebelikte neler olur diye düşünmekten çok daha fazla düşündüğün bir şey varsa o da muhtemelen doğum! Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Hemen başlayalım!

39 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

Sona yaklaşırken söylenecek pek de fazla bir şey kalmadı… Bebeğin büyümesi artık yavaşlıyor. 39 haftalık gebelikte bebek kilosu, ortalama 3.000-3.600 gram, boyu ise yaklaşık 48-53 cm arasında olabilir. Elbette senin bebeğin bu değerlerin altında ya da üzerinde olabilir. 39.haftada bir bebeğin kilosu 2.700 gram da olabilir 4 kilo da… Büyümesi yavaşladı ama beyni fırtına gibi gelişmeye devam ediyor. Ayrıca pembe derisi artık beyaza dönmüş durumda.

 • Bu ilk hamileliğin ise muhtemelen şimdiye kadar bebeğin kafasının pelvise inmiş olduğunu fark etmişsindir. Bebeğin pozisyonundaki bu değişim artık daha rahat nefes almanı sağlayabilir. Ama yürümeni zorlaştırabilir.

 • Derisini kaplayan verniks ve ayva tüylerinin çoğu dökmüştür ama doğduğunda bunların izleri görülebilir. Yine derisinin altında vücut ısısını muhafaza edecek kadar yağ birikmiştir.

 • Vücudunun diğer kısımları da artık gelişip büyü de hala en büyük yeri başıdır. Zaten bu yüzden de bebeklerin baştan gelmesi en ideal olanıdır.

39 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

39 haftalık gebelikte bebek hareketleri ise artık gittikçe hissedilmesi zor bir hal almıştır. Çünkü içeride artık hareket edecek pek yer kalmamıştır. Bu yüzden de giderek daralan alanında kıpırdaması, tekmelemesi, taklalar atması zorlaşmıştır. Bir de üzerine artık bebeğin kafası pelvise inip, başı kemik çatıya yerleştiği için sana daha da hareketsizmiş gibi gelir. Doğuma kadar ufak da olsa hareketler hissettiğin sürece ne kadar hissettiğinin pek bir önemi yoktur.

Ama hiç hareket hissetmezsen ya da çok hızlı, heyecanlı, kesik kesik, şiddetli hareketler hissedersen doktorunu haberdar etmelisin. Bu yüzden her hafta bebeğinle ilgili hissettiklerini not edip doktorunla paylaşabilirsin.

39 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Yenidoğan Bebeğinin Fotoğraflarını Çektirmeye Ne Dersin?

Bebeğinin karnında durduğuna benzer bir pozisyonda durduğu, esnek olduğu ve sürekli uyuduğu ilk 5- 10 gününde bebeğinin fotoğraflarını çektirmeyi düşünebilirsin. Hatta, bize kalırsa düşün! Bebeğinin bu ilk zamanları, onun en güzel fotoğraflarını çektirmek için en ideal zaman.

Eğer, fotoğraflarını çektirmeye karar verirsen, yeni doğan bebeklerin fotoğraflarını çekme konusunda fotoğrafçılardan yardım alabilirsin. Hangi fotoğrafçıyla çalışmak istediğine karar verirken, yenidoğan çekimleri konusunda tecrübeli birini seçmeni öneririz. Araştırmalara başlamak için Yenidoğan ve Bebek Fotoğrafçısı sayfamıza bakabilirsin.

39 Haftalık Gebelikte Annendeki Değişiklikler

Artık 39 haftalık gebelik kaç aylık olur diye merak etmediğini düşünüyoruz. Çünkü tam 9 aylık hamilesin. Aslında her ayı 4 haftadan hesaplarsak 9 aylık hamileliğin 36 hafta sürmesi gerekirdi ama hamilelik 40 hafta sürüyor. Bunun sebebi de her ayın 4 hafta değil, bazılarının 4,5-5 hafta olması. Ama artık sona bu kadar yaklaşmışken hamileliğin ne kadar sürdüğünün senin için bir anlamı kalmadı.

 • Bu dönemde kendini dev gibi hissediyor olman çok olası. Artık rahmin pelvisini ve karnının büyük bölümünü doldurdu ve daha fazla büyüyecek yer kalmadı. Bu yüzden de rahmin artık kaburgalarının altında ve ölçümler de haftadan haftaya pek de değişmiyor.

 • Kilo alımın yavaşlıyor. Hatta doğum yaklaştıkça tamamen durabilir. Bebek artık doğum pozisyonuna girdiği için muhtemelen paytak paytak yürüyorsun.

 • Bu ay her hafta belki de her 3-4 günde bir kontrole gideceksin bu yüzden de doktor muayenesine çok zaman ayıracaksın. Artık işten de kesin olarak ayrıldığına göre zaten yeterince zamanın var demektir. Kendini bebeğine hazırla, şımart, doktor kontrollerine git, henüz bebeğin yokken ve artık çalışmıyorken biraz alışverişe çık, yürüyüş yap. Gezinti kafanı dağıtmana iyi gelecektir.

 • Hamileliğin artık bu döneminde kendini muhtemelen çok rahatsız hissettiğin için bir daha hamile olmak istemediğini düşünebilirsin. Ama bu kararı vermek için onu kucağına alacağın anı beklemeni tavsiye ederiz.

 • Kendini heyecanlı, dalgın, kaygılı hatta korku içinde hissedebilirsin. Ama fazla zaman kalmadığını düşünerek kendini rahatlatmaya çalış. Gergin ve aşırı hassas davranıyor olabilirisin. Bunu kafana takma çevrendeki kimse sana bu yüzden kırılmayacaktır. Sabırsız ve huzursuz olduğunu fark edebilirsin. Bütün bu duygusal salınımlar çok normal. Kendine yüklenme ve geçmesine çok az kaldığını unutma!

39 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri

Anne adaylarının en çok merak ettiği şeylerden biri de doğum sürecinin başladığına dair belirtilerdir. Belli belirsiz bazı işaretler doğum sürecinin başladığını gösterir ama esas belirti sancılardır ve onları hissetmemek mümkün değildir.

 1. Rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması: Doğum süreci ilerledikçe 2.5-3 cm kalınlığında olan rahim ağzı yavaş yavaş kağıt gibi incelir. Son dönemlerde haftada bir kontrole gideceğin için rahim ağzının yüzdelik olarak ne oranda inceldiğini doktorun takip edecektir. Rahim ağzı %100 incelmişse doğuma hazır demektir.

 2. Rahim ağzının açılması: Doktorun sana rahim ağzının açılmaya başladığını da söyleyebilir. Rahim ağzının açılması cm ile ifade edilir. Doğum sırasında 0’dan 10 cm’e kadar açılır. Rahim ağzının incelmesi, yumuşaması ve açılması diğer doğum belirtilerinden önce gelir. Gerçek kasılmalar başlamadan günler hatta haftalar önce başlayabilir.

 3. Suyun patlaması: Doğum sürecinin başlangıcından sonraki herhangi bir zamanda amniyotik kese sızıntı yapmaya başlar veya patlar. Filmlerde gördüğün o yol ortasında şar diye yere dökülen su elbette sadece filmlerde oluyor. O yüzden endişelenme. Genelde su kesesi doğum sırasında veya hastanedeyken patlar. Aslında işlerin düzgün gitmesi veya bebeğin durumunu daha iyi kontrol etmek için doktorun da patlatabilir.

 4. Kasılmalar: Doğum sürecinin başlangıcında rahim kasılmaya başlar. Bebeğini rahim kanalında aşağıya doğru hareket ettiren de bu kasılmalardır. Doğum sancıları belinde ve karnında kramp ve rahatsızlık hissiyle başlar ve pozisyon değiştirdiğinde de geçmez. Zamanla şiddetlenir ve belli bir düzen tutturur.

Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler

Doğumu kolaylaştırmak için öncelikle pelvis taban kaslarını güçlendirmen gerektiğini unutma! Sadece bu kadar değil; Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Eğitmeni Gözde Biber'in bu konuda başka önerileri de var.

Hemen izle ve uygula!

Bebek Bakıcısına İhtiyacın Olacak Mı?

Doğum sonrasında bakıcıya ihtiyacın olacak ise, bakıcı bulmak için araştırmalarını hızlandırmalısın. Eğer hiç başlamadıysan, hemen başlamanı öneririz. Sonuçta, hiç tanımadığın birine bebeğini emanet edecek olmanın yanısıra bakıcın ile bebek bakımı konusunda ne derece benzer fikirlere sahip olduğunuz, anlaşıp anlaşamayacağınızı bilmek önemli!

Bu araştırma için, Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamızdan yararlanabilirsin. Kolay gelsin!

Yalancı ve Gerçek Kasılmaları Birbirinden Nasıl Ayırt Edebilirim?

Kasılmaların sıklığı: Eline bir saat al ve kasılmaların zamanını tespit et. Birinin başlangıcından bir sonrakinin başlangıcına kadar geçen zamanı ölç. Gerçek doğum sancılarının bir düzeni vardır ve zamanla sıklaşır. Yalancı yani hazırlık sancılarında ise kasılmalar düzensiz bir şekilde gelir.

Kasılmaların uzunluğu: Bir kasılmanın başladığı anla bittiği an arasındaki süreyi ölç. Gerçek kasılmalar başlangıçta 30-45 saniye kadar sürüp zamanla uzayarak ve şiddeti artarak 75 saniyeye kadar çıkar. Hazırlık kasılmalarının süresi ve yoğunluğu ise değişkendir.

39 Haftalık Gebelikte Cinsel İlişki

Doğum yaklaştıkça libido genellikle 1.trimesterde olduğu gibi düşmeye başlar. Hatta bazen bu düşüş ilk trimesterden de şiddetli olabilir. Bunun nedenleri oldukça açıktır. Aranızdaki karpuzla hedefe ulaşmanız pek de kolay olmaz. Eh üzerine bir de ileri hamileliğin ağrı ve sancıları eklenir. Bu ağrılar en ateşli tutkuları bile söndürebilir.

Bunların yanında bir de tabii artık 9 aydır beklediğin o sona yaklaştığın için doğumdan başka bir şeye odaklanamıyorsundur. Sabırsızlıkla beklediğin bebeğinden başka bir şeye konsantre olmak zorlaşır. Elbette bütün bu saydıklarımızdan etkilenmeden (doktoru aksini söylemediği sürece) doğuma kadar cinsel hayatlarını sürdüren çiftler de vardır.

Hamilelikte ya da hamileliğin belli dönemlerinde cinsel ilişkinin zararlı olabileceği sağlık durumları yaşamayan bir anne adayı için cinsellik son derece normal bir rutindir. Pozisyonlara dikkat etmek şartıyla! Sırtüstü uzun yatmaman gerektiğini unutma!

Hamilelikte cinselliğe dair daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey! adlı yazımıza göz gezdirebilirsin.

Hastane Çantanı Hazırladığına Emin Ol

Artık ne zaman doğum yapacağın belli olmadığı için (en azından normal doğum yapacaksan) çantanı önceden hazırlayıp hastaneye gitmek için hazır vazıyette olman iyi olacaktır. Bebeğin eşyalarının çoğunu hastane karşılayacak. Hatta özel olarak çok fazla bebek eşyası istemiyorlar. Sen özellikle kendin için olan eşyaları unutma. Elinin altında bulundurmak isteyeceğin şeylerden bazılarını hatırlatmak istedik.

 • Kasılmaların zamanını ölçmek için saniyeleri gösteren bir kol saati ya da telefon uygulaması
 • Soket çorap, terlik, doğum odası genelde soğuk tutulur
 • Gözlük, lens kullanıyorsan eğer çıkartman gerekebilir
 • Kuruyan ve çatlayan dudakların için dudak kremi
 • Fotoğraf makinesi ya da kamera
 • Emzirmeyi kolaylaştırmak için önden açılan pijama ya da gecelik
 • Sabahlık
 • Emzirme sütyeni ve rahat pamuklu iç çamaşırları
 • Kişisel bakım ve temizlik malzemeleri, makyaj malzemeleri
 • Eve dönüş için mevsime uygun bol ve rahat kıyafetler
 • Bebeği hastaneden çıkartırken giydireceğin kıyafetler ve araba koltuğu

Eğer makyaj malzemeleri gibi halihazırda kullandığın eşyaları şimdiden çantaya atmak istemiyorsan kolaylıkla alabileceğin bir yerlerde tut ve unutmamak için evden çıkarken alınacaklar listesi yaparak kapıya as. Normalde acele etmen gerekmeyebilir hatta duş alacak zamanın bile olabilir. Ama yine de organize olmakta fayda var.

Hastane Çantan Hazır, Sıra Doğum Odanda!

Doğum sonrasında keyifleneceğin ve güzel bir tebessümle hatırlayacağın bugün için odanın nasıl olmasını istediğine karar ver, geç bile kaldın! Kapı süsü, lohusa tacı ve anı defteri gibi bir çok süslemenin olduğu bu iş için, Hastane Odası Süsleme sayfamızdan fikir alabilirsin.

Pozitif Telkin Nedir?

Karnındaki bebeğinin dışardaki frekansları çok erken bir tarihte hissedebildiğini biliyor muydun? Madem bebeğin hissediyor, o zaman karnındaki son günlerinde bebeğine olumlu telkinlerde bulunabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

40-41. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

39 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?