Bebek Makaleleri

Yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalı, bebek beslenmesinde nelere dikkat etmeli, doğum sonrası anne neler yaşar, emzirme nasıl olmalı? Tüm cevaplar yazılarımızda

0-1 Yaş Bebek Aktiviteleri

0-1 Yaş Bebek Aktiviteleri

Çocukların en iyi öğrenme yeri her zaman oyun alanlarıdır. Bebekler de yetişkin çocuklar gibi öğrenme becerilerini oyun oynarken kazanıyorlar. Bu nedenle evde yapılan bebek aktiviteleri bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük bir önem taşıyor. Her ay bebeğinin gelişim özelliklerine uygun aktivitelerle onun büyüme ve gelişimine katkıda bulunabilirsin.

Uzman Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan 1 aylık bebek aktivitelerinden, 1 yaş bebek aktivitelerine kadar evde miniğinle birlikte yapabileceğin her aya özel etkinliklerden bahsetti!

Diyabetik Anne Bebeği ve Olası Sağlık Sorunları

Diyabetik Anne Bebeği ve Olası Sağlık Sorunları

Diyabet, hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Gebelik sırasında gelişebileceği gibi hamilelik öncesinde diyabeti olan anne adayları da bir hayli fazla.

Peki diyabetli bir kadının bebeği de diyabetli olur mu, hamilelikte insülin kullanımı anne karnındaki bebeğe zarar verir mi? Diyabetli annelerin bebeklerinde görülebilecek sorunlar neler? Konuyla ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Atalay’a sorduk.

Bebek Egzersizlerinin Faydaları ve Ay Ay Uygulamaları

Bebek Egzersizlerinin Faydaları ve Ay Ay Uygulamaları

Bebek egzersizleri ve masaj uygulamaları, bebeklerin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Zamanla başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlayan bebeklerin bu kritik süreçlerde egzersizlerle desteklenmesi gerekiyor.

Bebek egzersizlerinin faydaları neler? Evde bebeğe yaptırılabilecek uygulamalı egzersizler hangileri? Uzman Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan anlattı!

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

Bebeklerde Dil Gelişimi Evreleri

Bebeklerde konuşma ve dilin temelleri ilk 12 ayda atılıyor, doğdukları andan itibaren çevrelerindeki uyaranlara karşı öğrenmeye açık oluyorlar. Duydukları sesler, dinledikleri müzikler ve işittikleri konuşmaların her biri bebeklerde dil gelişimini destekleyen unsurlar.

Bu yazımızda bebeklerde ay ay dil gelişiminden bahsettik. Bebeğinin konuşma ve dil gelişimiyle ilgili tüm kilometre taşlarını öğrenme vakti!

Bebek SPA ve Hidroterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bebek SPA ve Hidroterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin kas ve motor gelişimlerini destekleyerek onların rahatlamasına, kolik ve gaz sancısı gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olan Bebek SPA’sı ülkemizde de yaygınlaşan bir hizmet.

Suyun şifa verici gücünden doğan bebek SPA ve hidroterapinin faydaları neler? Ne sıklıkla uygulanmalılar? Bebek SPA merkezlerinde nelere dikkat edilmeli? Bebek Masajı Eğitmeni İrem Kalkavan merak edilenleri anlattı!

Anneler İçin İkiz Bebek Bakımı Rehberi

Anneler İçin İkiz Bebek Bakımı Rehberi

İkiz bebek annesi olmak zor iş. Aynı anda aynı ihtiyaçlara sahip iki bebekle ilgilenmek, aynı sevgiyi, ilgiyi, bakımı sağlamak zor, tahmin ediyoruz. Ama merak etme, işini kolaylaştıracak ikiz bebek bakımı önerilerini bu yazımızda seninle paylaşacağız.

Tortikollis (Eğri Boyun Hastalığı) Nedir?

Tortikollis (Eğri Boyun Hastalığı) Nedir?

Özellikle bebeklerde görülen ve ihmal edildiğinde ciddi sorunlara neden olabilen tortikollis hastalığı hakkında bilmen gereken her şeyden bu yazımızda bahsettik.

Bebeklerde Sivilce Neden Olur, Tehlikeli midir?

Bebeklerde Sivilce Neden Olur, Tehlikeli midir?

Minicik bebeğinin pamuk cildinde sivilcenin ne işi var? Bebeklerin yüzünde sivilce çıkmasının sebepleri neler? Telaşlanmadan önce bebeklerde sivilce hakkında bilmen gerekenleri yazdığımız bu yazıyı okumalısın!

Bebeklerin Saçları Ne Zaman Kesilir?

Bebeklerin Saçları Ne Zaman Kesilir?

Kimi bebek aylarca kel kalabilirken kimi ise çok gür saçlarla dünyaya gelebiliyor. Hal böyle olunca da annelerin en çok merak ettiği şeylerden biri, bebeğin saçının ne zaman kesilebileceği oluyor.

Bu yazımızda sana bebeklerin saçları ne zaman kesilir, yeni doğan bebeklerin saçlarının kesilmesinde bir sakınca var mı ve bebeklerin ilk saç kesiminde nelere dikkat etmek gerek, bunlardan bahsettik. Hadi başlayalım!