Yenidoğan

Yenidoğan bebeğini tanıma vakti! Yenidoğan bebek bakımı, sağlık, yenidoğan bebek kıyafetleri, beslenme, yenidoğan tarama testleri ve daha birçok konu burada!

Bebek Bakım Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

Bebeğinin cildi, ince, hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Bebeğinin cildini koruyabilmen için doğru cilt bakım ürünlerini seçmen gerekir. Bebekler için özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanman,...

Bebeğin İlk 6 Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinin ardından bebeğini kucağına aldın. Onun iyi bir gelişim süreci yaşaması için çabalayacağını biliyoruz. Bir bebeğin ilk altı ayı sürprizlerle doludur. Şaşırtıcı bir hızda büyür. Bu...

Yenidoğan Bebek Kıyafeti Nasıl Yıkanır?

Bebeğin için her şeyin en doğalını, sağlıklısını ve kalitelisini seçmek istiyorsun. Konu bebeğinin cildiyle tüm gün temas eden çamaşır ve kıyafetlerinin temizliğine geldiğinde durum farklı değil. Bebeğinin...

Bebeğinizin Hassas Cildini En Doğru Şekilde Nasıl Korursunuz?

Bebeklerin cildi bir yetişkinin cildine oranla çok daha ince, yumuşak ve geçirgendir. Bu nedenle bebeklerin cildinde kuruluk ya da alerji gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu yazıda, bunları önlemek...

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör (686)

Ankara - Yeni Doğan Anne Sütü ihtiyacı (0.5 lt 100 usd)

Merhaba, ankara da bulunan yeni doğan anne sütüne ihtiyacımız var. Tedavi için gerektiğinden ihtiyacımız acildir. 0.5 litresine 100 usd verilecektir. Irtibat numaranızı bırakın lütfen.... devamı

Anne Sütü İhtiyacı

Kahramanmaraş ve çevresinde oturan varsa tedavi için acilen yenidoğan anne sütüne ihtiyacımız var.. Bağışlamak isteyenler desteklerinizi bekliyorum... devamı

uzamış entübasyon 38+4

merhaba arkadaşlar 25 temmuzda 38+4te doğum yaptım enfeksiyon var deniliip bebeğimiz yoğunbakıma alındı 20 gün çorlu reyapta kaldı ama çok yetersiz olduğu için acıbadem atakente sevk ettirdik 10 gündü... devamı

Organik Bebek Ürünleri

Merhabalar, bir süredir organik bebek kıyafetleri arıyorum. Bebeğimin cildine zarar vermeyecek, kaliteli ürünler. Bir fikriniz, önerebileceğiniz markalar var mıdır ?... devamı

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Yenidoğan bebekler hakkında bilmen gereken her şey burada!

Sonunda bebeğini kucağına aldın! Şimdi zorlu süreç başlıyor. Bu minicik yavruya nasıl bakacaksın, sağlığı için nelere dikkat edeceksin, nasıl giydireceksin, bunların hepsi çok önemli konular! Ama endişelenme, yenidoğan bebek bakımı hakkında aradığın tüm bilgileri burada bulacaksın!

Yenidoğan tarama testleri ve aşıları hangileri?

Bebeğin doğduğunda, herhangi bir doğumsal hastalığının olup olmadığını saptamak için bazı testlere tabi tutulur. Bu sayede varsa sorunların çözülmesi ya da semptomlarının hafifletilmesi hedeflenir. Bu testler arasında;

Tüm bu tarama testleri, bebeğin doğduktan sonraki 1 hafta içerisinde yapılır. Daha geç yapılması hastalıkların ilerlemesine neden olabilir, bu nedenle doktorunun önerdiği zamanlarda hemen testleri yaptırmalısın.

Daha fazla bilgi bu yazıda: Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir?

Yenidoğan aşıları da tarama testleri kadar önem taşıyor. Bu aşılar arasında;

  • Yenidoğan Hepatit B aşısı,
  • Yenidoğan DTaP aşısı,
  • Rotavirüsü aşısı,
  • Yenidoğan IPV aşısı,
  • Yenidoğan prömokok aşısı var.

Bu aşıları bebeğine ne zaman yaptıracağın konusunda doktorun seni yönlendirecektir. Ama bilgi almak istersen içinde yenidoğan bebek aşı takvimi de bulunan yazımızı inceleyebilirsin.

Yenidoğan Aşı Takvimi: Bebeğinin Sağlıklı Büyümesi için Uygulanacak Aşı Programı!

Yenidoğan bebeklerde en çok görülen sağlık sorunları neler?

Bebeğin çok narin ve savunmasız olduğu için bazı hayatının ilk aylarında bazı sağlık sorunları ile mücadele edebilir. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Yenidoğan sarılığı

Bebeklerde sarılık, doğumdan sonraki ilk 2 hafta içerisinde görülebilir. Cilt ve gözlerde görülen sarı renk, bebeklerde sarılık belirtilerinden en güçlüsüdür. Böyle bir risk söz konusuysa bebeğine bir kan tahlili yapılır ve kandaki bilirubin değerine bakılır. Bebeklerde sarılık sınırı, 5 mg/dl'dir.

Sık emzirme, bebeklerde sarılık tedavisi içinde çok önemli bir yer tutar. Çünkü emzirme bağırsakları çalıştırır ve bilirubinin kaka ile atılmasını sağlar. Eğer sarılık değeri çok yüksekse fototerapi de uygulanabilir.

Yenidoğan bebeklerde kasık ve göbek fıtığı

Bebeklerde göbek deliğinin içinde göbek bağının geçebilmesi için bir açıklık bulunur. Normalde bu açıklık doğumdan hemen önce kapanır. Ancak bazı durumlarda açıklık kapanmaz ve bağırsak dokusu buradan çıkarak fıtıklaşır. Bebeklerde göbek fıtığı belirtisi olarak göbek deliği çevresinde şişliği söyleyebiliriz.

Ayrıntılı bilgi yazımızda: Bebeklerde Göbek Fıtığı

Bebeklerde kasık fıtığı ise, kasık bölgesindeki kasların güçsüzlüğü nedeniyle bağırsak dokusunun dışarı çıkması nedeniyle oluşur. Bu iki fıtık çeşidi de cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı

Kolik

Bebeklerde kolik, genelde doğumdan 2-3 hafta sonra görülmeye başlar. Kolik bebekler sık sık ağlama krizlerine girer, çok yoğun gaz sancıları vardır. Bu nedenle önce gaz sorununun çözülmesi gerekir. Bebeğini doğru emzirirsen, gaz yapmayan mamalar kullanırsan, ona sevginin hissettirirsen, bebeğin bu sorunu atlatabilir.

Daha öğreneceğin çok şey var: Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gereken Her Şey

Bunlar dışında bebeğin ishal, pamukçuk gibi hastalıklarla da karşılaşabilir. Bu sorunlara dair bilgileri yazılarımızda bulabilirsin.

Yenidoğan bebek bakımında nelere dikkat etmelisin?

Yenidoğan bakımı konusuna öncelikle göbek bağı giriş yapalım. Bebeğinin göbek bağı, doğumdan sonraki 15 gün içerisinde düşebilir. Bu süreç içerisinde hem daha çabuk düşmesi hem de iltihaplanamaması için göbek bağı bakımı yapman gerekiyor. Bu konuda yapabileceklerini Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? yazımızda anlattık.

Yenidoğan bebek banyosu nasıl olacak?

Bebeğin ilk banyosu seni biraz korkutuyor, değil mi? Haklısın, bu minicik insanı yıkamak zor olabilir. Ama bu konu ile ilgili bilmek istediğin her şeyden yazımızda bahsettik. Peki, yeni doğmuş bebek ne zaman yıkanır? Bebeğine doğumundan 24 saat sonra sadece su kullanarak küçük bir duş yaptırabilirsin. Ancak bebek küveti kullanarak ilk banyoyu göbek bağı düştükten sonra yaptırmalısın.

Hadi diğer bilgilere bak: Yenidoğan Banyosu: Bebeğinin Yıkanma Zamanı Geldi!

Yenidoğan bebek ağlaması sebepleri ne?

Bebekler neden ağlar? Annelerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri bu. Aslında bebek ağlaması, bir iletişim kurma yöntemi. Yani bebeğin ağlıyorsa, anlatmak istediği bir şey olduğunu anlayabilirsin. Eğer bir hastalık söz konusu değilse bebek ağlaması nedenleri arasında;

  • Uykusunun gelmesi,
  • Acıkması,
  • Sıcaklaması,
  • Üşümesi,
  • Altını ıslatması gibi durumlar var.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsan, hemen yazımıza bakabilirsin: Yenidoğan Bebek Ağlaması: Neden Ağlıyor? Ne Yapmalısın?

Yenidoğan bebek beslenmesi hakkında bilmediğin kalmasın!

Biliyorsun, bebek beslenmesinde en önemli konu ilk 6 ay yalnızca anne sütü vermek! Eğer sütün varsa öncelikle “Yenidoğan kaç saatte bir emzirilmeli?” soruna cevap verelim. Bebeğin ilk günlerinde çok acıkacak, bu yüzden 2 saatte 1 emzirebilirsin. Zamanla bu süreç gitgide uzayacak.

Bebeklerde gece beslenmesi ise 3-4 saatte bir gerçekleştirilebilir. Daha fazla bilgi için: Yenidoğan Bebeği Emzirme yazımıza bakabilirsin.

Bebek maması seçimi nasıl olacak?

Eğer sütün yoksa veya bazı sebeplerden dolayı bebeğini emziremiyorsan, bebek maması ile yavrunu besleyebilirsin. Piyasada birçok bebek maması markası bulunuyor ve her biri farklı içeriklere sahip olabiliyor. Bu mamalar, bebeğine tüm besin değerlerini sağlıyor yani bebeğin yeterince beslenemeyecek diye endişelenme. Tabii ki bebek maması fiyatları da markadan markaya değişim gösteriyor.

Ayrıntısına bak: Bebek Maması Markaları: Yenidoğana Hangi Mama Verilmeli?

Yenidoğan bebek ihtiyaçlarına göz atalım!

Minik yavrun için bu süreçte yenidoğan bebek kıyafetleri, biberon, zıbın, bebek bezi, pişik kremi, bebek küveti gibi birçok ürüne ihtiyacın olacak. Tüm bu ürünleri bir arada görmek istersen içine yenidoğan bebek ihtiyaç listesi olan yazımızı inceleyebilirsin.

Yenidoğan İhtiyaç Listesi: Tepeden Tırnağa Lazım Olan Her Şey!

Bebeğinin ilk günleri unutulmaz olsun: Bebek fotoğraf çekimine ne dersin?

Anneler arasında gitgide yayılan bir trend olan bebek fotoğraf çekimi, bu güzel anların ölümsüz birer hatıra olarak kalması için güzel bir alternatif olabilir. Yenidoğan fotoğraf çekimi, bebeğinin ilk 20 günü içinde yapılıyor ve birbirinden sevimli, çok renkli konseptler uygulanıyor. Ayrıca çeşitli süsler, dekorlar ile de bebek fotoğrafları çok güzel anılara dönüşüyor.

Eğer miniğin ve kendin için böyle bir anı istersen, bir bebek fotoğrafçısı ile anlaşarak çekim yaptırabilirsin. Sana bir kolaylık yapalım: Bebeğinize İlk Hediyeniz Yenidoğan Bebek Fotoğrafları için 10 İstanbul Yenidoğan Fotoğrafçısı!