Bebek Sağlığı ve Hastalıkları

Bebeklerde kabızlıktan bebeklerde ishale, bebeklerde ateş ve tedavisinden bebek aşı takvimine, bebek hastalıkları ve sağlığı hakkında merak ettiklerin burada!

Kordon Kanı Hakkında Yanlış Bilinen 6 Bilgi

Kordon kanı saklama konusu, çok ciddi hastalıklara çare olduğu için son zamanlarda yaygınlığını iyice arttırdı. Ancak bu konu ile ilgili yanlış bilinen birçok bilgi var.

Bilgi kirliliğini önlemek...

Bebeklerde B12 Eksikliği: Belirtileri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde B12 eksikliği erken tespit edilip tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neler ve nasıl tedavi ediliyor? B12 vitamini...

Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Bebeklerde mide üşütmesi, bir diğer adıyla gastroenterit; özellikle mide ve bağırsağı etkileyen, bazı virüslere bağlı görülebilen bir sorun.

Gel birlikte bebeklerde mide üşütmesinin sebeplerini...

Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır, Ne Zaman Geçer?

Özellikle ek gıdaya geçişle birlikte bebeğinin en çok faydalanacağını düşündüğün ürünler muhakkak süt ve süt ürünleri. Ancak bazı bebeklerde süt alerjisi söz konusu olabiliyor ve bu durumda beslenme...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (781)

Hipotoni

Bebeğime bugün hipotoni teşhisi kondu Ayrıca nistagmus var doğduğunda Nistagmus teşhisi konmuştu o zaman beyin emar ve ultrasonu çektirmiştim 6 ay geçti bebeğim şimdi 7 aylık hipotoni den dolayı dok... devamı

Bebeğim ekzama

Mrb 2 aydır yapılmayan tahlil kalmadı sut sut urunleri gluten yumurta diyetleri yaptım sonuc sıfır gıt gıde kotuleşiyor 3 kortızon 3 krem kullandık su an vazelin verdiler ama sonuc yok napmaö gerekiy... devamı

Kızım koltuktan düştü.

Merhaba anneler sırf bilgilenebilmek için buraya üye oldum. Kızım dün koltuktan düştü mesafeyi ölçtüm 40 cm ve de düşüşünü görmedim yanında minder vardı yerde sırt üstüydü. Lavabodaydım ve sözde kızım... devamı

Bebeğimde sonradan olan tüylenme

Merhabalar. Bebeğim 4,5 aylıkken kuyruk sokumunda alnın kenarlarında kollarında ve bacaklarında tüylenme oldu. Bu kollar ilk açık renkliyken bi ara kararmaya ve uzamaya başladı 15 gündür herhangi bir ... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Bebek kakası deyip geçme, miniğinin sağlığı hakkındaki ipuçlarını izle!

Bebek kakasının özellikleri ve günde kaç kez dışkılama yapıldığı minik kuzunun sağlığıyla ilgili pek çok şey anlatıyor. Bebek kakası renkleri çeşitli nedenlerle farklılık gösterebiliyor. Yenidoğan bebeğin ilk kakası yeşile çalan siyah renkte oluyor. Bu, aslında bebeğinin anne rahminde kaldığı süre boyunca bağırsaklarını dolduran mekonyum. Doğumdan sonraki ilk 24 saat boyunca bebekler mekonyumu bağırsaklarından atıyorlar.

Bebeğin sadece anne sütü alması, ek olarak formül mama ile de beslenmesi veya demirle güçlendirilmiş bir devam maması tüketmesi dışkı renginde farklılıklar olmasına yol açıyor. Bebeklerin kakasında kan veya mukus olması, dışkıda beyaz parçalar bulunması ya da kakanın gevşek ve partiküllü bir yapıda olmasının altında çeşitli nedenler yatabiliyor.

Bebeğinin kaka yapmaması da çok kaka yapması da tehlikeli bir duruma işaret ediyor olabilir. Bu nedenle bebeğinin dışkılamasında bir farklılık fark ettiğin takdirde bir uzmanla görüşmende fayda var.

Daha fazla bilgi için: 8 Maddede Bebek Kakası Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bebek aşı takvimini takip et!

Aşı ile bebeklerin bağışıklık sisteminin, hastalıklara yol açan mikroplara karşı savunma geliştirmesi sağlanıyor. Mikropların zayıflatılmış halleri bebeklerin vücuduna verilerek, miniklerin enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olunuyor. Bebek aşı takvimini takip ettiğin takdirde hastalığı, tedavi etmeye gerek kalmadan önlemiş de oluyorsun.

Bebek aşıları vücutta kısa süreli, ufak etkilere yol açabilmelerinin dışında bir zarar vermiyorlar. Hangi aşının ne zaman yapılması gerektiğini takip edebilmen için aşağıya bir link bıraktık.

Ay Ay Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinin Olması Gereken Aşılar Nelerdir?

Bebeklerde grip ne kadar ciddi bir hastalık?

Eğer bebeğini emziren bir anneysen şanslı olduğunu söyleyebiliriz, çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretiyor. Böylece meme emen bebekler güçlü bağışıklık sistemleri sayesinde gribi çok daha kolay yenebiliyorlar. Çoğu bebek büyük problemler yaşamadan gribi atlatsa da gribin, bebeğini ciddi derecede hasta edebileceğini göz ardı etmemelisin.

Biz yetişkinlerde bir ya da iki hafta içerisinde iyileşme gösteren grip, bebeklerde daha uzun sürebiliyor. Bu, tamamen dinlenmeye ve doğru bir tedavi uygulanmasına bağlı. Bebeklerde gribi önlemenin en iyi yolu, grip aşısı yaptırmak.

Grip ile nezleyi (soğuk algınlığı) birbirine karıştırmamalısın. Bebeklerde nezle de sık görülen hastalıklardan ancak soğuk algınlığı enfeksiyon nedeniyle oluyor. Bebeklerin çoğu doğumdan sonraki ilk yıl pek çok kez soğuk algınlığı geçiriyorlar. Tedavi edilmediği takdirde bebeklerde soğuk algınlığı bronşite ve bakteriyel hastalıklara yol açabiliyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için: Bebeklerde ve Çocuklarda Grip ile Soğuk Algınlığı (Nezle) Hakkında Her Şey

Bebeklerde pamukçuk ile mücadelende yanındayız!

Pamukçuk, hayat kalitesini ve özellikle küçük bebeklerde yaygın görülen bir mantar hastalığı. Bebeklerin beslenmesini güçleştirdiği için sancılı bir sürece yol açabiliyor. Bebeklerde pamukçuğun pek çok sebebi var. Ancak temel neden, vücuttaki bakteri dengesinin bozulması.

Bebeğinin huzursuzlanmasına ve emmede güçlük çekmesine neden olacağı için pamukçuğun mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Tedaviye başlanmasına rağmen pamukçukta bir iyileşme olmadığı takdirde bebeğini mutlaka bir uzmana götürmelisin.

Detaylar burada: Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerde ateş zannettiğin kadar korkunç değil!

Her ne kadar annelerin endişelenmesine yol açsa da ateş aslında bebeklerin vücudunun alarmı. Enfeksiyona karşı vücudun geliştirdiği bir savunma sistemi olduğu için zarardan çok fayda sağlıyor. Ancak yüksek ateş olarak değerlendirilen durum için aynı şey söz konusu değil. Bebeklerde yüksek ateş, faydadan çok zarara yol açıyor.

Çocuklarda ateşin en sık görülen nedenleri; viral enfeksiyonlar, bulaşıcı hastalıklar, soğuk algınlığı ve bakteriyel hastalıklar oluyor. Bebeğinin vücut ısısı, olması gerekenin birkaç derece üzerine çıktığında üşüme nöbetlerine girerek titremeye başlayabilir. Böyle durumlarda onu sarıp sarmalamak yerine, ıslak bez ve ılık duş tedavisi uygulamalısın. Tabii ki evde bir ateş ölçerin de olmalı.

Merak ettiğin daha detay konular için buradan devam edebilirsin: 10 Maddede Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Hakkında Aklına Takılan Tüm Sorular

Bebeklerde kabızlık hakkında bilmen gerekenleri öğren!

Anne sütü bebekler için en ideal besin olduğundan kabızlık genellikle mamayla beslenen bebeklerde daha yaygın görülüyor. Kabız olan bebek, sert ve tane tane yapıda kaka yapıyor. Huzursuzlanıyor ve daha seyrek şekilde dışkılıyor.

Bebeklerde kabızlık temelde, beslenmede yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Sıvı alımını artırmak, meyve-sebze tüketimini çoğaltmak, beslenme programına yağ içeriği bakımından zengin gıdaları almak ve lifli besinlere yönelmek bebeklerde kabızlığa iyi geliyor. Ayrıca bağırsak alışkanlıklarını düzenlemek için yemeklerden sonra tuvalete zaman ayırmak çocuklarda kabızlık problemine karşı etki gösteriyor.

Sana yardımcı olması için konuyu burada derinlemesine anlattık: Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde ishal gözünü korkutmasın!

Mide ve bağırsakların iltihaplanması sonucu görülen ishal, bebeklerde sık görülen rahatsızlıklardan. Anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az görülüyor. İshal, vücuttan çok hızlı bir şekilde mineral ve sıvı kaybolmasına yol açıyor. İshalin geçmesi birkaç gün ya da bir hafta sürebilir. Bebeklerde ishal tedavisi, nedene bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Ancak bebeğin ne kadar sık beslenirse ishalden o kadar az etkilenir. Bunun için de ishale iyi gelen yiyeceklere yönelmen gerek.

10 günden fazla süren bebek ishaline eşlik eden şiddetli karın ağrısı varsa, miniğin sıvı alımını engelleyecek şekilde kusuyorsa ve dışkısında kan varsa mutlaka bir uzmanla iletişime geçmelisin.

Dahası için: Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde cilt hastalıklarını yakından tanı ve yapman gerekenleri öğren!

Bebek cildi hassas yapısı nedeniyle problemlere çok açıktır. Anne karnındaki sıvı ortamından ayrılan bebeğin, dünyadaki havaya adapte olmakta zorlanması sebebiyle cilt problemleri yenidoğanlarda çok daha sık görülüyor. Bu nedenle pişik, kuruluk, soyulma ve pullanma gibi pek çok sorunla karşılaşabilirsin.

Bebeklerde egzama (atopik dermatit) belirtilerini yakından tanı!

Her yaştan insanda görülebilen bir cilt rahatsızlığı olan egzama, bebeklik döneminde de kendini en çok, alerjik egzama olan atopik dermatit ile gösteriyor. Bebeğinin yüzünde yer yer pullu, kaşıntılı ve kızarık oluşumlar görmeye başlarsan bil ki bu durum egzamaya işaret ediyor. Bebeklerde egzama genellikle yanaklarda, dirseklerde ve dizlerin etrafında görülüyor. Kabuklanma ve döküntü de yapabiliyor.

Egzama tedavisinde öncelikli olarak bebeğin beslenme programını yeniden şekillendirmek gerekiyor. Bununla birlikte cilt bakımına özen göstermek gerekiyor.

Detayları burada anlattık: Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bebeklerde konak, temizliğe karşı koyamıyor!

Bebeklerin kafasında, kaşlarında ve yüzünde çıkan kabuklu ve sarımsı yapılara konak deniyor. Bunun da tek sebebi, bebeklerin vücudunun çok fazla yağ salgılıyor olması. Konak, bebek sağlığı açısından risk taşıyan bir hastalık değil ama temizliğini ve bakımını yapmak çok önemli. Çünkü kabuklar kaldıkça cildin üzerinde kızarıklık ve kaşıntıya yol açabiliyorlar.

Bilmen gereken diğer detaylar için buradan devam edebilirsin: Bebeklerde Konak: Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu hafife alma!

Bakterilerin idrar torbasına taşınması sonucu meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu, bebeğinin çişini yaparken ağlamasına yol açacak kadar can acıtıcı olabilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde böbrek yetersizliği gibi hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle erken tanı ve tedavi çok önemli.

Enfeksiyonla ve bakterilerle mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli. Bunun için de miniğini bağışıklık sistemini güçlendiren bitki ya da gıdalarla beslemelisin.

Burada anlattık: Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer?