Hamilelik Başlıyor: 1. ve 2. Haftalar

1. Hafta 3. Hafta

Hamileliğin 1.ve 2.haftasında neler olur, bebek oluşur mu yoksa henüz ortada yok mudur? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Hamileliğin ilk hafta belirtileri nelerdir? Aklındaki pek çok sorunun cevabı burada! Hemen okumaya başla!

Hamileliğin 1.ve 2.haftalarında henüz ortada bir bebek yoktur. Fakat vücut yumurtlama günü için hazırlık içindedir. Rahmin iç çeperi kalınlaşır. Döllenmiş yumurtanın gelişi için yavaş yavaş hazırlanır ve yumuşak bir yatak haline gelir.

Peki, madem ortada bir bebek yok, hatta henüz hamile bile değilim, neden buna hamileliğin 1.ve 2.haftası deniyor diye merak ediyor olabilirsin.

Spermin yumurtayla buluştuğu anı tam olarak tespit etmek zordur. Tam olarak belirlenmesi zor olmayan tek tarih son adet tarihinin (SAT) ilk günüdür. Doktorlar bu tarihi hamileliğin standart başlangıç tarihi olarak kullanırlar.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebeliğin ilk haftasının hesaplanması biraz karışıktır. Bunun sebebi aslında birinci ayın ortasına gelmeden, yani ilk 2 haftayı tamamlamadan gebe sayılmamaktır. Gebe kalma ancak 2.haftanın sonunda gerçekleşir ve gebeliğin resmi başlangıcı budur. Ondan önce yani 1.ve 2. haftalarda beden hamileliğe hazırlanır.

Kulağa biraz tuhaf gelebilir ama uzmanlara göre gebeliğin ilk haftası, gebe kalmadan önceki son adet döneminin başlangıcıdır. Gebelik hesaplama sırasında, son adet kanamasının başlangıcı referans olarak alınır. Yani son adet tarihinin (SAT) başlangıcından itibaren 40 hafta olarak hesaplanır.

Bu da, bebek ana rahmine henüz düşmediği halde, adet kanamasını gebeliğin bir parçası olarak kabul ettikleri anlamına gelir. Fakat tıbbi olarak gebe kalma genelde son adet kanamasının başlangıcından 2 hafta sonra gerçekleşir.

Bu da senin hamilelik boyunca bebeğinden 2 hafta önde gitmen anlamına gelir. Yani sen hamileliğinin 3.haftasındayken minik ceninin 1.haftasında olacak demektir. Hamilelik haftası hesaplama yöntemleri için Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsin. Böylece kolayca doğum yapacağın tahmini tarihi tespit edebilirsin.

Zaman Tanımlamaları

 • Hamilelik Haftası: Hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen, son adet döneminin ilk günü başlar. Bu hafta doktorların çoğunun hamileliği değerlendirmek için kullandıkları haftadır. Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.

 • Yumurtalama Haftası: Döllenme haftası, hamile kaldığınız gün başlar. Ortalama süresi 38 haftadır.

 • Trimester: Bir hamilelikte 3 trimester vardır. Hamileliğin 3’er aylık periyodlarına trimester denir.

 • Takvim Ayı: Bir hamilelik ortalama 10 takvim ayı sürer. (Her ay 28 gündür)

2 Haftalık Gebelikte Bebeğin Görüntüsü

Hamileliğin İlk Hafta Belirtileri

Vücudundaki pek çok değişim hamileliğe işaret ediyor olabilir. İlk hafta hamilelik belirtileri arasında en sık rastlananlar şunlardır:

 • Adet döneminin gecikmesi
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme
 • Halsizlik, yorgunluk, uyku hali
 • Sık sık idrara çıkma
 • Ağızda metalik tat
 • Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler
 • Pelvik bölgesinde yeni bir duyarlık hissi
 • Kokulara karşı aşırı duyarlılık

Bu belirtiler arasında ilk önce neyi fark edeceğin ya da bunlardan kaç tanesini yaşayacağın değişkendir. Hamilelik sürecinde hissedilenler ve yaşanan belirtiler her kadına göre değişiklik gösterir. Fakat beklenen adet dönemi başlamadığında bu durum erken hamilelik belirtileri arasında en belirginidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri yazımıza göz atabilirsin.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Bebeğinin ve senin sağlınız için doğum öncesinde iyi bir bakıma ve takibe ihtiyacınız olacak. Hamile olduğundan emin olur olmaz hatta biraz endişeli bir anne adayı isen şüphelenmeye başladığın zaman doktorundan randevu almalısın. Bu randevu adet dönemin geciktikten sonra en yakın zamanda olabilir.

Eğer bir çeşit doğum kontrol yöntemi kullanıyorsan doktoruna bilgi vermelisin. Hiçbir yöntem %100 etkili değildir. Bazen doğum kontrol ilacı da olsa başarısız olabilir.

Eğer hamile olduğundan eminsen hapı bırakmalısın. Mümkün olduğu kadar çabuk doktorundan randevu almalısın. Rahim içi spiral kullanıyorken de hamilelik oluşabilir. Yine olabildiğince çabuk doktorunla görüşmeli ve ona bilgi vermelisin.

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Kilolar

Eğer hamilelikten önce normal kilodaysan, hamilelik döneminde kalori alımını arttırman gerekir. İlk trimester boyunca (ilk 13 hafta) günde ortalama toplam 2.200 kalori almalısın. İkinci ve üçüncü trimesterlarda büyük ihtimalle her gün ek olarak 300 kaloriye daha ihtiyacın olacaktır.

Ekstra 300 kalori demek, porsiyonları büyüt demek değildir. Bir elma ve bir kase yoğurt da 300 kalori eder! Elbette hamilelik dönemi boyunca günlük kalori alımını belirleyecek en doğru kişi doktorun olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak istersen Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey yazımıza mutlaka göz at!

Ekstra kaloriler sana ve büyüyen bebeğine ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir. Bebeğin protein, yağ, karbonhidrat üretmek ve depolamak için enerji harcar. Fetal vücut gelişimi için enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca ekstra kaloriler bedeninde yaşanacak değişimler için de sana yardımcı olur. Örneğin rahmin büyümekte ve kan seviyen yaklaşık %50 oranında artmaktadır. Bu da normalden daha fazla enerjiye ihtiyacın var demektir.

Bunun yanında kalorilerin kalitesi de önem taşır. Paketlenmiş, yağlı, çok şekerli gıdalardan uzak durmak hamilelikte beslenmeye dair edineceğin ilk refleks olmalı. Olabildiğince doğal, sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermelisin. Hamilelik döneminde beslenme konusunda profesyonel bir destek almak istersen Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Uzmanı listemizdeki diyetisyenlerle iletişime geçebilirsin.

Mide Şikayetleri

Şişkinlik, bulantı, mide kaynaması, kabızlık, gaz gibi hamilelik şikayetleri ile baş edebilmenin en iyi yollarından biri de beslenme düzenini değiştirmektir. Gün içinde beslenme ihtiyacını 3 büyük öğündense 6 minik öğüne bölmen, gün boyunca azar azar ama sık sık yemen bu süreçte pek çok açıdan işlevsel olacaktır.

Bu yöntem hamileliğin getirdiği şikayetlerle baş ederken aynı zamanda kan şekerini belli bir düzeyde tutacağı için enerjin de daha yüksek olacaktır. Seni hamileliğin başlarında en çok ihtiyacın olacak rehberle tanıştırmak istiyoruz: Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi!

Dengeli ve sağlıklı bir hamilelik süreci için demir, folik asit, potasyum, çinko, kalsiyum, C vitamini gibi düzenli olarak tüketmen gereken besinler ve günlük tüketim miktarları ile artık tanışmaya başlamalısın. Bu konuda Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir? yazımızdan destek alabilirsin.

Beslenme konusunda inan daha fazlasına ihtiyacın olacak. Bu noktada da sana Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımız eşlik edecek.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

3. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

1 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?