Oyun ve Oyuncak

Çocuk oyunları ve oyuncakları nasıl olmalı? 1-6 yaş oyunlarından 1-6 yaş çocuk oyuncaklarına, uzman görüşlerinden eğitici oyuncak ve oyunlara her şey burada!

Çocukların En Sevdiği Oyuncaklar Hangileri?

Oyun kavramının çocuk dünyasında çok önemli bir yeri var. Çünkü çocuklar hayatı daha küçücükken oyun yoluyla öğreniyorlar. Bu noktada da oyuncaklar en önemli rol yapma araçları oluyor. Bu yazımızda...

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Faydaları Neler?

Çocuklar aslında oynayarak öğrenirler! Bu yüzden çeşitli oyunlar oynamanın özellikle okul öncesi çocuklar için birçok faydası var. Bu yüzden doğru seçilmiş eğitici oyunların çocuk gelişimi için önemini...

2 Yaş Montessori Etkinlikleri İçin 7 Şahane Fikir

Montessori her çocuğa kendi yaşı, gelişimi ve yeteneklerine uygun ortam sağlayan bir yaklaşım. 2 yaş Montessori etkinlikleriyle temelden başlayarak çocuğunun gelişimine büyük katkılar sağlayabilir,...

Evde Müzik Aleti Yapımı İçin 5 Yaratıcı Fikir

Evdeki atık malzemelerden müzik aleti yapımı konusunda bir fikrin var mı? Tuvalet kağıdı rulolarını, pet şişeleri ve pipetleri dönüştürerek harikalar yaratabilirsin! Her biri birbirinden yaratıcı el...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (61)

Sünnet,hastanee,oyuncak

Merhaba anneler. Benim oğlum önümüzdeki ay sünnet olacak 1 yaşında onu hastanede oyalayacak oyuncaklar almak istiyorum. Önerileriniz nedir... devamı

4 tane çocuk annesiyim yaş gruplari biribirine çok hangi oyunlary

2.5 yasinda kiz 4 yasinda diger kızım 7 yasinda baska kızım oglum da 6 yaşına girecek... devamı

Yeğene Hediye

Yeğenime hediye almayı düşünüyorum. Ama nasıl bir hediye alacağımı bilmiyorum. Erkek ve 1 yaşında... devamı

5 yaşındaki oğlum yaşıtlarıyla oynamıyor

Parkta veya oyun alanların gittimize oyun oynamıyor hatta girmek bile istemiyor.... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

1-6 yaş çocuk oyunları ve oyuncakları seni bekliyor!

Oyun ve oyuncakların çocuk gelişimindeki yeri çok büyük! Biliyorsun, eğlenerek öğrenme her zaman daha kalıcı ve kolaydır. Bu nedenle çocuğun eğlenirken öğrensin istiyorsan yapman gereken şey doğru çocuk oyunları ve çocuk oyuncaklarını keşfetmen! Bunu sağlayabilmen için gereken desteği sana burada veriyoruz!

Hangi yaşta hangi çocuk oyunu?

Minik yavrun her yaşında farklı fiziksel ve zihinsel özelliğe sahip olacağı için oynayacağı oyunlar da farklılık gösterecek. Biz de bu nedenle yaş yaş çocuk oyunlarını ayrı ayrı inceledik. İçlerinde çocuk zeka oyunları da var.

2 yaş çocuk oyunları

2 yaş çocuğu için oyunlar daha basit, anlaşılır ve yaşına göre öğretici öğeler taşımalı. Örneğin hayvanları, renkleri öğreten oyunlar bu yaş grubu için ideal.

Oyuncak saklama 2 yaş zeka geliştirici oyunlar içinde değerlendirilebilir. Bunlar çocuğunun hem dikkatini hem de neden-sonuç ilişkisi kurmasını geliştirir.

Bu dönemde motor becerilerinin büyük önem taşıyor. Bu nedenle 2 yaş çocuğu oyunları içinde bu özelliğe de yer vermelisin. Bunu sağlamak için parmak boyası ile boyama güzel bir etkinlik. Çocuğunun bu boyaları kullanarak eliyle istediği gibi boyama yapmasına izin ver!

Dahası burada: Yaratıcı, Eğitici, Eğlenceli 2 Yaş Oyunları

3 yaş çocuk oyunları

3 yaşındaki çocuğunun algıları artık daha açık ve daha aktif. Dolayısıyla bu iki özelliğini yönlendirecek 3 yaş etkinliklerine ihtiyacın var.

Bowlingi, 3 yaş çocuğu oyunları içinde değerlendirebiliriz. Çocuğunun dikkat yeteneğini ve el-göz koordinasyonunu güçlendirecek bowling oyununu pet şişeler ve pelüş bir top ile oynamasını sağlayabilirsin.

Çocuğun artık kavramlara daha hakim ve soru sormayı da çok seviyor. Bu yönünü geliştirmek için bilgi yarışması oynayabilirsiniz. 3 yaş zeka oyunları olarak oynayabileceğin bu etkinlikte ona “Elma ne renktir?”, “Kedi nasıl ses çıkarır?” gibi sorular sorabilirsin.

4 yaş oyunları

Çocuğu artık kreşe gidiyor olabilir. Yani pek çok farklı şey öğreniyor, kavramlara çok daha hakim. Dolayısıyla artık hayatına daha spesifik eğitici oyunlar girmeli. Çocuğunun bu yönünü daha da geliştirmek için bir 4 yaş eğitici oyun olan evet-hayır oyununu oynayabilirsiniz. Ona anlayabileceği ve cevabını sadece evet-hayır olarak verebileceği sorular sor.

İşin uzmanından öneriler burada: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 6 Eğitici Oyun

Fark bulmaca oyunu da 4 yaş zeka oyunları arasında. Küçük kağıtlara çocuğunun tanıdığı nesneleri çiz ama biri diğerinden farklı olsun. Minik yavrun iki resim arasındaki farkları bulmaya çalışsın.

Bunları sevdin mi? Daha fazla örnek burada: Dörtlük Dörtlük Çocuk Büyütmek için 4 Yaş Oyunları

5 yaş oyunları

Çocuğunun okula başlamasına çok az kaldı! Bu yüzden ona sunacağın okul öncesi oyunlar biraz daha komplike olmalı.

Faydalı bir 5 yaş eğitici oyun olan kelime oyunu, bunlardan biri. Çocuğuna 1 hece ver ve onun o heceyle başlayan kelimeler bulmasını iste. Örneğin “be” hecesini kullan ve çocuğun “bebek, beşik” gibi kelimeler türetsin.

Bu yazı işine yarayacak: Hep Aynı Oyundan Sıkılan Çocuklar için 5 Yaş Oyunları

6 yaş oyunları

Çocuğun artık okula başladı. Okuldaki başarısını ve fiziksel gelişimini arttırmak için evde oynayabileceğiniz 6 yaş eğitici oyunlar arasında ilk örneğimiz sıcak-soğuk oyunu. Bu oyun çocuğunun yön kabiliyetini, neden sonuç ilişkisi kurma becerisini arttıracak. Evin bir köşesine nesne sakla ve sıcak-soğuk yönergeleriyle çocuğunu yönlendir.

Devamı burada: Çocuğunun Okul Başarısını Destekleyecek 6 Yaş Oyunları

Hangi yaşta hangi oyuncak?

Çocuk oyuncakları da en az oyunlar kadar önem taşıyor. Bu nedenle çocuğuna doğru oyuncağı seçmen önemli. Bu konuda da önemli olan çocuk oyuncaklarının tıpkı oyunlar gibi çocuğunun fiziksel ve zihinsel gelişimine uygun olması.

1 yaş oyuncakları

Bebeğinin ilk yılında motor gelişimini güçlendirecek eğitici oyuncaklara ihtiyacı var. Bunlara örnek olarak;

  • Geometrik şekilli-geçirmeli kutu oyuncakları,
  • Büyük parçalı Legolar,
  • Karalama tahtası gibi 1 yaş eğitici oyuncakları örnek verebiliriz.

Hadi bak: Ay Ay 1 Yaş Oyuncakları

2 yaş oyuncakları

2 yaş eğitici oyuncaklar arasında;

  • Çocuğunun hayal gücünü geliştirecek oyun hamuru,
  • Motor becerilerini geliştiren renkli toplar,
  • Basit ve büyük parçalı ahşap yapbozlar var.

Diğer örnekler için: Oynasın da Büyüsün: 2 Yaş Oyuncakları

3 yaş oyuncakları

El becerilerinin arttığı bu dönemde çocuğun için alabileceğin 3 yaş eğitici oyuncaklar arasında;

Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

4-5-6 yaş oyuncakları

Çocuğun kaba motor becerilerinde şu an gayet iyi, artık ince motor becerilerinin gelişmesi lazım. Öyleyse 4-5-6 yaş oyuncakları içinde bu özelliklerin de bulunması gerekiyor. Örneğin oyuncak piyano, tahta oyuncaklar, pelüş oyuncaklar bu yaş aralığına uygun.

İşin uzmanından oyuncak önerileri almak ister misin? Hadi bak: Prof. Dr. Haluk Yavuzer’den İlk 6 Yılda 20 Oyuncak Önerisi

Çocuk oyuncaklarını kendin yapmak ister misin?

Artık çocuğuna oyuncak beğendiremiyorsan hem de onunla birlikte etkinlik yapmak istiyorsan sana güzel bir önerimiz var. Çocuk oyuncaklarını kendin yapabilirsin! Evdeki malzemelerle yapabileceğin çocuk oyuncakları sınır tanımıyor.

Kartondan yapılan tetrise, tuvalet kağıdından Legolara, kartondan labirente kadar birçok önerimizin olduğu yazımızdan ilham alabilirsin: Yapması Gerçekten Kolay 10 DIY (Kendin Yap) Oyuncak Fikri

Peki çocuğunun oyuncakları bunlarla mı sınırlı? Hayır, en sevilen çocuk oyuncakları içinde;

  • Oyuncak ayılar,
  • Barbie bebekler,
  • Oyuncak helikopterler,
  • Uzaktan kumandalı arabalar var.

Daha fazla örnek görmek ister misin? Hemen bak: Hangisini Alsam Diyenler İçin Tüm Yönleriyle Çocuk Oyuncakları