31 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 31.Haftası/Ceninin 29.Haftası

30. Hafta 32. Hafta

31 haftalık gebelik macerasını tamamlamak üzeresin. Artık 3.trimesterın ilk ayının sonuna geldin. Ama tatlı ama acı günlerin oldu biliyoruz. Bulantılarla başlayan sabahlar, uykusuz geceler, mide yanmaları, halsizlik, şişkinlik, duygusal iniş çıkışlar, her doktor randevusunda küt küt atan bir kalp… Yaşadıklarını saymakla bitiremeyiz. Ne de olsa dışı bizi içi seni yaktı bu 31 haftanın! Peki, 31 haftalık gebelikte neler olur? İşte 31 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler!

Gebelik hesaplamada doktorların farklı yöntemleri ve referansları olabilir demiştik. Örneğin merakla sorduğun 31 haftalık gebelik kaç aylık olur? sorusuna biz, hayırlı olsun 7.ayı tamamlıyorsun diyebiliriz. Çünkü 31 haftalık hamile bir kadın 7.ayını doldurmak üzeredir. Fakat doktorun biraz ilerde ya da biraz daha geride olabilir. Bizim söylediğimizi yaklaşık olarak değerlendirebilirsin. Ama ne olursa olsun kaç aylık değil kaç haftalık hamile olduğunun önemli olduğunu unutma.

31 Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Doğuma kadar ortalama 1.300 – 2.300 gram kadar daha alması gerekiyorsa da artık etkileyici bir kütleye ulaşmış durumda. 31 haftalık gebelik bebek kilosu yaklaşık 1.500 – 1.600 gram civarında olur. Minik bebeğinin tepeden tırnağa toplam uzunluğu ise yaklaşık 40-45 cm dolaylarında. Hızla doğacağı boya ulaşıyor. Fakat fetüsler arasında boyca farklılıklar olduğunu da unutma.

  • Bu hafta üreme sistemi gelişimini sürdürüyor. Eğer erkekse, testisleri böbreğin yanındaki yerlerini terk edip kasıklar yoluyla erbezlerinin yanına doğru hareket edecek. Kızsa, klitorisi iyice belirgin hale gelecek.

  • Ciğerleri artık iyice gelişti ama tam olgunlaşmadı. Bu hafta dünyaya gelse 6 ya da daha fazla hafta küvezde kalması gerekebilir ve nefes alması için solunum cihazına ihtiyaç duyabilir.

  • Beyni ise birkaç hafta öncesine göre daha fazla olgunlaştığından beyninde kanama riski artık daha az. Artık gelen bilgileri işlemeye, ışığı takip etmeye ve beş duyusunun hepsinden sinyalleri algılamaya başlamış durumda.

  • Artık akıllı olduğu kadar uykucu da… Giderek daha uzun süreler boyunca ve özellikle de REM uykusu uyuyor. Sen de muhtemelen bebeğinin uyanık ve uykuda geçirdiği süreleri daha belirgin bir şekilde ayırt edebiliyorsun.

Doğum Odanı Süslemeye Ne Dersin?

Hamileliğinin 7. ayındasın. Önünde 2 ay gibi bir süre kaldı, sonrasında ise, bebeğini kucağına alacaksın. Süslenen bebek odaları görmeye çok alıştık. Doğumdan sonra birbirinden güzel odalara giden anneler ve bebekleri ziyaretçileri bu odalarda ağırlıyorlar. Eğer sen de, bebeğine kavuştuğun ve ilk gününü geçirdiğin odayı süslemeyi düşünüyorsan, Hastane Odası Süsleme sayfamızdan yardım alabilirsin.

Peki Bebeğinin Kordon Kanını Saklatmayı Düşündün mü?

Kordon bağı ve dokusu çocuğun için varoluştan gelen en büyük hazine ve o kadar kıymetli ki, onu saklatmayıp atmak yarınları için büyük kayıp olabilir. Bebeğimiz bizim en kıymetlimiz; o en kıymetlimiz için, riski elimizden geldiğince yok etmeye ve onu korumaya değmez mi? Bizce değer!

31 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Anne adaylarının hepsi bebeklerinin hareket düzenini tanır. Hareketlerin sıklıklarında ve yoğunluklarında oluşan değişimleri fark ederler. Gebeliğin ilerleyen haftalarında ceninin hareketlerinde azalma görülür. Özellikle başı leğen kemiğine düştükten sonra rahmin içinde hareket edecek pek fazla bir yeri kalmaz.

Ayrıca gebelik ilerledikçe bebekler hareket ve uyku düzeni tuttururlar. Bu yüzden 1-3 saat arası artan ya da azalan hareketlilik dönemlerinin olduğunu fark edebilirsin. Gebeliğin 3.trimesterinde cenin hareketlerinde azalma görülmesi göbek kordonu veya plasenta sorunlarına işaret edebilir.

Bebeğinin hareketlerinin azaldığı konusunda endişeli isen bunu mutlaka doktorunla paylaş. Sana en son hareketi ne zaman hissettiğini ve son birkaç saat içinde kaç defa hissettiğini sorabilir. Bu ölçümlemeleri yapıp doktorunla iletişime geçmen en sağlıklısı olacaktır.

31 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

31 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Pubik simfizden ölçüldüğünde artık rahmin tepe noktasına kadar olan uzunluğu 31 cm, göbek deliğinden ise yaklaşık 11 cm kadar. Hamileliğin 12.haftasında rahim sadece pelvisi kaplıyordu. Bu hafta ise rahim karnının büyük bir bölümünü kaplıyor. Bu dönemde toplam hamilelik kilo alımı 9.45 ve 12.15 arasında olabilir. 3.trimester içinde toplam 5-6 kilo almaya dikkat et. Artan kilolar hamileliği de doğumu da zorlaştırır. Doğum sonrası zayıflama çabaları da cabası!

Vücudunun su tutmaması ve kendini daha iyi hissedebilmen için uyurken ve dinlenirken yan yatmaya özen göstermelisin.

Yüzük ya da saat takmak dolaşım problemlerine yol açabilir. Bazen bir yüzük parmağını çok sıkabilir ve çıkmayacak duruma gelebilir. Şişlik oluşuyorsa bu dönemde seni rahatsız edecek takı ve aksesuarları kullanmaya ara verebilirsin.

31 Haftalık Gebelikte Ayak Şişmesi: Ayaklarım Gittikçe Daha Çok Şişiyor!

Özellikle hamileliğin sonuna yaklaştıkça, ayakkabılarını çıkartıp bir süre öyle durduğunda daha sonra tekrar giyemediğini fark edersin. Bu problem tahmin ettiğin üzere şişlikle ilgilidir. Bir süre şişlik sorunu ile baş etmen gerekeceği için hareketi sınırlayıcı, sıkı, dar çoraplar, ayakkabılar, kıyafetler tercih etmemen iyi olabilir.

Şişmenin neden olduğunu merak ediyorsan kısaca şöyle açıklayabiliriz: Vücut hamilelik döneminde bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için %50 oranında daha çok kan ve vücut sıvısı üretir. Bu ekstra sıvılardan bazıları vücut dokularına sızar. Büyüyen rahim, pelvik damarları itmeye başladığında vücudun alt kısmındaki kan akışı kısmen engellenir. Bu da sıvıyı ayaklara ve bacaklara iter ve şişmeye neden olur.

Ayrıca otururken bacak bacak üstüne atmak da dolaşımı etkiler, bacaklara giden kan akışını engeller. Bacaklarını olabildiğince uzatarak oturmaya ve uzun süre hareketsiz kalmamaya özen göster.

Düzenli Olarak Doktora Gidiliyor mu?

Doktorunla olan tüm doğum öncesi randevularına gitmenin ne kadar önemli olduğunu söylememize elbette gerek yok ama yine de hatırlatmak istedik. Sana bu muayenelerde çok fazla şey olmuyormuş gibi gelebilir, özellikle de her şey normalse ve iyi gidiyorsa. Ama bu muayenelerdeki gözlemler, senin ve bebeğinin durumu konusunda, doktorun için çok şey ifade eder.

Bu muayenelerde doktorun bir problemin olabileceğini gösteren belirtileri kontrol eder, örneğin kan basıncındaki değişim, kilodaki değişim veya bebeğin yetersiz gelişimi gibi… Bu problemler erken keşfedilmezse ikiniz için de ciddi sorunlara yol açabilir.

31 Haftalık İkiz Gebelik

Çoğul gebeliklerle ilgili en büyük problemler erken doğumlardır. Cenin sayısı arttıkça, gebelik haftasının süresi ve her bir bebeğin doğum kilosu azalır. Yine de bu her vaka için geçerli değildir.

İkizler için ortalama hamilelik süresi yaklaşık 37 haftadır. Üçüzler için ise hemen hemen 35 haftadır. Bebeklerin rahimde kaldığı her haftada organların ve sistemlerin olgunlaşması ile birlikte doğum kiloları da artar.

Çoğul gebeliklerde amaç, prematüre doğumdan kaçınmak için hamileliğe mümkün olduğunca devam etmektir. Bunun en iyi yolu yatak istirahatidir. Bütün hamilelik boyunca düzenli aktivitelere devam etmek mümkün olmaz. Doktorun yatak istirahati tavsiyesine uymak gerekebilir.

Bazı araştırmacılar erken doğum sancılarını kesmek için kullanılan ilaçların prematüre doğumu önlemede çok önemli olduğuna inanırlar. Bu ilaçlar, erken doğum sancılarının başlamaması için rahmi rahatlatmakta kullanılır.

Doktorunun söylediklerini sıkı bir şekilde takip et. Bebekleri taşıyabildiğin her gün ve her hafta, onların daha fazla olgunlaşmaları ve gelişimlerini tamamlamaları anlamına gelir.

Bu arada bebeklerine isim düşünmeye de başla! İki Değil, Üç Can Taşıyan Anne Adayları İçin İkiz Bebek İsimleri Önerileri! adlı yazımıza bakmanı öneririz.

Bebek Bakıcısı Aranıyor!

Bebeğin doğduktan sonra, bir bakıcıdan yardım almayı düşünüyorsan şimdiden araştırmalara başlayabilirsin. Öncelikle bebek bakımı konusunda nasıl taleplerin olduğunu belirlemelisin. Ayrıca, bu kişiyle anlaşıp anlaşamayacağın da önemli! Bu sebeple ihtiyacın olan zamandan önce, bakıcı adayıyla tanışman ve ilişki kurman, daha uygun bir tercihte bulunmana yardımcı olabilir. En iyisi sen şimdiden düşünmeye başla!

Bu konuda fikir almak için, Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamıza göz gezdirebilirsin.

31 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamilelikte alınacak önlemler genellikle gündelik hayata uygulanabilir. Örneğin salmonella zehirlenmesinden kaçınmak gibi. Salmonella bakterisi, hafif ya da ciddi mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bu bakterinin birçok kaynağı vardır. Çiğ yumurtalarda ve çiğ kümes hayvanlarında bulunur. Bakteri, gıda pişirildiğinde zarar görür ama ek tedbirler almak gerekir. Güvenliğinden emin olmak için aşağıdaki önemler aklında bulunsun.

Kümes hayvanlarını veya çiğ yumurta ile yapılan ürünleri hazırladıktan sonra tezgahını, mutfak eşyalarını, tabakları ve tavaları sıcak su ve sabunla temizlemek ve dezenfektan kullanmak.

  • Kümes hayvanlarını iyice pişirmek.
  • Çiğ yumurta ile yapılan ürünleri yememek.
  • Pişirilmeden önce çiğ yumurta içeren hiçbir şeyin tadına bakmamak.
  • Yumurta yeneceği zaman iyice pişirmek. Yumurtaları en az 7 dakika kaynatmak.
  • Tavaya kırılıp tek taraflı pişirilen yumurtaları yememek.

Bu konuda kafanda soru işaretleri varsa Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

32. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

31 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?