27 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 27.Haftası / Ceninin 25.Haftası

26. Hafta 28. Hafta

Hamileliğin altın çağı yani 2.trimesterı sona eriyor ve bundan biraz daha zorlu ve ağır bir döneme doğru ilerliyorsun. Ama iyi haber doğuma artık daha az zaman kaldı. Sonunda kazanan her şekilde sen olacaksın. Çektiğin tüm zorluklara değecek. Merak ettiğini biliyoruz, lafı daha fazla uzatmayalım: 27 haftalık gebelikte neler olur?

Bu haftaya 27 haftalık gebelik kaç aylık? Sorusu ile başlayalım. 27 haftalık hamile bir kadın, 6.ayını doldurmak üzeredir. Yani bu hafta sona erdiğinde 27 haftayı, 6 ayı, 2 trimesterı geride bırakacaksın.

27 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Müjde! Artık bebeğinin boyu kafadan popoya değil, tepeden tırnağa ölçülebilecek. Bu hafta tam boyu neredeyse 40 cm’e yakın. 27 haftalık gebelikte bebeğim kilosu ise 1 kilo veya biraz daha üzerinde.

Bu hafta bebeğinin ağzında doğumda olacağından daha fazla tat alma tomurcuğu var. Bu da senin yediklerini amniyotik sıvı aracılığı ile fark etmekle kalmayıp tepki bile verebileceği anlamına geliyor. Mesela bazı bebekler baharatlı yiyeceklere hıçkırarak tepki verirler. Ya da baharat tadını alınca tekme atabilirler.

Ciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmamış olsa da çok az kaldı. Eğer bu hafta dünyaya gelecek olsaydı yaşama şansı yaklaşık %85 olurdu.

İhtiyaç Listesi Hazırlansın, Baby Shower Kutlaması Başlasın!

Nedir bu baby shower? İhtiyacın olan malzemelerin listesini hazırladığın ve arkadaşlarının bu listedeki hediyelerden birini alarak geldiği kutlamadır. "Olmaz öyle şey, ayıp" diyorsan, onları "ne alsam acaba" derdinden kurtardığını düşünmelisin. Bunda ayıp bir şey yok! Hem ihtiyacın olan şeyi aldıklarını bilmek, onları memnun edecektir. En iyisi listeyi hazırlamaya başla!

Listeyi hazırlamakla bitmiyor. Bu partiyi evde mi yoksa bir kutlama mekanında mı düzenlemek istiyorsun? Karar vermene yardımcı olması açısından, Baby Shower Partisi Mekanı sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Ayrıca, her koşulda kutlamayı yapacağın yeri süslemeyi ve pasta sipariş etmeyi unutmamalısın. Süslemelere dair fikir almak istersen Baby Shower Organizasyonu sayfamıza, butik pasta siparişi için Baby Shower Butik Pasta sayfamıza bakabilirsin.

Son olarak, bol bol fotoğraf çek! Sen ya da konuklardan biri ya da bir fotoğrafçı, fark etmez. Ancak bolca fotoğraf kalsın geriye. Bu fotoğraflara bakıp, bebeğinle sobet edeceğin zamanlar gelecek, unutma. Eğer profesyonel birinin yardımı ile daha iyi olacağını düşünüyorsan, Fotoğrafçılar sayfamıza bakmanı öneririz.

27 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketlerinin Azalması Normal mi?

Bebeğin hareketlerinin yoğunluğu değişebilir. Anne adayları genellikle bir bebeğin ne sıklıkta hareket etmesi gerektiğini sorarlar. Bebek çok hareket ederse ya da hareketleri yavaşlarsa endişelenmeleri gerekip gerekmediğini öğrenmek isterler.

Genellikle sık hareket eden bebek güven vericidir ama bebeğim çok fazla hareket etmediği sakin zamanlar geçirmesi de normaldir. Hareketsiz bir bebek de pekâlâ sağlıklı olabilir.

Bebekler sürekli hareket etmezler, nasıl bizler de günün bazı saatlerini dinlenmeye ve uyumaya ayırırız onlar da günlerini düzenli yaşarlar. Veya sen hareketli iken o sakinleşir, sen sakinleştiğin zaman o hareketlenir.

Gebelik ilerledikçe bebeklerin hareket ve uykusu düzene girer. 1-3 saat arası artan ya da azalan hareketlilik dönemleri olur. Fakat her zamankinden farklı bir durgunluk ve hareketsizlik varsa, alışkın olduğun şekilde aktif değilse doktorunla konuşmanda fayda var.

27 haftalık gebelikte bebek çok hareketli ise bunda şaşılacak bir şey yoktur. Çünkü bebeğin en hareketli zamanı 27-32 haftalar arasıdır. Artık yumruk atacak, tekmeleyecek kadar büyümüştür ve hala içeride yeterince hareket edebileceği kadar alan vardır.

27 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimine dair daha ayrıntılı bilgi için, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

27 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Rahim göbek deliğinin üzerinde yaklaşık 7, pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar 27 cm olarak ölçülür. 27 haftalık gebelik kilosu için yarım kilo uygundur. Aldığın kiloların çoğu yağ birikiminden değil, bebeğin aldığı kilo, büyüyen plasenta ve amniyotik sıvı ile dokulardaki sıvı birikiminden kaynaklanır.

Progesteron hormonunun harekete geçirmesiyle birlikte bu ay ciğer kapasiten genişlemeyi sürdürür. Solunumdaki bu değişim, kanın normalden daha fazla oksijen almasına ve karbondioksit atmasına olanak verir. Bunun sonuncu olarak daha hızlı nefes alabilir, hafif de olsa nefes darlığı çekebilirsin. Hamilelik süresince nefes egzersizleri yapman seni hem nefes darlığı hem de başka birçok konuda rahatlatacaktır.

Sindirim sistemi içindeki yiyeceklerin hareketi hala yavaştır ve genişleyen rahim bağırsaklar üzerinde baskı yapmayı sürdürür. Sonuç olarak mide yanması ya da kabızlık çekmeye devam edebilirsin.

Vajinal akıntı artabilir. Kokusuz ya da az kokulu, ince ve beyaz bir akıntıysa kaygılanacak bir şey yoktur. Ayrınıtlı bilgi için, Hamilelikte Akıntıya Dair Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımıza bakabilirsin.

27 Haftalık Gebelikte Beslenme: A, B, E Vitaminleri Önemli!

A, B ve E vitamini hamilelik döneminde alman gereken en önemli vitaminlerdir. Fakat hepsi için mutlaka doktorunun önerdiği günlük alım miktarına uyman gerekir. Yetersiz alımın zararları olduğu gibi bu vitaminleri fazladan tüketmenin de zararları vardır. Hamileyken her türlü ilaç ve özel bir gıda alımında mutlaka doktoruna danışmalısın. Şimdi bu 3 vitaminin her birine kısaca göz atalım:

  • A Vitamini: Bu vitamin insanın üremesi için temeldir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini süt, yumurta sarısı, tereyağı, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kayısı, brokoli, karalahana, havuç, şeftali, ıspanak, patates, bal kabağı, brüksel lahanası gibi besinlerde bulunur. Gebelik döneminde bu A vitamini kaynakları tüketilebilir. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemi zayıflayınca çeşitli enfeksiyonel hastalıkların riski artabilir. A vitamini gebelikte anne karnındaki embriyonun gelişimi için önemli bir vitamin olduğu için eksikliğinde de embriyonun gelişiminde sorunlar çıkma ihtimali olacaktır.

  • B Vitamini: B6, B9 (folik asit) ve B12 dahil B vitaminleri hamilelik süresince önemlidir. Bebeğin sinirlerinin gelişimini ve kan hücrelerinin oluşumunu etkiler. Doktorun önerdiği miktarda B12 almazsan anemi gelişebilir. B vitamini için en iyi gıda kaynakları, süt, yumurta, muz, patates, kabak, avokado ve kahverengi pirinçtir.

  • E Vitamini: Bu vitamin yağların metabolizmaya karışmasına ve kasların ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardım ettiği için önem taşır. Et yiyorsan genellikle yeterli miktarda E vitamini alabilirsin. Bu vitamin açısından zengin diğer gıdalar ise zeytinyağı, buğday tohumu, ıspanak ve kuru meyvelerdir.

Bu dönemde alman gereken vitaminlere dair daha ayrınıtılı bilgi için, Bunları Bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller Nelerdir adlı yazımıza bakabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

28. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

27 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?