14 Haftalık Gebelik

13. Hafta 15. Hafta

14 haftalık gebelik başladı! Sonunda 2. trimestere girdin. Hamile kadınların birçoğu için 2.trimester hamileliğin altın çağıdır, çünkü artık hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır. İşte hamilelikte 14. hafta hakkında tüm bilgiler!

14 Haftalık Bebek Gelişimi

14 haftalık gebelikte bebek gelişimini merak ediyorsun, değil mi? 14 haftalık bebek boyu ve kilosu bilgileri için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsin.

14 haftalık bebek gelişimi
14 haftalık bebek boyu 8-9.3 cm
14 haftalık bebek kilosu 25 gr

Büyüme hızlarındaki farklılıklara rağmen, rahimdeki tüm bebekler hemen hemen aynı gelişim aşamalarını takip eder. Anne karnında 14 haftalık bebek (şimdi yaklaşık sıkılı bir yumruk büyüklüğünde), uzayan boynu ve dikleşen başı ile daha düz bir pozisyon alacak.

Ayrıca tiroit bezleri çalışmaya başladığından hormon üretmeye de başlayacak. Üstelik bu haftanın sonunda damağı tamamen oluşacak.

14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Evet, küçük kıpırdanmalar hissetme ihtimalin var! Anne karnında bebek hareketleri 7. haftadan itibaren başlar ama sen hissetmezsin demiştik. Hissedeceğin dönem ise 14. ve 23. haftalar arası!

14 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur mu?

Bu en çok merak ettiğin konulardan biri değil mi? Eğer şimdiye kadar öğrenmediysen bu hafta üreme sistemindeki hareketlilikle birlikte artık bu bilgi netleşecektir. Çünkü bebeğim erkekse bu hafta prostat bezi, eğer kızsa yumurtalıkları oluşur. Sonuç olarak 14 haftalık gebelikte cinsiyet, daha fazla gelişmiş üreme organlarına bakarak daha net anlaşılabilir.

Ayrıntılı bilgi al: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

14 Haftalık Bebek Görüntüsü

Burada da detaylı bilgi var: Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek

14 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

 1. hafta gebelik ultrason görüntüsü buna benzer olacak. Senin görüntün değişik olursa endişelenme, her bebeğin duruşu, konumu ve gelişimi farklı olabilir.

14 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Başta şu bilgiyi verelim."14 haftalık gebelik kaç aylıktır?" diye merak ediyor olabilirsin. 14. hafta, 4.ayın başlangıcıdır. Dolu dolu 3 aylık yani 4.ayının başında bir hamilesin demektir.

14 haftalık gebelik karnın artık belli oluyor ve bundan sonra daha çok kilo alacaksın. Bu yüzden hamile kıyafetleri giymen gerekebilir. İçinde rahat edeceğin ve sana hareket alanı sağlayacak kıyafetler giymeye başlamalısın. Kıyafet konusunda kendini hem görüntü hem de hareket alanı olarak rahat ettirirsen, hamileliğinden daha çok keyif alabilirsin.

Bu dönemde cildin ve kasların; rahmin, plasentanın ve bebeğin yerlerine yerleşmesi için gerilir. Deri ve kaslar, büyümekte olan rahmin ve bebeğin yerleşmesini hızlandırır. İşte vücudunda oluşan değişimlerle birlikte başına gelebilecek 14 haftalık hamilelik belirtileri:

Peki, 14 haftalık hamilelik nasıl olur?

 • Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır.
 • Bir kara bulut gibi üzerinde dolaşan mide bulantısı peşini bırakma sinyalleri verir.
 • Enerji düzeyinin de artık yükselmeye başlaması beklenir.
 • Tuvalet ziyaretleri de seyrelmeye başlıyordur.
 • Göğüslerin hala çok iri olmaya devam edecek olsa da artık hassaslığı azalabilir.

14 Haftalık Gebelik Görüntüsü

1. Rahmin Büyümesi ile Ortaya Çıkan Belirtiler

İkinci trimestera girildiğinde rahmin pozisyonu daha yukarıda ve daha dışarıya doğrudur. Bu da vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Rahim, leğen kemiğinin içine sığmayacak kadar büyüdüğü için iç organlar da normal yerlerinden dışarı atılır. Organları çevreleyen kasların ve bağ dokularının üstüne de daha fazla gerilim biner. Bunca büyüme, sancı ve ağrılara sebep olur. Rahmin, bacak damarlarına yaptığı baskı yüzünden geceleri bacaklara kramp girer.

14 haftalık gebelikte kasık ağrısı da belirtilerden biridir. Bu ay alt karın bölgende yani kasıklarında ağrı hissedebilirsin. Bunun nedeni genişleyen rahmin etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesi olabilir. Bu esneme bir tehlike oluşturmaz fakat yine de endişelerin varsa doktorunla konuşmak çok iyi olacaktır.

Buna bak: Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı

Gebelikte 14. haftada gözlenebilecek sorunlardan bir diğeri ise rahmin genişlemesiyle birlikte ortaya çıkan hemoroittir. Hemoroitler, anüsün çevresinde veya içinde genişleyen kan damarlarıdır. Bu kan damarları, rahim ve pelvis çevresinde kan akışının azalmasıyla oluşurlar. Tedavisi yeterli miktarda lifli beslenerek, bol sıvı tüketerek kabızlıktan sakınma yoluyla olur. Bu tarz bir sorunla karşılaştığında mutlaka doktoruna bilgi vermeli ve onun tavsiyelerine göre önlem almalısın.

Hamilelikte Hemoroit Neden Olur, Nasıl Geçer?

2. Solunum Sistemindeki Değişikliklerle Ortaya Çıkan Belirtiler

Progesteron hormonu sayesinde bu ay akciğer kapasiten artar. Her nefes alışta eskisinden %30-40 daha fazla hava alıp verir. Bu değişimler kandan plasentaya daha fazla oksijen taşınmasına olanak verir. Ayrıca kan, vücuttan daha fazla karbondioksit atmaya başlar.

Gebeliğin 14. haftasında hamilelik öncesine göre daha hızlı nefes aldığını hissetmiş olabilirsin. Hatta nefes darlığı da çekebilirsin. Hamilelerin 3’te 2’si bu durumu genellikle 13. haftadan itibaren yaşar.

Hamilelikte Nefes Darlığı Çekiyorsan Oku!

Bu dönemde düzenli olarak nefes egzersizlri yapmak sana iyi gelecektir. Bu konuda desteğe ihtiyacın varsa Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri! yazımıza mutlaka göz at.

3. Ciltteki Değişikliklerle Ortaya Çıkan Belirtiler

Et benleri ve diğer benler de 14. hafta gebelik şikayetleri arasında sayılabilir. 14 haftalık hamile anneler kendilerinde benlerin değişimine ve büyümesine tanık olabilirler. Et benleri ciltte ilk kez beliren küçük lekeler şeklinde olabilir veya daha önceden olanlar hamilelikte büyüyebilir. Renklerinde koyulaşma da gözlenebilir. Bu yüzden cildindeki benleri kontrol edebilir, değişikliklerde cilt doktoruna gidebilirsin

Hadi bak: Hamilelikte Yaşanan Cilt Sorunları

14 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Etmeli?

Radyasyon

Hamilelik döneminde;

 • Röntgen ışınları,
 • Bilgisayarlı tomografi taraması,
 • MR, bebeğe zarar vermesinden endişe edilen tetkik araçlarıdır.

Gelişmekte olan bir bebek için güvenli radyasyon miktarı bilinmemektedir. Bebek için tehlikeleri ise gelişim bozukluğu ve yaşamının daha sonraki döneminde kanser riskinin artmasıdır.

Bazı doktorlar en güvenli yolun hamilelikte hiç röntgen ışınına maruz kalmamak olduğuna inanırlar. Araştırmalar özellikle hamileliğin 8.ve 15. haftaları arasında ceninin büyük risk altında olduğunu gösterir. Bu konuda doktorunun güncel fikrini alman ve ona göre davranman en iyisi olacaktır.

Diş Bakımı

Hamilelik döneminde en az bir kere diş hekimine gitmelisin. Eğer dişlere tedavi uygulamayı gerektirecek bir durum varsa ve özellikle enfeksiyon varsa bu süreçten kendi doktorunu da haberdar etmelisin. Çünkü tedavi edilmeyen bir enfeksiyon sana ve bebeğine zarar verebilir.

14 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

 • Düşük kalorili,
 • Besin değeri açısından zengin,
 • Az yağlı,
 • Şekersiz gıdalarla dengeli beslenmekte zorlanıyorsan bir beslenme uzmanından yardım alabilirsin.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı sayfamıza göz atabilirsin!

Hamilelik dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir. Gerekli kalori alımını olabildiğince değerli besin kaynaklarından karşılamanın önemli olduğu bir dönemdir.

Çünkü fazla ve kontrolsüzce kilo almak da hamilelikte bazı sorunlara yol açar. Fazla kilolar hamileliğe bağlı diyabet ve yüksek kan basıncı gibi daha fazla soruna neden olabilir. Bunun yanında;

 • Bel ağrısı,
 • Varisli bacaklar,
 • Ciltte çatlaklar,
 • Halsizlik de kontrolsüz kilo artışı ile artar.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

Doğuma Hazırlık İçin Hiç Erken Değil!

Doğuma o kadar çok zaman var ki, elbet hazırlanırım dediğini duyar gibiyiz. Gerçekten de pek çok anne adayı senin gibi düşünüyor. Bu yüzden de doğuma hazırlık kurslarına en çok son trimester'da gidiliyor. Ama hamileliğin 14. haftası, bu iş için iyi bir tarih olabilir.

Halbuki uzmanlar bu kurslara daha erken gitmenin hamileliği de daha bilinçli yaşamak açısından önemine değiniyor. Mantıklı geldiyse Doğuma Hazırlık Merkezi sayfamıza göz atmanı öneririz.

Hamile Pilatesi ve Yogası Yapmaya Ne Dersin?

Kendin için bir şeyler yapmanın tam sırası! Mide bulantısı, kasık ağrısı hatta belki nefes darlığı bile çekebileceğin bu dönemde bedenine iyi gelecek şeylere vakit ayırman hem senin hem de bebeğin için çok iyi olacak. Bu hamilelik yogası, masaj ya da bir spa deneyimi olabilir.

Hamile Pilatesi ve Yogası Merkezi sayfamızı incelemek işine yarayabilir!

Hamileliğinin Fotoğraflarını Çektirmek İster misin?

Bedenindeki değişimler, artık sadece mide bulantılarıyla, sindirim sorunlarıyla sınırlı değil. 14 haftalık gebelikte anne karnına bakarsak, artık karnının büyüdüğü belli oluyor, daha da büyüyecek. Sen de bu büyümeyi adım adım hissedeceksin. Bu yetmez, ayrıca ay ay bebeğimin büyümesinin fotoğrafları olsun diyorsan, bu süreçte yardımını alacağın fotoğrafçıyı seçmenin tam zamanı!

Bilgi almak için Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza bakabilirsin.

Kaynakçamıza ve Uzmanlarımıza Göz At

İçerik ekibimizin güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı Hafta Hafta Hamilelik sayfalarımızı kontrol eden ve yayına çıkmasında katkıda bulunan başta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız;

13. Hafta 15. HaftaBülten E-Posta Kaydı

14 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?