Doğum

Bebeğin cinsiyetini öğrenme, doğum çeşitleri, doğum belirtileri, hastane çantası hazırlama, doğuma hazırlık yöntemleri ve bu süreç hakkında tüm bilgiler burada!

Doğumda Nefes Egzersizleri ve Ikınma Teknikleri

Doğumda nefes egzersizleri ve ıkınma teknikleriyle sayesinde hem kolay bir doğum deneyimi yaşayabilir hem de önden vücudunu normal doğuma hazırlayabilirsin. Doğum nefes egzersizleri nasıl yapılır, işin...

Doğuma Giderken Kişisel Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Bugüne kadar doğuma hazırlıksız yakalananların hikayelerini mutlaka duymuşsundur. Ancak doğuma hazırlıksız yakalanma korkusu senin gözünü korkutmasın. Doğuma giderken kişisel temizlik nasıl yapılmalı,...

Geç Doğum Nedenleri ve Riskleri Neler?

Hamileliğin bitmesi gereken süre dolmuş olmasına rağmen bebeğin dünyaya gelmemesiyle ortaya çıkan geç doğum, zamanında müdahale edilmezse hayati risklere neden olabiliyor. Geç doğum nedir, nedenleri...

TTT (Ten Tene Temas) Nedir? Neden Önemli?

TTT denilen ten tene temas doğumdan sonra anne ve bebeğin kurduğu sıcakve samimi bağın ta kendisi. Ten tene temas neden önemli, nasıl uygulanıyor ve faydaları neler? Hadi yazımıza geçelim!

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (575)

Bebeğimi 40 haftalıkken kaybettim

Merhaba anneler. Ben bebeğimi 40 haftalıkken karnımda kalbinin durması sonucu kaybettim. 10 gün oldu. Her günüm ağlamakla geçiyor. Dayanamıyorum. Onsuzluk çok kötü. Kucağım boş döndüm. Allah kimsenin ... devamı

İzmir Özel Sağlık Hastanesi Doç. Dr. Hakan Yetimalar

Merhabalar, şuan 5+6 haftalık yeni bir haileyim. Yarın ilk kontrolümü Özel Sağlık Hastanesi Hakan Yetimalar hocada yaptıracağım. Hastane ve doktor hakkında bilgisi olan var mıdır acaba. Kafam oldukça ... devamı

Sezeryanla dogum yapıp tekrar hamile kalan varmi

2.ci dogumumuda sezeryanla yaptim ve 15 gün sonra kaybettim.1 2yil ara vermem gerekiyormuş daha erken hamile kalan varmi ve bi sorun olurmu... devamı

serum fizyolojik nasıl kullanılıyor ?

Merhabalar bugun bu üründen sipariş verdim ürün nasıl kullanılıyor ? Kullananlar memnun mu ?... devamı

Hafta Hafta Hamilelik

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Görüntüle

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Bebeğine kavuşacağın gün yaklaşıyor! Doğum sürecin hakkında her şeyi öğren!

Bebeğini kucaklayacağın gün gelmek üzere! O mükemmel an yaklaşırken neler yaşayacaksın, doğum şeklin ne olacak? Doğum sancıları, hastane çantası hazırlama ve merak ettiğin daha birçok konu hakkında makalelerimiz ve videolarımızla karşındayız!

Başlamadan önce bu bilgiler aklında olsun: Doğuma Hazırlık Rehberi

Bebeğinin cinsiyetini öğrendin mi?

Doğuma hazırlık sürecinin en önemli ayağı, bebeğin cinsiyetini öğrenmek! Anne adayları bebeğinin cinsiyetini öğrendikten sonra hummalı bir hazırlığa girişiyorlar. Çünkü kıyafetlerin, bebek odasının renkleri, eşyaları genelde bu bilgi alındıktan sonra seçilmeye başlıyor. Tabii bunu takip eden bir bebek ismi arayışı da söz konusu oluyor. Dolayısıyla bebeğinin cinsiyetini öğreneceğin zamanı merak ediyorsun, değil mi? Hemen müjdeli haberi verelim, hamileliğinin 16. haftası gibi bebeğinin cinsiyetini öğrenebilirsin. Bu konuyla alakalı tüm bilgileri yazılarımız arasında bulacaksın.

Aradığın bilgiler burada: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Kız ve erkek bebek belirtileri var mı?

Tabii ki bilimsel bir dayanağı yok ama halk arasında, hamilelikte görülen bazı belirtiler ile cinsiyet tahmini yapılıyor. Örneğin karnın aşağıda olması, sabah bulantısı yaşamama erkek bebek belirtisi olarak düşünülürken; annenin yüzünün sivilcelenmesi, göbeğinin yuvarlak olması kız bebek belirtisi olarak görülüyor.

Bir de yine halk arasında yayılan cinsiyet belirleme testleri mevcut! Bunlar arasında yüzükle cinsiyet belirleme, karbonatla cinsiyet testi gibi yöntemler var. Bunların da bilimsel olarak bir ispatı yok ama denemekte de bir zarar yok!

Hepsinden burada bahsettik: Cinsiyet Belirleme Testi: Eskilerin Tecrübelerinden Gelen 10 Yöntem!

Bebeğini ne zaman kucağına alacağını biliyor musun?

Anne adaylarının en merak ettiği sorulardan biri “Bebekler kaç haftada doğar?” oluyor. Eğer herhangi bir risk yoksa doğumlar genellikle 37.-40. haftalar arasında gerçekleşiyor. Tabii ki bunun dışına çıkan durumlar da söz konusu.

Bu konulara yazımızda değindik, inceleyebilirsin: Bebekler Kaç Haftada Doğar?

Erken doğum konusu hakkında bilgin olsun!

Hamilelikte yaşanan bazı durumlar yüzünden bebeğini erken doğum ile dünyaya getirmek zorunda kalabilirsin. “Erken doğum kaçıncı haftada olur?” soruna 23. ve 37. haftalar arası cevabını verebiliriz.

Erken doğum neden olur, erken doğumun belirtileri neler gibi sorularının yanıtlarını burada bulabilirsin.

7 Maddede Erken Doğum

Hangi doğum çeşidi sana uygun?

Biliyorsun, her hamilelik aynı şekilde ilerlemiyor. Bazı hamileler bu süreçte hiç sorun yaşamazken, bazısı çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle planlanan doğum şekli değişkenlik gösterebiliyor. Peki bu doğum şekilleri neler, birbirinden farkları ne, hangi durumlarda hangi doğum türü tercih ediliyor?

Normal doğum

Normal doğum, en doğal ve sağlıklı yöntem olarak biliniyor. Doğumun ardından toparlanma sürecinin kısa sürmesi, enfeksiyon riskinin az olması, süt üretiminin fazla olması gibi durumlar yüzünden en çok tercih edilen normal doğum, eğer bir sağlık sorunu ve doğum korkusu yoksa her anne adayının tercih etmesi gereken doğum şekli.

Normal doğum kaçıncı haftada olur, normal doğum belirtileri nelerdir, merak ediyor musun? Cevaplarını burada bulabilirsin: 12 Maddede Normal Doğum Hakkında Merak Ettiklerin

Normal doğumun acılı bir süreç olduğunu biliyoruz ama sonrası sen ve bebeğin için çok kolay olacak. Bizi takip eden annelerimiz, diğer anne adaylarıyla deneyimlerini paylaştı ve normal doğumun güzelliklerinden bahsetti. Onların deneyimlerinden faydalanmak istersen, okumalısın: Normal Doğum Yapanlar Tecrübe ve Duygularını Anlatıyor!

Sezaryen doğum

Sezaryen doğum; bebeğinde ya da kendisinde normal doğuma giremeyecek bir sağlık sorunu olan ya da doğum korkusu bulunan anne adayları için tercih edilen bir yöntem. Tabii bir ameliyatla gerçekleşen sezaryen doğumun riskleri olmasına rağmen faydaları da mevcut. Bu konuda doktorun seni yönlendirecektir. Ama bu konuda önceden bilgi sahibi olmak istersen yazılarımıza göz atabilirsin.

Merak ettiklerin burada: Her Yönüyle Sezaryen Doğum

Suda doğum

Son yıllarda uygulaması gitgide artan suda doğum, ılık su ile dolu bir havuzda gerçekleştiriliyor. Daha az ağrılı olduğu söylenen bu yöntem, eğer senin ve bebeğinin herhangi bir sağlık sorunu yoksa uygulanabiliyor.

Konu hakkından daha ayrıntılı bilgi verdik. Hadi bak: Suda Doğum Hakkında Anne Adaylarının Kafasına Takılan 10 Soru

Epidural doğum

Epidural, bir anestezi çeşidi. Prenses doğum da denen bu uygulamada, annenin acı çekmesi engelleniyor. Bel omurlarının arasına verilen bir anestezi ile anne adayının belden aşağısı uyuşturuluyor ve bu sayede acı duymadan doğum yapması sağlanıyor. Ancak epidural anestezi sonrası bel ağrısı yaşandığı biliniyor.

Epidural Doğum Nedir, Nasıl Uygulanır?

Spinal doğum

Spinal, yine bir anestezi çeşidi. Sezaryen doğumda kullanılan spinal anestezide anne adayının belden aşağısı uyuşturuluyor ve bilincinin açık kalması sağlanıyor. Bu sayede anne, doğumdan hemen sonra bebeği ile kucaklaşabiliyor. Bu gibi bir güzelliği olmasına rağmen spinal anestezi ile doğum yapan annelerin kalıcı bir baş ağrısı çektiği gözlenmiş.

Bu doğum çeşidi hakkında bilmen gereken her şeyi yazdık: 9 Soruda Spinal Anestezi

Doğum belirtileri neler, biliyor musun?

Hamileliğinin son aylarına doğru bazı doğum belirtileri ile karşılaşacaksın. Bunları iyi bilmen süreci yönetmen açısından çok önemli. Merak etme, karşılaşacağın tüm doğum belirtilerinden burada bahsettik.

Suyun gelmesi

Hamilelikte suyun gelmesi, en önemli doğum belirtilerinden. Sızıntı gibi başlayan doğum suyu, idrarla karıştırılabiliyor. Ancak eğer gelen sıvı idrar gibi kokulu değilse ve pelvik kaslarını sıktığında kesilmiyorsa bunun doğum belirtisi olduğunu anlayabilirsin.

Öğrenmek isteyeceğin diğer bilgileri yazımızda anlattık: Hamilelikte Suyun Gelmesi Nasıl Anlaşılır?

Nişan gelmesi

Doğum nişanı da denen bu belirti, rahim ağzında bulunan ve bebeği bakteri, enfeksiyon gibi tehlikelerden koruyan mukus tabakasının düşmesidir. Doğuma az bir vakit kala düşen bu mukus tabakası, sümüksü bir yapıda ve pembemsi bir renktedir.

Nişan geldikten ne kadar sonra doğum olur, gebelikte nişan gelmesi ne kadar sürer gibi sorularının yanıtlarını burada bulabileceksin. Nişan Gelmesi: Doğumun Yaklaştığının İlk Belirtisi!

Doğum sancıları

Doğum sancıları, seni en çok endişelendirecek belirtilerden. Karnın ve kasıklarında aniden beliren bu kasılmalar sana doğumun başladığını düşündürecek. Ancak yalancı ve gerçek doğum sancıları olmak üzere 2 adet sancı çeşidi var ve bunları iyice bilmen gerek. Çünkü oldukça düzensiz olan yalancı sancıların ardından hemen doğum başlamaz. Ama çok düzenli olan ve zaman ilerledikçe sıklığı artan gerçek sancılar doğumun başlayacağının belirtisidir.

Peki doğum sancısı neye benzer, doğum sancıları kaçıncı haftada başlar? Gel bu konuda her şeyi öğrenelim: Doğum Sancısı Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Bunlar dışında başka doğum belirtileri de var. Hepsinden bahsettik: Bebek Firarda: Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum çantası hazırladın mı?

Doğum çantası, annelerin hastanedeki en büyük ihtiyaçlarından biri. Hem bebeğinin hem de senin ihtiyacın olan tüm eşyaları içeren bir hastanesi çantası ile işin çok kolaylaşacak. Bu çantalar içinde kıyafetlerden bebek bezine, emzirme sütyeninden pijamalara pek çok eşya bulunuyor.

Doğum çantası nasıl hazırlanır, anne hastane çantasında olması gerekenler neler, merak ediyorsun değil mi? Hepsini öğreneceksin: Doğum Çantası Hazırlama Rehberi

Doğum korkusunu nasıl yeneceğini öğren!

Anne adaylarının birçoğunun doğum korkusu (tokofobi) yaşadığını biliyoruz. Doğum esnasında kendisine ya da bebeğine zarar geleceğini düşünen bu anne adayları hamilelikleri boyunca ciddi panik ataklar yaşayabiliyorlar.

Ama bu durumu aşmanın birçok yolu bulunuyor. Doğum korkusu nasıl yenilir, doğum stresi nasıl atılır gibi pek çok soruya yanıt verdiğimiz yazımız ve videolarımızla daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

Doğum Korkusu (Tokofobi) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bu arada, korkun bebeğin ve kendinin zarar görmesinden kaynaklanıyorsa bir doğum sigortası ile ikinizi de koruma altına alabilirsin. Bu sayede doğum esnasında oluşabilecek problemlerin kısa sürede hallolmasını sağlayabilirsin. Nedir bu doğum sigortası, öğrenmek istersen yazılarımızı okuyabilirsin.

8 Sigorta Şirketinin Hamilelik ve Doğum Sigortası Teminatları

Doğumunu kolaylaştırmak için bir douladan yardım alabilirsin!

Doula, seni hamileliğinin ilerleyen dönemleri ve doğumun için hazırlamaya çalışan bir “doğum koçu” olarak adlandırılabilir. Doula olarak çalışan kadınlar anne adayını hem fiziksel hem de ruhsal olarak doğuma hazırlar, onun rahatlaması için çeşitli meditasyonlar ve masaj gibi aktiviteler yaparlar. Korkuları yenmeye teşvik ederler ve doğum esnasında da orada olup anne adayını rahatlatırlar. Tüm bu yönleriyle doulalar, doğum korkusu yaşayan anne adayları için çok iyi bir seçenek olabilir.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin: Doula Nedir?

Bu arada, doğuma hazırlık merkezlerinden de destek alarak sorunsuz ve korkusuz bir sürçe geçirebilirsin.

Unutulmaz anılar ister misin? Doğum fotoğraflarına bir göz at!

Bebeğini ilk kez kucağına aldığın o anları ölümsüzleştirmeye ne dersin? Bir doğum fotoğrafçısı ile anlaşarak bu tekrarı olmayan anları sen ve bebeğin için oldukça duygulu bir anıya dönüştürebilirsin. Eğer nasıl göründüklerini merak ediyorsan, en özel doğum fotoğraflarını bir araya getirdiğimiz yazılarımıza bakabilirsin.

Bunlar sana örnek olsun: Doğum Anını Tüm Çarpıcılığı ile Gösteren 12 Doğum Fotoğrafı

Doğuma hazırlanmak için hamile yogası ve pilatesi yapmaya ne dersin?

Vücudunu güçlendirmek, sakinleşmek, bel-sırt ağrılarını azaltmak ve dolayısıyla daha kolay doğum süreci yaşamak için hamile yogası ve pilatesi yapabilirsin. Özellikle nefes alışverişlerini kolaylaştıracak olan bu hamile egzersizlerini bir hoca eşliğinde gerçekleştirmeli ve sana uygun bir merkezi seçmelisin.

Bu yazıda seçtiğimiz merkezlere göz atabilirsin: Hamile Pilatesi ve Yogası İçin İstanbul Avrupa Yakası'nda Gidebileceğin 10 Yer

Ünlülerin doğum yöntemlerini ve hikayelerini merak ediyor musun?

İşin içinde biraz da magazin olmasın mı? Televizyonlarda en ışıltılı hallerini gördüğümüz ünlü anneler bebeklerini nasıl kucağına almışlar, bu süreçte neler yaşamışlar merak ediyorsan, yazılarımızda bu bilgileri bulabilirsin.

17 Ünlü Anne Hangi Doğum Şeklini Tercih Etti?