17 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 17.Haftası / Ceninin 15.Haftası

16. Hafta 18. Hafta

17 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek, annedeki değişiklikler, dikkat edilmesi gerekenler ve çok daha fazlasını senin için yazdık! Hemen okumaya başla!

17 haftalık gebelik kaç aylık eder sorusuyla başlayalım, çünkü en çok sorulan sorulardan biri bu! 17 haftalık hamilelik, 4 aylık hamileliğe denk düşer. Hamileliği 13’er haftalık 3 trimestera ayırdığımızı düşünürsek, ilk 13 haftalık (yani ilk 3 aylık), 1. trimester bitmiş, 4.ayla birlikte 2. Trimester yaşanmaya başlamıştır. 17.hafta da 4.ayın son haftasıdır. Bu kısa bilgiden sonra 17 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler hakkında merak ettiğin diğer konulara geçebiliriz.

17 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

On yedinci haftada bebeğinin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 11 ila 13 cm civarında. Ağırlığı 2 haftada neredeyse 2 katına çıktı. Yani 17 haftalık gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık 100-150 gram civarında. Bu hafta boyunca hemen hemen bir elinin tamamen açılmış hali kadar olacak.

Bu hafta ve önümüzdeki haftalarda yağ oluşmaya başlıyor. Yağlı doku olarak adlandırılan yağ, vücudun ısı üretimi ve metabolizması için önem taşır. Hamileliğin sonunda bebekteki yağ, ortalama 3.5 kiloda yaklaşık 2.4 kilo olur.

Bebeğin bu hafta, doğacağı o büyük gün için hazırlıklara devam ediyor. Şuanda üzerinde çalıştığı en önemli yetenekler emmek ve yutmak! Yani memeden veya biberondan alacağı ilk yudumlar için hazırlanıyor.

Kalp atışları artık beyni tarafından düzenleniyor. Yani artık gelişigüzel vuruşlar geride kaldı. Dakikada 140-150 vuruş yapıyor.

17 Haftalık Bebek Hareketleri

Bu hafta bebeğinin hareket ettiğini hissedebilirsin ya da çok yakında hissedeceksin. Ama bunu her gün hissetmeyebilirsin, o yüzden hissetmediğinde panik yapma. Hamilelik ilerledikçe zaten hareketler kuvvetlenir ve sıklaşır.

Dördüncü ay sona eriyor ben hala bebeğimin hareketlerini hissetmiyorum diyorsan sakin ol. Zaten çok az anne adayı, özellikle de ilk bebeğini bekleyenlerden çok azı ilk tekmeyi 4.ayda hisseder. Embriyo 7.haftadan itibaren kendi kendine hareketler yapmaya başladığı halde kolları ve bacakları minicik olduğu için bu hareketler anne tarafından hissedilemez.

İçeride hayat olduğuna dair ilk his, 14.haftayla 26.hafta arasında ama genellikle de 18 ila 22.haftanın ortalarında gelir. Elbette bu ortalamadan sapmalar oldukça yaygındır.

17 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu?

17 haftalık gebelik cinsiyet tespiti için imkan veren haftalardan biridir. Çünkü üreme organları bunu anlamaya fırsat verecek kadar gelişti. Fakat cinsiyet tespitine yönelik ultrasonografi bulgularını etkileyen bazı faktörler var. Ultrasonun yapıldığı gebelik haftası, fetüsün anne karnındaki pozisyonu, ultrasonografi cihazının kalitesi ve hekimin tecrübesi gibi faktörler devreye girince tam olarak hangi hafta belli olacağını söylemek biraz zorlaşır.

17 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimine dair daha ayrıntılı bilgi için, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

17 haftalık gebelikte anne karnı artık belirgin. Hamile olduğun daha çok belli olur ve karnının alt kısmında belirgin bir şişlik var. Göbek deliğinin altında olan rahminin büyüklüğü ise yaklaşık 5 cm civarında.

Her geçen gün karnındaki değişiklikleri fark etmenin en iyi yolu eşinle birbirinize sarılmanız. Sarılın ve aradaki mesafenin her gün nasıl açıldığını görün. Hatta kendinize küçük bir hatıra albümü bile yapabilirsiniz. Her hafta aynı yerde aynı kıyafetlerle birbirinize sarılarak bir fotoğraf çektirin ve en sonuncu fotoğrafı da doğumdan sonraki hafta çektirin. Bu sefer minik bebeğiniz göbeğinde değil kucağınızda olsun.

Gündelik hayatında daha rahat hissetmek için artık daha bol kıyafetler giymeye başlasan iyi olur. Karnına ya da kasıklarına baskı yapan beli sıkı rahatsız kıyafetlerden artık uzaklaşmalısın.

Karın bölgesinin dışında vücudun geri kalanı da gün geçtikçe değişiyor. Şimdiye kadar toplam 2.25 ila 4 kilo almış olman normal sayılabilir.

Rahimdeki Değişiklikler: Gittikçe Büyüyor!

Hamilelik ilerledikçe rahmin tepe noktası neredeyse bir küre şeklini alır. Uzunluğu genişliğinden daha hızlı bir biçimde artar. O yüzden rahim yuvarlak değil oval olur. Rahim artık pelvisi doldurur ve karna doğru büyümeye başlar.

Bağırsaklar da yukarı ve yanlara doğru itilir. Rahim sonunda karaciğere kadar uzanır. Hareket etmez ama bir noktaya da bağlı değildir. Ayakta durduğun zaman rahmin, ön karın duvarına değer. Rahmini en çok bu pozisyondayken kolayca hissedebilirsin. Uzandığında ise belkemiğine ve kan damarlarına doğru geriye çekilebilir.

Yuvarlak Bağ Ağrısı: O da Ne?

Yuvarlak bağlar rahmin üst kısmının her iki yanına ve yan pelvis duvarına bitişiktir. Hamilelik ve ceninin büyümesi sırasında bu bağlar gerilir ve çekilir. Daha uzun ve ince hale gelir. Hareketlerin bu bağları gerebilir ve çekebilir. Bu bir probleme değil rahminin büyüdüğüne işaret eder. Bütün bu değişiklikler 17 haftalık gebelikte rahim ağrısı ve rahim kasılmasının sebebi olabilir.

Ağrı iki tarafta da olabilir ya da sadece bir tarafta olabilir. Bu ağrının senin için de bebeğin için de bir zararı yoktur. Ağrı olduğunda uzanıp dinlenerek daha iyi hissedebilirsin. Ağrı şiddetliyse ve başka belirtilerle beraberse mutlaka doktorunla konuşmalısın. Ciddi problemler için uyarı belirtileri vajinal kanama, vajinadan sıvı kaybı ve şiddetli ağrıdır.

Artan Vajinal Akıntı: Enfeksiyon Mu Değil mi?

Hamilelikte vajinal akıntı ve salgılarda artış olması normaldir. Bu akıntı genellikle beyaz veya açık sarıdır ve oldukça koyudur. Bir enfeksiyon değildir. Eğer yoğun bir akıntı varsa ped kullanmak zorunda kalabilirsin. Külotlu çorap ve naylon iç çamaşırı giymekten kaçınmalısın. Hava dolaşımını sağlayan pamuklu iç çamaşırları tercih etmelisin.

Hamilelik sırasında vajinal enfeksiyonlar da ortaya çıkabilir. Akıntıyı kötü kokulu olan bu enfeksiyonlar takip eder. Rengi sarı ve yeşildir. İltihaba veya kaşıntıya sebep olur. Vajinal şikayetlerin bu noktaya gelirse mutlaka doktordan destek almalısın.

Doktorların çoğu hamileyken (hatta hamile değilken de) vajinanın içini yıkamamak gerektiği konusunda hemfikir. Püskürtmeli duşlar vajinanın içindeki ph değerini bozdukları için kesinlikle sakıncalı bulunuyor. Duş kullanmak akıntıya, kanamaya veya daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Vajinal akıntılarla ilgili ayrınıtlı bilgi için, Hamilelikte Akıntıya Dair Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımıza bakabilirsin.

Hamileliğinin Fotoğrafları!

Bedenindeki değişimin görünür olmaya başladığı bu dönemlerin fotoğraflarını çektirmek ister misin? İsterim diyorsan, bilgi almak ve fikir danışmak için fotoğrafçılarla görüşmeye başlaman gereken bir süreçesin. Bizden söylemesi! Neler yapabileceğine karar vermeni kolaylaştırmak için Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı inceleyebilirsin.

17 Haftalık Gebelikte Beslenme: Et Tüketmek ya da Tüketmemek!

Bazı kadınlar vejetaryen beslenmeyi tercih eder, bazılarının ise hamilelik döneminde etten midesi bulanır. Gebelik döneminde hayvansal protein çok önemlidir. Elbette hamileyken vejetaryen beslenmek bir seçimdir ama yediğin gıdaların türüne ve kombinasyonlarına çok dikkat etmen gerekir.

Eğer et tüketmeyi bırakırsan enerjiyi ihtiyacını karşılamak için yeterli kaloriyi alman gerekir. Bunların da kaliteli kaloriler olması gerekir. Taze meyve, sebze ve bakliyat gibi… Çok az besin değeri olan ya da hiçbir besin değeri olmayan boş kalorili gıdalardan kaçınmak gerekir.

Hamilelik süresince amaç cenin ve kendin için yeterli enerjiyi alabileceğin farklı türde protein kaynaklarıyla beslenmektir. İhtiyacın olan vitamin ve mineralleri alman da önem taşır. Çok çeşitli tam tahıllılar, bakliyat, bezelye, chia tohumu, maş fasulyesi, nohut, mercimek, kuru börülce, buğday tohumu yersen vücudun demir, çinko ve diğer mineral gereksinimlerini karşılayabilir. Kalsiyum, B grubu ve D vitaminlerini karşılamak için başka kaynaklardan destek almalısın.

Sonuç olarak eğer et tüketemiyorsan doktorunla ve bir beslenme uzmanı ile doğru bir planlama yaparak beslenmeni düzene sokmalısın.

Bu dönemde nasıl beslenmen gerektiğine dair, daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımızı okuyabilir, sana özel beslenme listesi için profesyonel destek almak üzere Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı sayfamızı inceleyebilirsin.

Hamilelikte Bacak Krampları için Ufak Bir Öneri!

Eğer bacaklarında kramplar oluşuyorsa uzun süre ayakta kalmamalısın. Mümkün olduğu kadar sık yan yatmaya çalış. Esneme egzersizleri de bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda kramp giren bölgelere 15 dakikadan uzun olmamak şartıyla sıcak kompres uygulayabilirsin. Bacaklardaki kramplar başlamadan önce yararlı olması için beslenme planına kuru üzüm ve muz gibi potasyum yönünden zengin besinler ekleyebilirsin. Potasyum vücutta kramp oluşumunun önüne geçer. Ayrıca günde 2-3 litre su içtiğinden emin olmalısın.

Kendin İçin Bir Şeyler Yap!

Hamileliğin süresince ruhsal durumunda değişimler, bedensel aktivitelerinde kısıtlamalar olacak. Bunlar canını sıkıyor, kendini daha da gergin hissetmene sebep oluyor olabilir. Bu yüzden seni mutlu edecek sağlıklı şeylere yönelmeni öneriyoruz. Bu bazen bir yoga seansı, bazen hamilelere uygun olan pilates hareketleri ya da spa ile gevşeyeceğin bir gün olabilir, kim bilir! Karar ver ve yap! Fikir almak için de Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Üçlü Tarama Testi mi, Dörtlü Tarama Testi mi?

Dörtlü tarama testi, kabaca Down sendromlu bir bebek taşıyıp taşımadığını belirlemesine yardımcı olur. Bu kan testi ayrıca hamilelikteki diğer sorunları da önler. Örneğin nöral tüp kusurlar…

On beşinci haftada da bahsettiğimiz gibi dörtlü tarama testi 2.trimesterda yapılması gereken en önemli testtir. Yapılması için en ideal dönem gebeliğin 15 ila 18.haftaları arasıdır ama 22.haftaya kadar da yapılabilir. Yani henüz yaptırmadıysan 17.haftada da yaptırabilirsin.

Dörtlü tarama testi, dördüncü bir değerlendirme olan İnhibin A düzeyinin dışında üçlü tarama testi ile aynıdır. Bu dördüncü değerlendirme (inhibin A düzeyi), standart üçlü tarama testinin Down sendromunu belirleme hassasiyetini %20 arttırır. Bu yüzden 1.trimesterda yapılan İkili tarama testinden sonra üçlü tarama testi yerine sadece dörtlü tarama testi uygulamak daha mantıklıdır. Çünkü dörtlü tarama zaten üçlü taramayı kapsar!

Daha ayrıntılı bilgi için, Gebelikte Yapılan Testler:2. Trimester Testleri Hangileridir? adlı yazımıza bakabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

18. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

17 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?