Ay Ay Bebek Beslenmesi

Ay ay bebek beslenmesinin nasıl olması gerektiğinden, bebek yemekleri tariflerine, ek gıdaya geçişten bebek beslenme tablosuna ihtiyacın olan her şey burada!

Hoş Geldin

Ay Ay Bebek Beslenmesine Hoş Geldin!

Bebek beslenmesinin temellerinin atıldığı ilk iki yıllık dönemde miniğini anne sütünden ek gıdaya uzanan bir yol bekliyor. Bu yolda ay ay bebek beslenmesine dair bir rehbere ihtiyacın olacak. İşte, bu bölümde sana hazırladığımız rehberde nelerden bahsettiğimize yer verdik.

A’dan Z’ye Bebek Beslenmesi Rehberi

0-6 Aylık

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 aylık bebek beslenmesinin en ideal ve önemli besini, anne sütü. Peki, anne sütünün faydaları ve emzirme dönemi hakkında bilmen gerekenler neler? Anne sütü alamayan bebeği nasıl beslemek gerekir? Bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilir? 0-6 aylık bebek beslenmesine dair her şeyi anlattık!

6 Aylık

6 Aylık Bebek Beslenmesi

Ek gıdaya geçiş, erken çocukluk döneminin en önemli dönemlerinden biri. Bebeğine bu aya kadar anne sütü dışında herhangi bir gıda verilmesi önerilmiyordu. Ancak artık bebeğinin farklı lezzetleri ve tadları tanıyacağı, farklı kıvamlarda besinlere alışmaya başlayacağı, yeme işlevi ile ilgili becerilerinin de gelişeceği günler geldi. Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gereken her şeyi 6 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda okuyabilirsin.

7 Aylık

7 Aylık Bebek Beslenmesi

Çiğnemek, yutmak, yiyecekleri ağza götürmek ve kendi kendini beslemek bebeğinin bu ay kazandığı becerilerden. 7 aylık bebek beslenme listesine dahil olan besinler neler? BLW yöntemi nedir? Bebeğine nasıl bir beslenme listesi hazırlamalısın ve onu kaç saatte bir beslemelisin? 7 aylık bebek beslenmesi ile ilgili tüm detaylar sayfamızda!

8 Aylık

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Sekizinci ay; bebeğinin kendi kendine yeme çalışmalarının ve katı gıdaya geçişin başlayacağı bir aydır. Parmak ya da lokma boyutunda olan parmak yiyecekleri eline vermeye başlayabilirsin. Beslenme listesine bu ay hangi gıdaları ekleyebilirsin? 8 aylık bebeğini kaç saatte bir ve nasıl besleyebilirsin? Bu aydan başlayarak sunabileceğin yemek tarifleri neler? Tüm cevaplar 8 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda.

9-12 Aylık

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

9-12. aylar bebeğinin sofra alışkanlığı kazanmaya ve aile sofrasındaki yiyeceklerden kendisine uygun olanlarla beslenmeye başlayabileceği aylardır. Dolayısıyla "9 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?", "10 aylık bebek ne yer?", "11 aylık bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler neler?" gibi birtakım soruların olabilir. Tüm bunların yanıtlarını 9-12 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda görebilirsin.

12-18 Aylık

12-18 Aylık Bebek Beslenmesi

1 yaşından sonra bebeğin artık hemen hemen her gıdayı yemeye başlayabilir. Ancak 1 yaş bebek beslenmesi için hala henüz önerilmeyen gıdalar vardır. Bu aylar bebeğinin kendi kendine kaşıkla beslemeye başlaması için önemli aylardır. Ona bu beceriyi kazanmasında nasıl destek olabilirsin? 12-18. aylarda beslenme listesine hangi gıdalar eklenebilir? 12-18 aylık bebeğin için yemek tarifleri neler? Tüm cevaplar 12-18 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda.

18-24 Aylık

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

Oldukça hareketli olan bebeğin için yemek saatlerini keyifli hale nasıl getirebilirsin? Yemek istemediği gıdaları ona nasıl sunabilirsin? 18-24 aylık bebeğin için günlük beslenme listesi nasıl olmalı? 2 yaş bebek beslenmesinde nelere dikkat edilmeli? Örnek beslenme listeleri ve bebek yemek tarifleri neler? Hepsini 18-24 Aylık Bebek Beslenmesi sayfamızda okuyabilirsin.

Ay ay bebek beslenmesinde bebeğini ve seni bekleyenleri takip et!

Bebeğini artık kucağına aldın. Doğumdan sonraki ilk yıllar bebek gelişiminin en hızlı olduğu zamanlar. Bebek beslenmesinin bu noktadaki rolü çok büyük. Dolayısıyla miniğinin sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilmesi için ay ay bebek beslenmesinde izlemen gereken yolu iyi bilmelisin.

Anne sütü ile başlayan bu maceraya zamanla mamalar ve ek gıdalar eklenecek, bebek beslenme programını kahvaltılar ve çorbalar renklendirecek. Tabii ki bu gelişmelerin hepsinin ayrı bir dönemi var. Ancak merak etme, bu kategorimizde çocuk beslenmesinde büyük bir önem taşıyan kritik dönemleri tek tek ele aldık. Yani ay ay bebek beslenmesi sayfamızda;

  • 0-6 aylık bebek beslenmesi
  • 6 aylık bebek beslenmesi
  • 7 aylık bebek beslenmesi
  • 8 aylık bebek beslenmesi
  • 9-12 aylık bebek beslenmesi
  • 12-18 aylık bebek beslenmesi
  • 18-24 aylık bebek beslenmesi

Hakkında ihtiyacın olan tüm detay bilgileri bulabileceksin. Bu sayede anne sütünün önemini iyice kavrayacak, bebeğin için faydalı olan ek gıdaları öğreneceksin. Bebek gelişim tablosu ile miniğinin her ay olması gereken boy ve kilo dengesini takip edebileceksin. Bebek beslenme tablosu ile minik kuzunun günlük alması gereken besin ögelerini ve miktarlarını görebileceksin. Birbirinden lezzetli bebek yemek tariflerini okuyacak, seni büyük bir dertten kurtaracak olan BLW yöntemi ile tanışacaksın.

Bebek beslenmesinde nelere dikkat etmelisin?

Ay ay bebek gelişiminde miniğinin biricik kahramanı, anne sütü. Çünkü bebeğinin büyümesi, gelişmesi ve hastalıklardan korunması için eşi olmayan bir besin. Sütünün bol olması için bebeğini sık sık emzirmelisin. İlk etapta emzirme sıklığını ve emzirme süresini ayarlamakta zorlanabilirsin. Önemli olan, ne sıklıkla olursa olsun bebeğin istedikçe onu emzirmen. Fakat emzirme araların 3 saati geçmesin.

Hamileliğin boyunca anne sütü ve emzirme hakkında pek çok bilgi edinmiş, tedbirler almış olsan da ne yazık ki bebeğini emzirmeye engel olan durumlar ile karşılaşabilirsin. Ama yelkenleri suya indirmek yok, her şeyin bir çaresi var. Normal şartlarda bebeğinin ilk 6 aylık döneminde anne sütü tek başına yeterli. Fakat ekstra durumlar söz konusu olduğu takdirde devam sütü gibi yardımına koşacak destek gıdalar var.

Bebek beslenmesinde birtakım kritik evreler var. Çiğneme, parmak gıdalarla beslenme ve çatal-kaşık kullanarak yemek yeme gibi dönüm noktaları bunlardan yalnızca birkaçı. Bu dönemler her bebek için farklılık gösterebilir. Her şeyin yolunda gitmesi için bebek beslenme listesini miniğinin gelişimine katkı sağlayacak şekilde oluşturmaya özen göstermelisin.

A'dan Z'ye Bebek Beslenmesi Rehberi

Bebeklerde ek gıdaya geçişe dair bilmediğin kalmasın!

Bebeklerde ek gıdaya geçiş için uzmanların önerdiği en ideal zaman, 6. ay. Bebeğin, fiziksel gelişiminin hızlandığı bu dönemde daha fazla besin maddesine ihtiyaç duyar. Sana minik bir uyarıda da bulunalım. Bebeklerde ek gıdaya geçiş için erken davranmak da geç kalmak da risk taşıyor. Bu nedenle bebeğinin ihtiyacı olan besin takviyelerine doğru zamanda başlaman onun gelişimi açısından çok önemli.

Miniğinin yeni tatlar tanıyacağı bu dönemde mümkün olduğunca sabırlı ve dikkatli olmalısın. Bebeğini bir gıdayla tanıştırdıktan sonra 3 gün bekleme kuralını uygulamalısın. Bu süreç içerisinde bebeğinin tükettiği gıdanın alerjik reaksiyonlara yol açıp açmadığını takip etmelisin. Seçtiğin gıdanın alerji yapma riski bulunmayan, yumuşak bir gıda olması önemli bir kriter. Listeye zamanla besin eklemesi yapabilirsin.

6 aylık bebek beslenmesiyle birlikte yavaş yavaş hayatınıza bebek kahvaltısı menülerini sokabilir, aylar ilerledikçe bu kahvaltıları daha da zenginleştirebilirsin. Özellikle 6-9 aylık bebek beslenmesinde bebek çorbaları besin değerleri ile bebeğinin, pratikliğiyle senin hayatında önemli bir yer edinebilir. 1 yaş bebek beslenmesiyle birlikte ise miniğin bu zamana dek uzak kaldığı gıdalarla nihayet tanışabilir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için: A’dan Z’ye Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

Bebeklerde gece beslenmesine veda zamanı!

Ek gıdaya geçişle birlikte bebeklerde gece beslenmesiyle yolları ayırmanın zamanı da geliyor. 6. aya kadar bir ihtiyaç olan gece beslenmesi, bu süreçten sonra bebeğinin gece uyanıp beslendiği alışkanlık saatlerine dönüşür. Yani, bebeğin acıkmasa bile uyanmaya devam edebilir. Tam olarak bir zaman dilimi belirtmemiz gerekirse uzmanlara göre, 7 aylık bebek beslenmesinin içinde artık gece beslenmesinin yeri yok diyebiliriz.

Detaylı bilgi için: Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı, Kaç Yaşına Kadar Sürmeli?

Bebeğini yemeğiyle baş başa bırakan BLW yöntemiyle tanış!

Bebeklerde katı gıdaya geçişle birlikte hayatına girecek olan kavramlardan biri de bebeğinin kendi kendini beslenmesini sağlayan bir yöntem olan, BLW. Bebeğinin gelişimine ve yemekle olan ilişkisine büyük katkı sağlayan BLW’nin tek kötü yanı, bir miktar dağınıklığa yol açması. Bebeğin artık desteksiz bir şekilde oturmaya başladıysa ve bir gıdayı kendi kendine yemeye başlama sinyalleri gösteriyorsa onu BLW ile tanıştırmanın vakti gelmiş demektir.

Buradan devam edebilirsin: Bırak Kendi Kendine Yesin: Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi

Miniğinin iştahını kabartacak bebek yemekleri tariflerini öğren!

Beslenme menüsü giderek zenginleşen bebeğini sağlıklı ve leziz tatlarla buluşturmanın yolu, senin için hazırladığımız bebek yemek tariflerinden geçiyor. Besin değeri yüksek, protein ve demir deposu yemeklerle miniğinin 6-12 aylık bebek beslenmesine renk ve güç katabilirsin.

Tarifler için seni buraya davet ediyoruz: Sadece 15 Dakikada Hazırlanan Bebek Yemekleri!