12 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 12. Haftası / Ceninin 10. Haftası

11. Hafta 13. Hafta

Artık hamileliğinin 12.haftasındasın… 12 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor diye merak ediyor olabilirsin. 3.ayının içinde bir hamilesin! İlk 3 aylık dönemi, yani birinci trimesteri tamamlamak üzeresin. Hamileliğin en zorlu ilk döneminin sonuna geliyorsun. Balayına az kaldı!

12. Hafta Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

12 haftalık gebelikte bebeğin boyu baş bölümünden kalçaya kadar yaklaşık olarak 6.1 cm’dir. Ağırlığı ise 8 ile 14 gram civarındadır. 12.haftadaki (ya da yakın bir zamanda) muayenende büyük ihtimalle bebeğinin kalp atışını duyabileceksin. Bu sesleri özel bir dinleme cihazı olan doppler ile duyabilirsin. Çünkü bu alet kalp atışlarının duyulabilmesi için sesi arttırır.

  • Bu haftada artık el ve ayak parmakları ayrılmıştır. Tırnaklar büyümektedir.
  • Vücudun çeşitli yerlerinde ince tüyler belirir.
  • Sindirim sistemi, yiyecekleri bağırsaklara iten kasılmalar oluşturabilmektedir. Aynı zamanda glikozu (şekeri) absorbe edebilir.
  • Gelelim 12 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu? Sorusuna… Dış üreme organları erkek ve dişi cinsiyet özellikleri için belirgin işaretler göstermeye başlar.
  • Beyindeki hipofiz bezi birçok hormonu üretmeye başlar.
  • Sinir sistemi daha çok gelişir.
  • Bebeğin rahmin içinde hareket etmeye başlar ama henüz sen bu hareketi bir süre daha hissedemezsin.
  • Amniyotik sıvı miktarı artar. Toplam hacim artık 50 ml’dir.

12 Haftalık Gebelikte Bebeğin Görüntüsü

Eğer bebeğinin nasıl gelişip büyüdüğüne dair daha ayrıntılı bilgi istiyorsan, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

12 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nasıldır?

12 haftalık hamile anneler hamileliklerinin 3.ayının son haftasındadırlar. Yani ilk dönemin sonu gelmiştir. Bu sevindirici bir haberdir çünkü çoğu kadında ilk dönemin yan etkileri, ikinci 3 aylık dönemde azalır. Peki, 12 haftalık hamilelik nasıl olur?

1. Östrojen ve Progesteron Üretimi Artar

On ikinci haftanın sonuna gelindiğinde bebeğin ve plasenta, senin yumurtalıklarından daha fazla östrojen ve progesteron üretiyor olur. Yani hormon üretimi devam eder ama nöbet değişimi olmuş gibidir. Östrojen ve progesteron üretimin artması sonucu göğüslerin ve içindeki süt bezleri büyümeye devam eder. Meme uçlarının etrafındaki kahverengi halkaların da büyüdüğünü ve koyulaştığını görebilirsin. Göğüsler daha dolgun ve ağırmış hissi verebilir. Aynı zamanda hassaslık ve acı azalarak devam eder.

2. Rahim Büyür

On ikinci haftaya kadar rahim, leğen kemiğinin içine sığabilecek boyuttadır. Bu haftanın sonunda artık rahim alt karın boşluğuna sığamaz kadar genişler. Bu genişlemeyle birlikte idrar torbası üzerindeki baskı da azalır. Dolayısıyla idrar torbası üzerindeki baskıdan kaynaklı sık sık idrara çıkma şikayeti artık ortadan kalkacaktır.

3. Kilo Artışı Olabilir

Eğer daha önce bir hamilelik geçirdiysen hamile olduğun daha erken belli olmaya başlar ve bol kıyafetlerle daha rahat hissedersin. Karnının yan taraflarından kilo almaya başlayabilirsin. Ayrıca kalçalarda ve bacaklarda kilo artışı fark edebilirsin.

Hamileliğinin 12. haftasındasın. Karnın ya çıktı ya da çıkacak. Hamileliğinin sonuna kadar da bebeğinle birlikte büyümeye devam edecek. Bu süreci fotoğraflarla hatirlamak ister misin? İsterim diyorsan, profesyonel bir fotoğrafçı ile görüşmenin tam sırası! Fotoğrafçılara dair bilgi almak için, Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamızı inceleyebilirsin.

12.Hafta Gebelik Şikayetleri Nelerdir?

1. Baş Ağrısı

12 haftalık gebelikte baş ağrısı normaldir. Bunun sebebi artan kan üretimidir. Kan üretimindeki artış ile kalp daha fazla ve hızlı pompalama yapmaya devam eder. Dolaşım sistemindeki bu farklılık da baş ağrısı hatta bazen baş dönmesi olarak kendini gösterir.

Baş ağrısıyla başa çıkmanın birçok yolu vardır. Düzenli ve dengeli beslenmek, yeterince uyumak ve dinlenmek, düzenli olarak açık havada yürüyüş yapmak, nefes düzenleme ve gevşeme egzersizleri yapmak, ortamını ışıklandırmasını değiştirmek gibi yöntemler deneyebilirsin.

2. Ciltteki Değişimler

Cilt hamilelik döneminde birçok şekilde değişebilir. Birçok kadında karnın alt kısmındaki cilt, koyulaşır ve kahve-siyah bir görüntü alır. Linea nigra denilen dikey bir çizgi oluşur.

Arada sırada yüzde ve boyunda çeşitli boyutlarda kahverengi lekeler ortaya çıkar. Bu lekeler doğumdan sonra yok olur veya renkleri açılır.

Kılcal damarların belirginleşmesi (anjiyom), cilt üzerinde küçük kırmızı dallara ayrılan kabartılardır. Benzer bir durum da avuç içindeki kırmızılıktır. . Bu değişikliklerin sebebinin hamilelik sürecinde artan östrojen seviyesi olduğu düşünülür.

Kendine Dikkat Et!

Bebeğine dair neler yapabileceğini düşünürken, kendini unutuyor musun? Halsizlik ve yorgunluk sebebiyle hem sana hem bebeğine iyi gelecek aktiviteleri yapmayı erteliyor musun? Cevabın hayırsa, ne mutlu! Yok eğer, evet diyorsan, bedenine ve ruhuna iyi gelecek her ne ise, ona vakit ayırmanı öneriyoruz. Mesela hamilelik döneminde daha sağlıklı bir vücut için hamile pilatesi ya da hamile yogası yapabilirsin. Bu egzersizler sadece hamilelik döneminde değil doğumda ve hatta sonrasında da sana çok iyi gelecek! Dilersen hemen Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızı inceleyebilir, firmalarla iletişime geçebilirsin.

12 Haftalık Gebelikte Beslenme

Sıra geldi 12 haftalık hamile olanlar nasıl beslenmeli sorusuna… Hamilelik döneminde özellikle de 12.haftaya kadar olan başlangıç sürecinde (ilk 3 ayda) çok fazla kilo almak sağlıksızdır. Fazla kilo alırsan bebeğini taşıman zorlaşır. Hatta doğum daha zor olabilir.

Kahvaltı etmemenin, öğlen ya da akşam yemeğinden birinde fast food tüketmenin zararlı olduğunu söylemeye bile gerek yoktur herhalde. Çünkü bu 12 haftalık süreçte artık davranışlarının bebeğini nasıl etkilediğini fark ettiysen ne yediğin ve ne zaman yediğin daha çok önem kazanacak. Beslenme konusunda aklında çok soru işareti varsa Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımız çok işine yarayacaktır.

Yararsız Gıdalardan Uzaklaş

Çok miktarda yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durmalısın. Onun yerine sağlıklı atıştırmalıkları denemelisin. Şekerlemeler yerine karışık kuruyemişler, patates kızartması yerine fırında patates, meşrubat yerine taze sıkılmış meyve suyu, tuzlu krakerler yerine atıştırmalık peynirler, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği gibi alternatifler yaratabilirsin.

Düşük kilolu olup da biraz kilo almaya ihtiyacın yoksa yağlar ve tatlılar konusunda dikkatli olmalısın. Bu gıdaların kalorileri yüksek, besin değerleri düşüktür. Hamilelik süresince genel olarak dikkat etmek gereken en önemli şey tükettiğin gıdalarının besin değerleridir.

Hamilelik döneminde nelerden uzak durman gerektiğine dair bir listeye ihtiyacın varsa Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsin.

Tüm bu beslenme bilgilerinin yanında; hamilelik döneminde sana özel bir beslenme listesi için profesyonel desteğe ihtiyacı duyuyor olabilirsin. Bu durumda Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı sayfamıza bakabilir, diyetisyenlerle iletişime geçebilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

13. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

12 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?