Sağlık

Hamilelikte yapılan testler neler, hamilelikte kanama, akıntı, mide bulantısı, gaz sancısı neden olur? Gebelikte başka hangi semptomlar görülür? Hepsi burada!

Hamilelikte Baş Dönmesine Yol Açan Sebepler Neler?

Hamileliğin boyunca vücudunda bazı anormallikler yaşaman gayet doğal. Bunlardan birisi de baş dönmesi! Hamilelikte baş dönmesi, uzun ya da kısa sürebiliyor, farklı nedenlere sahip olabiliyor ve genellikle...

Plasenta Yaşlanması (Kireçlenmesi) Neden Olur?

Plasenta yaşlanması hamilelik sırasında pek çok anne adayının başına gelebilen bir durum. Ciddiyeti ise gebeliğin ne kadar erken döneminde görüldüğüne bağlı. Plasenta kireçlenmesi de denilen bu durumun...

Dörtlü Tarama Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin sağılıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için gebelik takibi sırasında birtakım bilimsel incelemelere ihtiyaç duyulur. Dörtlü tarama testi de bebeğin belirli doğum kusurları olup olmadığını...

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Hamilelikte ağır kaldırmak çoğu kadının çekindiği ve büyüklerin de özellikle “aman ağır kaldırma bebeğini düşürürsün” gibi laflarla tembihlediği sakıncalı bir konu. Peki zannedildiği gibi hamilelikte...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (964)

Covid ilacı içtim

Adetim henüz gecikmeden covid olduk . Çok kötü olduğum için ilaçları aldım . İkinci gününde hamile olduğumu öğrendim ve ilacı bıraktım . Şuan karantinadayiz diye de doktora gidemiyorum . Çevresinde bö... devamı

Önemli

Merhaba hanımlar 28+2 haftalık hamileyim. Özel bölgemde baskı gibi bişey oluyor. Ve kasıklarımın olduğu yerde zonklama tarzı birşey oluyor. Sanki tuvalet ihtiyacm var gibi ama tuvalete gidince bişey y... devamı

İkinci hamileliğim

Merhaba sevgili anneler, Size bir şey danışmak istiyorum şuan 14 aylık bir bebeğim var emziriyorum ve maalesef kaza sonucu tekrar hamile olduğumu öğrendim daha önce bebeğimi sezaryen ile dünyaya geti... devamı

İkinci hamileliğim

Merhaba sevgili anneler, Size bir şey danışmak istiyorum şuan 14 aylık bir bebeğim var ve maalesef kaza sonucu tekrar hamile olduğumu öğrendim daha önce bebeğimi sezaryen ile dünyaya getirdim uzmanla... devamı

Hafta Hafta Hamilelik

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Görüntüle

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Hamilelikte yaşayabileceğin sağlık sorunları ve çözümleri burada!

Hamilelik, keyifli ama zor bir süreç. Bu süreçte vücudun pek çok değişime uğrarken sağlığınla alakalı yeni konular da gün yüzüne çıkacak. Ama bunların ne olduğunu neden yaşandığını bilirsen, sağlık kontrollerini zamanında yaptırırsan, işler senin için daha kolay olacak. Bu nedenle sana yardımcı olmak için hamilelikte sağlık ile ilgili aklına takılan tüm soruları yazılarımız ve videolarımızla cevapladık. Bakalım burada neler bulacaksın?

İlk adımın hamilelikte yapılan testler!

Biliyorsun, bebeğinin gelişimini takip etmek ve senin sağlık durumunu incelemek için gebeliğin boyunca pek çok test yaptırman gerekecek. Diğer rutin kontroller de cabası! Bu rutin kontrollerden biri olan ultrason görüntülemelerini doktorunun uygun gördüğü tarihlerde, aksatmadan gerçekleştirmen gerekiyor. Ultrason incelemeleri bebeğinin sağlığı, hamilelik haftası, rahim sağlığı gibi konularda bilgi veren oldukça önemli bir kontrol çeşidi.

Hamileliğinin her 3 aylık döneminde yani trimesterlerde, birbirinden farklı testler söz konusu olacak. Bu gebelikte yapılan testler içinde en önemlileri; ikili, üçlü, dörtlü test, şeker yükleme testi, streptokok testi, amniyosentez ve gerekli görüldüğü takdirde istenen kan tahlilleri olacak. Bunları aksatmaman önemli çünkü Down sendromu, gelişim geriliği, spina bifida, gebelik şekeri gibi sorunlar bu testlerle gün yüzüne çıkıyor.

Tüm bu testlerin ayrıntısını, yaptırılması gereken zamanları yazılarımızdan öğrenebilirsin: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamileliğinde hangi sorunlarla karşılaşabilirsin?

Hamilelik sürecinin çok keyifli geçmesini umuyoruz ama işin sıkıntılı tarafları da yok değil! Bu dönem içerisinde bebeğine ayak uydurmaya çalışan vücudunun bazı zamanlarda zorluk yaşadığına şahit olacaksın. Ama merak etme, hiçbiri aşılmayacak şeyler değil. Gel bakalım bu süreçte hangi komplikasyonlarla karşılaşma ihtimalin var?

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı da karın ağrısı da neredeyse her anne adayının sıklıkla yaşadığı sorunlar. Peki hamilelikte kasık ağrısı neden olur? İlk ve tehlikesiz nedenler arasında bebeğinin rahat etmesi için rahminin büyümesi, gaz sancılarının olması, yuvarlak bağlarının gerilmesi, bebeğinin rahmine baskı yapması var. Ancak eğer gebelikte karın ağrısı gün geçtikçe artıyorsa ve kanama eşlik ediyorsa, söz konusu dış gebelik, düşük ya da gebelik zehirlenmesi gibi durumlar olabilir. Bu yüzden hemen doktora başvurman gerekir.

Ayrıntılı bilgi için bakabilirsin: Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte akıntı

Bu süreçte iç çamaşırında sümüksü yapıda, genellikle beyaz ya da sarı renkli, kokusuz akıntılar görürsen “Hamilelikte akıntı olur mu?” diye düşünebilirsin. Evet, hamilelikte akıntı durumu gayet normal. Bunun sebebi ise hamilelik hormonları!

Peki hamilelikte kahverengi akıntı normal mi? Eğer yoğun değilse, lekelenme şeklindeyse, kötü kokusu yoksa endişelenmene de gerek yok. Ancak durum bahsettiklerimizin tersiyse doktorunu ziyaret etmelisin.

Daha fazla bilgi ister misin: Hamilelikte Akıntı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamilelikte kanama

Gebelikte kanama yaşayanlar genellikle endişeye düşerler ya da hamilelikte adet olunur mu diye düşünmeye başlarlar. Tabii ki bu hamilelikte adet olmak söz konusu değil! Bu kanamaların nedeni tamamen farklı.

Hamilelikte kanama neden olur, bunlardan bahsedelim. Eğer gebeliğinin başlarında görüyorsan bunun sebebi üstüne görme denilen yerleşme kanaması olabilir. İlerleyen dönemlerde görülen yoğun kanamalar daha ciddi sorunlar olan dış gebelik, mol gebeliği, plasenta praevia, eşin yerinden erken ayrılması gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle hamilelikte kanama yaşarsan mutlaka doktoruna başvurmalısın.

Ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızı oku: 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamilelikte karın sertleşmesi

Hamilelikte karın sertleşmesi genellikle zararsız bir durum. Gebelikte karın sertleşmesi neden olur sorusuna, bebeğinin büyürken rahmini de büyütmesi ve karnına baskı yapması cevabını verebiliriz. Ayrıca çok fazla yemek yemen de karın sertliğine neden olabilir, aklına olsun. Bu yüzden beslenmene de özen göstermelisin. Merak ettiğin diğer sorulara Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur? yazımızdan yanıt alabilirsin.

Hamilelikte düşük

Anne adaylarını psikolojik olarak etkileyen düşük konusu, çok çeşitli sebeplerle meydana geliyor. Hamilelikte düşük sebepleri arasında boş gebelik, bazı sağlık sorunları yüzünden embriyonun rahimde ölmesi, mol gebeliği, anne adayının tiroit, enfeksiyon, rahim problemleri olması, ilerlemiş yaş ve sigara, alkol kullanımı gibi durumlar var. Hamilelikte Düşük Nasıl Olur?

Hamilelikte suyun azalması

Bu durum aslında rahmin içinde bulunan amniyon sıvısının azalmasıdır. Bu sıvının azalması bebeğin için ciddi sağlık sorunları doğurur. Çünkü amniyon sıvısı bebeğin organ ve beyin gelişimi, vücut ısısının korunması, dış etkenlerden uzak kalması gibi durumlar için görev yapar. Hamilelikte suyun azalması bebeğe, anneye ve plasentaya bağlı olarak gelişebiliyor. Bu durum genelde ultrason incelemelerinde ortaya çıkar. Bu nedenle doktor kontrollerini aksatmaman gerekiyor.

Hamilelikte Suyun Azalması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlik

Anne adaylarının pek çoğu hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlikle karşılaşıyor. Ama merak etme, hamilelikte şişkinlik nedenleri genellikle kolayca çözülebilecek cinsten. Yanlış beslenme, kabızlık, sindirim sorunları, hareketsizlik ve tabii ki hormonlar hamilelikte gaz ve şişkinlik nedenlerinden!

Peki hamilelikte gaz sancısı nasıl geçer? Beslenmeni düzenlemek, hamile yogası gibi sporlar yapmak, kabızlıkla mücadele etmek gibi yöntemler sayesinde bu sorundan kurtulabilirsin.

Bu bilgiler sana az geldiyse yazımıza bakabilirsin: Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlikle Başa Çıkma Rehberi!

Hamilelikte mide bulantısı

Geldik en önemli hamilelik komplikasyonuna! Önce hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusuna cevap verelim. Bu sorun genelde hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelir ve gitgide azalır. Peki hamilelikte mide bulantısı neden olur? Bunlara cevap olarak hormonlar, hassaslık, yorgunluk, ilk hamilelik, çoğul gebelik gibi durumları söyleyebiliriz. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer gibi soruların cevabı burada: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelikte ayak şişmesi

Hamilelikte ayak şişmesi nedenlerinden en önemlileri, vücudunun ödem tutması ve aldığın kilolar! Hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir diye soracak olursan ayaklarını sıkmayacak bir ayakkabı giymeni, bol su içmeni, tuzu azaltmanı, ayaklarına soğuk kompres yapmanı öneririz.

6 Maddede Hamilelikte Ayak Şişmesi Tabii ki hamilelik semptomları ve komplikasyonları bunlarla bitmiyor. Hamilelikte baş ağrısı, hamilelikte hemoroit, gebelik şekeri, preeklampsi, dış gebelik, gebelik kolestazı, enfeksiyonlar gibi birçok konu hakkında ayrıntılı bilgiyi de yazılarımız ve videolarımızda bulabileceksin.

Yoksa ikiz bebek mi bekliyorsun?

İkiz gebelik, genellikle genetik nedenlere ya da ilaç kullanımı, tüp bebek gibi yöntemler nedeniyle oluşur. Bu konu hakkında da birçok sorun olduğunu biliyoruz. İkiz gebelik belirtileri nelerdir, ikiz gebelik ne zaman belli olur, ikiz gebelik anneden mi babadan mı gelirgibi sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsin.

13 Soruda İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

Bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur?

Hamileliğinin en heyecanlı anı bebeğinin kalp atışlarını duyacağın an değil mi? Bu kalp atışları 5.-6. haftalarda duyulabilir. Ancak bebek kalp atışı en geç ne zaman duyulur diye sorarsan 10. haftayı bulabileceğini söyleyebiliriz.

Hamilelikte yatış pozisyonları önemli!

Karnın büyüdükçe uyumak senin için gittikçe zorlaşacak. Bu durumun sırt ve bel ağrılarına neden olması da üstüne eklenecek. Peki bu durumda hamilelikte uyku pozisyonu nasıl olacak? Uzmanlar genellikle hamilelikte sol tarafa yatılmasını öneriyor. Ayrıca bir hamile yastığı kullanmanın da uyumayı kolaylaştırdığı söyleniyor.

Diğer bilgiler burada: Hamilelikte Uyku Pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olacak?

Bu süreçte hamileyken ilişkiye girilir mi sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsin. Uzmanlar 36. haftaya kadar, eğer bir sağlık sorunun yoksa eşinle birlikte olabileceğini söylüyor. Bu haftadan sonra hamilelikte cinsel ilişkiye girilmeme sebebi ise karnının büyümesi, kasılmaları arttırması!

Hamilelikte yaşanan cilt problemleri neler?

Genelde hormonlarının etkisi ile cildinde çeşitli değişimler görülebilir. Hamilelikte cilt lekeleri, genellikle renk pigmentlerinin cildin bazı bölgelerinde yoğunlaşması ile oluşur. Peki hamlelikte cilt lekelerinin oluşumunu nasıl engelleyeceksin? Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer? Yazımızda cevaplarını bulabilirsin: Hamilelikte Artan Cilt Lekeleri (Hiperpigmentasyon)