Hafta Hafta Gebelik

Hamilelik haftaların boyunca vücudunda nelerin değişeceğini ve bebeğinin gelişimini öğrenmek için makalelerimizi okumaya başla!

1. Hafta

Hafta Hafta Hamileliğe Hoş Geldin!

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

2. Hafta

Hamilelik Başlıyor: 1. ve 2. Haftalar

Hamileliğin 1.ve 2.haftasında neler olur, bebek oluşur mu yoksa henüz ortada yok mudur? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir? Aklındaki pek çok sorunun cevabı burada! Hemen okumaya başla!

3. Hafta

3 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 3. Haftası / Ceninin 1. Haftası

Hamilelik 3.haftada belli olur mu? Gebeliğin 3.haftasında neler yaşayacağım? Bebeğin gelişimi ne durumda? Aklında soru işaretleri var biliyoruz. Senin için hepsini yazdık!

4. Hafta

4 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 4. Haftası / Ceninin 2. Haftası

Büyük ihtimalle bu haftanın sonunda adet döneminin başlamasını bekleyeceksin. Başlamadığında da aklına gelen ilk şey hamilelik olacak. Eğer sen 4 haftalık hamile isen bu da demek oluyor ki minik ceninin 2 haftadır seninle! Peki, hamilelikte 4.haftada neler olur?

5. Hafta

5 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 5. Haftası / Ceninin 3. Haftası

Hamileliğin 5.haftası, birinci trimestere dahildir. Yani, ilk 3 aylık dönemi kapsayan birinci trimesterin, 2.ayının başlangıç haftasıdır. Peki, 5 haftalık gebelikte neler olur?

6. Hafta

6 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 6. Haftası / Ceninin 4. Haftası

Gebeliğin 6.haftası ilk trimesterın 2.ayına dâhildir. Sen gebeliğinin 6.haftasındayken minik bebeğin (ceninin) henüz 4 haftalıktır. Yani bu, hamilelik boyunca sen ondan 2 hafta önde gideceksin demek oluyor. Peki, gebelikte 6.haftada neler olur?

7. Hafta

7 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 7. Haftası / Ceninin 5. Haftası

Sevgili anne, hamileliğinin 7.haftasındasın. Yani 2.ayının içinde... Bu demek oluyor ki hala 1.trimesterdesin. Sen hamileliğinde 7 hafta yol almışken, minik bebeğin henüz 5.haftada. Bakalım bu hafta ikinizi neler bekliyor.

8. Hafta

8 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 8. Haftası / Ceninin 6. Haftası

Sevgili anne, hamileliğinin 8.haftasındasın. Yani 2.ayın son haftasında... Bu demek oluyor ki hala 1.trimesterdesin. Sen hamileliğinde 8 hafta yol almışken, minik bebeğin bu yolculukta henüz 6.haftada. Bakalım bu hafta ikinizi neler bekliyor.

9. Hafta

9 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 9. Haftası / Ceninin 7. Haftası

Hamileliğin 9.haftası, birinci trimester döneminin, son ayının, ilk haftasıdır. İlk 3 aylık dönemin son ayına girdiğinde yorgunluk, açlık, bulantı, sık sık idrara çıkma gibi şikayetlerin tavan yapabilir. Çünkü çoğu anne adayı için bu ilk 3 aylık dönem en kötü dönemdir. Ama korkma, birinci trimester tamamlandıktan sonra rahat bir nefes alacaksın ve hamileliğini daha keyifli yaşayacaksın. Ve şanslısın ki sen artık o zorlu dönemin son dönemecindesin. Minik bebeğin biraz sabrı hak ediyor! Hamilelikte 9. hafta nasıl geçer diye merak ettiğini biliyoruz. İşte senin ve bebeğinin başına gelecekler.

10. Hafta

10 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 10. Haftası / Ceninin 8. Haftası

Hamileliğin 10.haftası ilk trimesterin son dönemine, yani 3.ayın içine dahildir. Zorlu geçen ilk haftaları geride bırakmak üzeresin. Hamileliğin en sıkıntılı dönemi ilk 3 aydır. Dördüncü ayla beraber hamileliğin balayı denilen 2.trimester başlar. Aklında sorular biliyoruz. Hepsini senin için cevapladık. İşte hamilelikte 10. Hafta!

11. Hafta

11 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 11. Haftası / Ceninin 9. Haftası

Sevgili anne, sen hamileliğinde 11 hafta yol almışken, minik bebeğin de 9 haftadır yolda. 11 haftalık hamilelik kaç aylık diye merak ediyor olabilirsin. Artık 3 aylık hamilesin... Bu da 1.trimesterin son ayındasın demektir. Bakalım 11 haftalık hamilelik nasıl olur?

12. Hafta

12 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 12. Haftası / Ceninin 10. Haftası

Artık hamileliğinin 12.haftasındasın… 12 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor diye merak ediyor olabilirsin. 3.ayının içinde bir hamilesin! İlk 3 aylık dönemi, yani birinci trimesteri tamamlamak üzeresin. Hamileliğin en zorlu ilk döneminin sonuna geliyorsun. Balayına az kaldı!

13. Hafta

13 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 13. Haftası / Ceninin 11. Haftası

Sen hamileliğinin 13.haftasına yani ilk trimesterin sonuna geldiğinde bebeğin de 11 haftadır içinde büyümeye devam ediyor. 13 haftalık hamilelik kaç aylıktır? diye merak ediyorsan, tebrikler, artık 3 ayını doldurmuş bir hamilesin.

14. Hafta

14 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 14.Haftası / Ceninin 12.Haftası

Müjde! Sonunda 2.trimester başlıyor. Biri gitti kaldı ikisi. Hamile kadınların birçoğu için 2.trimester hamileliğin altın çağıdır, adeta balayıdır. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır. İşte 14.hafta gebelik bilgileri!

15. Hafta

15 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 15. Haftası / Ceninin 13. Haftası

15 haftalık hamile bir anne adayı olarak gece gündüz 15 haftalık gebelikte neler olur diye araştırdığını biliyoruz. Biz senin için araştırdık bile… İşte 15 haftalık gebelik hakkında her şey!

16. Hafta

16 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 16. Haftası / Ceninin 14. Haftası

Sen hamileliğinin 16.haftasına geldiğinde, minik ceninin de 14 haftadır büyümeye devam ediyor. 16 haftalık gebelik kaç aylık olur, diye merak ediyorsan, 4 aylık hamileliğe denk geldiğini söyleyebiliriz. Uzmanlar hamileliği 13’er haftalık 3 trimestera böler. 16 haftalık gebelik de 2. Trimesterın 3.haftasıdır.

17. Hafta

17 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 17.Haftası / Ceninin 15.Haftası

17 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek, annedeki değişiklikler, dikkat edilmesi gerekenler ve çok daha fazlasını senin için yazdık! Hemen okumaya başla!

18. Hafta

18 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 18.Haftası / Ceninin 16.Haftası

Sevgili anne, hamileliğinin 18.haftasına hoş geldin! Sen 18 haftadır içinde minik ceninini büyütürken, o da 16 haftadır yolda! 18.hafta, 13’er haftalık periyodlarla 3 trimestera ayrılan hamileliğin 2.trimesterına dahildir. Peki, 18 haftalık gebelik kaç aylıktır? 18 haftadır gebe olan bir anne adayı, dolu dolu 4 aydır hamiledir. 18.hafta hamileliğin 5.ayının, ilk haftasına denk gelir. İşte 18 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şey!

19. Hafta

19 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 19.Haftası / Ceninin 17.Haftası

Sevgili anne, sen hamileliğinin 19.haftasına girdin, minik ceninin de 17 haftadır içinde büyümeye devam ediyor. 19 haftalık gebelik hakkında her şeyi merak ettiğini ve çılgınca araştırdığını biliyoruz. Hayatının bu en mucizevi dönemini yaşarken muhtemelen en yoğun hissettiğin duygu merak ve öğrenme isteği. Elbette doktorundan öğreneceklerinin yerini tutmayacak ama biz de her hafta olduğu gibi senin için 19 haftalık gebelik gelişimi ve 19 haftalık gebelikte yaşananlar hakkında yazdık.

20. Hafta

20 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 20. Haftası / Ceninin 18.Haftası

Tebrikler! Hamileliğinin yarısına hoş geldin! 20 haftalık gebelik orta demektir. 20 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şeyi merak ettiğini biliyoruz, o halde başlayalım!

21. Hafta

21 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 21. Haftası / Ceninin 19.Haftası

Öyle sanıyoruz ki hamileliğinin 21.haftasında, haftanın neredeyse yarısını -belki de daha fazlasını- 21 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler konusunu araştırmaya harcıyorsun. Elbette bu durum 21.haftaya özel bir durum da değil. Hamileliğinin her haftasına aynı özeni gösterip, her hafta yeniden ve yeniden araştırmaya koyuluyorsun. 21 haftalık gebelikte yaşananlar konusunu merak ettiğini biliyoruz. İşte 21 haftalık gebelik ile ilgili her şey!

22. Hafta

22 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 22. Haftası / Ceninin 20. Haftası

Sevgili anne şaka maka hamileliğinin 22.haftasına geldin. Sen 22 haftadır hamileyken bebeğin de 20 haftadır içinde büyümeye devam ediyor. Az zaman değil artık hamileliğin hafta cinsinden 2. yarısına geçtin bile. 22 haftalık gebelikte neler olur, neler biter muhtemelen merak içindesin.

23. Hafta

23 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 23.Haftası / Ceninin 21.Haftası

Sevgili bebeğim, sana hamileliğimin 23.haftasından sesleniyorum. Ben 23 haftadır hamilelik mucizesini yaşarken sen de 21 haftadır içimde büyümeye devam ediyorsun. Geçtiğimiz 22 haftada yaptığım gibi bu hafta da 23 haftalık gebelik gelişimi konusunu araştırıyorum, çünkü sana ve bana neler olacağını çok merak ediyorum. Bu kez senin ağzından başlamak istedik. İşte 23 haftalık gebelikte yaşananlar!

24. Hafta

24 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 24.Haftası / Ceninin 22.Haftası

24 haftadır hayatının en mucizevi dönemini yaşıyorsun. Bu dönemi mucizevi yapan şeylerden biri de hayatının en büyük ödülü ile sonlanacak olması. Her hafta olduğu gibi 24 haftalık gebelikte neler olur, neler biter merak ediyorsun. Hepsini anlatacağız, hemen okumaya başla!

25. Hafta

25 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 25.Haftası / Ceninin 23.Haftası

25 haftalık gebelikte neler olur, anne karnında bebek ne durumdadır, annedeki değişiklikler nelerdir, nasıl beslenmelidir hepsi ve daha fazlası bu yazıda seni bekliyor!

26. Hafta

26 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 26.Haftası / Ceninin 24.Haftası

Her hafta olduğu gibi bu hafta da merak içindesin ve 26 haftalık gebelikte sana ve bebeğine neler olacağını araştırıp duruyorsun. Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Haydi hemen başla!

27. Hafta

27 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 27.Haftası / Ceninin 25.Haftası

Hamileliğin altın çağı yani 2.trimesterı sona eriyor ve bundan biraz daha zorlu ve ağır bir döneme doğru ilerliyorsun. Ama iyi haber doğuma artık daha az zaman kaldı. Sonunda kazanan her şekilde sen olacaksın. Çektiğin tüm zorluklara değecek. Merak ettiğini biliyoruz, lafı daha fazla uzatmayalım: 27 haftalık gebelikte neler olur?

28. Hafta

28 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 28.Haftası / Ceninin 26.Haftası

Üçüncü ve son trimestere hoş geldin! Hamileliğinin üçte ikisini ama acı ama tatlı günlerle geride bıraktın. Son çeyreğe girdin ve hedefe koşuyorsun. Heyecan dorukta! Her hafta olduğu gibi bu hafta da içinde bulunduğun haftayı araştırıyorsun ve 28 haftalık gebelikte neler olur? diye merak içindesin.

29. Hafta

29 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 29. Haftası / Ceninin 27. Haftası

Sen 29 haftalık gebelik maceranı yaşarken minik bebeğin de 27 haftadır maceradan maceraya koşuyor. Esas macerayı ise dünyaya gözlerini açtığı anda yaşamaya başlayacak. Artık birbirinizi iyice hissediyor ve tanıyorsunuz, kavuşmanıza az kaldı. Peki, 29 haftalık gebelikte neler olur, neler biter? Hemen başlayalım!

30. Hafta

30 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 30.Haftası/Ceninin 28.Haftası

30 haftalık gebelik geride kalıyor. Bu haftayı saymazsak bebeğinle kavuşmanıza hemen hemen 10 hafta kalacak. Sen 30 haftalık hamileyken bebeğin de 28.haftasında bir cenin. 30 hafta gebelik kaç aylık eder, diye merak ediyorsan eğer 7 aylık eder. Hamileliğinin 7.ayının ortasındasın. Fakat doktorunun hesabı en doğrusu olacaktır. Bazen onun hesapları seninkiyle denk düşmeyebilir. Peki, gebeliğin 30.haftasında neler olur, neler değişir? İşte merak ettiklerin!

31. Hafta

31 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 31.Haftası/Ceninin 29.Haftası

31 haftalık gebelik macerasını tamamlamak üzeresin. Artık 3.trimesterın ilk ayının sonuna geldin. Ama tatlı ama acı günlerin oldu biliyoruz. Bulantılarla başlayan sabahlar, uykusuz geceler, mide yanmaları, halsizlik, şişkinlik, duygusal iniş çıkışlar, her doktor randevusunda küt küt atan bir kalp… Yaşadıklarını saymakla bitiremeyiz. Ne de olsa dışı bizi içi seni yaktı bu 31 haftanın! Peki, 31 haftalık gebelikte neler olur? İşte 31 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler!

32. Hafta

32 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 32. Haftası / Ceninin 30. Haftası

Hamileliğinin 32.haftasında neler yaşayacağını, nasıl beslenmen gerektiğini, hangi testleri yaptıracağını, alman gereken çalışabilir raporunu, bebeğinin nasıl gelişeceğini, kaç kilo olacağını ve çok daha fazlasını senin için yazdık. İşte her yönüyle 32 haftalık gebelik!

33. Hafta

33 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 33.Haftası / Ceninin 31.Haftası

33 haftalık gebelik dünyasına hoş geldin! 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bebeğinin gelişimine, nasıl beslenmen gerektiğinden yaşayacağın değişikliklere 33 haftalık gebelikle ilgili her şeyi yazdık. Eksik olanları yorumlarda paylaşabilir, sen de bu hafta yaşadıklarını yazabilirsin.

34. Hafta

34 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 34.Haftası / Ceninin 32.Haftası

34 haftalık gebelik macerası geride kalmak üzere. Artık haftaları sayıyorsun. Sabırsızlandığını, heyecanlandığını, korktuğunu, birçok şeye anlam veremediğini, ağrılar, sancılar çektiğini ama bebeğini eşsiz bir aşkla beklediğini biliyoruz. 34 haftalık gebelikte neler olur, neler biter? İşte merak ettiğin her şey!

35. Hafta

35 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 35.Haftası / Ceninin 33.Haftası

35 haftalık gebelikte neler olur, bebeğin kilosu kaçtır, annenin şikayetleri nelerdir? Hepsi senin için yazıldı! Başka soruların varsa yorumlarda yaz, kendi deneyimlerini 35.haftalık gebe olan annelerle paylaş!

36. Hafta

36 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 36.Haftası / Ceninin 34.Haftası

Tebrikler! 36 haftalık gebelik, hamileliğin 9.ayına, yani 3.trimesterın son ayına geldiğine işaret eder. 9 aylık hamilelik macerasının son ayına girdin. Hamilelik süresinin 40-41 hafta olduğunu düşünürsek doğuma yaklaşık 4-5 haftan kaldı. Peki, gebelikte 36.haftada neler olur, neler biter? İşte cevaplar!

37. Hafta

37 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 37.Haftası/ Ceninin 35.Haftası

37 haftalık gebelik dönemi artık doğumun erken doğum sayılmadığı, tamamlanmış doğum olarak görülmeye başlandığı ilk haftadır. Doğum 37.ve 41.haftalar arasında herhangi bir gün olabilir. Buna hazırlıklı olman gereken bir döneme girdin. İşte hamilelikte 37.hafta hakkında merak ettiğin her şey!

38. Hafta

38 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 38.Haftası/ Ceninin 36.Haftası

38 haftalık gebelik macerasını geride bırakmana az kaldı. Hayatının en farklı 38 haftasını yaşadığından eminiz. Belki dönüp baktığında bu kadar haftanın ne zaman geçtiğine şaşıyorsun, belki de 38 hafta 38 yıl gibi geldi. Şimdi en çok 38 haftalık gebelikte neler olur, neler yaşanır diye merak ediyorsun. Yazdıklarımızı sana fikir vermesi için oku ama sonunda mutlaka kendi 38.haftanı anlat. Bizlerle ve diğer anne adayları ile deneyimini paylaş!

39. Hafta

39 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 39.Haftası/ Ceninin 37.Haftası

Dile kolay 39 haftalık gebelik… Yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin. Şuan sadece 39 haftalık gebelikte neler olur diye düşünmekten çok daha fazla düşündüğün bir şey varsa o da muhtemelen doğum! Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Hemen başlayalım!

40-41. Hafta

40- 41 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin Son Demleri!

Tebrikler, hamileliğinin sonuna geldin! Muhtemelen hayatının en eşsiz dönemini 40 haftalık gebelik macerası sırasında geçirdin. Fakat artık sabrının da sonuna gelmiş olabilirsin. Ama büyük ödüle kavuşmak üzeresin. Bebeğini kucağına alışınla artık seni bu bölümden uğurlayıp, Ay Ay Bebek Gelişimi serisinde ağırlayacağız. Bebek gelişimi ile ilgili aklına takılan tüm soruları orada cevaplayacağız. Ama önce 40- 41 haftalık gebelik ve hamileliğinin son demlerinde yaşayacakların!

.