Diş Buğdayı ve 1 Yaş Doğum Günü

Kırk uçurmadan, diş buğdayı partisine; 6 ay kınasından, 1 yaş doğum günü partisine ve konseptlerine, ihtiyacın olan tüm bilgi ve önerileri senin için derledik!

Kutlamalarında Bebek Kurabiyesi İkram Etmek İsteyen Anneler İçin 10 Butik Pastane Önerisi

Artık 1 yaş doğum günü, mevlit, diş buğdayı gibi kutlamalarda hem lezzetli hem de anısı olan ikramlar yapmak moda! Sen de minik yavrunun özel günleri için böyle bir hediyelik sunmak istersen bebek kurabiyesi...

Bebek Çikolatası Sipariş Edebileceğin 10 Marifetli Firma Önerisi!

Doğum, baby shower, diş buğdayı, mevlüt, doğum günü… Miniğinin özel günlerinden biri biterken diğer başlıyor değil mi? Merak etme, bunca hengamenin içinde konuklarının ağzına layık tatlar bulmana yardımcı...

Bebek Şekeri Yaptırmak İsteyen Anneler İçin İşinin Ehli 10 Firma

Bebeğin için kutlayacağın birçok özel gün var. Bu kutlamalara katılan ziyaretçilerine hem anı olacak hem de ağızlarını tatlandıracak bir ikramda bulunmak ister misin? O zaman senin için en iyi seçenek,...

Bebek Magnetleri Arayanlar İçin 10 Hediyelik ve Süsleme Firması Önerisi!

Miniklerin özel günleri için tercih edilen en kullanışlı hediyeliklerden biri bebek magnetleri. Hem ev süslemesinde çok seviliyorlar hem de özel günlerden geriye hoş birer anı olarak kalıyorlar.

Hadi...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (35)

Yaş Günü, Doğum Günü Partisi

merhabalar, Doğumgünü partisi yapılcaka Ankarada mekan arıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?... devamı

İlk babalar günü hediyesi

Annelerim bu bizim ilk babalar günümüz olacak hediye fikriniz var mı? 100-200TL bütçe bandında bir şeyler olabilir.... devamı

Çıkmayan diş yapmışlar

Oğlum 18 aylık hala diş çıkarmadı dişler belli ama atmıyor. Var mı benim ki gibi geç çıkaran merak ettim 😂... devamı

Yanlış nesne yutmak

Çocuğum küçük can parçası tutmuş olabilir emin değilim üstünden 24 saatte geçti ama korkuyorum yinede acil cevaplarmısınız... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Kırk uçurma nedir, 40 uçurma sepetinde neler yer alır? Öğrenme vakti!

Kırklama, kırk çıkarma ya da kırk uçurma gibi isimlerle anılan bu gelenek, bebeğin 40. gününde “40 banyosu” denilen bir uygulamanın ardından gezmeye çıkarılmasını kapsıyor. 40 uçurma, dini bir adet olmasa da dua ve iyi niyet içeren Şamanist bir ritüel olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlar arasındaki sosyal bağları güçlendiren bu geleneği iki şekilde uygulayabilirsin. Kırk çıkarma banyosu denilen işlem için ya evine bebeğine banyo yaptıracak bir kişi geliyor ya da kırklama banyosu için senin bir başkasının evine gitmen gerekiyor. Hemen ardından ise bebeğinle ev ziyaretlerine başlıyorsun. Bu ev ziyaretlerinde içerisinde çeşitli nesnelerin bulunduğu 40 uçurma sepeti veriliyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için: Kırk Uçurma Nedir, Nasıl Yapılır?

Bereket ve sağlık getiren diş buğdayı partisi hakkında bilgi edin!

Bir Anadolu geleneği olarak bilinen diş buğdayı, “diş hediği” olarak da anılıyor. Zorlu bir süreç olan diş çıkarma döneminde huysuzlanan bebeğin oyalanması ve anneye hem maddi hem de manevi anlamda destek olmak amacıyla yapılan diş buğdayı organizasyonu sosyal ilişkileri de güçlendiriyor. Temelinde dişlerin buğday gibi sağlıklı olması ve hayatın bereket dolması gibi nedenler de yatıyor.

Hamileliğinin son dönemlerinde yaşadığın zorlukları ve bunun hemen arkasından bebeğinin ilk yılındaki sıkıntıları göz önünde bulundurursan, bir diş buğdayı partisiyle yakınlarından destek görmek seni de memnun edecektir.

Merak ettiğin daha fazla detay varsa buradan devam edebilirsin: Diş Buğdayı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kendi diş buğdayı konseptini yarat!

Sevdiklerinle bir araya geleceğin bu özel günde, konuklarının evinden memnun bir şekilde ayrılması için birtakım hazırlıklar yapman gerekecek. Bir diş partisinin olmazsa olmazı tabii ki masanın gözdesi olarak anılacak diş buğdayı tatlısı.

Ortamı biraz daha renklendirmek için diş buğdayı süslerinden de faydalanabilirsin. “Dişim çıktı.” balonlarından, diş şeklinde pasta tasarımlarına kadar pek çok seçenek seni bekliyor. Diş buğdayı hediyelikleri ve misafirler tarafından çok beğenilen diş buğdayı kurabiyeleri de emrine amade.

Sana fikir olması açısından biz şöyle bir yazı hazırladık, göz atabilirsin: Diş Buğdayı Konsepti Yaratmak için 7 Öneri

6 ay kınası hakkında merak ettiklerini öğren!

Bir kız çocuğu olarak dünyaya gelen bebeğin doğumunu müjdelemek ve onu kötülüklerden korumak için yapılan 6 ay kınası, kültürümüzün parçalarından biri. Altı ay kınası için öncelikle bebeğine bir cici anne bulman gerekiyor. Daha sonra sevimli bir bebek bindallısı giyen miniğine, dualar eşliğinde kına yakılıyor. Tıpkı diş buğdayı partisinde olduğu gibi altı ay kınasında da çeşitli ikramlıklar hazırlayabilir, konuklarına onların yüzüne tatlı bir tebessüm konduracak hediyelikler verebilirsin.

E konseptsiz olmaz tabii ki. Kına denilince akla ilk gelen renk olan kırmızı, günün başrolü olmalı. Bu özel gün için tasarlanmış olan 6 ay kınası afişi, bardak ve tabaklarla masanı süslemeyi ihmal etme. Sonuçta bu özel gün, güzel hatırlanmalı değil mi?

Dahası burada: Annelere Müjde! 6 Ay Kınası Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Dillere destan 1 yaş doğum günü partisi için hazırlık yap!

Haftalar, aylar birbirini kovalarken senin ufaklık ilk yaşına girdi, kutlu olsun! “Ama hatırlamayacak ki!” düşüncesi olsa bile, ilk yaş her zaman annelerin gönlünde ayrı bir yer tutuyor, biliyorsun. Dolayısıyla da kalbinde yatan doğum günü partisini organize etmek için kolları erkenden sıvaman gerek.

1 yaş parti mekanın evin mi olacak yoksa kutlama dışarı da mı yapılacak, öncelikle buna karar vermelisin. Belki 1 yaş organizasyonu yapan firmalardan destek alabilirsin, büyük kolaylık sağlıyorlar gerçekten. Onlar konsept ve süsleme gibi detaylarla uğraşırlarken sen de kıyafetler, fotoğrafçı, 1 yaş pastası gibi seni bekleyen diğer detaylarla ilgilenebilirsin.

Detaylı bir rehber hazırladık, tüm incelikleri buradan öğrenebilirsin: 10 Adımda 1 Yaş Doğum Günü Partisi Hazırlama Rehberi!

Erkek bebekler için 1 yaş doğum günü konsepti fikirlerine göz at!

Rengarenk, eğlenceli ama bir o kadar şık bir konsept hayallerini süslüyorsa doğru adrestesin. Prens ve Küçük Prens temalarından, Peter Pan ve Mickey Mouse’un renkli kapılarına açılan temalarla aklını çelmeye geldik.

Burada saklanıyorlar: Erkek Bebekler İçin 1 Yaş Doğum Günü Konsepti Fikirleri!

Kız bebekler için 1 yaş doğum günü konseptleri ne alemde?

Prensesine nasıl bir doğum günü partisi organize edeceksin? Prenses diyoruz, çünkü minik kız annelerinin en çok tercih ettiği 1 yaş doğum günü konsepti bu. Minnie Mouse’lar, Alice’ler, Hello Kitty’ler, flamingolar ve bal kabakları derken bu uçsuz bucaksız dünyada kaybolman mümkün. Ama her şeye rağmen pudra pembelerin, morların ve sarıların bir şekilde masanı süsleyeceği kuşkusuz.

Biz senin için şöyle tavsiyeler hazırladık, bakabilirsin: Kız Bebekler için 1 Yaş Doğum Günü Konsepti Fikirleri!

Şıklığıyla göz kamaştıran 1 yaş doğum günü masası hazırla!

Ortamın ambiyansını bir kenara bırakırsak davetliler partiye geldiği anda gözlerinin arayacağı ilk şey, 1 yaş doğum günü masası olacak. Çünkü doğum günü afişinden, ikramlıklara; doğum günü pastasından, renkli mi renkli panolara varana kadar her şey bu masada yer alacak.

Peki, masanın teması ne olacak? Çok revaçta olan flamingo ve ananaslar mı, hiç eskimeyen prens ve prensesler mi, yoksa mevsime özel yaz ve kış temaları mı? Seçmek biraz zor olsa da senin için hazırladığımız yazıdan sonra daha kolay karar verebileceksin, link aşağıda!

1 Yaş Doğum Günü Masası Fikri Arayanlar için 13 Öneri!

Gözlerini üzerine toplayacak 1 yaş doğum günü kıyafetlerini incele!

Parti konseptini hallettin, sıra geldi günün yıldızı olan miniğinin nasıl görüneceğine! Aklında birtakım fikirler olsa da öyle 1 yaş doğum günü kıyafetleri göreceksin ki hepsini bebeğinin üzerinde görmek isteyeceksin. Çünkü bu kıyafetlerin her biri ayrı şık, her biri ayrı şeker!

Sana bu konuda minik bir tavsiye: Doğum günü konseptine uygun bir kıyafet seçmen işini bir hayli kolaylaştıracaktır.

Birbiriyle şıklık yarışına girmiş olan 1 yaş doğum günü kız kıyafetleri ve 1 yaş doğum günü erkek kıyafetlerinin içinde kendini kaybetmeye hazırsan buradan devam et: 1 Yaş Doğum Günü Kıyafetleri için 22 Tavsiye!