Gebelik Hesaplama

Hamile olduğunu öğrendikten sonra gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu ve en önemlisi de bebeğini kucağına alacağın günü merak etmeye başladın değil mi? Bu soruların cevapları için hazırladığımız hamilelik haftası hesaplama aracını kullanabilir, kaç haftalık hamileyim sorusunun cevabını öğrenebilir ve tahmini doğum tarihi hesaplaması yapabilirsin.

Şunu da belirtelim, bu soruların cevapları için son adet tarihi (sat) bilgisi lazım. Adet tarihine göre gebelik hesaplama, sana en doğru sonucu verecektir.


Son adet döneminizin başlangıç tarihini seçiniz


Gebelik Haftası Nedir?

Hamileliğin aslında haberi aldığın tarihten önce gerçekleşen son adet tarihinin ilk günü itibariyle başlar ve hamilelik haftası buna göre hesaplanır. Yani bu, hamile kaldığını düşündüğün tarihten 2 hafta önce gebeliğinin başladığı anlamına gelir.

Peki, hamilelik haftası hesaplama neden önemli? Çünkü doktorun bebeğinin gelişimini, hamileliğin hakkındaki değerlendirmeleri ve bu süreçte uygulanması gereken testleri haftalık şekilde değerlendirir. Hamileliğin her haftasına özel bir gidişat ve prosedür vardır. Bu nedenle senin cevabını araman gereken soru “Kaç aylık hamileyim?” değil, “Kaç haftalık hamileyim?” olmalıdır.

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Pek çok kadın, hamile kaldıkları tarihi tam olarak bilemezler. Dolayısıyla “Ne kadarlık hamileyim?” sorusu kafalarını karıştırır. Aslında son adet döneminin ilk günü, hamileliğin başlangıcı kabul edilir. Bu yüzden son adet tarihine göre gebelik hesaplama yapılır. Yani şu anda bulunduğun tarihten son adet tarihin çıkarılıp sonuç 7’ye bölündüğünde sana gebelik haftanı verir.

Hamilelik haftası hesaplama aracı da bu mantıkla çalışır. Sadece işlemleri senin yapman gerekmez. Araç ile hamilelik hesaplama otomatik olarak senin için sonuç verir.

Bebek Doğum Tarihi Hesaplama Nasıl Yapılır?

“Ne zaman doğum yapacağım?” sorusunu aklını kurcalıyor, değil mi? Doğum zamanı hesaplama için 2 farklı yöntem var. Biri, son adet döneminin ilk gününden başlayarak, 280 gün saymaktır. Çıkan sonuç muhtemel doğum tarihin kabul edilir. Bir diğer işlem de adet tarihinden 3 ay geriye gidip, bulduğun tarihe 7 gün eklemektir. Örneğin, son adet tarihin 1 Temmuz ise, tahmini doğum hesaplama sonucun 7 Nisan olur.

Gebelik Haftasına Göre Doğum Hesaplama Ne Kadar Güvenilir?

Doğum tarihi hesaplama yöntemleri ile çıkan sonuca tam olarak güvenip güvenemeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. Şunu söyleyelim, çok az kadın tahmin edilen tarihte doğum yapar. Bu kadınların oranı, %4 civarındadır. 20 kadından sadece 1’i bebek doğum hesaplama sonucunda çıkan tarihte doğar. Bu yüzden bebeğin doğum tarihi hesabının hem 2- 3 gün öncesini hem de 2- 3 gün sonrasını doğum yapabileceğin günler olarak düşünmeni öneririz.

Yani, doğum tarihi hesaplama sadece bir tahmin üzerinden hareket eder. Bu tahmini, keyifle bekleyeceğin ve hazırlıklarını bitirmen gerektiğini gösteren bir zaman olarak düşün! Böylece bebeğinin tahmini doğum zamanında dünyaya gelmezse, sen de gerilmemiş olursun.