Davranış

2 yaş sendromundan 3 yaş sendromuna, çocuklarda cinsel eğitimden çocukla iletişimin inceliklerine, oyun terapisinden Montessori eğitimine dair her şey burada!

Çocuğa Hayır Demek İçin İzlemen Gereken 7 Yol

Bazen çocuğunun isteklerini yerine getirirken “acaba aşırıya mı kaçtım”, “isteklerinin hangisini yapmalıyım”, “ne zaman hayır demeliyim” gibi sorular kafana takılabilir. Ancak her ebeveynin çocuğa hayır...

Öfke Nöbeti ve Çocuklarda Öfke Kontrolü

Yaşanan olumsuz deneyimler ve karşılaşılan yanlış davranışlar nedeniyle ortaya çıkan öfke nöbetlerinin kökleri de aslında çocukluk çağına dayanıyor. Bu aşırı öfkenin sebebi ne olabilir ve çocuklada...

Çocuğa Saat Nasıl Öğretilir?

Zaman kavramı başlangıçta çocuklara hiçbir şey ifade etmese de çocuklar bu süreci kendi kendilerine anlamlandırmaya başlarlar. Bu yazımızda çocuğa saat nasıl öğretilir, konusunda çok işine yarayacak...

W Oturuşu Zararları Neler, Nasıl Düzeltilir?

Çocukların birçoğunun sık sık oturduğu bir pozisyon olan W oturuşu, ortopedik olarak birçok sorunu beraberinde getirebilir.

Peki W şeklinde oturmanın zararları neler, W oturuşu nasıl düzeltilir?...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (501)

1 yaşındaki bebek ve yabancılama

Merhabalar ben 19 yaşındayım bir şeyi merak ettiğim için sormak istedim kuzenimin bebeği ilk gördüğümde 2 aylıktı sonra bir daha görüşemedik farklı illerde yaşadığımız ve ben şehir dışında okuduğum iç... devamı

5 yaş oğlum kimlik karmaşası

Oğlum son zamanlarda yani geçen ay 5 yaşına girdiğinden beri çok zorlanıyorum kiz bebeklere pembe ve mora süslü şeylere zaten merayı vardı ama şu zamanlar oldukça çoğaldı kiz olmak istiyor benim kıyaf... devamı

Poposuna dokunuyor

Merhaba anneler bu konu için üye oldum çocuk 3 bucuk yaşında kendini keşfetmeye çalışıyor 2 3 ay önce pipisiyle ilgili sorular sordu ve yaklaşık 2 aydır saklanıp bir yerde soyunuyor ve odadan bizi ko... devamı

Gögüs elleme

Hanımlar merhaba benim 3 yaşında bir kızım var emmeği bırakalı 2 sene olacak nerdeyse göğüs elleme problemimiz var sıkıntıya girdiği zaman dokunmak istiyor bu sorunu nasıl çözebiliriz böyle olanlarını... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Çocuklarda “Hayır!” dönemi olan 2 yaş sendromuna hazır ol!

Çocuk sendromları arasında seni en zorlayacak olan döneme hoş geldin! Söz dinlememe, kendisine ne denirse tam tersini yapma, yemek yemede direnme, kafayı yerlere ya da duvarlara vurma ve uyumak istememe gibi pek çok asi davranış 2 yaş sendromu belirtileri arasında seni belki de en çok üzecek olanlar. “Tam da bebeklik dönemi bitmişken rahat edecektim, nereden çıktı şimdi bu öfke?” deme. Çocuğun özerklik döneminde.

İki yaş sendromu çocukların kendi kişiliklerini ortaya koyduğu zor bir süreç. Miniğinin bu dönemde en çok kullanacağı kelime “hayır” olacak, kendi seçtiği kıyafetleri giymekte diretecek. Çocuğunun hırçın ve herkese karşı bir otorite kurma isteği içerisinde olduğu bu evre seni ne kadar yorsa da bunun geçici bir süreç olduğunu unutma.

Üstelik bunları şımarıklığından yapmıyor, 2 yaş dönemi henüz sinir sisteminin gelişmesinde bir ara evre. Beyni çok hızlı çalışıyor, dur durak bilmeden sorular soruyor. Bu nedenle minik kuzunun, şefkatine her şeyden çok ihtiyacı var. Sana tek bir kötü haberimiz var, bebeklerde 2 yaş sendromu geçici olsa da sırada başka sendromlar da bekliyor.

Öncesinde bu süreci daha detaylı öğrenmek istersen: 2 Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Üstesinden Gelinir?

İki yaş sendromu yeni bitti, sırada 3 yaş sendromu var!

3 yaş sendromu, çocuğunun kendini kanıtlama çabası içine girdiği “ben” dönemini kapsıyor. Artık, arkadaş çevresiyle olan ilişkileri genişlemeye başlıyor. Her ortamın içinde yer almak ve önemli olduğunu hissetmek istiyor. Yeterince sevilmezse, kendini özgüvensiz hissederse ve sosyalleşemezse üç yaş sendromu kapıda demektir. Bu nedenle sana büyük görev düşüyor.

3 yaş psikolojisindeki çocuk inatçı bir yapıya büründüğü için kendisine söylenenlerin tam tersini yapma eğilimi gösteriyor. Bu da kendisini sana ve çevresine ispatlama çabasından, ama sen bu duruma zaten 2 yaş döneminden alışkınsın. Çocuklarda 3 yaş sendromunun en büyük düşmanı sevgi. Aile bağlarınız, birlikte yaptıklarınız ve paylaştıklarınız çocuğunun bu sendromu en hafif etkilerle atlatmasında çok etkili.

Daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsin: 3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Atlatılır?

Bunu da atlatırsan gerisi kolay, 4-5 yaş sendromunda seni neler bekliyor?

Zorlu 2 yılın ardından çocuk sendromlarının son düzlüğüne geldin, bu sürecin senin için daha kolay geçeceğini söyleyebiliriz. Öncelikle 4 yaş sendromu ya da 5 yaş sendromu diye iki ayrı dönemin olmadığını söyleyelim. Çünkü 4 yaş çocuğu ile 5 yaş çocuğunun psikolojisi arasında büyük farklılıklar yok.

Bu yaşlardaki çocuklar bağımsız, inatçı ve benmerkezci oluyorlar. Yaşıtlarını ve başkalarını sıklıkla taklit ediyorlar. Karşı cinsin varlığının farkında olarak bunun değerlendirmesini yapabiliyorlar. Yalnızca şöyle bir ayrım var, testosteron hormonlarındaki artış 4 yaş erkek çocuğu psikolojisini öfke ve saldırganlığa yatkınlık yönünden etkileyebiliyor.

Kurallar koy ama ağır cezalar verme!

Çocuklarda 4-5 yaş sendromunu krizsiz bir şekilde atlatabilmek için miniğine katı kurallar koymamalısın. Tabii ki birtakım kurallar, yasaklar olacak ama ona ağır cezalar vermemelisin. Öfke krizlerinde çocuğuna bağırmamalı, olumlu davranışlarını takdir etmelisin.

Bu alanda annelerin gönlünü kazanmış olan Akademisyenanne’nin şahane tavsiyeleri var. Buradan okuyabilirsin: Akademisyenanne'den Çocuklara Sınır Koymak İçin 4 Şok Yöntemi

Unutma ki çocuğunla iletişimin çok önemli. Bu tarz sendrom dönemlerini atlatmanın yolu, sevgiden ve şefkatten geçiyor. Baktın ki baş edemiyorsun bir pedagogdan destek alabilirsin tabii ki. Ancak yeterli anlayışa ve sabra sahip olup çocuğundan ilgini eksik etmediğin sürece buna ihtiyacın kalmayacağına inanabilirsin.

Bu dönemle ilgili daha fazla detay istersen o da burada: Çocuklarda 4-5 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Çocukla iletişim kurarken dikkat edilmesi gerekenleri öğren!

Çocukla iletişim kurma şeklin, onun karakterine de yön veriyor. Sağlıklı bir iletişimin başladığı ilk yer, aile. Miniğini büyütürken iyiliği için yaptığını zannettiğin şeyler aslında onun kişiliğine zarar veriyor olabilir. Kolaymış gibi görünse de çocukla sağlıklı ve etkili iletişim kurmak bir yetenek işi.

Çocuğun zaman zaman senden yapamayacağın şeyler isteyebilir ve istediği şey gerçekleşmediğinde ağlama krizlerine girebilir. Böyle durumlarda onu görmezden gelmemeli, bu isteğinin neden gerçekleşmediğini ona anlatmalısın.

Adem Güneş’in bu konuda süper tavsiyeleri var: Çocuğunu Kişiliğine Zarar Vermeden Büyütmek İçin Adem Güneş'in Bu Sözlerine Kulak Ver!

Çocuğuna karşı davranışlarında dengeyi bul!

Krizlerle başa çıkma konusunda uzmanlaştın diyelim, bunun bir de övgü boyutu var. Çocuğum özgüvenli olsun, arzusuyla ona övgülerde bulunmayı abartabilirsin. Çocuğunu sürekli övmen onun benlik algısına büyük bir zarar veriyor, dengeyi bulman çok önemli.

Miniğine sürekli emir kipli cümleler kurman da tam tersi davranışlarda bulunmasına yol açabilir. Onun da bir kişiliği ve ihtiyaçları olduğunu unutmamalısın. Gördüğün gibi istemeden de olsa çocukla iletişim kurulurken pek çok hata yapılabiliyor.

Şuradan konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsin: Akademisyenanne Anlatıyor: Annelerin Çocuklarıyla İletişim Kurarken Yaptığı 7 Hata

Çocuğuna sorumluluk kazandır!

Çocuğuna bir de sorumluluk duygusunu aşılama durumu var. Bir konu hakkında karar verebilmek ya da seçimde bulunmak yalnızca çocuklar için değil; hepimiz için önemli. Çocuğuna seçme hakkı vermediğinde onun motivasyonunun düşmesine yol açabilirsin. Bu nedenle yasaklara dayalı bir yapı yerine çocuğuna, özerklik alanlarını bildiği bir profil çizebilmen önemli. Bunun sonucu olarak da yaptığı davranışların sonucunda takdir göreceğini ya da bedel ödeyeceğini bilebilir.

Uzmanından gelen öneri ve yönlendirmelerle konuyu derinlemesine öğrenmek istersen şöyle bir yazımız var: Özgür Bolat'a Göre Çocuğa Sorumluluk Kazandırmanın 5 Yolu

Çocuklarda cinsel eğitim nasıl olmalı?

Çocukların bitmek tükenmek bilmeyen bir merak duygusu var. Bu da haliyle ardı arkası kesilmeyen sorular sormalarına yol açıyor. Genellikle 2-3 yaşlarında başlayan sorular sorma dönemi, söz konusu cinsellik olunca pek çok anne ve baba için zorlayıcı olabiliyor.

Çocuklarda cinsellik konusunu ürkütücü buluyorsan bu, aslında senin konuya yüklediğin anlamdan kaynaklı. Cinselliği de tıpkı diğer konular gibi doğal karşılamalı ve cevaplarını buna göre vermelisin. Çocuğunun cinsellikle ilgili sorduğu sorulara cevap verirken göz önünde bulundurman en önemli şey, yaşı. Bunun dışında, bilmediğin ya da cevaplamakta zorlandığın bir soru sorarsa da kendisine bu konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtmende hiçbir sakınca yok. Sorusuna, konuyla ilgili araştırma yaptıktan sonra cevap vereceğini söyleyebilirsin.

Konuyu bir de uzmanından dinlemek istersen şöyle bir yazımız var: Akademisyenanne'den 11 Soruda Çocuklarda Cinsel Eğitim

Montessori eğitimi nedir? Neden çocuk gelişiminde bu kadar önemli?

Montessori eğitimi nedir, ne işe yarar öncelikle bunu açıklamakla başlayalım. Montessori, çocuğuna seçimler yapma imkanı sunan ve kendi eylemlerini belirleyebilme şansı tanıyan bir eğitim biçimi. Montessori’de çocuğunun bireysel yetenekleri, ilgi alanları, karakteristik özellikleri ve öğrenme hızını göz önünde bulundurularak ona uygun bir eğitim modeli oluşturuluyor.

Çocuğunun doğumuyla başlayan öğrenme süreci, 3 yaşa kadar hız kesmeden devam ediyor. Bu zaman dilimi içerisinde uyku, tuvalet ve dil eğitimi gibi pek çok önemli kilometre taşı var. Çocukların becerilerini göz önünde bulunduran Montessori etkinlikleri sayesinde miniğinin öğrenme sürecini kolaylaştırabilir ve öğrenmesini keyifli bir hale getirebilirsin. Oda dekorasyonunu buna uygun yapabilir, Montessori oyuncaklarıyla onu eğlendirirken gelişimine de katkıda bulunabilirsin.

Çocuğunun kendi kararlarını vermesine ve kendisine seçenekler yaratmasına fırsat veren Montessori eğitimi, sorumluluk duygusunun gelişmesini de sağlıyor. Montessori metoduyla büyüyen minikler daha bağımsız oluyorlar.

Aklına takılan diğer tüm detaylar için: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

Oyun terapisiyle çocuğunu korkularından kurtar!

Çocukların travmaları, korkuları ve problemleri biz yetişkinler gibi ifade edebilmeleri mümkün değil. Oyun terapisi, çocukların kendilerini doğal yollarla dışa vurabilmesi için devreye giren bir yöntem. Oyun terapisinde kelimeler yerine, çocukların kendilerini oyunlar yoluyla ifade etmesi amaçlanıyor. Özellikle otizmli çocukların kendilerini ifade etmesinde ve duygusal gelişimlerinde çok etkili.

Oyun terapisi çocuk davranışlarını olumlu yönde etkileyen bir terapi. Minikler bu sayede korkularıyla mücadele etmeyi öğreniyor ve olumsuz duygularıyla başa çıkabiliyorlar. Aynı zamanda zihinsel ve sosyal becerileri de gelişiyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için: 9 Maddede Oyun Terapisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey