Günlük Yaşam

Bebek isimlerinden hamilelikte cinsellik konusuna, hamilelik fotoğraflarından hamilelikte çatlak sorununa, gebelikte günlük yaşama dair her şey burada!

Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ter bezleri daha fazla çalıştığı için hamilelikte banyo ihtiyacın normale göre daha fazla olabilir. Özellikle yaz aylarında vücut ısısı ve terleme durumu arttığı için daha fazla duş alma ihtiyacı hissedebilirsin....

Sezaryen Doğum Yapan Ünlüler

Televizyonlarda en güzel halleriyle görmeye alıştığımız ünlü isimler de birer anne! Tabii ki içlerinde türlü sebeplerle sezaryen doğumla bebeklerini kucaklayanlar da var. Bakalım sezaryen doğum yapan...

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Hamilelikte genital bölge temizliğini normal zamanlara çok daha hassas bir şekilde yapmak gerekiyor. Çünkü genital bölgede oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon hem senin hem de bebeğinin sağlığı için...

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Hakkında Bilmen Gerekenler

Hamile olman seyahat etmeyeceğin anlamına gelmiyor. Ama tabii ki uyman gereken bazı şartlar ve durumlar var. Bakalım uçak yolculuğunda nelere dikkat etmen gerekiyor?

Hamileler uçağa binebilir...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (115)

Kizlar fal baktirmayi seviyor musunuz?

Ya ben baktirmadan duramıyorum. Kahve içince kendime hakim olamiyorum önceden falcibaci diye bir uygulama vardı sürekli ona baktirirdim. Arkadaşım tavsiyesi ile Instagram da falciyedo diye birine gitt... devamı

ankara-manisa arası otobüs yolculuğu yapacağım

Selamlar herkese, ankara-manisa arası otobüs yolculuğu yapacağım kamil koç 2+1 otobüsten tekli koltuktan aldım bileti sizce rahat eder miyim kullanan var mı?... devamı

Eşimin ne yaptığını hala anlamıyorum yardım edermisiniz

Merhaba öncelikle 2 yıldır evliyim. Eşim ailesini benim aileme göre gerçekten ön planda tutuyor. Annemle ne zaman konuşsam beni hiç aramıyor diyor çalıyor anne diyorum iyi olun yeter boşver diyor. Çal... devamı

hamilelikte rapor

26 ocak 2023 de işe başladım ve nisan ayında hamile olduğumu öğrendim. şuan 17. haftadayım aktif saha satış uzmanıyım ve sürekli dışarda araç kullanıyorum işyerim 7.5 saat çalışmamı kabul etmediği içi... devamı

Hafta Hafta Hamilelik

Tebrikler, hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemine hoş geldin! Muhtemelen şimdiden hamile gibi hissetmeye başladın. Haftalar geçtikçe vücudundaki değişiklikleri de göreceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler göreceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Görüntüle

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Bebek isimleri derya deniz, bu dünyaya bir dalış yap!

Bu zorlu maratonun en tatlı telaşına geldi sıra. Miniğinin doğumuna az bir zaman kala bebek isimleri konusunda hala kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsin. Eğer verilecek olan isim önceden belli değilse bu konu ebeveynler için çok zorlu bir hal alabiliyor. Sonra da her dönem popülerliğini koruyanlardan, son yılların öne çıkan bebek isimlerine uzanan derin bir araştırma başlıyor.

Hal böyle olunca da karşına duyulmamış, değişik bebek isimlerinden tut da modern ya da dini bebek isimlerine kadar pek çok seçenek çıkıyor. Bu noktada da nihai kararı verebilmek için isimler ve anlamları devreye giriyor.

Merak etme, sana ilham verebilecek bir yazı hazırladık. İçerisinde hem kız hem erkek bebek için önerilerimiz var: Bebek İsimleri ve Anlamları!

Erkek bebek isimleri önerilerine göz at!

Oğluna hangi isimle sesleneceğine karar veremediğin o panikli günlerine girmiş bulunabilirsin. En güzel erkek isimlerinin içinde kendini kaybolmuş hissedebilirsin. Ancak bunlar hamileliğinin en tatlı kısımları, tadını çıkarmaya bak ve işi bize bırak.

Senin için modern erkek isimlerinden, pek duyulmamış değişik erkek isimlerine uzanan; eski ve yeni tüm erkek çocuk isimlerini içeren detaylı bir yazı hazırladık. Üstelik erkek isimleri ve anlamları bir arada.

Minik oğlunun ismini seçmek için buradan devam et: Erkek Bebek İsimleri Önerileri

Zevkine uygun kız bebek isimlerini incele!

Sen de minik prensesini kucaklayacak o şanslı annelerden biri olabilirsin. O halde tahmin edelim, gününün bir bölümünü güzel kız isimleri aramakla geçiriyorsun. Bebeğinin bir ömür taşıyacağı isme karar vermek seni yoğun stres altına sokmasın. En güzel kız isimlerini bir arada bulabileceğin bir yazı hazırladık, karar vermen çok kolay olacak!

Kızını Kucağına Almayı Bekleyen Anne Adaylarına Kız Bebek İsimleri Önerileri!

Hamilelikte cinsellik konusunda soru işaretlerinden kurtul!

Bebeğin zarar göreceği endişesiyle anne adayları hamilelikte cinsellik konusunda çekimser olabiliyorlar. Cinsel ilişkide bulunmanın gebeliğin ilk haftalarında düşük, son haftalarında ise erken doğum riski yarattığına dair düşünceler yalnızca yanılgıda ibaret. Bu tarz risklerin doğru olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Dolayısıyla hamileyken ilişkiye girilir mi, gibi sorular aklını kurcalamasın. Eşinle cinsel hayatınıza ara vermeden devam edebilirsiniz.

Gebelikte cinsellik hangi durumlarda riskli, cinsel sağlığını korumak için neler yapmalısın? Burada anlattık: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Bir de hamilelikte ilişki pozisyonları konusu var. Senin için en iyi pozisyonun hangisi olduğunu denemelerin sonucunda keşfedebilirsin. Genel olarak eşinin altında, yanında ya da önünde bulunduğun seçenekler hamilelikte önerilen cinsel ilişki pozisyonlarından. Sırtüstü yattığın ya da partnerinin üstte olduğu pozisyonlar özellikle karnın büyüdükten sonra problem yaratabilir.

Daha fazla detay için: Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte çatlak sorununa savaş aç!

Hamilelik çatlaklarının oluşmasındaki en önemli faktör, genetik. Yani annende ya da kız kardeşlerinde çatlak problemi varsa senin vücudunda da gebeliğin esnasında çatlak oluşma ihtimali çok yüksek. Tabii ki tek sebep bu değil. Ani ve aşırı kilo artışı sonucu hızla büyüyen karın da gerilmeye ve cildin esnekliğini kaybetmesine yol açıyor, bunun sonucunda da hamilelik çatlakları meydana geliyor. Hamilelikte kilo alımının neden bu kadar önemli olduğunu böylece bir kez daha hatırlatalım.

Hamilelikte çatlak en çok kalçalarda ve memelerde görülüyor. Çatlaklar oluşmadan önce, bulundukları bölgede kaşıntıya da yol açabiliyorlar. Genellikle gebeliğin 3. ve 4. haftalarında ortaya çıkan bu çatlakların oluşmaması için senin de yapabileceklerin var. Öncelikle beslenme konusu çok önemli; sağlıklı ve dengeli bir biçimde beslenmeli ve ölçülü bir şekilde kilo almaya dikkat etmelisin. Bir diğer önemli nokta ise, vücudunun nem dengesini korumak. Bunun için de yeterince sıvı almalı, suyu hayatının merkezine yerleştirmelisin.

Cildini nemlendirmek için başvurabileceğin bir diğer seçenek de burada: Tüm Hamilelerin Ortak Sorusu: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

Hamilelikte cilt bakımını ihmal etme!

Hamileliğin boyunca değişen hormonların nedeniyle yaşayacağın sorunların arasında cilt problemleri de var. Artış gösteren hormonların, vücudundaki yağ miktarını artıracağı için hamilelikte sivilce sorunuyla yüzleşebilirsin.

Hormonlarında meydana gelen bu değişiklik daha önce karşılaşmadığın birtakım durumlara da yol açabilir. Saçlarında cansızlık ve dökülme meydana gelebilir, el ve ayaklarında şişlik problemi yaşayabilirsin. Hatta diş ve diş eti sorunları bile yaşayabilirsin. Bu nedenle kendine çok daha fazla önem vermelisin. Hamilelikte bakım ihmale gelmez diyor ve seni bu zorluklarla mücadele etmene yardımcı olacak yazımıza yönlendiriyoruz.

Hamilelikte Bakım: Kendini Şımartman İçin 11 Öneri

Hamilelikte yapılmaması gerekenleri öğren ve önlemini al!

Çift kişilik yaşamına geçmeden önce hayat senin için çok daha kolaydı değil mi? Acaba bebeğime bir zararı olur mu, korkusuyla hamilelikte yapılmaması gerekenlerin neler olduğunu araştırdığın bir dönemin içindesin. Bebeğinin sağlığı her şeyden önemli biliyorsun ki, bu nedenle şüpheyle baktığın her konuda işin doğrusunu öğrenip hareket etmelisin.

Hamileyken saç boyanır mı?

Hamilelikte saç boyatmak konusu uzmanları bile ikiye bölmüş durumda. Kimi uzman gebelikte saç boyatmanın riskli olabileceğini söylerken kimisi bunun bir sorun yaratmayacağı görüşünde. Genel kanı, gebeliğin ilk 3 ayı dışında saçları boyatmakta bir sakınca olmadığı yönünde.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi istersen: Hamilelikte Saç Boyamak ve Kına Yakmak Zararlı mı?

Hamileyken denize girilir mi?

Sen de yaz hamilelerinden biriysen aklına gelen ilk sorulardan biri kuşkusuz, “Hamileyken denize girilir mi?” sorusu olacak. Yüzme özellikle hamileliğinin ilk 3 ayında en çok faydasını göreceğin aktivitelerden biri. Hem senin hem de bebeğin için çok faydalı. Ancak girdiğin denizin ya da havuzun hijyenik olması çok önemli.

Konuyla ilgili daha detay bilgi için buradan devam edebilirsin: Sudan Sebepler Canını Sıkmasın! Hamileyken Denize veya Havuza Girmek

Hamilelikte ağda yaptırmak zararlı mı?

Ortam koşulları hijyenikse ve uygulama esnasındaki acıya dayanabiliyorsan hamilelikte ağda yaptırmanın bir sakıncası yok. Ancak hamileyken cildin çok daha hassas ve dış etkenlere karşı tehlikelere açık durumda. Bu nedenle üst üste yapılan ağda teninin tahriş olmasına neden olabilir, dikkatli olmanda fayda var.

Hamilelikte bakım konusunda aklına gelebilecek pek çok daha soru olabilir. Sorularının cevabı ise bu yazıda: Makyajdan Epilasyona Gebelikte Ne Zararlı Ne Değil?

Birbirinden yaratıcı hamilelik fotoğraflarından ilham al!

Hamile olduğunu öğrendiğin andan beri bebeğini kucaklamanın hayallerini kuruyor olabilirsin. Ama bir de onu karnında taşıdığın bu meşakkatli ama bir o kadar özel günleri ileride çocuğunla birlikte sayfalarını çevirdiğin bir fotoğraf albümüyle yad ettiğini hayal et. Düşüncesi bile güzel değil mi? O halde bu hayalini birlikte gerçekleştirelim!

Tek yapman gereken, güzelliğine güzellik katacak hamile fotoğraf çekimi elbisesi satın almak ve zihnindeki kareleri gerçeğe dökecek olan profesyonel bir hamile fotoğrafçısı ile iletişime geçmek!

Ufkunu biraz daha açacak karelerin yer aldığı yazımızı da şöyle bırakalım: Görür Görmez Kamera Karşısına Geçmek İsteyeceğin Birbirinden Yaratıcı Hamilelik Fotoğrafları