32 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 32. Haftası / Ceninin 30. Haftası

31. Hafta 33. Hafta

Hamileliğinin 32.haftasında neler yaşayacağını, nasıl beslenmen gerektiğini, hangi testleri yaptıracağını, alman gereken çalışabilir raporunu, bebeğinin nasıl gelişeceğini, kaç kilo olacağını ve çok daha fazlasını senin için yazdık. İşte her yönüyle 32 haftalık gebelik!

En merak ettiğin konulardan biri olan 32 haftalık gebelik kaç aylık oluyor? sorusu ile başlayalım. Hamilelikte 32.hafta, 8.ayın başlangıç haftasına denk düşer. Yani sen 8 aylık, başka bir deyişle 32 haftalık gebelik macerasının ve heyecanının içindeyken bebeğin de 30 haftadır büyümeye devam ediyor. Sondan bir önceki bu ayda hala hamileliğinin her anından zevk alıyor da olabilirsin, artık günden güne şişmekten sıkılmış da olabilirsin. Fakat kesin olan bir şey var ki artık aklın fikrin çok yaklaşan doğumda.

32 Hafta Gebelik Bebek Gelişimi

Bebeğinin boyunu ve kilosunu ona dair ölçüleri merak ettiğini biliyoruz. Bu hafta bebeğinin boyu neredeyse 42-48 cm aralığında seyredecek. 32 haftalık gebelikte bebeğin kilosu ise yaklaşık 1.814 gram civarlarında olacak. Hiç kimse bebeğinin bu haftalarda dünyaya gelmesini istemez ama geldiği takdirde de hayati tehlike riski olmadan yaşayacağını bilmek insanı rahatlatır.

Elbette sadece boyu ve kilosu artmıyor her geçen hafta yeteneklerine de yenilerini katıyor. Sen dışarda onun gelişi için hazırlık yapıyorken o da sana kavuşacağı güne hazırlanıyor. Bu son birkaç haftada bütün zamanı, yutmaktan nefes almaya, emmekten tekme atmaya, rahmin dışındaki dünyada kalabilmek çalışmakla geçecek.

Anne karnındaki bir bebeğin ten, 32 haftalık hamilelik sürecinde artık şeffaf değildir. Derisinin altında giderek daha fazla biriken yağlar, saydamlığını artık yok etmiş durumdadır. Bu yüzden de cildindeki ayva tüyleri bu hafta dökülmeye başlar. Yine de doğduğunda omzunda ve sırtında bu tüylerin bir kısmını görebilirsin.

Bir Öneri: Doğum Odana Dair Düşünmeye Başla!

Doğum sonrasında keyifleneceğin ve güzel bir tebessümle hatırlayacağın bugünü nasıl bir odada geçirmeyi istersin? Odanın nasıl olmasını istediğine şimdiden karar ver! Böylece hamileliğinin son zamanlarında bu işlerle uğraşmak zorunda kalma! Kapı süsü, lohusa tacı ve anı defteri gibi bir çok süslemenin olduğu bu iş için, Hastane Odası Süsleme sayfamızdan fikir alabilirsin.

32 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebek artık rahmin içinde sıkışacak kadar büyüdüğü için bazı anne adayları, bu hafta bebeğin hareketlerinde bir fark hissedebilir. Bebeğin eskisi kadar çok hareket ettiği halde tekmeleri ve öbür hareketleri daha zayıf gibi gelebilir. Birçok kadın için bu değişim 34.haftada daha belirgin hale gelir.

Zaman zaman özellikle hareketleri sana azalmış gibi geldiğinde bebeğinin hareketlerini kontrol etmek isteyebilirsin. Bunu yapmak için sakinleş, bir yere otur ve gevşe. Sonra da hareketlerini ne sıklıkla hissettiğini not al. Rahmin içi ona dar geldiği için tekmeleri ve hareketleri biraz bastırılmış gibi gelebilir. İki saat içinde 10’dan daha az hareket ederse doktorunla iletişime geçmekte fayda olabilir.

32 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

32 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık rahmin tepe noktasından pubik simfize kadar olan ölçü yaklaşık 32 cm, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü ise 12 cm kadardır.

Bu haftaya kadar, komplikasyonlar ve problemler olmadıkça doktor ziyaretlerin muhtemelen aylık bir düzene göreydi. Hamilelikte 32 hafta itibariyle doktorun seni ve bebeğini daha yakından takip etmek isteyebilir. Bunun için bazı doktorlar hastaların iki haftada bir çağırmaya başlar. Bazı özel durumlarda ise haftada bir görmek isterler.

32 haftayı geride bırakırken artık doktorunu iyi tanıyor ve endişelerin konusunda konuşmaktan çekinmiyor olmalısın. Çünkü artık doğum sürecine dair endişelerini tartışmak için iyi bir zaman.

Doğum öncesi kurslara gidiyor, doğum süreci ile ilgili farklı şeyler duyuyor olabilirsin. Herhangi bir sorun ya da kafanı kurcalayan bir endişe olduğunda doktorunla konuşmaktan ve ona sormaktan çekinme.

Doktorlar ve hemşireler hamilelik ve doğum süreci konusundaki sorularını rahatlıkla yanıtlayacaktır. Endişe duyduğun konular yüzünden gereksiz yere üzülmene hiç gerek yok. Her zaman konuşmaktan ve paylaşmaktan yana ol.

Peki, 32 haftalık gebelikte neler olur, anne adayı 32.hafta civarlarında neler hissediyor olabilir?

 • Güçlü ve düzenli fetüs hareketleri
 • Doğum için sabırsızlık
 • Artan kabızlık
 • Mide kaynaması, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik
 • Burun tıkanıklığı ve kanaması
 • Bacak krampları
 • Sırt ağrısı
 • Bacaklarda varisli damarlar
 • Karında kaşıntı
 • Çatlaklar
 • Göbek deliğinin dışarı doğru çıkması
 • Uyuma güçlüğü
 • Rahmin büyümesi
 • Rahmin ciğerleri sıkıştırmasından kaynaklanan nefes darlığı
 • Braxton Hicks kasılmalarında artış (vücudun kasılma alıştırmaları)
 • Doğum korkusu
 • Artan dalgınlık
 • Artan vajinal akıntı

Vajinal akıntılarla ilgili ayrınıtlı bilgi için, Hamilelikte Akıntıya Dair Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımıza bakabilirsin.

32 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında doğum öncesi vitaminleri düzenli olarak almayı sayabiliriz. Doğum öncesi vitaminlerdeki vitamin ve demir, senin ve bebeğinin sağlığı için temel oluşturur. Doğum zamanında anemi olursan düşük kan sayımı her ikiniz için olumsuz bir etki yapabilir. Kan nakline ihtiyaç olasılığı doğabilir. Bu yüzden doktorunun verdiği bu vitaminleri alman gereken şekilde kullandığına dikkat et. Bu dönemde alman gereken vitaminler ve minerallere dair ayrınıtılı bilgi için, Bunları Bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller Nelerdir adlı yazımıza bakabilirsin.

32 Haftalık Gebelikte Kasılmalar: Braxton Hicks Kasılmaları Nedir?

Arada sırada rahminin toparlanıp sertleşir gibi olduğunu hissediyor olabilirsin. Rahmin alıştırma yapıyor. Vücudun artık çok yaklaşan doğum için hazırlık yapıyor ve kaslarını esnetiyor. Hissettiğin bu rahim jimnastiğine Braxton Hicks kasılmaları ya da yalancı / hazırlayıcı kasılmalar denir. Bunlar genellikle son aylarda belirginleşen ve daha önce gebelik yaşamış kadınlarda daha erken ve daha yoğun bir şekilde hissedilen doğum alıştırmalarıdır.

Bu alıştırma kasılmaları rahmin üst kısmından başlayıp aşağı doğru yayılan bir gerilme şeklinde hissedilir. 15-30 saniye kadar sürer bazen iki dakikaya kadar uzayabilir. Doğum yaklaştıkça şiddetlenir.

Bu kasılmalar sırasında yaşayabileceğin rahatsızlığı azaltmak için pozisyon değiştirmeyi deneyebilir, yeterince sıvı almaya dikkat edebilirsin. Su kaybı kasılmalara neden olabilir. Eğer kasılmalar geçmezse mutlaka doktorunu haberdar etmelisin.

Bebek Bakıcısına İhtiyacın Olacak Mı?

Eğer doğum sonrasında birbakıcıdan yardım almak istiyorsan, bakıcı bulmak için araştırmalara başlamalısın. Erken olduğunu düşünebilirsin, ancak verilmesi zor olan bu karar için acele etmene gerek kalmasını istemiyoruz. Sonuçta, bebeğini emanet edeceğin birini ne kadar önceden tanımış olsan, o kadar iyi. Bununla birlikte, bakıcının bebek bakımı konusunda ne kadar yeterli olduğu, senin isteklerini ne dereceye kadar karşılayabileceği ve anlaşıp anlaşamayacağınızı bilmek belli bir zaman ve uzun bir araştırma gerektiriyor.

Bu araştırmaya Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamızdan başlayabilirsin. Kolay gelsin!

Geç Dönem Gebelik Testleri: 32 Haftalık Gebelikte Hangi Testler Yapılır?

1- Fetal Non-Stres Testi

Basit ve cerrahi olmaya bir testtir. Bu adı almasının sebebi, test sırasında cenine herhangi bir stres yüklenmemesidir. En erken, gebelik 28.haftaya ulaştığı zaman yapılır ama genellikle 32-35.haftalarda uygulanır. Test sırasında bebeğin hareketi, kalp atım hızı ve atım hızındaki değişkenlikler 20-30 dakika süreyle izlenir. Bebeğin hareket etmemesi bir sorun olduğu anlamına gelmez, uyuyor da olabilir.

2- Biyofizik Profil Testi

Biyofizik profil taraması, ultrason muayenesiyle non-stres testi birleştiren bir taramadır. Bu tarama bebeğin sağlığını; kalp atış hızı, solunum hareketleri, bedensel hareketleri, kas elastikiyeti, amniyotik sıvı yönünden inceler. Her bir faktöre 0 veya 2 puan verilerek 0-10 arasında bir değer elde edilir. Bu test, 26.haftadan itibaren uygulanabilir olsa da genellikle hamileliğin 32.haftasında başlanır.

Daha ayrıntılı bilgi için, Gebelikte Yapılan Testler: 3. Trimester Testleri Hangileridir? adlı yazımızı okuyabilirsin.

32 Haftalık Gebelikte Beslenme: İkiz Bebek Bekliyorsam Nasıl Beslenmeliyim?

Birden fazla bebek bekliyorsan, beslenme düzenin ve kilo alımın hamilelik döneminde son derece önemlidir. Besin ve kalori için en iyi kaynağın gıdalardır ama her gün doğum öncesi vitaminlerini alman da çok kritiktir.

İkiz bebek bekliyorsan hedef kilo alımı normal kilolu bir kadın için ortalama 22.5 olabilir. İncelemeler, çoğul gebelik yaşayan bir kadının hedeflenen kiloyu alırsa bebeklerinin daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Kalori, mineral, protein ve vitamin ihtiyaçların birden fazla bebek beklerken artar. Normal bir hamilelikte olduğundan farklı olarak her bebek için günlük 300 kalori fazla alman gerekir.

Beslenme programına sadece ekstra kalori eklemek bebeğine de sana da fayda sağlamaz. Boş kaloriyle dolu gereksiz gıdalar yararlı ve sağlıklı değildir. Kaloriyi belirli kaynaklardan almak gerekir. Örneğin her gün bir süt ürünü ve protein için ekstra bir porsiyon yemek önemlidir. Bu iki porsiyon bebeğin için gerekli ekstra kalsiyum, protein ve demiri sağlar.

Elbette en sağlıklı olan hamileliğinle ilgili özel durumu göz önünde bulundurarak sana özel bir beslenme programı hazırlayacak bir beslenme uzmanına başvurmak olacaktır.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

32 Haftalık Gebelik Raporu

32 haftalık gebelik yasal izin süresinin başladığı haftadır. Eğer çalışan bir anneysen 32.haftada doğum öncesi 8 haftalık yasal iznine ayrılma hakkı kazanabilirsin. Fakat sağlık durumun ve işin çalışmana el veriyorsa 32.haftada doktorundan 5 hafta daha çalışabileceğine dair sağlık raporu alman gerekir. Bu sayede doğum öncesi 8 haftalık yasal izninin 5 haftasını doğum sonrasındaki 8 haftaya ekleyerek 13 hafta izin yapabilir, bebeğinle 5 hafta daha fazla vakit geçirebilirsin. Bu tercihle beraber annelerin fedakârlıkları hamilelik döneminde başlıyor.

Doğuma Hazırlık Egzersizleri İçin En Etkili Yoga Serisi!

Yoganın faydaları hayatının herhangi bir döneminde saymakla bitmez! Ancak özellikle bu süreçte hem senin hem de bebeğin için vakit ayırman gereken aktivitelerdendir. Ayrıca, doğumun yaklaştığı bu zamanlarda doğumunu da kolaylaştıracaktır. Bu yüzden, Hamile Yogası Eğitmeni Pınar Sitemkar' ın önerilerine kulak vermeni tavsiye ediyoruz.

Artık Alışveriş Zamanı: Temel Bebek Eşyaları!

Artık beşik, araba koltuğu, kanguru, bebek giysileri gibi eşyaları almaya başlama zamanı geldi. Her şey için çok acele etmeye gerek olmasa da bu alışverişlerin bazılarını doğumdan önce yapmak gerekir. Çünkü doğumla birlikte ihtiyaç duyulan bazı temel eşyalar vardır.

Çok fazla son haftalara da bırakmamak mantıklı olacaktır çünkü kendini iyice ağırlaşmış hissedebilirsin. Alışverişe enerjin kalmayabilir. Henüz kendini iyi hissediyorken araştırmalara başlayabilirsin.

Alışveriş yaparken temel ve olmazsa olmaz eşyalardan başladığına emin ol. Kendini kaptırıp yüzlerce eşya alma. Birçok şeyin hediye olarak geleceğini ve bebeğin inanılmaz bir hızla büyüyeceğini de unutma!

Seçim yaparken en çok araştırmaya ihtiyaç duyacağın kalemler oto koltuğu, bebek arabası, bebek taşıma aparatı (kanguru, sling vs) gibi temel eşyalar. Bu eşyaları alırken olabildiğince çok ürün incelediğinden emin ol, özelliklerini tanı, çevrenden tavsiye al ve fiyat performans değerlendir.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

33. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

32 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?