Emzirme

Emzirme hakkında bilmediğin kalmasın! Anne sütünü artıran yiyecekler neler, meme reddi neden olur, mastit nedir, hangi emzirme ürünleri sana lazım? Hepsi burada!

Bebeğin Genzine Süt Kaçması Halinde Ne Yapmalı?

Bebeği emzirirken boğazına süt kaçması pek çok anneyi korkutan bir durum. Bu yüzden çoğu zaman taze anneler bebeğim boğulacak endişesi yaşayabiliyor. Anne sütü yalnızca boğaza değil, genze ve akciğere...

Hiperlaktasyon (Anne Sütünün Fazla Gelmesi) Çözümü

Anne sütünün fazla gelmesi denilen hiperlaktasyon hem konfor bozan hem de anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen tatsız bir durum. Hiperlaktasyon neden olur, anne sütünün fazla gelmesine...

Süt Ateşi Nedir? Nasıl Düşürülür?

Süt ateşi emziren annelerde görülen bir hastalık. Göğüste kızarıklık ve ağrı gibi belirtilerle kendini hissettiren süt ateşi nedir? Süt ateşi nasıl düşürülür? Hadi detaylara geçelim!

Emzirme Danışmanlığı Nedir, Anneye Nasıl Destek Olur?

Emzirme döneminde yaşadığın güçlükler nedeniyle bebeğini emzirmeyi bırakmak yerine emzirme danışmanlarından destek alabilirsin. Özel eğitim alan kişiler tarafından verilen emzirme danışmanlığı sayesinde...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (838)

ÇOK ACİL ANNE SÜTÜ ARIYORUZ

8 AYlLIK KIZIM İÇİN SÜT ANNE ARIYORUZ... devamı

Bebeğim emmiyor sütüm yok

Bebeğim 3500 kilo doğdu iki ay sonunda 6 buçuk kiloya ulaştı gören hiç iki aylık gibi değil dört aylık var bu felan diyorlardı Birden emmemeye başladı sütüm bir haftada kesildi mecbur mama vermek zoru... devamı

Kanser Hastası Babam için Anne Sütü Arıyoruz.

Çaresiz kaldık malesef. Kanser hastası babam için anne sütü arıyorum fakat süt dondurulmuş olmayacak sağılıp almamız lazım. En son çare dondurulmuş bakıcaz. İstanbul Anadolu Yakası için ulaşım sağlay... devamı

Anne sütü

Merhaba ben sütlerimi hiç bir karşılık almadan Allah rizasi icin birine vermek istiyorum hepsi posetlenmiş donducuda uzerinde tarih ve saatleri yaziyor yardimci olabilir misiniz var mi tanıdığınız... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Emzirme konusunda tüm eksiklerini kapatmaya geldik!

Bebeğinin doğduktan sonra doğru beslenmesi, gelişimi için çok önemli. Bunu da tabii ki bebeğine en az 6 ay anne sütü vererek sağlayabilirsin. Emzirme konusunda kafanı karıştıran ve öğrenmek istediğin tüm bilgileri burada bulabilirsin. Hem makalelerimiz hem de videolarımız sayesinde emzirme hakkında bilmediğin kalmayacak!

Anne sütünün faydalarını öğren!

Emzirmenin ve anne sütünün hem sana hem de bebeğine birçok faydası var. Gel bunlardan kısaca bahsedelim.

 • Anne sütü, bebek hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Alerjilerin görülme sıklığını azaltır.
 • Cilt hastalıklarını engeller.
 • Obezite probleminin önüne geçer.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Alyuvar artışı sağladığı için kansızlığın önüne geçer.
 • Anne, emzirerek doğum sonrası kilolarından daha çabuk kurtulabilir.
 • Rahmin eski haline dönmesine yardımcı olur.
 • Meme ve yumurtalık kanseri riskini düşürür.
 • Annenin bebeğine bağlanmasını sağlar.
 • Diyabet ve kolestrolü dengeler.

Anne sütünü ne artırır?

Emzirmeyle ilgili aklına ilk gelen sorunun bu olduğunu düşünüyoruz. Bebeğinin anne sütünden sonuna kadar faydalanması, tam manasıyla doyması için anne sütünü arttırma yöntemlerini arıyor olabilirsin. Bu iş için ilk olarak anne sütünü artıran yiyecekleri araştırarak başlayacağına eminiz. Merak etme, burada süt yapan yiyeceklerden uygulayabileceğin yöntemlere kadar birçok bilgiyi bulacaksın.

Süt yapan meyveler, sebzeler, süt yapan tatlılar ve daha birçok bilgi yazımızda mevcut: Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Burada emzirme döneminde rezene kullanımı konusuna değinelim. Rezene çayının, östrojen hormonunu tetiklediği için sütü arttırdığı biliniyor. Bu çaydan günde bir bardak tüketebilirsin ama yine de doktora danışabilirsin.

Hadi bak: Emzirme Döneminde ve Bebeklerde Rezene Kullanımı Nasıl Olmalı?

Emziren anneler ne yemeli, ne yememeli?

Hem süt üretimini arttırmak hem kilo vermeni sağlamak hem de bebeğinin sağlıkla büyümesine yardımcı olmak için emzirme döneminde beslenmene çok dikkat etmen lazım. Özellikle anne sütüne gaz yapan yiyecekleri tüketmemen gerekiyor. Bunlar dışında süt yapan yiyeceklerden tüketmeli, bol sıvı almalı, protein ve kalsiyum gibi besin öğelerinden yeterince tükettiğine de dikkat etmelisin.

Tatlıların süt üretimine etki ettiği düşünülüyor. Ancak gereğinden fazla tüketilen tatlılar yalnızca boş kilo yapar ve diyabeti etkiler. Bu yüzden tatlılardan uzak dursan iyi olur. Peki beslenme düzeninde başka nelere dikkat edeceksin? Yazılarımızda bu bilgileri bulacaksın!

Emziren Anne Ne Yemeli?

Emzirmeye engel olan durumları öğren!

Bazen her şey istediğin gibi gitmez, sütün yeterince gelmez ya da hem sende hem de bebeğinde var olan bazı hastalıklar nedeniyle sütün olsa bile emziremeyebilirsin. Peki bu durumlar arasında neler var?

Emzirmeye engel olan durumların en çok bilinenleri arasında meme ucu çatlakları, yanlış emzirme pozisyonları, mastit, annenin kullandığı ilaçların anne sütünü etkilemesi, annenin kötü beslenmesi, bebeklerde pamukçuk çıkması, diş çıkarma dönemi, emzirme saatlerinde düzensizlik, bebeğin biberona alışması gibi konular var.

Bu sorunlar nasıl aşılır, emzirmeyi engelleyen başka neler var, görmek istersen yazımıza bak: Emzirmeye Engel Olan 22 Gıcık Durum

Doğru emzirme pozisyonları hangileri?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğini emzirememenin ya da yetersiz beslenmesinin sebebi, yanlış emzirme pozisyonu uygulaman olabilir. Eğer bebeğin emerken çok terliyorsa, çok yoruluyorsa, emme refleksi güçlü değilse yanlış bir emzirme yöntemi kullandığını anlayabilirsin. Bu nedenle doğru emzirme teknikleri hakkında bilgi edinmen lazım. En sık kullanılan 4 emzirme yöntemi mevcut. Bunlar kucaklama pozisyonu, ters kucaklama pozisyonu, koltukaltı pozisyonu ve yatarak emzirme pozisyonu. Bu 4 yöntemi deneyerek bebeğinin en rahat olduğu konumu bulabilir ve daha iyi beslenmesini sağlayabilirsin.

Hadi bakalım, bu emzirme pozisyonları ve teknikleri nelerdir: 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!

Emzirirken kilo vermek mümkün mü?

Doğumdan sonra kilo verme konusu üzerine çok düşünüyorsun, değil mi? Hem iyi beslenmen hem bebeğinle ilgilenmen gerekiyor ama bir yandan da eski formuna dönmek istiyorsun. Bu ihtimal sana şu an çok uzak gibi görünebilir. Ama aslında o kadar da zor değil!

Emzirirken zayıflama konusunun temelinde doğru beslenme var. Aslında zaten emzirirken günde 500 kalori yakma ihtimalin söz konusu. Eğer bu performansın üzerine doğru ve dengeli beslenme düzeni eklersen, yavaş yavaş ideal kilona erişebilirsin.

İnternet üzerinde emzirirken kilo vermek için diyet listesi gibi bilgiler bulabilirsin. Ancak bunları kafana göre uygulamaman gerekir. Emzirme döneminde diyet yapmak için muhakkak bir diyetisyene başvurman gerekir.

Daha fazla bilgi için: Emzirirken Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Meme reddi neden olur?

Bebeğim emmiyor!” diyen anneler, genelde bu durumun neden kaynaklandığını anlayamazlar. Ama meme reddinin birçok sebebi var. Eğer bu sorunları fark edip çözüm yolu bulursan bebeğinin tekrar doğru şekilde beslenmesini sağlayabilirsin.

Meme reddinin en yaygın nedenleri içinde pamukçuk, burun tıkanıklığı, kulak enfeksiyonu, yanlış emzirme pozisyonu, besin alerjisi, reflü, dil bağı, etrafta bebeğin dikkatini dağıtacak etkenler olması gibi durumlar var. Bu sorunları ortadan kaldırırsan bebeğin ihtiyacı olduğu kadar emer ve karnı yeterince doyar.

Ayrıntılı bilgi için yazımızı incele: “Bebeğim Emmiyor” Diyorsan Meme Reddine Neden Olan Bu Durumları Bilmelisin!

Emzirirken hamile kalmak mümkün mü?

Emzirirken hamile kalmak ve hamileyken emzirme konusu kafanı karıştırıyor mu? Emzirmenin hamile kalmayı engellediği düşünülüyor. Çünkü emzirme prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlıyor ve bu nedenle adet döngüsünü engelliyor. Halk arasında süt koruması olarak bilinen bu durum, bir doğum kontrol yöntemi olarak da görülüyor.

Diğer bir konuda hamileyken emzirmek! Bu konuda kafan karışık olabilir. Hamileyken emzirmek bebeği ishal yapar mı, hamileyken emzirmek zehirler mi gibi sorularını cevaplayalım. Hayır, hamileyken bebek emzirme, yavruna veya sana herhangi bir zarar vermez veya düşüğe sebep olmaz. Ama bu süreçte değişen hormonların sütünün tadını bozacağı için bebeğin süt emmeyi reddedebilir.

Daha fazla bilgi için: Emzirirken Hamile Kalmak ya da Başka Bir Deyişle Hamileyken Emzirmek

Mastit konusu da önemli!

Emziren annelerin en çok yaşadığı sorunlardan biri, muhakkak mastit! Önce mastit neden olur sorusunu cevaplayalım. Bu sorun, emzirirken göğüs ucunda oluşan çatlaklardan içeri giren bakterilerin süt kanallarında iltihap yapmasıyla oluşuyor. Mastit belirtileri arasında memede dolgunluk, ateş, memede ele kitle gelmesi, halsizlik ve ağrı gibi durumlar var.

Mastit tedavisi ve konuyla ilgili diğer soruların için yazımıza gel: Mastit Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hangi emzirme ürünlerine ihtiyacın olacak?

Bebeğini emzirirken işini kolaylaştıracak birçok ürün var. Tüm bu ürünlerden yazılarımızda bahsettik, inceleyerek hangilerine ihtiyacın olduğunu bulabilirsin. Gel bu emzirme ürünlerinden biraz bahsedelim.

Emzirme yastığı

Bebek emzirme yastığı, bebeğinin sırtını ve poposunu destekler. Ayrıca bebeğini yükselterek senin öne doğru eğilmeni önleyerek, bel ve sırt ağrılarının önüne geçer. Bu nedenle bir emzirme yastığı alarak hem bebeğinin hem de kendinin konforunu sağlayabilirsin.

En Çok Tercih Edilen 10 Emzirme Yastığı Burada!

Emzirme sütyeni

Bebeğini emzirirken sürekli üstünü çıkarmana, iç çamaşırlarıyla boğuşmana gerek yok! Bir emzirme sütyeni ile bebeğini istediğin her yerde rahatça emzirebilirsin. Açılan kaplara sahip olan bu emzirme sütyenlerinin emzirme atleti versiyonları da var.

En iyi modellerine bak: Bebeğini Beslemeni Kolaylaştıracak 10 Emzirme Sütyeni

Süt pompası

Çalışan bir anneysen, bebeğin prematüreyse, sütünün artmasını istiyorsan, ilaç kullanımı gibi nedenler yüzünden sütünü saklaman gerekiyorsa bir süt pompası kullanabilirsin. Elektrikli ve manuel olmak üzere 2 çeşidi olan bu süt sağma makineleri ile sütünü kolayca saklayabilirsin. Bu makineler emziren anneler için büyük kolaylık!

Hadi seçtiğimiz modelleri incele: En İyi 10 Elektrikli Süt Pompası

Göğüs ucu kremi

Emzirirken göğüs uçlarında çeşitli nedenler yüzünden çatlak, yara gibi durumlar oluşabilir. Eğer bu gibi durumlar söz konusu olursa belirtileri görür görmez bir göğüs ucu kremi kullanmaya başlaman lazım. Çünkü bu sorunlar ilerlerse bebeğini emzirmen gittikçe zorlaşabilir.

Hangisini kullanacağını bilemiyorsan, yazımıza bakabilirsin: En İyi 8 Göğüs Ucu Kremi

Bu ürünler, en çok kullanacakların! Ancak bunlar dışında emzirme önlüğü, emzirme sandalyesi, süt saklama kabı gibi birçok ürüne de ihtiyacın olabilir. Tüm bunları yazılarımızda bulacaksın.