11 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 11. Haftası / Ceninin 9. Haftası

10. Hafta 12. Hafta

Sevgili anne, sen hamileliğinde 11 hafta yol almışken, minik bebeğin de 9 haftadır yolda. 11 haftalık hamilelik kaç aylık diye merak ediyor olabilirsin. Artık 3 aylık hamilesin... Bu da 1.trimesterin son ayındasın demektir. Bakalım 11 haftalık hamilelik nasıl olur?

Hamileliğin 11. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?

Hamileliğin 11.haftasında bebeğin gelişimi nasıldır? Sorusuyla başlayalım. Bu haftaya kadar bebeğin baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunluğu 4.4 ila 6 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır. Yani bebeğin nedeyse küçük bir limon kadar!

Bütün organlar artık yerli yerinde olduğundan fetal büyümesi artık hızlı. 11.hafta ile 20.hafta arasında ağırlığı 30 katına, boyu da 3 katına çıkmış olacak. Plasentadaki kan damarları bu büyüme ile başa çıkabilmek ve besinleri bebeğe aktarabilmek için sayıca artacak ve büyüyecek.

11 haftalık hamilelikte bebek gelişiminde kulaklar başın yukarısına ve yanına doğru hareket eder. Baş büyüdükçe, yani dikleştikçe ve omuriliğe doğru yaslandıkça çene göğüsten ayrılır. Boyun gelişip uzar.

Bebeğinin bu dönemdeki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

11 Haftalık Gebelikte Bebeğin Görüntüsü

11 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu?

Bu hafta bebeğinin dış üreme organları ayırt edici özellikler göstermeye başlar ve hızla gelişir. Daha önce doku tomurcuğu şeklinde olan genital organları artık penis ya da klitoris ve vajinal dış dudaklar şeklinde belirmeye başlar. Biraz daha sabret! Bebeğinin erkek veya kız olması ile ilgili net gelişimi yaklaşık 3 hafta içinde tamamlanacak.

Ama yine de, bu sorunun cevabını çok merak ediyorsan sana düşünüp duracağın bir malzeme verelim. Hamileliğin 11.haftasında yani 2.trimestere yaklaşırken iştahının da yavaş yavaş açıldığını göreceksin. Eğer liseli oğlan çocukları gibi buzdolabının başından ayrılamıyorsan belki de içinde onlardan biri olduğu içindir.

Araştırmalar erkek bebek bekleyen anne adaylarının kız bebek bekleyenlere göre daha fazla kilo aldığını göstermektedir. İşte sana üzerine düşünülecek bir konu!

Hamileliğin 11. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

11 haftalık hamile anneler ilk trimesterin yani ilk 3 aylık dönemin hemen hemen sonundadır. Bu dönemde bebekte büyük değişimler olurken annedeki değişimler daha yavaş ilerler. 12.haftaya kadar rahim leğen kemiğinin içine sığabilecek şekilde olduğundan kimse hamile olduğunu kolay kolay anlayamaz.

Bebekteki bu hızlı gelişime rağmen 11 haftalık hamile olanlar bebeğin hareket ettiğini henüz hissedemez. Eğer bu dönemde bebeğin hareket ettiğini hissettiğini düşünürsen, ya gazın vardır ya da hamilelikte sandığından daha ileri bir noktadasındır.

11 Haftalık Hamilelik Belirtileri: Hormonlar, Hormonlar, Hormonlar!

On birinci hafta gebelikte mide bulantısı belirtisinin sebebi hormon üretimindeki süregelen artıştır. Çünkü hormon üretimi bu ay da artmaya devam eder. Hormon üretimindeki bu artış ile bulantı ve kusmanın yanı sıra göğüslerde acıma, baş ağrısı, baş dönmesi, idrara çıkmada artış, uykusuzluk ve capcanlı, film gibi rüyalar da yaşayabilirsin.

Mide bulantısına dair ayrınıtılı bilgi için, Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi! adlı yazımıza bakmanı öneririz.

Hamileliğin 11.Haftasında Kasık Ağrısı ve Karın Ağrısı

Karnının alt kısmına aniden saplanan sancılar, kramplar ve çekilmeler hissetmeye devam edebilirsin. Rahmi destekleyen bağ dokuları bebeğin büyümesine ayak uydurmak için gerilir. Bu acının sebebi rahmi karın duvarına bağlayan yuvarlak bağ dokusunun gerilmesidir. Hamileliğin 11.haftasında karın ağrısı ve kasık ağrısı şikayetinin genellikle sebebi budur. Fakat dozunda artış frekansında sıklaşma olduğunda mutlaka doktorunla iletişim kurmalısın.

11.Hafta Gebelikte Baş Ağrısı

Baş ağrısı da 11 haftalık gebelik şikayetleri arasında yer alır. Artan kan üretimi gebelik boyunca sürer ama bu ayın sonunda yavaşlar. Bu değişimle başa çıkmak için kalbin daha fazla ve daha hızlı pompalama yapmaya devam eder. Dolaşım sistemindeki bu değişimler sana baş dönmesi ve baş ağrısı gibi tatsız belirtiler şeklinde yansır.

Bedenin değişiyor, daha da değişecek. Bebeğinle birlikte karnın da büyüyecek. Heyecanlı olan bu değişimi ay ay çektirdiğin fotoğraflarla güzel bir anıya dönüştürebilirsin. Hatta kim bilir, belki bebeğinle fotoğraflara bakıp, üzerine sohbet bile edebilirsin. Hamilelik fotoğrafları için profesyonel bir destek istiyorsan Hamilelik ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı inceleyebilirsin.

11 Haftalık Hamile Nasıl Beslenmeli?

Gelelim 11 haftalık hamile ne yemeli? Sorusuna… Karbonhidratlı gıdalar gelişmekte olan bebeğin için temel enerji kaynaklarıdır. Bu gıdalar ayrıca vücudun proteini verimli bir şekilde kullanmasını sağlar. Bu gruptaki gıdalar çoğunlukla birbirinin yerine geçirilebilir. O yüzden ihtiyacın olan kadarını almak kolay olur. Elbette ihtiyacının ne kadar olduğunu en doğru kendi doktorun söyler. Karbonhidrat içeren ve beslenme programına koyabileceğin bazı gıdalar:

  • Esmer pirinç
  • Tam tahıllı ekmek
  • Patates
  • Muz
  • Elma
  • Armut
  • Yulaf Ezmesi
  • Fasulye
  • Soya fasulyesi

Hamileliğinin bu döneminde beslenme ile ilgilli daha ayrıntılı bilgi istersen, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

Öneri!

Hamileliğin ilk üç ayı (1. trimester), sonraki üç ayına (2. trimester) göre daha zor geçiyor, kabul ediyoruz. Bedenin hamileliğe henüz alışma sürecinde ve sen bu ilk üç aylık dönemin neredeyse sonuna geldin. Daha rahat olacağın sonraki sürece geçerken, spordan beslenmeye kadar kendine özen göstermeni ve seni rahatlatacak şeylere öncelik vermeni tavsiye ediyoruz. Örneğin; bir diyetisyenden profesyonel bir destek almak istersen Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı, hamilelik süresince en çok tavsiye edilen egzersizlerden olan pilates ve yoga için de Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamıza göz atabilirsin.

Hamileliğin 11. Haftasında Yapılan İlk 3 Aylık Dönem Testleri

İlk 3 aylık dönem taraması, gebeliğin başlangıç döneminde, bebeğinin sağlığı hakkında bilgi veren bir taramadır. Genellikle ilk 3 ayın yani ilk trimesterın sonuna yaklaşıldığı 11.hafta ila 14.haftalar arasında yapılır.

Kan Tahlili

Gebeliğe özgü 2 maddenin seviyesini ölçer. Gebeliğe bağlı plazma protein A (PAPP-A) ve beta human koryonik gonadotropin (BETA-HCG) değerlerini verir.

Ayrıntılı Ultrason Tetkiki

Amaç bebeğin ayrıntılı gelişimini izleyebilmektir. Oluşmuş olabilecek bir takım anomaliler de saptanabilir. Bu tetkik, ense kalınlığı tespiti için yapılır. Yani bebeğin ensesindeki dokudaki geçirgen alanın büyüklüğünü ölçer (nukhal geçirgenlik). Bebeğin ense kalınlığı, ultrasonografide bebeğin boynunun arka kısmında koyu renkli olarak görünen kısmı anlatmak için kullanılan bir terimdir.

Başta down sendromu ve trizomi 18 gibi kromozom anomalileri ile artmış ense kalınlığı arasında sıkı bir ilişki olduğu birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Bunun yanında bebeğin sahip olduğu bir takım kalp, böbrek ve akciğer hastalıklarında da ense kalınlığının artmış olacağı bilinmektedir.

İkili Test

Halk arasında zeka testi olarak bilinen ikili test, down sendromu (trizomi 21) ve trizomi 18 taramasıdır. Sık görülen kromozom anomalilerinden olan trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 ihtimalinin yüksek olup olmadığını belirlemeye yarar.

Down sendromu (trizomi21), zeka geriliği ve daha başka tıbbi sorunlara yol açan genetik bir hastalıktır. Vakaların büyük çoğunluğunda, ceninde 21 kromozomun iki kopyası olması gerekirken üç kopyası vardır.

Trizomi 18 ise, 3 adet 18 kromozomunun var olmasından kaynaklanan bir kromozom anomalisidir. Trizomi 18 genellikle şiddetli deformasyona ve zeka geriliğine yol açar.

İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

İkili test, bebeğiniz başından poposuna olan mesafesi 45 ile 84 mm arasında olduğu herhangi bir dönemde yapılabilir. Bu da çoğunlukla 11.-14. haftalar arasına denk gelir. Önemli olan bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ultrason ile aynı gün kan verilerek beta HCG’nin serbest kısmı ve PAPP-A değerlerine kanda bakılmasıdır.

Bu iki hormon kan tahliliyle, ense kalınlığı ise bilgisayar programlarıyla hesaplanarak, yaş riski de eklenerek bir sonuç çıkartılır. Bu sonuç negatif (düşük risk) veya pozitif (yüksek risk) olarak değerlendirilir. Ama ikili test asla bebeğin %100 sağlıklı veya hasta olduğunu söyleyemez. Ancak sonucun yüksek riskli çıkması durumunda kesin tanı için ileri tanı tetkiklerinin yapılması gerekir.

Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, Gebelikte Yapılan Testler: 1. Trimester Testleri Hangileridir? adlı yazımıza bakabilirisin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

12. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

11 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?