33 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 33.Haftası / Ceninin 31.Haftası

32. Hafta 34. Hafta

33 haftalık gebelik dünyasına hoş geldin! 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bebeğinin gelişimine, nasıl beslenmen gerektiğinden yaşayacağın değişikliklere 33 haftalık gebelikle ilgili her şeyi yazdık. Eksik olanları yorumlarda paylaşabilir, sen de bu hafta yaşadıklarını yazabilirsin.

33 haftalık gebelik kaç aylık olur? sorusu ile başlayalım! 33 haftalık gebelik yaklaşık olarak 8.ayın içine dahildir. Senin doktorun 33.haftadayken kaçıncı ayın içinde olduğunu söylüyor? Bizimle ve tüm annelerle paylaşabilirsin.

33 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebek bu ara neredeyse senin kadar hızlı kilo alıyor. Yine de daha çok büyümesi gerekiyor. 33 haftalık gebelik bebek kilosu yaklaşık olarak 2.000 gram civarında olur. Haftada ortalama 225 gram alıyor. Büyük güne kadar kilosu neredeyse iki katına çıkabilir.

Artık rahim bebekle bu kadar doluyken amniyotik sıvı düzeyi de zirve yapmış durumda. Artık daha fazla sıvı alacak yer kalmadı. Bu da bebeğin dürtükleme ve tekmelerinin neden bazen bu kadar rahatsız edici olduğunu açıklıyor. Artık darbeleri tamponlayacak sıvı miktarı daha az ve bebek daha büyük.

Bu arada senin ufaklık kendi bağışıklık sistemini geliştirmeye devam ediyor ve antikorlar senden ona geçiyor. Bu antikorlar çok işine yarayacak, onu oyun parkındaki mikropların çoğundan koruyacak.

Ciğerleri de neredeyse tam olarak gelişti. Bu hafta dünyaya gelecek olsa yaşama şansı yüksek.

Bir Önerimiz Var: Doğum Odanı Süsle!

Madem bebeğinin dünyaya gelmesinden bahsettik, o zaman doğum odan hakkında da konuşabiliriz. Kapı süslemeleri, anne tacı gibi çeşitli şekillerde süslenerek doğuma hazırlanan odalar ilgini çekiyorsa, doğum odanı süslemeyi es geçmemelisin. Hastane Odası Süsleme sayfamızı inceleyip, odanı nasıl süslemek istediğin konusunda fikir alabilirsin.

33 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

33 haftalık gebelikte bebek hareketleri ise artık kendi karakteristik özelliklerini almaya başladı. Çünkü 24-28.haftalarda bebekler rahmin içindeki en aktif dönemlerini yaşar, yeterince yerleri olduğu için taklalar atar, tekmeler savurur. Fakat hareketler düzensiz ve kısa sürelidir. 28-32.haftalarla birlikte hareketler düzenli ve tutarlı bir hale gelir.

Hareketli olduğu ve dinlendiği süreler daha belirgindir. Bazı bebeklerin hareketli olduğu süre, bazı bebeklerin ise dinlenmeye ayırdığı süre daha fazladır. Hareketlerde çok ciddi bir yavaşlama ve durma olmadığı sürece tüm varyasyonlar normaldir.

Endişe ettiğin bir durum varsa en son ne zaman hareket hissettiğini, iki hareket arasında geçen süreyi, 1 saat içinde kaç kere hareket hissettiğini not alarak doktorunla paylaşabilirsin.

33 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimine dair daha ayrıntılı bilgi için, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Amniyon Sıvısı ile İlgili Oluşabilecek Sorunlar

33 hafta gebelikte suyun azalması:

Bebeği çevreleyen ve koruyan amniyotik sıvı miktarının yetersiz olmasıdır. Genellikle 3.trimesterın son kısmında görülse de hamileliğin daha erken dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Çoğu kez bu durum sadece sıvının dışarı sızmasından ya da amniyotik kesenin delinmesinden kaynaklanır. Daha nadir olarak amniyotik sıvı seviyesinin düşüklüğü bebekte fetal gelişim geriliği ya da böbrek veya idrar yolları rahatsızlığı gibi bir sorunu da düşündürebilir.

Annenin hissedebileceği bir semptomu yoktur ve ultrasonda tespit edilir. Böyle bir tanı konulursa istirahat etmek gerekir. Amniyotik sıvı miktarı yakından takip edilir. Bebeği tehdit edecek bir seviyeye inmesi durumunda doktorun müdahale etmek isteyebilir.

33 hafta gebelikte suyun fazla olması:

Fetüsün çevresindeki amniyotik sıvının çok fazla olmasına hidramniyos denir. Çoğu durumda hafif ve kısa süreli olur. Amniyotik sıvı üretimindeki geçici bir değişiklikten kaynaklanır. Sıvının fazlası bir tedavi gerektirmeksizin absorbe edilir. Suyun azalmasına göre daha çok karşılaşılan bir durumdur. Amniyotik kese içindeki sıvı miktarının ölçüldüğü bir ultrason taramasında ortaya çıkar.

Bu tür sorunlar düzenli olarak doktor randevularına gidiyorsan rahatlıkla kontrol altına alınabilecek sorunlardır. Doktorunla tüm şikayetlerini paylaşman her zaman erken tanı ve teşhiste önemlidir.

Plasentanın Erken Ayrılması: Dekolman!

Plasentanın doğum sonrasında değil, erkenden, hamilelik sırasında rahim duvarından ayrılmasıdır. Ayrılma hafif düzeyde ise hemen tedavi uygulandığı ve gerekli önlemler alındığı takdirde anne ya da bebek açısından genellikle fazla tehlike yoktur.

Ancak ayrılma ciddi ise bebek açısından risk yüksek olabilir. Bunun sebebi plasentanın rahim duvarından tamamen ayrılmasının bebeğe oksijen ve besin gidemeyecek olması anlamına gelmesidir.

Plasentanın erken ayrılması, genellikle hamileliğin 2.yarısında en çok da 3.trimesterde görülür. Bu yüzden hamileliğin 2.yarısında karın ağrısı ile birlikte kanama yaşarsan doktorunu hemen aramalısın.

33 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bu hafta rahmin tepe noktasına kadar olan ölçüsü, pubik simfizden ölçüldüğünde, yaklaşık 33 cm, göbek deliğinden ölçüldüğünde ise 13 cm civarındadır.

33 haftalık gebelikte annenin kilosu ise toplam 9.9 ve 12.6 kg. arasında olabilir. Hamilelik ilerledikçe kilo almaya devam ediyorsun. Hatta bu aralar hamileliğinin herhangi bir döneminde olduğundan daha hızlı kilo alıyorsun. Ancak bu kilonun çoğu bebeğe gidiyor. Bebeğin büyümenin arttığı bir döneme girebilir ve her hafta 224 gr ya da daha fazla kilo alabilir.

Hızla büyüyen bebeğin midende çok fazla yer bırakmadığı için bu dönemde mide yanması daha çok problem olabilir. Üç büyük öğün yerine günde birkaç küçük öğün yemenin seni rahatlattığını fark edebilirsin. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Mide Yanması İle Başa Çıkma Rehberi başlıklı yazımıza bakabilirsin.

33.Hafta Gebelikte Su Gelmesi: Zarlarının Yırtıldığını Nasıl Anlayacaksın?

Suyunun geldiğini nasıl anlayacaksın ya da suyun geldiğinde ne yapacaksın? Çoğunlukla amniyotik sıvıdan bir fışkırma olur ve bunu az miktarda sıvı sızıntısı takip eder. Kadınlar bu durumu ayaktayken sürekli bir ıslaklık ve bacaklarından su akması olarak tanımlar. Sürekli su sızıntısı suyunun geldiğine dair iyi bir ipucudur. Amniyotik sıvı genellikle temiz ve su gibidir. Bazen kanlı bir görüntüsü olabilir. Ya da sarı veya yeşil olabilir.

Bebek idrar torbasına baskı yaptıkça, vajinal akıntıda veya idrar kaybında az miktarda bir artış görülebilir. Hissettiğin şey bu da olabilir. Ama doktorun, suyunun geldiğini söylemek için gerekli görürse 2 test yapabilir.

Zarların hamileliğin herhangi bir döneminde yırtılabilir. Bunun sadece doğum sürecinde olacağını düşünme. Suyun geldiğinden şüpheleniyorsan doktoruna bildir. Bu dönemde cinsel ilişkiden sakınmak sağlıklı olabilir çünkü cinsel birleşme rahimde ve bebekte enfeksiyon riskini arttırabilir.

33 Haftalık Gebelik Sancıları: 33 Haftalık Gebelikte Vajina Ağrısı!

Rahim ağzı açılmaya bu ay, yani 8.ayda başlayabilir. Dolayısıyla 33 haftalık gebelikte rahim açılması durumu ile karşılaşabilirsin. Açılma doğum sancılarının başlamasından saatler, günler veya haftalar önce başlayabilir. Veya rahim ağzı doğum sancısından önce hiç açılmayabilir de. Bu süreç her kadın için farklıdır.

Açılma sırasında vajinada şiddetli ve bıçak saplanması gibi bir ağrı hissedebilirsin. Fakat bu doğum sancılarının başladığı anlamına gelmez ve senin için de bebeğin için de bir zararı yoktur.

Gebeliğin son dönemlerinde vajina ağrısı genelde endişelenecek bir şey değildir ama çok fazla rahatsızlık verdiği durumda doktoruna bildirmende elbette fayda vardır.

Bu ay mutlaka bazı kasılmalar olacaktır bu yüzden 33 haftalık gebelikte rahim kasılmaları hissetmen doğaldır. Hem kramp hissedip hem de rahmin kasılmış ve sertleşmiş gibi hissediyorsan ne kadar sık ve düzenli olduğuna dikkat et. Gerçek ya da yalandan olsun kasılmaları önceden tahmin etmek mümkün değildir. Gerçek doğum sancısı 5 dakika aralıklarla gelir ve düzenli aralıklarla tekrarlar.

33 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı

Bazı hamile kadınlarda kasık kemiği sancısı sorunu olabilir. Bu özel olarak 33.haftaya özgü bir ağrı değildir. Hamileliğin farklı dönemlerinde yaşanabilir. Sık rastlanan bir gebelik şikayetidir. Bu hafif veya keskin bir sancı da olabilir, ağrı veya morluk varmış hissi de verebilir. Sancının sebebi, dokuların ve eklemlerin yumuşaması ve gevşemesidir. Leğen kemiğinin ortasındaki iki kasık kemiğini birbirine bağlayan kıkırdak yumuşayınca hareket ederken ve yürürken kasık kemiğinde yoğun bir acı hissedilmesine yol açar.

Bazı kadınlarda bu acı daha şiddetli iken, bazıları sadece son dönemde bunu hisseder. Kasık kemiği sancısının doğumdan birkaç hafta sonra kaybolması gerekir.

Nasıl Önleyebilirim?

Kasık kemiği sancısını hafifletmek için külotlu varis çorabı giymek gerekebilir. Ilık banyo yapmak da fayda edebilir. Bir sıcak bir soğuk uygulaması ile de rahatlayabilirsin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kasık kemiği ağrısı çok ender olarak eklem iltihabından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda sancı süreklidir ve giderek kötüleşir, ateş yapar. Bu işaret ve belirtiler ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden doktorunla iletişime geçmelisin.

33 Haftalık Gebelikte Kanama

Son trimesterde vajinal kanamalar plasenta ile ilgili bir sorunun habercisi olabilir. Plasenta yırtılmasında plasenta rahmin iç duvarından ayrılmaya başlar. Şiddetli ya da orta şiddetli bir kanama olabilir.

Plasenta previyada normalde rahmin üst kısmında duran plasenta, rahim ağzını kapatır. Başlıca belirtisi 3.trimesterın başlarında meydana gelen ağrısız kanamalardır. Kanama az da olabilir şiddetli de ama kıpkırmızıdır. Bir kanama durumunda doktorunu haberdar etmen en sağlıklısı olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için, 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! yazımıza bakmanı öneririz.

Bedenindeki Değişimin Güzel Yanı!

Bedeninde olan değişimlere dair birçok şey söyledik. Ancak dışardan bakıldığında, ne tür sorunlar çektiğin değil; bebeğinin ne kadar büyüdüğü görünüyor. Bu görüntüyü kaçırmamak ve doğuma kadar gerçekleşecek yeni değişimlerle kıyaslamak için fotoğraflarını çektirebilirsin. Bunlar bebeğinin de ilk fotoğrafları, unutma. Profesyonel bir fotoğrafçının yardımını almayı düşünürsen, Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza göz gezdirebilirsin!

33 Haftalık Gebelikte Cinsel İlişki

Kafan 33 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi, 8 aylık hamileyken cinsel ilişki zararlı mı? Gibi birtakım soru işaretleriyle dolu olabilir. Kafa karışıklığı yaşayabilir, hamileliğin son haftalarında cinselliğin güvenli olup olmadığını ve doğum sancılarını tetikleyip tetiklemediğini merak edebilirsin.

Bu konuda yapılan araştırmalarla birlikte genel olarak düşünülen şey, doğum için şartlar olgunlaşmadığı sürece ne cinsel ilişki ne de orgazmın doğumu tetiklemeyeceğidir. Eldeki bilgilere dayanarak söylersek çoğu doktor, hamilelikleri normal ve sorunsuz geçen hastalara en sonuna kadar cinsel ilişkiye izin verir. Ve anlaşıldığı kadarıyla pek çok çift de herhangi bir sorun yaşamadan son güne kadar cinsel hayatlarını devam ettirebilir. Elbette 8 aylık hamileyken libidosu yerlerde olmayanlar.

Çünkü doğum yaklaştıkça pek çok kadın sadece doğuma ve bebeği ile kavuşma anına odaklanır. Heyecan, kaygı, endişe, sabırsızlık gibi pek çok duygunun yanı sıra 3.trimester şikayetleri de arttıkça cinsel hayatlarını pek düşünmeye vakit bulamayabilirler.

Eğer doktorun, hamilelikte cinsel hayatı güvensiz kılan bir teşhiste (Erken doğum riski, plasenta previa, nedeni belli olmayan kanama) bulunmadıysa ve sen bu konuda istekliysen endişe etmeyi gerektirecek bir durum yoktur. Yani neyin güvenli neyin güvensiz olduğuna, senin durumunu göz önünde bulundurarak, ancak doktorun karar verebilir. Daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey! başlıklı yazımıza bakabilirsin.

33 Haftalık Gebelikte Beslenme

33 haftalık gebelikte nasıl beslenmeli, sorusu hamileliğinin 33.haftasındaki tüm anne adaylarının sorduğu bir soru. Fakat hamilelikte önemli olan herhangi bir haftada değil hamilelik süresince iyi dengelenmiş, besin değeri yüksek bir diyete göre besleniyor olmak.

Taze meyve ve sebzeler, süt ürünleri, tam tahıllı ürünler ve protein bebeklerin sağlıklı gelişmesine katkıda bulunur. Hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğini merak edebilirsin. Paketlenmiş, katkı maddesi içeren, yağ ve şeker oranı yüksek, mevsiminde olmayan, kızartılarak yapılmış gıdalardan uzak durmalısın. Yani dışarıda yemek yememeye ve hazır gıda tüketmemeye özellikle dikkat etmelisin. Kutu meyve suları ve asitli içeceklerden uzak durmalı, çayı ve kahveyi dozunda tüketmelisin.

Ayrıca tarım ilaçlarından iyice kurtulmak için sebze ve meyveleri hamilelik döneminde kabuklarıyla yememeye ve yemeden önce sirkeli suyla dezenfekte etmeye dikkat edebilirsin.

Kilon arttıkça yemeği kesme, öğün atlama ve kendini aç bırakma. Yeterli kaloriyi sağlıklı ve kaliteli besin gruplarıyla alman önemli. Bunun yerine tatlıdan, börek, kek gibi hamur işlerinden, makarna ve beyaz pirinçten uzak dur. Zaten sağlıklı, besi değeri yüksek, kaliteli gıdalar sana kilo olarak değil, bebeğine gelişim olarak döner.

Yulaflı Kurabiye: Sağlıklı Ve Keyifli Bir Atıştırmalığa Ne Dersin?

Canın tatlı bir şey istediğinde hiç un ve şeker kullanmadan kendine yulaflı bir kurabiye yapabilirsin.

Malzemeler
2 yumurta
1 su bardağı süt
1 su bardağı yoğurt
4 su bardağı yulaf ezmesi
1 tatlı kaşığı tarçın
2 yemek kaşığı pekmez ya da bal
1 elma
1 muz
3-4 tane kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, ceviz, badem, fındık
İsteğe göre zencefil rendesi
Adımlar
Yumurtaları çırp, içine sütü ve yoğurdu ekleyerek karıştır.
Diğer malzemelerin hepsini karıştır ve rondodan istediğin kıvama göre çek.
Kuru karışımı yumurtalı karışımla karıştır ve yulaf ezmesini ekle.
Yulafı az eklersen kıvamı çok akışkan olur. O yüzden az koymamalısın. 3-4 su bardağı yetecektir.
Fırın tepsisine yağlı kağıt ser ve ortaya çıkan karışımı yemek kaşığı ile ölçü yaparak yağlı kağıdın üzerine parçalar halinde bırak.

Muhteşem bir tat seni bekliyor. Afiyet olsun!

Bu dönemde nasıl beslenmen gerektiğine dair, daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımızı okuyabilirsin.

Doğum Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Doğum yaklaşırken, doğuma dair endişelerinden kurtulabilmek için doğuma hazırlık eğitimlerine katılabilirsin. Bu eğitimler bebeğinin babasının da doğum heyecana dahil olabilmesi için yararlı olacaktır. Dilersen Doğuma Hazırlık Merkezi sayfamıza göz gezdirebilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

34. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

33 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?