3 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 3. Haftası / Ceninin 1. Haftası

2. Hafta 4. Hafta

Hamilelik 3.haftada belli olur mu? Gebeliğin 3.haftasında neler yaşayacağım? Bebeğin gelişimi ne durumda? Aklında soru işaretleri var biliyoruz. Senin için hepsini yazdık!

Şu sıralar aklını kurcalayan hamilelik 3 haftada belli olur mu? sorusu ile başlayalım. Hamileliğin bu 3.haftasında hiçbir değişim fark etmeyeceksin. Çünkü henüz çok erken! Çok az sayıda kadın 3.haftada hamile kaldığının farkındadır. Unutma, henüz bir adet dönemin bile gecikmedi. Ancak planlı olarak hamile kalmak için çalışıyorsan ve düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorsan bunu anlayabilirsin.

Gebelikte 3. Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Sen 3.haftada henüz hiçbir değişiklik fark etmesen de hamileliğin en kritik olayı bu hafta gerçekleşir: Döllenme! Döllenme, tahmin edeceğin gibi sperm ve yumurtanın bir araya gelmesidir. Yani artık içinde 1 haftalık bir embriyo var.

İçinde büyümekte olan embriyo henüz çok küçük. Hatta sadece bir grup hücreden oluşur, ancak bu hücreler çoğalmakta ve hızla büyümektedir. Gelişmekte olan hücre topuna zigot denir. Zigot, hücrelerin bölünmesi devam ederken rahim yolundan geçer ve rahme ulaşır.

Embriyo bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir. Elbette hücre grubu henüz bir cenin ya da bebek görünümünde değildir. Bu ilk haftası boyunca embriyo yaklaşık 0.150 mm’dir.

Eğer bebeğinin içinde ay ay nasıl gelişip büyüyeceğini merak ediyorsan Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

3 Haftalık Bebek Görüntüsü

Hamileliğin 3.Haftasında Anne Adayı Neler Yaşar?

Hamileliğin 3.haftasında Beta hCG değeri 5 ile 50 (mIU/L) aralığındadır. Bu değer 3.haftaya göre “normal” hCG sınırlarıdır. Bu geniş aralıkta yer alan her sayının normal olduğunu unutma ve etrafındaki hamilelerle karşılaştırma. “Normal” sınırlar içindeki her değer normaldir. Birinin senden daha yüksek ya da düşük değerlere sahip olması bir şeyin göstergesi değildir.

Gebelikte 3.hafta belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma, kokulara karşı hassasiyet, ağızda metalik tat, aşerme veya tiksinme, aşırı uyku hali, sık idrara çıkma gibi 1.ve2.haftada sıraladığımız hamileliğin erken dönem belirtileri vardır. Fakat bu belirtilerin hiç birini henüz yaşamıyor da olabilirsin. Bunların yanı sıra bu dönemde, bazı kadınlar yumurtlama dönemlerinde hafif kramp veya ağrı hissedebilir ya da vajinal akıntılarında artış olabilir.

Vajinal akıntılarla ilgili ayrınıtlı bilgi için, Hamilelikte Akıntıya Dair Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımıza bakabilirsin.

Hamilelikte İmplantasyon

Döllenmiş yumurta rahme yerleşirken, döllenmeden 5-10 gün kadar sonra çamaşırda lekelenme ya da kirlenme gibi görülen çok hafif bir kanama olabilir. İmplantasyon kanaması denen bu kanamayı kadınların %30’dan azı geçirir. Yani gebeliğin 3.haftasında kanama şikayetinin sebebi bebeğin rahme tutunmaya çalışırken yıkıcı enzimler salgılaması olabilir.

Döllenmeden sonra, embriyonun hücreleri hızla çoğalmaya ve rahim içine doğru seyahat etmeye devam eder. Embriyo, kendisi için hazırlanmış olan rahim içerisinde yerleşebileceği uygun bir yer seçer. Sıklıkla rahmin en üst kısmında arka duvara yerleşir. Bu olaya implantasyon denir.

Hamilelikte Kanama

Hamilelik sırasında kanama her kadında endişeye yol açar fakat hamilelik döneminde kanama olması her zaman anormal bir durum değildir. Bazı araştırmacılar hamilelik dönemde her 5 kadından birinde ilk trimesterde kanama olduğunu tahmin etmektedir. Elbette her kanaması olan kadın düşük yapmaz.

İmplantasyon döneminde kanama konusuna yukarıda değindik. Bu durum rahim yüzeyinde oluşur. Bu dönemde hamile olduğundan henüz haberin yoktur. Çünkü daha bir adet dönemi bile gecikmemiştir. O yüzden böyle bir durumda sadece adet döneminin başladığını düşünebilirsin.

Rahim genişlerken plasenta şekillenir ve damarlı bağlantılar oluşur. Kanama bu zamanda ortaya çıkabilir. Yorucu egzersiz veya cinsel ilişki de kanamaya neden olabilir. Fakat bu demek olmuyor ki hamilelik döneminde cinsel ilişki zararlıdır. Kanama, hamilelik döneminin farklı trimesterlerinde farklı sebeplerden ortaya çıkabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için, 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! yazımıza bakmanı öneririz.

Hamilelikte Egzersiz

Egzersiz birçok insan için yaşamın önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz bazı tıbbi sorunların ortaya çıkmasında engelleyici rol oynar. Kardiyovasküler hastalıklar, kemik erimesi, adet öncesi gerginlik sendromu, depresyon, obezite bunlardan bazılarıdır.

Hamileler için en uygun egzersizler ise hızlı yürüme, yüzme, hamile pilatesi ve hamile yogasıdır. Doğru Sporu Seçtiğinden Emin Ol: Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır? yazımıza göz atarak daha detaylı bilgi alabilirsin. Eğer hamilelikte en çok tercih edilen egzersizlerden olan hamile pilatesi veya hamile yogası yapmak istiyorsan Hamile Pilatesi ve Yogası Merkezi listemizden yararlanabilirsin.

Hamilelik sırasında bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunla konuş. Egzersiz konusuna hafta hafta hamilelik serisi içerisinde değil başka bir başlık altında yer verdik.

Bu konuda aklındaki tüm soru işaretlerini yanıtlayabileceğin Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey yazımızdan yararlanabilirsin.

Aspirin Kullanımı

Hamilelik döneminde alınan hemen hemen her ilaç bebek üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Aspirin kullanımı konusunda uyarılar olmasının sebebi aspirinin kanamayı arttırabilmesidir. Trombosit değerlerinde değişikliklere sebep olur. Trombositler kanın pıhtılaşması için önem taşır. Bu yüzden aspirin de dahil olmak üzere hamilelik sürecinde ilaç kullanımı konusunda doktorundan en doğru bilgiyi almalısın ve reçetesiz ilaç kullanmamalısın.

3 Haftalık Hamilelikte Beslenme: Folik Asitin Önemi!

Folat, folasin veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit, hamilelik döneminde özel bir yere sahiptir. Araştırmalar hamilelikte folik asit almanın bebekte oluşabilecek nöral tüp kusurlarını önlemeye veya azaltmaya yardım ettiğini gösterir.

Bu kusurlardan bazıları spina bifida (omuriliği ve sinirleri açıkta bırakarak omurgada bir boşluk oluşması), anensefali (beynin ve omuriliğin doğuştan olmaması) ve ensefaloseldir (beynin kafatasında bir boşluğa doğru çıkıntı oluşturması).

Araştırmacılar, anne adaylarının hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 13 haftasında günde 0.4 mg folik asit aldığı takdirde spina bifidanın büyük oranda engelleneceğine inanıyor. Elbette buna en iyi kararı verecek kişi seni hamileliğin başından sonuna takip edecek doktorun olacaktır.

Her ne kadar doktorun folik asit için ilaç takviyesinde bulunacak olsa da folik asit içeren gıdaları tanımanda bir sakınca yok. Kuşkonmaz, avokado, muz, siyah fasülye, brokoli, yumurta sarısı, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, çilek, mercimek, bezelye, karaciğer, yoğurt folik asit açısından zengin gıdalardır. Bu konuda daha fazlasını da diyetisyeninden öğrenebilirsin. Dilersen Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Uzmanı/ Diyetisyen sayfamızdan yardım alabilirsin.

Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. Bunun için Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

4. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

3 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?