34 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 34.Haftası / Ceninin 32.Haftası

33. Hafta 35. Hafta

34 haftalık gebelik macerası geride kalmak üzere. Artık haftaları sayıyorsun. Sabırsızlandığını, heyecanlandığını, korktuğunu, birçok şeye anlam veremediğini, ağrılar, sancılar çektiğini ama bebeğini eşsiz bir aşkla beklediğini biliyoruz. 34 haftalık gebelikte neler olur, neler biter? İşte merak ettiğin her şey!

34 Haftalık Gebelikte Bebeğin Durumu

Bu hafta bebeğin boyu 44- 50 cm’i bulmuş olabilir. Peki, 34 haftalık gebelikte bebek kaç kilo olur? Yaklaşık 2200 gram civarındadır.

Minicik tırnakları büyük ihtimalle artık parmaklarının ucuna gelmiştir. Yakın zamanda yüzünü çizmesin, kendine zarar vermesin diye o tırnakları kesmeye hazırlanacaksın. Eğer bebeğin erkekse testisleri karından asıl yerlerine testis kılıfına doğru iniyor.

Cildini koruyan verniks tabakası bu hafta kalınlaşmaya başlıyor. Doğduğunda bu tabakanın izlerini görebilirsin. Derisinin üzerinde çıkan ayva tüyleri ise neredeyse tamamen kayboldu.

Bebek Bakıcısı Aranıyor!

Bebeğin doğduktan sonra, bir bakıcıdan yardım almayı düşünüyorsan ya da doğumdan kısa bir süre sonra iznin sona eriyorsa, şimdiden bakıcı araştırmalarına başlasan iyi edersin.Bebeğinin bakımına dair neler düşündüğünü belirlemeli ve bu bakımı üstelenebileceğini düşündüğün kişiyi aramaya başlamalısın. Bu konuda fikir almak için, Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamıza göz gezdirebilirsin.

34 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

34 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Bu hafta rahmin, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar ölçüldüğünde yaklaşık 14 cm, pubik simfizden ölçüldüğünde ise 34 cm çıkar. Ölçüler ortalama ölçülerdir.

Hamileliğinin aynı döneminde olan tüm kadınların ölçüleri aynı değildir. Önemli olan uygun bir şekilde kilo almak ve rahmin uygun bir şekilde genişlemesidir. Peki, 34 haftalık gebelik kaç aylık eder? Bizim hesaplarımıza göre gebelikte 34.hafta hamileliğin 8.ayına dahildir. İşte hamileliğinin 8.ayında, 34.haftada yaşayabileceğin bazı belirtiler!

34 Haftalık Gebelik Belirtileri

  • 34 haftalık gebelikte mide yanması: Gebeliğin son dönemlerinde büyüyen rahim ve bebek, sürekli mideyi yukarı doğru iter ve sıkıştırır. Bu basınç, mide asitlerini yukarı doğru iterek mide yanmasına sebep olur. Fakat bu ay içinde bebek leğen kemiğine inerse mide yanması ve kabızlık gibi bazı mide bağırsak sorunlarında iyiye gitme olabilir. Ama bu “hafifleme” denen durumu tüm kadınlar yaşamaz. Büyüyen bebek doğum kanalından aşağı doğru inerken göğüs kafesine baskı yapmaya devam edebilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Mide Yanması İle Başa Çıkma Rehberi başlıklı yazımıza bakabilirsin.
  • 34 haftalık gebelikte akıntı: Birçok kadının gebelik boyunca akıntısı olur. Lökore denilen beyaz akıntı, sulu, beyaz, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Nedeni hormonların gebelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı etkidir. Akıntı gebelik süresince artabilir ve şiddetlenebilir. Fakat akıntı yeşilimsi, sarımsı, koyu ve peynir kıvamında, ağır kokulu ise vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsin. Özellikle bu akıntıya kızarıklık, kaşıntı, tahriş eşlik ediyorsa belirtiler güçlenir. Bu durumun sinyallerini aldığında doktorunu mutlaka haberdar etmelisin. Ayrınıtlı bilgi için, Hamilelikte Akıntıya Dair Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımıza bakabilirsin.

  • 34 haftalık gebelikte karın ağrısı: Gebeliğin ortalarında ve daha sonraki dönemlerinde bel ağrısı ile birlikte gelen karın ağrısı bir sorunun habercisi olabilir. Nedeni ne olursa olsun ağrı şiddetliyse ve inatçıysa, ateş varsa, karında şişme hissi yaratan kasılmalar ve adet ağrısına benzer bir kramp varsa, vajinal kanama ya da akıntı, mide-bağırsak semptomları, baş dönmesi veya sersemlik varsa doktorunu hemen aramalısın.

Sadece sıkıntılardan bahsetmeyelim, karnında her geçen gün büyüyen bebeğin! Daha da büyüyecek ve sen bu büyümenin en yakın tanığı olacaksın. Eğer, bu tanıklığın bir de hatırası olsun diyorsan, bebeğinin karnındaki değişimini fotoğraflar aracılığıyla kalıcı bir hale dönüştürebilirsin. Fikir almak için, Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza bakmanı öneririz.

34 Haftalık Gebelikte Sancı: Yalancı Doğum Sancıları!

Doktoruna mutlaka doğum sancılarının nasıl olduğunu sor. Sana gerçek doğum sancıları ile hazırlık sancıları arasındaki farkı anlayabileceğin şekilde anlatsın. Gerçek sancılar sürekli artar ve şiddetlenir. Düzenli bir ritimleri vardır.

Yalancı doğum sancıları çoğunlukla gerçek doğum sancılarından önce ortaya çıkar. Ağrılı olabilir. Gerçek doğum sancısı gibi gelebilir. Ama çoğu durumda düzensizdir. Kısa sürelidir. Vücudun birçok yerine rahatsızlık verebilir. Örneğin kasıklar, karnın alt bölgesi ya da sırt. 34 haftalık gebelikte kasık ağrısı şikayetinin sebebi bu yalancı sancılar da olabilir.

Gerçek doğum sancılarında rahim içi sancılar, rahmin tepe noktasında başlayan ve pelvisin alt kısmına doğru tüm rahme yayılan bir ağrı oluşturur.

Gerçek Sancının Sonrası İçin Öneri!

Bu yalancı doğum sancılarının gerçekleriyle de karşılaşacaksın. Sonrasında ise, bebeğine kavuşacaksın. Bebeğinle geçirdiğin ilk gün için özel bir planın var mı, bilmiyoruz. Ancak planlardan biri şu olabilir: Süslü bir doğum odası! Bebeğinle paylaştığın bu odayı süslemek ve gelen konuklarını bu süslü odada karşılamak istersen, Hastane Odası Süsleme sayfamıza bakabilirsin.

34 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamileyken kolesterol seviyesi ölçtürmek zaman ve emek kaybı olabilir. Çünkü hormonlardaki değişimler yüzünden kandaki kolesterol seviyesi yükselir. Bebek doğana kadar ya da emzirme sonlanıncaya kadar beklenebilir.

A vitamini açısından zengin ara öğünler tüketmeye çalışabilirsin. Atıştıracak bir şeyler ararken fırında pişirilmiş patates aklına gelmeyebilir ama bu mükemmel bir ara öğündür. Patates yediğin zaman (kızartma olmamak şartıyla) protein, lif, kalsiyum, demir, B vitaminleri ve C vitamini alırsın.

Brokoli, havuç, kuşkonmaz vitaminlerle dolu gıdalardır. Fırında pişmiş patatese ekleyerek onları da ara öğünlerde atıştırabilirsin. Yoğurtla birlikte daha lezzetli hale getirebilirsin.

Bu dönemde alman gereken vitaminler ve minerallere dair ayrınıtılı bilgi için, Bunları Bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller Nelerdir adlı yazımıza bakabilirsin.

Doğumda Nefes Egzersizleri: French Press Tekniği!

Doğum yaklaştıkça, doğuma dair endişelerin de artıyor olabilir. Hem heyecanlı hem gergin olduğun bu dönemde, gerginliğini azaltacak ve kolay bir doğum deneyimi yaşamana katkıda bulunacak yöntemler var. Nefes egzersizleri! Bu egzersizlerden biri ise, French Press!

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

35. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

34 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?