4 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 4. Haftası / Ceninin 2. Haftası

3. Hafta 5. Hafta

Büyük ihtimalle bu haftanın sonunda adet döneminin başlamasını bekleyeceksin. Başlamadığında da aklına gelen ilk şey hamilelik olacak. Eğer sen 4 haftalık hamile isen bu da demek oluyor ki minik ceninin 2 haftadır seninle! Peki, hamilelikte 4.haftada neler olur?

Hamileliğin 4. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?

4 haftalık hamilelikte bebek gelişimi konusundan başlayalım. Daha doğrusu yakında bebek diyeceğimiz ama şimdilik embriyo olan hücre topağının gelişiminden!

O hücre topağı artık rahme ulaşmış durumda. Rahmin iç çeperinde doğuma kadar sana bağlı bir şekilde yaşayacağı yere yerleşmeye çalışıyor.

Yerine sıkıca tutunduktan sonra hücre topu büyük bir bölünme geçirerek 2 gruba ayrılacak. Bu hücrelerin yarısı minik bebeğin yarısı da (rahimde kaldığı sürece onun hayat bağı) plasenta olacak.

Hamilelikte 4 haftalık bebek nasıl olur? diye merak ettiğini biliyoruz. Bebek değil, boyu henüz bir haşhaş tohumunu geçmeyen bir hücre olsa da onu küçümsemeyelim. Bu dönemde amniyon (su) kesesi ve besin kesesi oluşuyor. 3 katmandan oluşan embriyonun her katmanı gelişerek vücudun özel bölümlerini oluşturmaya başlıyor.

  • Endoderm diye bilinen iç katman bebeğin sindirim sistemini, karaciğer ve ciğerlerini oluşturacak.

  • Orta katman yani mezoderm yakında bebeğinin kalbi, cinsel organları, kemikleri, böbrekleri ve kasları haline gelecek.

  • Ektoderm denilen dış katman ise sinir sistemini, saçlarını, derisini ve gözlerini oluşturacak.

Eğer bebeğinin içinde ay ay nasıl gelişip büyüyeceğini merak ediyorsan Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

4 Haftalık Bebek Görüntüsü

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

4 haftalık gebelikte karın şişer mi? Diye merak ediyorsan, hayır, şişmez! Bu dönemde hamile olduğun hiç belli değildir. Çünkü henüz kilo almadın ve dış görünüşün değişmedi. İçinde sadece minik bir haşhaş tohumu olduğunu düşünürsek zaten karnının şişmesini bekleyemeyiz.

Halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı salya artışı, ağızda metalik tat, sık idrara çıkma, kasık ve karın ağrısı, hafif kanama veya lekelenme gibi hamileliğin erken dönem belirtileri 4 haftalık gebelik şikayetleri arasında sayılabilir.

Her hamilelik birbirinden farklı seyreder. Her hamile kadın, hamilelik semptomlarını aynı anda ve aynı düzeyde yaşamaz. Bunları unutma ve bu konuda endişe duyma. Aklına takılanları doktorunla konuşmaktan sakın çekinme. Sana en doğru bilgiyi o verecektir. Peki, hamileliğin 4.haftasında anne adayı neler yaşar? Daha doğrusu neler yaşama ihitmali vardır ve vücudunda neler olur?

  • Kalp ve dolaşım sistemi: Vücudun bebeğe oksijen ve besin taşımak için hemen daha fazla kan üretmeye başlayacak. (Artışın en fazla olduğu dönem gebeliğin dolaşım sistemine aşırı baskı yaptığı ilk 12 haftalık dönemdir.) Artan kan akışına ayak uydurmak için kalbin daha sert ve hızlı atacak, nabzın da dakikada 15 fazla atış yapacak. Gebeliğin ilk döneminde kendini bu kadar yorgun hissetmenin, akşam yemeğinden sonra hemen yatağa gitme isteğinin ya da gün içinde şekerleme ihtiyacının sorumlusu işte bu değişimlerdir.

  • Göğüsler: Gebeliğin ilk fiziksel değişimlerinden biri göğüslerde yaşanır. Göğüslerin hassaslaşır, acılı ve ağrılı bir his verebilir. Her zamankinden daha dolgun ve ağır gelebilir. Bu değişimlerin sebebi artan östrojen ve progesteron üretimidir. Yani bütün suç hormonların!

  • Rahim: Rahmin hızlı değişimler geçiriyor olduğuna şaşmamak gerekir. Çeperi kalınlaşır ve buradaki kan damarları bebeği beslemek için gelişir.

  • Rahim ağzı: Bebeğin dünyaya adım atacağı kapı olan rahim ağzı daha şimdiden yumuşar ve renk değiştirir.

  • Duygular: Duygularının karmakarışık olacağını bilmelisin. Gebelik heyecanlı, sıkıcı, tatmin edici, aşk dolu ama endişe verici bir şey olabilir. Hatta bazen tüm duyguları aynı anda yaşatır. Bazısı rahatlatan bazısı huzursuz eden bambaşka ve yepyeni duygular da yaşayabilirsin. Duygu durumundaki değişikliklere hazırlıklı ol. Kendine yüklenme ve içinden geldiği gibi davran.

Hamileliğin 4. Haftasında Mide Bulantısı Olur Mu?

Gebelikte 4.hafta mide bulantısı konusu hamileliğinin 4.haftasında olan her kadının merak ettiği sorulardan biridir. Cevap: Olabilir de, olmayabilir de! Hemen şıkları açıklayalım!

4 haftalık hamileyim midem bulanıyor: Bulantı kulübüne hoş geldin! Hamile kadınların neredeyse %75’i bu kulübe üyedir. Yani bu senin milyonlarca hamile yaşadığın sıradan bir olay, endişeye gerek yok.

Hamilelikte mide bulantısı neden olur? İşte bu konuda tam olarak net bir bilgi yok fakat tahminler oldukça bol. Tahminler arasında 1.trimesterda kanda yüksek düzeyde bulunan hamilelik hormonu hCG, yüksek östrojen düzeyi, reflü, sindirim sistemindeki kas dokusunun gevşemesi, hamile kadınların koku alma duyusunun keskinleşmesi de yer alıyor.

Eğer sen midem bulanıyor diyenlerdensen işine yarayacak bir rehber: Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi! Mutlaka yardım al.

4 haftalık hamileyim midem bulanmıyor: Mide bulantısı da aşermek gibi hamilelik hakkında herkesin bildiği ama her zaman gerçek olmayan gerçeklerden biridir. Araştırmalar anne adaylarının yaklaşık %25’inin mide bulantısı ve kusma yaşamadığını gösterir. Sen de midesi bulanmayan ya da yalnızca arada bir midesi hafifçe bulanır gibi olan %25’e dahilsen kendine sadece hamile değil aynı zamanda şanslı da demelisin.

4 Haftalık Gebelikte hCG Değeri Ne Kadardır?

hCG nedir? Önce buradan başlayalım. hCG değeriyle ilk olarak muhtemelen evde yaptığın gebelik testinin pozitif sonucuna bakarken tanıştın. hCG idrarda ve kanda çıkan hamile olduğunu kesinleştiren değerdir. İnsan koriyonik gonadotropin hormonudur. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden sonra birkaç gün içinde gelişmekte olan plasentanın hücreleri tarafından üretilir.

Hamileliğin başlarında hCG değeri yeni üretilmeye başlandığı için oldukça düşük çıkacaktır. Fakat her 48 saatte neredeyse iki katına çıkar. hCG değerlerini etrafındaki diğer hamilelerle karşılaştırma. Çünkü nasıl ki her kadının hamilelik süreci birbirinden farklı ilerler, hCG değerleri de aynı olmaz.

4 haftalık gebelikte hCG değeri için aralık 50 ile 426(mIU/L)dir. Bu geniş aralığın içine giren her değer normaldir. Düşük ya da yüksek olması seni korkutmasın. Bu konuda aklına takılanları doktorunla paylaşabilirsin.

Hamilelikte 4. Haftada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğin 4.haftasıyla birlikte artık hamile olduğunu fark etme ve hamilelik öncesi gündelik hayatını değiştirmeye ve sorgulama dönemi başlar. Sigara ve alkol kullanımı, saç boyatma gibi konularda nasıl davranacağını merak edebilirsin.

4 Haftalık Gebelikte Sigara Kullanımı Zararlı mı?

Sigara içmek hamilelik öncesinde nasıl kendi vücudun için zararlı ise hamilelik süresince de sadece senin için değil bebeğin için de zararlı. Çünkü sigara dumanı plasentadan geçip bebeğe ulaşacağı için sen sigara içtikçe bebeğin de sigara içmiş olur. Araştırmalar böyle bir durum olduğunda bir bebeğin anneden daha fazla nikotine maruz kaldığını göstermiştir. Bu da bebeğin doğumundan sonra da nikotin alımının sürmesine neden olabilir.

Öte yandan pasif içicilik de sigara içmeyen bir kadını ve gelişmekte olan bebeğini etkileyebilir. Bu da demek oluyor ki hamileliğin boyunca yanında kimsenin sigara içmesine izin vermemelisin.

4 Haftalık Gebelikte Saç Boyama Zararlı mı?

Hamileyken dip boya konusu sorun olabilir. Saç boyama sırasında kafa derisinden emilen az miktarda kimyasalın zararlı olduğuna dair görüşler var. Bazı uzmanlar boyayı tazeletmek içi ilk trimesterin yani ilk 3 ayın bitmesini beklemeyi önerir. Bazıları ise hamilelik boyunca dip boya yaptırmanın bir sakıncası olmadığını düşünür. Fakat en ufacık bir risk barındırması bile hamilelik boyunca dip boya yerine röfle yaptırmanın daha mantıklı olduğunu gösteriyor. Röfle saçın uçlarına uygulandığı için kafa derisine kimyasal temas etmiyor ve kullanımı daha uzun sürüyor.

4 Haftalık Gebelik ve Beslenme

4 haftalık hamile olanlar nasıl beslenmeli? sorusunun cevabını araştırmaya başladıysan beslenmeyle ilgili bilinçli bir hamilelik geçireceksin demektir. Öncelikle hamilelik dönemde kilo almak için hazırlıklı olmalısın. Bu hem senin hem de bebeğin sağlığı için gerekli. Fakat bilinçsiz ve kontrolsüz bir kilo artışından bahsetmiyoruz. Dikkatli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme modeli ile kontrollü kilo alabilirsin.

Yavaş yavaş kilo alabilirsin. Hamile olduğun için kendini bırakma. İki kişi için yemek yiyor olabilirsin ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsin. O yüzden etrafındakilerin iki canlısın yemen lazım ısrarlarını kontrollü bir şekilde göğüslemelisin.

Peki, 4 haftalık hamile neler yemeli? Mevsiminde taze meyve ve sebzeye ağırlık vermeli. Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, kafeinden sakınmalı. Besleyici gıdalara ağırlık verip boş kalorili gıdalardan uzak durmalı.

Beslenme, hamileliğin herhangi bir haftasında özel olarak bir davranış biçimi geliştireceğin bir konu değil, hamileliğin geneline yönelik bilinçlenme gerektiren bir konudur. Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. Bu yüzden dilersen Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı/ Diyetisyen sayfamıza göz atabilir, profesyonel yardım almak için Diyetisyenlerle iletişime geçebilirsin.

Ayrıca, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza da mutlaka göz atmalısın.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

5. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

4 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?