Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtilerinden erken hamilelik belirtilerine, evde hamilelik testinden gebelik testi sonuçlarına, gebelik belirtilerine dair her şey burada!

Karbonattan Limona: Eski Usul Gebelik Testleri

Hamile olduğunu öğrenmek için ilk olarak kan tahlili ya da evde yapacağın bir gebelik testine başvuracaksın. Ama halk arasında farklı malzemelerin kullanıldığı gebeliği anlama yöntemleri de var. Hem...

Bhcg (Beta-HCG) Nedir, Neden Önemlidir?

Hamilelik öncesinde ve esnasında vücudunda faal olacak hormonlardan biri, Beta HCG! Gel bakalım gebeliği tespit etmek için önemli olan Bhcg hormonu ne işe yarar, yüksekliğinde ve düşüklüğünde neler...

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme): Hamilelik Başlıyor!

İmplantasyon ya da daha çok kullanılan ismiyle yerleşme kanaması, hamileliğin ilk belirtileri arasında bulunuyor. Üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanaması hakkında her şeyi öğrenmek için yazımızı...

Yalancı Gebelik: Hayal mi Gerçek mi?

Bir hamileden farksız görünürken aslında gebe olmadığını öğrensen ne hissederdin? Kulağa garip geldiğinin farkındayız ama bu durum, yalancı gebelik olarak adlandırılıyor. Peki, yalancı gebelik nasıl...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (698)

Düşük

Merhaba bilgisi olan herhangi birinin yardımına çok ihtiyacım var. Son adet tarihi başlangıcım 30 ekim 6 gün sürdü. 23 günlük periyodum vardı. 16 kasımda ilişkiye girdim ve 6 gün sonra kahverengi k... devamı

Hamile olabilir miyim

Merhaba adetim 10 gün geçtiğinde önce evde test yaptım negatif çıktı kan testi yaptırdım yine negatif çıktı tarlusal ve prowomen kullanmaya başladım ama hala olmadım bugün 17 gün oldu evde test yapt... devamı

Adet söktürücü ve gebelik

Merhabalar.2 ay önce eylül 16-17-18inde ilişki yaşadım korunmasız.İçime yaşanmadı ama ben bir endişelendim.Adetim 20 gün falan gecikti.3 kez eczaneden test aldım negatifti hepsi sonra 2 hafta önce kan... devamı

Hamile miyim

Merhaba arkadaşlar ben bir aydır adet olmadım bugün kan verdim beta hcg 2.6 referans ağırlığı ise 5.8 midem bulanıyor bir kaç gündür kasıklarım ağrıyor aynı şekilde tekrar kan vermem gerekiyor mu sizc... devamı

Hafta Hafta Hamilelik

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Görüntüle

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Erken hamilelik belirtileri gösteren vücuduna kulak ver!

Gebelik belirtileri dendiğinde bilinen semptomlar aynı olsa da vücutta yaşanan değişimler kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Yani, bir kadın tüm hamilelik belirtilerini yaşarken bir başka kadında bu semptomların yalnızca birkaçı görülebiliyor.

Yumurtanın döllenmesinden sonra geçen ilk haftalar erken hamilelik dönemi olarak adlandırılıyor. Bu evrede az miktarda yükselen hamilelik hormonları sayesinde vücutta birtakım belirtiler oluşmaya başlıyor. Bu nedenle hamileliğin, bedeninde yarattığı etkilerin farkına varmak için vücudunu iyi gözlemlemeli, erken gebelik belirtilerine karşı tetikte olmalısın. Sonuçta her an, içinde bir minik hayata tutunabilir!

Hamileliğin ilk belirtilerinden olan yerleşme kanamasına (üstüne görme) dikkat!

Tıpta implantasyon, halk dilinde ise üstüne görme olarak bilinen yerleşme kanaması, hamileliğin ilk belirtilerinden biri. Adet tarihinden önce gerçekleşen yerleşme kanaması, döllenmeden sonraki 10. ve 14. günler arasında görülüyor.

Genellikle akıntı şeklinde, rengi açık ve koyu bir yapıda oluyor. Yerleşme kanamasından 3 gün sonra test yaparsan, sonuçlarda çift çizgi görme ihtimalin çok yüksek.

Bilmen gereken diğer detaylar burada: Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme): Hamilelik Başlıyor!

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Eşinle sıcak yuvanıza mutluluk katacak bir miniğin hayallerini kurarken cinsel birlikteliğiniz sonrasında aklına gelen ilk soru, “Acaba hamile miyim?” oluyor değil mi? Sen, anne karnındaki bebeğinle birlikte geçireceğin güzel günlerin hayalini kuradur, biz bu esnada “Hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?” soruna cevap verelim.

Hamile olmanın belirtileri vücutta ilk haftadan itibaren başlayabiliyor. Bu semptomların hissedilmesi ise kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için hamile olduğunun farkına bu erken varmayabilirsin.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Bir bebek sahibi olmanın hayallerini kurarken hamilelik belirtileri nasıl olur, merak ediyorsun. Vücudunun bu dönemde gösterdiği birtakım semptomlar olacak. "Hamilelik belirtileri akıntı yapar mı?", "Hamilelik belirtileri kasık ağrısına yol açar mı?" gibi pek çok soru aklına gelebilir. Eğer vücudunda minik bir bebeğin ilk izlerini taşıyorsan hamilelik belirtileri ilk ay kendini şöyle semptomlarla gösteriyor:

 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Meme başlarının koyulaşması,
 • Sık sık idrara çıkma,
 • Koku hassasiyeti,
 • Hafif kanama,
 • Halsizlik ve uyku isteği,
 • Bulantı ve kusma,
 • Karında şişlik,
 • Akıntı,
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi,
 • Adet kanamasında gecikme.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için bu yazımızı mutlaka oku: Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğunun 11 Erken İşareti!

Hamilelik belirtisi mi adet mi, nasıl emin olacaksın?

Adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farklar, pek çok kadın gibi senin de kafanı kurcalayan bir konu olabilir. Çünkü hamileliğin belirtileri ile adet semptomları birbirine çok benziyor.

Adet öncesi hamilelik belirtileri kendini genellikle bulantı, şişkinlik ve memede hassasiyet gibi semptomlarla gösteriyor. Ancak ne olursa olsun daha önce bir gebelik yaşamadıysan hamilelik belirtilerini adet belirtilerinden ayırman çok da kolay değil. Gebeliğinden emin olmak için en güvenilir yol bir hamilelik testi yapmak.

Kafandaki türlü diğer soruların cevabını bulabileceğin detaylı bir yazımız var: Aklımda Deli Sorular: Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi?

Kader anı! Hamilelik nasıl anlaşılır?

Her ne kadar vücudunda birtakım hamilelik belirtileri gözlemlesen de kesin bir sonuca ulaşmanın tek bir yolu var, o da gebelik testi yapmak. Bunun için evde hamilelik testi yapabilirsin. İdrar ile yapılan evde gebelik testlerinden kesin sonuç alabilmek için testi, 1-2 haftayla tekrarlamak en doğrusu.

Daha güvenilir bir sonuç istersen hamilelik kan testi ile kesin olarak anlaşılabiliyor, bir doktora giderek bu yola başvurabilirsin. İdrarda gebelik testi daha kolay ve ekonomik bir yöntem olsa da en doğru ve hızlı sonucu kan testiyle alman mümkün.

Kafanda deli sorular! Hamilelik testi ne zaman yapılır?

Evde gebelik testini adet takvimini dikkate alarak yapabilirsin. Bu durumda “Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır?” sorusu aklına gelebilir. Hamilelikle birlikte HCG hormonu idrarda daha yoğun bir şekilde salgılanmaya başlıyor, bu nedenle testten güvenilir bir sonuç almak için adet gecikmesinin üstünden 1 hafta geçmesini beklemen en doğrusu.

Bhcg (Beta-HCG) hormonu hakkında bilgi edin!

Hamilelikle birlikte HCG hormonu öncelikle kanda sonra ise idrarda artış gösteriyor. Kandaki Beta HCG çok daha net bir şekilde tespit edilip ayrıntılı incelenebildiği için gebeliğe dair daha kesin bir sonuç veriyor. Hamileliği kan testi ile tespit etmenin daha güvenilir olması da bundan.

HCG hormonu gebeliğin ilk haftalarında kanda hızla yükselip, ilerleyen haftalarda hızla yavaşlayarak sabit bir hal alıyor. Bu nedenle Bhcg değerleri aracılığıyla gebelik haftası da tespit edilebiliyor, aklında bulunsun.

Daha detaylı bilgi için: Bhcg (Beta-HCG) Nedir, Neden Önemlidir?

Filmlerde çok gördün, peki ya gerçekte evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Heyecan dorukta! Evde gebelik testi yapacağın büyük an geldi çattı. Her ne kadar uygulaması çok kolay olsa da heyecanın ve gerginliğin çok yüksek olduğu için birtakım önemli detayları gözden kaçırabilirsin. Gebelik testi markalarının bazılarının uygulaması birbirinden farklı olabiliyor.

Örneğin testi, ürünün markasına göre idrarını bir kaba alıp içine çubuk batırarak ya da çubuğu idrarına tutarak yapmak gerekebiliyor. Ancak işlem çok basit merak etme, hamilelik testinin içerisinde yazan talimatlar seni yönlendirecektir. Çubuk ve idrar kısmını hallettikten sonra tavsiye edilen süre kadar beklemen gerek. Ve sonunda o kritik andayız! Eğer hamileysen gebelik testi sonuçlarında çift çizgiyi göreceksin, değilsen de silik çizgi.

Bu arada sana minik bir tüyo verelim: Gün içerisindeki ilk idrarın yerine, son 4 saat içinde idrara çıkmadan test yapman, doğru sonuç alma olasılığını arttırır.

Merak ettiğin diğer sorularının cevaplarını burada bulabilirsin: Evde Yapılan Hamilelik Testleri Hakkında Her Şey!

Erken gebelik testi hakkında neler biliyorsun? Gebelik testi markalarından hangisi daha iyi?

Hamile olduğundan şüpheleniyorsun ve bir erken gebelik testi yapmak istiyorsun. Peki sana güvenilir bir sonuç verecek en iyi gebelik testi markası hangisi? Bir hamilelik testi ne kadara satılıyor? Bir eczaneye gidip hamilelik testi satın almadan önce bilmen gereken birtakım şeyler var.

Piyasada, kandaki HCG seviyesini ölçümünü adet gecikmesinden 6 gün önce ya da cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra ölçebildiğini iddia eden çeşit çeşit erken gebelik testi markaları var. Bunlar arasındaki tek fark, doğruluk payı ve fiyat skalası.

Gebelik testi fiyatı, ortalama olarak 10 TL civarında. 2 TL’ye de ürün bulabilirsin, 20 TL’ye de. Ancak fiyatı yüksek olan ürünlerin iddiası, doğruluk payı oranlarının çok yüksek olduğu yönünde.

Konuyla ilgili daha da aydınlanmak istersen şöyle bir yazımız var: Erken Gebelik Testi: Evde Hamilelik Testi Markaları ve Fiyatlarıyla!

Bir de böylesi var, eski usül gebelik testleri!

Hamilelik belirtileri makalelerimizde şu ana dek işin bilimsel kısmından haberdar oldun. Seni bir de bilimsellikten son derece uzak ama bir o kadar halkın içinden olan eski usül gebelik testleriyle tanıştıralım. Evdeki çeşitli malzemelerle yapacağın bu hamilelik testleri büyüklerimizin tecrübelerine göre bir bebek sahibi olup olmadığını söylüyorlar.

Bir kap içerisine bir miktar idrar ve üzerine karbonat eklenmesiyle yapılan karbonatla hamilelik testi mi dersin, yoksa çamaşır suyuna idrar eklenmesiyle yapılan çamaşır suyuyla gebelik testi mi? Türlü türlü yöntemlerin aldığı bu gebelik testlerini görebilmen için aşağıya bir link bıraktık. Ancak seni, kan ile gebelik testi ya da evde yapılan hamilelik testlerinden caymaman konusunda da uyaralım.

Karbonattan Limona: Eski Usul Gebelik Testleri