22 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 22. Haftası / Ceninin 20. Haftası

21. Hafta 23. Hafta

Sevgili anne şaka maka hamileliğinin 22.haftasına geldin. Sen 22 haftadır hamileyken bebeğin de 20 haftadır içinde büyümeye devam ediyor. Az zaman değil artık hamileliğin hafta cinsinden 2. yarısına geçtin bile. 22 haftalık gebelikte neler olur, neler biter muhtemelen merak içindesin.

22 haftalık gebelik kaç aylık olur? sorusuyla başlayalım. 22 haftalık gebelik 5.ayın sonuna denk gelir. Yani bu hafta ile birlikte 5.ayını tamamlıyorsun. Dolu dolu 5 aylık bir hamile olacaksın. Altıncı aya yelken açacaksın. Beşinci ay, 2.trimesterin 2.ayıdır. Bu ayı tamamladıktan sonra 2.trimesterin son ayına geçeceksin. Daha fazla vakit kaybetmeden işte 22 haftalık gebelik hakkında her şey!

22 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri olan bebeğin ölçülerinden başlayalım! 22 haftalık gebelikte bebeğin kilosu, 350 gram ila 400 gram civarında. Yani bebeğin artık ele avuca gelecek kadar ağırlaştı.

Peki, 22 haftalık gebelikte bebek kaç cm? diyorsan, baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu ise yaklaşık 19 cm kadar. Vücudu her gün biraz daha büyüyor ve dışarı çıkıp sana kavuşacağı ana hazırlanıyor. Dokunma, görme, işitme ve tat alma duyuları gelişiyor. Eğer karnındaki bebeğe bir göz atabilecek olsaydın, yüzüne dokunarak, parmağını emerek ya da başka uzuvlarına dokunarak yeni keşfettiği dokunma duyusuyla deneyler yaptığını görebilirdin.

Bu hafta üreme sistemi de gelişmeye devam eder. Erkekse testisleri, karnından testis torbasına doğru inmeye başlar. Kız ise rahmi ve yumurtalıkları yerine yerleşir, vajinası da oluşur.

22 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Baby Shower Partisine Ne Dersin?

Neredeyse hamileliğinin 6. ayına gireceksin. Hamileliğinin görece kolay geçtiği bu dönemi, bir etkinlikle daha da güzelleştirebilirsin. Sevdiklerinle bir araya gelebilir ve bebeğinin gelişini kutlayabilirsin.

Eğer bir baby shower partisi düzenlemeyi düşünüyorsan, bir ihtiyaç listesi hazırlamalısın. Bu listenin amacı, kutlamaya gelecek olan arkadaşlarının sana alacakları hediyeler konusunda onlara yol göstermek! O nasıl iş öyle deme! Bunda utanılacak ya da nasıl liste hazırlarım diye düşünecek bir şey yok! Bu insanlar zaten sana doğumun için bir hediye alacaklar. Sen sadece onların işini kolaylaştırıyorsun.

Bu kutlamayı evde değil, dışarda bir mekanda yapmayı isteyebilirsin. Eğer öyle bir düşüncen varsa, Baby Shower Partisi Mekanı sayfamızı inceleyebilirsin. Ayrıca, her koşulda kutlamayı yapacağın yeri süslemeyi unutmamalısın. Süslemelere dair fikir almak istersen, Baby Shower Organizasyonu sayfamıza, pasta seçenekleri için de Baby Shower Butik Pasta sayfamıza bakabilirsin.

Bugünün bol bol fotoğraflarını çek, çektir! Eğer profesyonel bir fotoğrafçının yardımını istersen de, Fotoğrafçılar sayfamıza bir göz gezdirebilirsin.

22 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık kendini rahatça hamile hissedebilirsin çünkü 22 haftalık gebelikte anne karnı artık kendini belli eder. Gittikçe büyüyen karnın aslında henüz çok da büyük değil. Sana henüz fazla engel olmaz. Rahatça eğilebilir ve oturabilirsin. Yürümek çaba gerektirmez. Sabah bulantıları büyük olasılıkla geçmiştir ve kendini daha iyi hissediyorsundur. Artık hamile olmak çok keyiflidir!

Gebeliğin 5.ayına kadar progesteron hormonu seviyesi, östrojen seviyesinden biraz daha yüksektir. Bu ay östrojen ona yetişir. 21.ve 22.haftalarda ikisinin seviyesi hemen hemen aynı olur.

22.hafta her ne kadar erken dönem semptomlarının artık geride kaldığı bir dönem olsa da kendine özgü belirtileri olabilir. 22 haftalık gebelik şikayetleri içinden başına gelebilecek bazıları.

22 haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı? sorusu da yine anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri: 22 hafta gebelik kilosu en başından itibaren yani toplamda 5 ila 6.5 kilo civarında olmalı.

22 Haftalık Gebelikte Rahim Kasılması

22 haftalık gebelikte sancı hissi yaşayabilirsin. Gebeliğin 22.haftası civarında rahim, doğum sancılarına ve doğuma hazırlık alıştırmaları yapar. Kas kitlesine egzersiz yaptırarak kendisini bekleyen büyük görev için güç toplar. Bunlar ara ara gelen ağrısız kasılmalardır.

Yirmi ikinci hafta gebelikte kasık ağrısı hissinin sebebi de aslında bu kasılmalardır çünkü rahmin üst kısmı ve alt karın bölgesi ve kasıklarda sanki sıkılıyormuş gibi bir his yaratır. Bu kasılmalar gerçek doğum sancısı kasılmalarından çok farklıdır. Düzensiz olduğu gibi uzunluğu ve yoğunluğu da değişkendir.

22 Haftalık Gebelikte Halsizlik ve Kansızlık

Anemi yani kansızlık hamilelikte sık rastlanan bir şikayettir. Kansızlık sorunu yaşıyorsan, tedavi bebeğin ve senin için önemlidir. Çünkü eğer anemiysen hamilelik döneminde kendini hiç iyi hissetmezsin. Çok kolay yorulursun, başın döner ve sürekli halsizsindir.

Eğer normalin üzerinde bir halsizlik hissi, çok çabuk yorulma, sürekli uyuma ihtiyacı gibi sorunlar yaşıyorsan mutlaka doktoruna danışmalı ve kan ve demir değerlerine baktırmalısın.

22 Haftalık Gebelikte Grip veya İshal

Grip gibi diğer viral enfeksiyonların yanında hamileyken ishal veya nezle de olman mümkündür. 22 haftalık gebelikte ishal ya da grip şikayeti yaşıyorsan eğer doktorunu aramaktan çekinme.

Eğer ishal ya da bir viral enfeksiyon sorunu varsa sıvı tüketimini arttırabilirsin. Bol su, meyve suyu, ve diğer yararlı sıvıları (et suyuna çorba gibi) tüketmeye özen göster. Katı gıdalar bulunmayan hafif bir diyet kendini daha iyi hissettirecektir. Yatak istirahati de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. İshal 24 saatten uzun sürerse sadece aramakla yetinmeyip doktoru ziyarete gitmelisin.

22 Haftalık Gebelikte Beslenme: Su, Su ve Daha Çok Su!

Sadece grip, nezle ya da ishal olmana gerek yok hamileyken su ve diğer sıvıları almaya her zamankinden daha çok ihtiyacın vardır. Çünkü sıvılar vücudunun besinleri işlemesine, yeni hücreler oluşturmasına, kan hacminin korunmasına ve vücut ısısının düzenlemesine yardımcı olur. Hamileyken daha fazla su içersen kendini daha iyi hissedebilirsin.

Günde 6 ila 8 bardak ortalama 2 litre su iyi bir hedeftir. Yeterince su tüketirsen hamilelikte yaşadığın bazı sorunlar azalabilir. Baş ağrıları, rahimdeki kramplar ve idrar kesesi enfeksiyonları bol su içtiğinde daha az sorun yaratır. Yeterli su içip içmediğini test etmek için idrarının rengine bakabilirsin. Açık sarı veya berraksa yeterli sıvıyı alıyorsundur, koyu sarıysa yeterli miktarda su içmediğini anlayabilirsin.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

22 Haftalık Gebelik Psikolojisi

Bu haftayla birlikte ani ruh hali değişimlerinde düzelmeler olduğunu fark edebilirsin. Bunun nedeni hormon üretiminin artık daha dengeli ve istikrarlı bir hızda artıyor olması olabilir. Ayrıca içinde olup bitenlere gittikçe alışıyorsun.

Bunların yanı sıra eğer bu dönemde kendini birçok sebepten stresli hissediyorsan rahatlamalı ve sakinleşmelisin. Stres hiç kimse için iyi değildir hele şuan senin durumunda olan hamile anne adayları için hiç uygun değildir. İşte stresi azaltman için bazı ipuçları:

  • Uykusuzluk stresli hissetmene sebep olabilir. Yeterince ve kaliteli uyu!
  • Gün içinde dinlenmeye ve gevşemeye vakit ayır. Kitap oku ve müzik dinle!
  • Egzersiz yap, yürüyüş ya da sevdiğin başka bir egzersizi düzenli olarak gündelik hayatına sok. En çok da nefes egzersizleri yap!
  • Düzenli beslen! Depresyon ve stres riskini azaltan D ve E vitamini ağırlıklı besinler tüket.
  • Kokuların gücünden faydalan, sevdiğin kokuları içine çek ve rahatla!
  • Endişelerini ve korkularını sevdiklerinle paylaş, içinde tutma!

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

23. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

22 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?