14 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 14.Haftası / Ceninin 12.Haftası

13. Hafta 15. Hafta

Müjde! Sonunda 2.trimester başlıyor. Biri gitti kaldı ikisi. Hamile kadınların birçoğu için 2.trimester hamileliğin altın çağıdır, adeta balayıdır. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır. İşte 14.hafta gebelik bilgileri!

Müjde! Sonunda 2.trimester başlıyor. Biri gitti kaldı ikisi. Hamile kadınların birçoğu için 2.trimester hamileliğin altın çağıdır, adeta balayıdır. 1.ve 3.trimesterlerdan çok daha rahat geçer. 14 haftalık hamilelik kaç aylık olur, diye merak ediyor olabilirsin. 14.hafta, 4.ayın başlangıcıdır. Dolu dolu 3 aylık yani 4.ayının başında bir hamilesin demektir.

Peki, 14 haftalık hamilelik nasıl olur? Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır. Bir kara bulut gibi üzerinde dolaşan mide bulantısı peşini bırakma sinyalleri verir. Enerji düzeyinin de artık yükselmeye başlaması beklenir. Hatta tuvalet ziyaretleri de seyrelmeye başlıyordur. Göğüslerin hala çok iri olmaya devam edecek olsa da artık hassaslığı azalabilir. Bu genel bilgilerden sonra o halde gelsin 14.hafta gebelik bilgileri!

Hamileliğinin Fotoğraflarını Çektirmek İster Misin?

Bedenindeki değişimler, artık sadece mide bulantılarıyla, sindirim sorunlarıyla sınırlı değil. Artık karnının büyüdüğü belli oluyor, daha da büyüyecek. Sen de bu büyümeyi adım adım hissedeceksin. Bu yetmez, ayrıca ay ay bebeğimin büyümesinin fotoğrafları olsun diyorsan, bu süreçte yardımını alacağın fotoğrafçıyı seçmenin tam zamanı! Bilgi almak için, Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza bakabilirsin.

Gebelikte 14. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Tıpkı ileride çocuk olduklarında da olacağı gibi, ikinci trimesterden itibaren, fetüsler birbirinden farklı hızlarla büyümeye başlarlar. 14 haftalık gebelikte bebek gelişimi için de aynı şey geçerlidir.

Büyüme hızlarındaki farklılıklara rağmen, rahimdeki tüm bebekler hemen hemen aynı gelişim aşamalarını takip eder. Bu hafta,(şimdi yaklaşık sıkılı bir yumruk büyüklüğünde olan bebeğin) uzayan boynu ve biraz daha dikleşen başı ile daha düz bir pozisyon olacak. Buna göre 14.hafta gebelik bebek boyu için baş bölgesinden kalçaya kadar ortalama 8 ila 9.3 cm, ağırlığı içinse yaklaşık 25 gr’dır diyebiliriz.

14 Haftalık Hamileyim Bebeğimin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Bu en çok merak ettiğin konulardan biri… Eğer şimdiye kadar öğrenmediysen bu hafta üreme sistemindeki hareketlilikle birlikte artık bu bilgi netleşecektir. Çünkü eğer erkekse bu hafta prostat bezi oluşur. Eğer kızsa yumurtalıkları karnından pelvisine hareket eder. Sonuç olarak bu hafta daha fazla gelişmiş üreme organlarına bakarak kız mı erkek mi olduğunu belirlemek kolaylaşacak.

Ayrıca tiroid bezleri çalışmaya başladığından hormon üretmeye de başlar. Üstelik bu haftanın sonunda damağı tamamen oluşmaya başlayacak.

14 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

14. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

On dört haftalık hamile karnı için artık hamile kıyafetleri giymek zorunluluk olabilir. Hazırlıklı olmakta fayda var ki bundan sonra daha çok kilo alacaksın. İçinde rahat edeceğin ve alacağın kilolarla birlikte sana hareket alanı sağlayacak kıyafetler giymeye başlamalısın. Kıyafet konusunda kendini hem görüntü hem de hareket alanı olarak rahat ettirirsen, hamileliğinden daha çok keyif alabilir, kendini daha iyi hissedebilirsin.

Bu dönemde cildin ve kasların; rahmin, plasentanın ve bebeğin yerlerine yerleşmesi için gerilir. Deri ve kaslar, büyümekte olan rahmin ve bebeğin yerleşmesini hızlandırır. İşte vücudunda oluşan değişimlerle birlikte başına gelebilecek 14.hafta hamilelik belirtileri:

1. Rahmin Büyümesi ile Ortaya Çıkan Belirtiler

İkinci trimestera girildiğinde rahmin pozisyonu daha yukarıda ve daha dışarıya doğrudur. Bu da vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Rahim, leğen kemiğinin içine sığmayacak kadar büyüdüğü için iç organlar da normal yerlerinden dışarı atılır. Organları çevreleyen kasların ve bağ dokularının üstüne de daha fazla gerilim biner. Bunca büyüme, sancı ve ağrılara sebep olur. Rahmin, bacak damarlarına yaptığı baskı yüzünden geceleri bacaklara kramp girer.

On dördüncü hafta hamilelikte kasık ağrısı da belirtilerden biridir. Bu ay alt karın bölgende yani kasıklarında ağrı hissedebilirsin. Bunun nedeni genişleyen rahmin etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesi olabilir. Bu esneme bir tehlike oluşturmaz fakat yine de endişelerin varsa doktorunla konuşmak çok iyi olacaktır.

14 haftalık hamile olanlarda gözlenebilecek sorunlardan bir diğeri ise rahmin genişlemesiyle birlikte ortaya çıkan hemoroittir. Hemoroitler, anüsün çevresinde veya içinde genişleyen kan damarlarıdır. Bu kan damarları, rahim ve pelvis çevresinde kan akışının azalmasıyla oluşurlar. Tedavisi yeterli miktarda lifli beslenerek, bol sıvı tüketerek kabızlıktan sakınma yoluyla olur. Bu tarz bir sorunla karşılaştığında mutlaka doktoruna bilgi vermeli ve onun tavsiyelerine göre önlem almalısın.

2. Solunum Sistemindeki Değişikliklerle Ortaya Çıkan Belirtiler

Progesteron hormonu sayesinde bu ay akciğer kapasiten artar. Her nefes alışta eskisinden %30-40 daha fazla hava alıp verir. Bu değişimler kandan plasentaya daha fazla oksijen taşınmasına olanak verir. Ayrıca kan, vücuttan daha fazla karbondioksit atmaya başlar.

Bugünlerde hamilelik öncesine göre daha hızlı nefes aldığını hissetmiş olabilirsin. Hatta nefes darlığı da çekebilirsin. Hamilelerin 3’te 2’si bu durumu genellikle 13.haftadan itibaren yaşar.

Bu dönemde düzenli olarak nefes egzersizlri yapmak sana iyi gelecektir. Bu konuda desteğe ihtiyacın varsa Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri! yazımıza mutlaka göz at.

3. Ciltteki Değişikliklerle Ortaya Çıkan Belirtiler

Et benleri ve benler de 14.hafta gebelik şikayetleri arasında sayılabilir. 14 haftalık hamile anneler kendilerinde benlerin, özellikle de et benlerinin değişimine ve büyümesine tanık olabilirler. Et benleri ciltte ilk kez beliren küçük lekeler şeklinde olabilir veya daha önceden olanlar hamilelikte büyüyebilir.

Normal benlerin içinde de hamilelik sırasında yeni belirenler olabilir. Ya da var olanlarda büyüme ve renklerinde koyulaşma gözlenebilir. Bu yüzden cildindeki benleri kontrol edebilir, değişikliklerde cilt doktoruna gidebilirsin. Aynı zamanda doktorunla da paylaşabilirsin.

Doğuma Hazırlık İçin Hiç Erken Değil!

Doğuma o kadar çok zaman var ki, elbet hazırlanırım dediğini duyar gibiyiz. Gerçekten de pek çok anne adayı senin gibi düşünüyor. Bu yüzden de doğuma hazırlık kurslarına en çok son trimester'da gidiliyor. Halbuki uzmanlar bu kurslara daha erken gitmenin hamileliği de daha bilinçli yaşamak açısından önemine değiniyor. Sen de bu kurslara katılmak istiyorsan Doğuma Hazırlık Merkezi sayfamıza göz atmanı öneririz.

Kendin İçin Bir Şeyler Yap!

Kendin için bir şeyler yapmanın tam sırası! Mide bulantısı, kasık ağrısı hatta belki nefes darlığı bile çekebileceğin bu dönemde bedenine iyi gelecek şeylere vakit ayırman hem senin hem de bebeğin için çok iyi olacak. Bu hamilelik yogası, masaj ya da bir spa deneyimi olabilir. Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızı incelemek işine yarayabilir!

14 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Radyasyon

Hamilelik döneminde röntgen ışınları, bilgisayarlı tomografi taraması ve MR bebeğe zarar vermesinden endişe edilen tetkik araçlarıdır. Gelişmekte olan bir bebek için güvenli radyasyon miktarı bilinmemektedir. Bebek için tehlikeleri gelişim bozukluğu ve yaşamının daha sonraki döneminde kanser riskinin artmasıdır.

Bazı doktorlar en güvenli yolun hamilelikte hiç röntgen ışınına maruz kalmamak olduğuna inanırlar. Araştırmalar özellikle hamileliğin 8.ve 15.haftaları arasında ceninin büyük risk altında olduğunu gösterir. Bu konuda doktorunun güncel fikrini alman ve ona göre davranman en iyisi olacaktır.

Diş Bakımı

Hamilelik döneminde en az bir kere diş hekimine gitmelisin. Eğer dişlere tedavi uygulamayı gerektirecek bir durum varsa ve özellikle enfeksiyon varsa bu süreçten kendi doktorunu da haberdar et. Çünkü tedavi edilmeyen bir enfeksiyon sana ve bebeğine zarar verebilir.

14 Haftalık Hamile Beslenmesi

Düşük kalorili, besin değeri açısından zengin, az yağlı, şekersiz gıdalarla dengeli beslenmekte zorlanıyorsan bir beslenme uzmanından yardım alabilirsin. Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı sayfamıza göz atabilirsin!

Hamilelik dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir. Gerekli kalori alımını olabildiğince değerli besin kaynaklarından karşılamanın önemli olduğu bir dönemdir.

Çünkü fazla ve kontrolsüzce kilo almak da hamilelikte bazı sorunlara yol açar. Fazla kilolar hamileliğe bağlı diyabet ve yüksek kan basıncı gibi daha fazla soruna neden olabilir. Bunun yanında bel ağrısı, varisli bacaklar, ciltte çatlaklar, halsizlik de kontrolsüz kilo artışı ile artar.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

15. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

14 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?