19 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 19.Haftası / Ceninin 17.Haftası

18. Hafta 20. Hafta

Sevgili anne, sen hamileliğinin 19.haftasına girdin, minik ceninin de 17 haftadır içinde büyümeye devam ediyor. 19 haftalık gebelik hakkında her şeyi merak ettiğini ve çılgınca araştırdığını biliyoruz. Hayatının bu en mucizevi dönemini yaşarken muhtemelen en yoğun hissettiğin duygu merak ve öğrenme isteği. Elbette doktorundan öğreneceklerinin yerini tutmayacak ama biz de her hafta olduğu gibi senin için 19 haftalık gebelik gelişimi ve 19 haftalık gebelikte yaşananlar hakkında yazdık.

19 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

En çok bunu merak ediyorsun: Boyu ve kilosu!

Annelerin her hafta tekrar tekrar ve asla sıkılmadan merak ettikleri 2 şey var. Bu hafta bebeğimin boyu ve kilosu ne kadar? Bu hafta ceninin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 13 ila 15 cm aralığında olacak. Peki, 19 haftalık gebelik bebek kilosu için tahminleri alalım: Cenininin kilosu bu hafta 200-225 gram civarlarında olacak. Buna inanmayacaksın ama kilosu, şu andan itibaren doğuma kadar tam 15 kat artacak.

Vernisk: Hassas cildi koruma altında!

Artık bebeğinin hassas cildi, onu çevresindeki amniyotik sıvıdan koruyan, verniks adında yağlı, beyaz peynire benzeyen bir madde ile kaplı. Iyyk dediğini duyar gibiyiz ama bu koruyucu tabaka olmasa bebeğin doğduğunda buruşuk olabilirdi. Çünkü bu madde onu çatlaklardan ve çiziklerden koruyor. Verniks doğuma yaklaşırken kaybolur ama erken doğumların bazılarında hala bebeğin üzerinde olduğu görülebilir.

Eyvah bebeğim idrarını içiyor!

Müjde! Bebeğinin böbrekleri artık idrar üretebiliyor. Doğduktan sonra bu yeteneği sana paket paket bebek bezi olarak geri dönecek fakat içeride işler şöyle yürüyor: İdrar, bebeği bebeğin de içinde olduğu amniyotik kesenin içinde salgılanıyor. Yani evet, bebeğin idrarını yapıyor, yutuyor, sonra yine yapıyor ve yine yutuyor… Fakat bebeğin steril bir ortamda yaşadığı için, bizimkinin aksine onun idrarı tam olarak steril. Dolayısıyla içinde idrar olan amniyotik sıvıyı yutmasında bir sakınca yok. İdrar konusunda doğumdan sonra endişelenmeye başlayabilirsin. Bebek bezlerini stoklasan iyi edersin.

Müzik dinletileri başlasın!

Bebeğinin duyma yetisi iyice gelişti. Hatta birçok farklı sesi hatta sizin konuşmalarınızı bile duyuyor olabilir. Elbette konuşmalarda en belirgin ses seninki! Onunla konuşur ya da şarkı söylersen bunu fark edebilir. Belli bazı sesleri ayırt edip etmediği ise pek bilinmiyor.

19 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi?

Kaslar ve beyin arasındaki iletişimi sağlayan motor nöronları oluşmaya devam ediyor. Bunun sonucunda, istem dışı hareketlerin yanı sıra parmak emmek, başını hareket ettirmek gibi bilinçli kas hareketleri yapabilir halde. Bu hareketlerin farkına varıyor olabilirsin de olmayabilirsin de ama yakında mutlaka hissedeceksin!

19 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Karnındaki Bebeğinin Fotoğrafları!

Bebeğinin nasıl büyüdüğünü gösteren fotoğrafları doğmadan önce, daha henüz karnındayken, çektirmeyi düşünür müsün? 9 ay boyunca bebeğin büyüyecek ve organları olan, elleri ayakları şekillenen bir insana dönüşecek. Sen de bu süreçte ay ay bu değişimi bedeninde gözlemleyeceksin. Bu yetmez, elimde bu değişimin aydan aya bakarak kıyaslayabileceğim fotoğrafları olsun diyorsan, nasıl fotoğraflar istediğine ve hangi fotoğrafçıyla çalışmayı isteyeceğine karar vermenin tam zamanı! Bunun için Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı ziyaret edip, fikir almanı öneririz.

19 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Anne adaylarının en çok merak ettikleri sorulardan biriyle başlayalım: 19 haftalık gebelikte anne karnı ne kadar büyür? Göbeğinin altında hissettiğin rahmin artık 1.3 cm büyüklüğünde. Artık kendini belli ediyor. Rahmin tepe noktası 20.hafta civarında göbek deliğinin hizasını bulacak. Bu ayın sonunda rahmin, göbek deliğinden 2 cm kadar yukarıda olacak. Bu aşamada hamile olduğunu artık kimseden saklayamayacaksın.

19 hafta gebelik kilosu ise bir diğer merak edilen konu. Şimdiye kadar toplam kilo alımın ortalama 3.6 ila 6.3 kg. Bu kilonun sadece 200 gramı bebeğine ait. Plasenta hemen hemen 170 gr, amniyotik sıvı ise yaklaşık 320 gram. Rahminin ağırlığı 320 gram, göğüslerinin her birinin ağırlığı ise 180 gram civarında. Bunlar elbette ortalama rakamlar…

19. Haftada Gebelik Şikayetleri: Baş Dönmesi

Baş dönmesi gebelik döneminde oldukça yaygın bir şikayettir ve genellikle düşük kan basıncı yüzünden olur. 19 haftalık gebelik sorunları arasında sayabileceğimiz gibi çoğunlukla 2.trimesterda başlar. Fakat bünyeden bünyeye değişeceği için daha erken de ortaya çıkma ihtimali vardır. Hamilelik döneminde hipotansiyon (düşük kan basıncı) 4 nedenden olabilir:

  1. Büyüyen rahmin aort damarına basınç yapması: Genellikle yattığın zaman olur. Sırtüstü yatmayarak bu durum azaltılabilir.
  2. Hızla ayağa kalkmak: Oturma, çömelme ve diz çökme pozisyonlarından hızla ayağa kalkma anında oluşur. Yer çekimi nedeniyle kan beyinden ayrıldığı için hızlıca kalktığın zaman kan basıncın düşer. Yavaş ve alıştıra alıştıra ayağa kalkmak sorunu azaltabilir.
  3. Kansızlık: Kansızlık, baş dönmesi, yorgunluk, güçsüzlük yapar. Hamilelik döneminde kan değerleri düzenli olarak takip edilir. Zaten kan tablosunda bir sorun varsa baş dönmesinin sebeplerinden biri budur.
  4. Kan şekeri seviyesi: Yüksek veya düşük kan şekeri, baş dönmesine veya yorgunluğa sebep olur. Dengeli ve planlı beslenerek, öğün atlamayarak, uzun süre aç kalmayarak bu sorunu azaltabilirsin.

19 Haftalık Gebelikte Beslenme: 5-6 Öğün Önemli!

Araştırmalar, gün boyunca sık ve az öğünler yiyen kadınların, üç büyük öğün yiyen kadınlara göre- kalori ve kilo alımı aynı olsa bile- büyümekte olan bebekleri için daha iyi beslendiklerini gösteriyor.

Gün içinde 5-6 küçük öğün yaparak kan seviyesini ve şekerini dengede tutmanın fetal gelişim için daha iyi olduğu tespit edilmiş. Çünkü 3 büyük ana öğün gün içinde kan seviyesinin yükselip alçalması anlamına gelir. Bu büyümekte olan bir bebek için faydalı değildir. Ayrıca sık sık ve az az yeme felsefesi mide bulantısı, yanması ve hazımsızlık şikayetleri için de birebir.

19 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelikte Bitkisel Ürünlerin Kullanımı:

Gündelik hayatımızda bitkisel ürünlerden ne kadar destek alsak da hamilelik döneminde şifalı bitkilerin kullanımında mutlaka doktoruna danışmalısın. Örneğin eğer kabızlık sorunu yaşıyorsan sinameki içeren çaylar kullanmak isteyebilirsin ancak sinameki rahimdeki kasları uyarır ve düşüğe neden olabilir. Bazı bitkiler bağırsaklarını ve bebeğin bağırsaklarını rahatsız edebilir. Bu yüzden gerek bitkisel çayları gerekse ilaçları kullanırken mutlaka doktoruna danışmalısın. Unutma hamilelik bir hastalık olmasa da vücudun ve hormonların bambaşka çalıştığı bir dönem.

Gebelikte Kalsiyum Alımı:

Hamilelikte günlük kalsiyum ihtiyacı hamilelik öncesine göre %50 artar. Her gün yaklaşık 1200 mg. kalsiyum almak çok kritiktir. Elbette net miktarları doktorunla konuşmalısın. Süt, yoğurt ve peynir ürünleri, badem, tofu, brokoli gibi besinler kalsiyum açısından zengindir.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilir, profesyonel destek almak için Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı sayfamızdan yararlanabilirsin.

Bir Şey Yapmalı!

Kendindeki değişimi daha çok gözlemliyor, ara ara keyiflenip ara ara tedirgin oluyorsun. Ruhsal durumundaki ani değişiklikler de seni yıpratıyor. O zaman bir şey yapmalı! Kendini daha iyi hissetmeni ve gevşemeni sağlayacak aktivitelerle ilgilenmen, inan ki, iyi gelecektir. Belki spa, belki yoga, belki pilates... Belki üçü birden! Neyin sana iyi geleceğini düşünmeni ve ona zaman ayırmanı öneriyoruz. Bunu düşünürken, Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızdan fikir alabilirsin.

19 Haftalık Gebelikte Yatış Pozisyonları: Yan, Yan ve Yan Yatabilirsin!

Her zaman yüzüstü yatarak uyumuşumdur. Şimdi karnımın üzerine yatmaya korkuyorum, başka hiçbir pozisyonda da rahat edemiyorum diyor olabilir misin? Haklısın, normalde en çok tercih edilen sırtüstü ve yüzüstü yatmak hamileyken en iyi pozisyonlar sayılmaz. Eh, en rahat pozisyonlar da olduğu söylenemez. Bir karpuzun üzerinde yatıyor olmanın rahat bir tarafı yoktur bu yüzden yüzüstü yatmayı tartışmıyoruz bile.

Sırtüstü yatmak ise, karnın ve rahmin tüm ağırlığını bağırsaklara, sırta ve ana kan damarlarına bindirir. Bu basınç bel ve sırt ağrılarını arttırabilir. Hazımsızlığı tetikleyebilir. Kan dolaşımını etkileyebilir ve düşük tansiyona neden olarak baş dönmesine yol açabilir.

Senin için ideal olan yan yatmaktır. Tercihen sol tarafına yatarak, bir bacağını diğerinin üzerine atıp araya da yastık koymak hem fetüs hem de senin için idealdir. Bu pozisyon el ve ayaklarda şişliği azaltır. Böbreklerin verimli çalışmasını sağlar. Gece boyunca bu pozisyonu korumak elbette kolay değildir fakat sırtına yastıkla destek yaparsan ya da hamile yastığı kullanırsan, bu durum sırtüstü yatmanı engelleyebilir.

19 Haftalık Gebelikte Yolculuk: Ne Zaman ve Nereye?

Hamileyken tatil yapacağın, yolculuğa çıkacağın zamanlama çok önemli. Uzak bir yere gidiyorsan eğer, 19.haftanın da içinde bulunduğu 2.trimester açık ara farkla kazanır. Birinci trimesterde risksiz hamileliklerde bile uzun yolculuklar oldukça zor olabilir. Özellikle de bulantı, yorgunluk gibi erken dönem semptomları ağır geçiyorsa. 3.trimester de ağırlaşan vücut ve yaklaşan doğum yüzünden evden uzaklaşmak için pek uygun değildir.

Ne zaman yolculuk edebileceğinin yanı sıra nereye yolculuk edeceğinin de önemi var. Yükselen metabolizman nedeniyle sıcak ve nemli iklime dayanman zor olabilir. Yüksek rakımlı bölgelere gitmek de sakıncalı olabilir çünkü oksijen seviyesindeki azalmaya uyum sağlamak hem bebeğin için hem de senin için yıpratıcıdır.

Gitmeden önce aşı yapılması zorunlu olan bölgeler de hamilelik döneminde önerilmeyen rotalar arasındadır. Hem hamilelik döneminde aşıların tehlikeli olması hem de bu bölgelerdeki enfeksiyon kapma riski hamilelik döneminde Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi bölgeleri mayınlı bölge yapar.

Daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelerin Seyahat Planlarken Ve Seyahatte Dikkat Etmesi Önerilen 8 Madde başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

20. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

19 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?