Hafta Hafta Gebelik: Hamilelik Takibi Rehberi!

Hafta hafta gebelik rehberimizde hamileliğin ilk haftalarından doğuma, gebelikte cinsellikten anne karnında bebeğe gebelik takibi için her şeyi bulacaksın!

1. Hafta

Hafta Hafta Hamileliğe Hoş Geldin!

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

2. Hafta

Hamilelik Başlıyor: 1. ve 2. Haftalar

Hamileliğin ilk haftasında neler olur, bebek oluşur mu yoksa henüz ortada yok mudur? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir? Aklındaki pek çok sorunun cevabı burada! Hemen okumaya başla!

3. Hafta

3 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 3. Haftası / Ceninin 1. Haftası

Hamilelik 3. haftada belli olur mu? Gebeliğin 3. haftasında neler yaşayacaksın? 3 haftalık bebeğin gelişimi ne durumda? Aklında soru işaretleri var biliyoruz. Senin için hepsini yazdık!

4. Hafta

4 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 4. Haftası / Ceninin 2. Haftası

Büyük ihtimalle bu haftanın sonunda adet döneminin başlamasını bekleyeceksin. Başlamadığında da aklına gelen ilk şey hamilelik olacak. Eğer sen 4 haftalık hamileysen bu da demek oluyor ki minik ceninin 2 haftadır seninle! Peki, hamilelikte 4. haftada neler olur?

5. Hafta

5 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 5. Haftası / Ceninin 3. Haftası

5 haftalık gebelik, birinci trimestere dahildir. Yani, ilk 3 aylık dönemi kapsayan birinci trimesterin, 2.ayının başlangıç haftasıdır. Peki, hamileliğin 5. haftasında neler olur?

6. Hafta

6 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 6. Haftası / Ceninin 4. Haftası

6 haftalık gebelik ilk trimesterın 2. ayına dâhildir. Sen gebeliğinin 6. haftasındayken minik bebeğin (ceninin) henüz 4 haftalıktır. Peki, gebeliğin 6. haftasında neler olur? 6 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Gel hepsine bakalım!

7. Hafta

7 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 7. Haftası / Ceninin 5. Haftası

Sevgili anne, hamileliğin 7. haftasındasın. Yani 2. ayının içinde. Gebelikte 7. haftada yeni gelişmeler var mı merak ediyor musun? Bakalım 7 haftalık gebelikte seni ve bebeğini neler bekliyor?

8. Hafta

8 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 8. Haftası / Ceninin 6. Haftası

8 haftalık gebeliğe hoş geldin! Sevgili anne, hamileliğinin 8. haftasındasın. Yani 2.ayın son haftasında. Gebelikte 8. haftaya dair pek çok şey merak ediyorsun değil mi? Bakalım 8 haftalık gebelikte ikinizi neler bekliyor?

9. Hafta

9 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 9. Haftası / Ceninin 7. Haftası

9 haftalık gebelik, birinci trimester döneminin son ayına dahildir. İlk 3 ayın sonlarına girdiğinde yorgunluk, açlık, bulantı, sık sık idrara çıkma gibi şikayetlerin tavan yapabilir ve çoğu anne adayı için bu dönem en kötü dönemdir.

Ama korkma, 9 haftalık hamilelik ardından rahat bir nefes alacaksın ve bu süreci daha keyifli yaşayacaksın. Hamilelikte 9. hafta nasıl geçer diye merak ettiğini biliyoruz. İşte senin ve bebeğinin başına gelecekler!

10. Hafta

10 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 10. Haftası / Ceninin 8. Haftası

10 haftalık gebelik ilk trimesterin son dönemine, yani 3. ayın içine dahildir. 10 haftalık gebelikte artık kafanda bebeğin cinsiyeti, boyu, kilosu senin için önemli olmaya başladı, değil mi?

Dördüncü ayla beraber hamileliğin balayı denilen 2. trimester başlar. Aklında sorular biliyoruz. Hepsini senin için cevapladık. İşte gebeliğin 10. haftası!

11. Hafta

11 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 11. Haftası / Ceninin 9. Haftası

11 haftalık gebeliğin başlarken, minik bebeğin de 9 haftadır yolda. Bu da 1. trimesterin son ayındasın demektir.

Anne karnında 11 haftalık bebek gelişimi ne durumda, gebelikte 11. haftada nelerle karşılaşacaksın merak içindesin değil mi? Bakalım 11 haftalık hamilelik nasıl oluyor?

12. Hafta

12 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 12. Haftası / Ceninin 10. Haftası

Hamileliğin 12. haftası geldi çattı! Hamileliğin en zorlu ilk döneminin sonuna geliyorsun. 12 haftalık bebek nasıl gelişir, 12 haftalık bebek anne karnında hareket eder mi, 12 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu gibi sorularının hepsine cevap verdik, hemen oku!

13. Hafta

13 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 13. Haftası / Ceninin 11. Haftası

13 haftalık gebelik geldi, çattı! Hamileliğin 13. haftasında merak ettiğin birçok yeni şey var. 13 haftalık hamilelik kaç aylıktır? diye merak ediyorsan söyleyelim, artık 3 ayını doldurmuş bir hamilesin.

Hadi gebelikte 13. haftaya dair ne varsa öğren!

14. Hafta

14 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 14.Haftası / Ceninin 12.Haftası

14 haftalık gebelik başladı! Sonunda 2. trimestere girdin. Hamile kadınların birçoğu için 2.trimester hamileliğin altın çağıdır, çünkü artık hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır. İşte hamilelikte 14. hafta hakkında tüm bilgiler!

15. Hafta

15 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 15. Haftası / Ceninin 13. Haftası

15 haftalık gebelikte neler olur diye araştırdığını biliyoruz. Bu ay kendine daha fazla özen göstermen ve yaşayabileceğin sorunlara karşı önlem almanı öneriyoruz. İşte 15 haftalık gebelik hakkında her şey!

16. Hafta

16 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 16. Haftası / Ceninin 14. Haftası

16 haftalık gebelik döneminde ve hala 2. trimesterdesin. 16 haftalık gebelik ultrason görüntüleri, 16 haftalık gebelik gelişimi ve merak ettiğin her şeyden bu yazımızda bahsettik.

17. Hafta

17 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 17.Haftası / Ceninin 15.Haftası

17 haftalık gebelikte anne karnında bebek gelişimi, annedeki değişiklikler, dikkat edilmesi gerekenler ve çok daha fazlasını senin için yazdık! Hemen okumaya başla!

18. Hafta

18 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 18.Haftası / Ceninin 16.Haftası

18 haftalık gebeliğe hoş geldin!18.hafta, 13’er haftalık periyodlarla 3'e ayrılan hamileliğin 2. trimesterına dahildir. Gel bakalım hamilelikte 18. haftada neler yaşayacaksın? İşte 18 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şey!

19. Hafta

19 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 19.Haftası / Ceninin 17.Haftası

19 haftalık gebelik dönemine geldin! Hamileliğin 19. haftası hakkında her şeyi merak ettiğini ve çılgınca araştırdığını biliyoruz. Elbette doktorundan öğreneceklerinin yerini tutmayacak ama biz de her hafta olduğu gibi senin için 19 haftalık gebelik gelişimi ve 19 haftalık gebelikte yaşananlar hakkında yazdık. Hemen oku!

20. Hafta

20 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 20. Haftası / Ceninin 18.Haftası

20 haftalık gebelik dönemindesin. Hamileliğinin yarısına hoş geldin! Zorlu yolu yarıladığın bu dönemde 20 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şeyi merak ettiğini biliyoruz, o halde başlayalım!

21. Hafta

21 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 21. Haftası / Ceninin 19.Haftası

21 haftalık gebelik başladı! 21 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişikliklerin neler olduğunu merak ettiğini biliyoruz. O halde gel hadi, 21 haftalık bebek ve gebelik ile ilgili her şeyi anlattık!

22. Hafta

22 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 22. Haftası / Ceninin 20. Haftası

Az zaman değil artık hamileliğin hafta cinsinden 2. yarısına geçtin bile. 22 haftalık gebelikte neler olur? 22 haftalık bebek nasıl gelişim gösterir? Muhtemelen merak içindesin. Hadi başlayalım o zaman!

23. Hafta

23 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 23.Haftası / Ceninin 21.Haftası

Zaman su gibi geçerken miniğin karnında hızla büyümeye devam ediyor, artık 23 haftalık bebek sahibisin! Boyu, kilosu iyi mi? Hareketleri normal mi? gibi merak ettiğin bilgileri yazımızda bulacaksın. İşte 23 haftalık gebelikte seni bekleyenler!

24. Hafta

24 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 24.Haftası / Ceninin 22.Haftası

24 haftalık hamilelik süresince hayatının en mucizevi dönemini yaşadığını hissediyorsun değil mi? Bu dönemi mucizevi yapan şeylerden biri de hayatının en büyük ödülü ile sonlanacak olması. Her hafta olduğu gibi 24 haftalık gebelikte neler olur?, 24 haftalık bebek gelişimi nasıldır? merak ediyorsun biliyoruz. Hepsini anlattık, hemen okumaya başla!

25. Hafta

25 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 25.Haftası / Ceninin 23.Haftası

Bir haftayı daha geride bıraktın tebrikler! 25 haftalık gebelikte neler olur? 25 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Merak ettiğin her şeyi yazdık, hadi okumaya başla.

26. Hafta

26 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 26.Haftası / Ceninin 24.Haftası

26 haftalık gebelikte seni neler bekliyor? 26 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Haydi hemen başla!

27. Hafta

27 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 27.Haftası / Ceninin 25.Haftası

Hamileliğin altın çağı yani, 2. trimesteri sona eriyor. Biraz daha zorlu ve ağır bir döneme doğru ilerliyorsun. Ama iyi haber, doğuma artık daha az zaman kaldı. 27 haftalık gebelikte neler olur? 27 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Anlattık, hadi okumaya başla!

28. Hafta

28 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 28.Haftası / Ceninin 26.Haftası

Üçüncü ve son trimestere hoş geldin! Hamileliğinin üçte ikisini ama acı ama tatlı günlerle geride bıraktın. Sırada 28 haftalık gebelikte neler olur? 28 haftalık bebek gelişimi nasıl olur? gibi soruların cevapları var. Son çeyrekte seni neler bekliyor, oku bakalım!

29. Hafta

29 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 29. Haftası / Ceninin 27. Haftası

Sen 29 haftalık gebelik maceranı yaşarken minik bebeğin de 27 haftadır maceradan maceraya koşuyor. Esas macerayı ise dünyaya gözlerini açtığı anda yaşamaya başlayacak. Artık birbirinizi iyice hissediyor ve tanıyorsunuz, kavuşmanıza az kaldı. Peki, 29 haftalık bebek gelişimi nasıl olur, neler biter? Hemen başlayalım!

30. Hafta

30 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 30.Haftası/Ceninin 28.Haftası

30 haftalık gebelik geride kalıyor. Bu haftayı saymazsak bebeğinle kavuşmanıza hemen hemen 10 hafta kalacak. Sen 30 haftalık hamileyken bebeğin de 28. haftasında bir cenin. Peki, 30 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Gebeliğin 30. haftasında neler olur, neler değişir? İşte merak ettiklerin!

31. Hafta

31 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 31.Haftası/Ceninin 29.Haftası

31 haftalık gebelik macerasını tamamlamak üzeresin. Ama tatlı ama acı günlerin oldu biliyoruz, yaşadıklarını saymakla bitiremeyiz. Ne de olsa dışı bizi içi seni yaktı! O halde 31 haftalık hamilelikte neler olur? 31 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Lafı uzatmadan başlayalım!

32. Hafta

32 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 32. Haftası / Ceninin 30. Haftası

Gebelikte 32. haftada neler yaşayacağını, nasıl beslenmen gerektiğini, hangi testleri yaptıracağını, bebeğinin nasıl gelişeceğini ve kaç kilo olacağını senin için yazdık. İşte her yönüyle 32 haftalık gebelik ve 32 haftalık bebek hakkında bilmen gerekenler!

33. Hafta

33 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 33.Haftası / Ceninin 31.Haftası

33 haftalık gebelik dünyasına hoş geldin! 33 haftalık bebek gelişiminden nasıl beslenmen gerektiğine, 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerden vücudunda meydana gelen değişimlere dair her şeyi yazdık. Bakalım hamileliğin 33. haftasında seni neler bekliyor?

34. Hafta

34 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 34.Haftası / Ceninin 32.Haftası

Artık haftaları sayıyorsun. 34 haftalık gebelikte neler olur, neler biter? 34 haftalık bebek gelişimi nasıl olur? detaylıca anlattık. Daha fazla sabırsızlanmadan okumaya başla hadi!

35. Hafta

35 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 35.Haftası / Ceninin 33.Haftası

35 haftalık gebelikte neler olur, annenin şikayetleri nelerdir? 35 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Hepsini senin için yazdık! Başka soruların varsa yorumlarda yaz, kendi deneyimlerini 35. haftalık gebe olan annelerle paylaş!

36. Hafta

36 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 36.Haftası / Ceninin 34.Haftası

Tebrikler! 36 haftalık gebelik sürecine yani, 9 aylık hamilelik macerasının son ayına girdin. Doğuma yaklaşık 4-5 haftan kaldı. 36 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Hamileliğin 36. haftasında seni neler bekler? Hazırsan başlayalım!

37. Hafta

37 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 37.Haftası/ Ceninin 35.Haftası

37 haftalık gebelik sürecinin içinde olan bir anne adayı için doğum artık her an başlayabilir. Dolayısıyla buna hazırlıklı olman gerek. 37 haftalık bebek gelişimi nasıldır? Seni bekleyen değişimler nelerdir? Gebelikte 37. hafta hakkında merak ettiğin her şeyi anlattık!

38. Hafta

38 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 38.Haftası/ Ceninin 36.Haftası

38 haftalık gebelik macerasını geride bırakmana az kaldı. Hayatının en farklı 38 haftasını yaşadığından eminiz. Şimdi en çok 38 haftalık bebek gelişimi nasıldır? 38 haftalık hamilelikte neler olur, neler yaşanır diye merak ediyorsun. Hepsini anlattık, hadi oku.

39. Hafta

39 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 39.Haftası/ Ceninin 37.Haftası

Yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin! 39 haftalık gebelikte neler olur? sorusundan çok daha fazla düşündüğün bir şey varsa o da muhtemelen doğum! 39 haftalık gebelikte doğum belirtilerinden, 39 haftalık bebek gelişimine dair tüm bilmen gerekenleri yazdık!

40-41. Hafta

40- 41 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin Son Demleri!

Tebrikler, hamileliğin son ayına geldin! Muhtemelen hayatının en eşsiz dönemini 40 haftalık gebelik macerası sırasında geçirdin, büyük ödüle kavuşmak üzeresin. Bebeğini kucağına alışınla artık seni bu bölümden uğurlayıp, Ay Ay Bebek Gelişimi serisinde ağırlayacağız. Bebek gelişimi ile ilgili aklına takılan tüm soruları orada cevaplayacağız. Ama önce 40- 41 haftalık gebelikte seni nelerin beklediğini ve hamileliğin son haftaları dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmen gerek!

Hafta hafta gebelik sayfamıza hoş geldin! Hamilelik takibini en güvenli yoldan yapman için Anneysen ekibi olarak sana elimizden gelen desteği göstermeye hazırız. Bu nedenle senin için bir hamilelik rehberi hazırladık. Peki burada neler bulacaksın? İlk haftalarda aklından çıkmayacak “Acaba hamile miyim?” sorusu için hamilelik belirtilerini bir bir anlattık. “Kaç haftalık hamileyim?” diye merak ettiğinde kullanman için gebelik haftası hesaplamanın nasıl yapıldığını açıkladık. Anne karnında bebek gelişimi, anne karnında bebek hareketleri, kilosu, cinsiyeti gibi her hafta tekrar tekrar merak edip öğrenmek isteyeceğin noktaları eksiksiz yazdık. Hamilelikte cinsellik, hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte kasık ve karın ağrısı, hamilelikte yapılan testler gibi pek çok konuda sana fikirler verdik ve doktoruna sorman gereken önemli noktalara değindik. En çok merak ettiğin hamilelikte beslenme ve kilo alımı hakkında da diyeceklerimiz oldu! Bebeğini kucaklama vaktin yaklaştıkça doğum çeşitleri, doğum belirtileri, doğum korkunu yenmek için yapabileceklerin gibi bilgileri de derledik topladık. “Bu bilgilere nasıl güveneceğim?” diyorsan belirtelim, hafta hafta gebelik rehberimizi hazırlarken kadın doğum uzmanlarından ve bilimsel kaynaklardan bol bol faydalandık. Hadi, gebelik haftanı seç ve okumaya başla, hamilelik hakkında bilmediğin kalmasın!