9 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 9. Haftası / Ceninin 7. Haftası

8. Hafta 10. Hafta

Hamileliğin 9.haftası, birinci trimester döneminin, son ayının, ilk haftasıdır. İlk 3 aylık dönemin son ayına girdiğinde yorgunluk, açlık, bulantı, sık sık idrara çıkma gibi şikayetlerin tavan yapabilir. Çünkü çoğu anne adayı için bu ilk 3 aylık dönem en kötü dönemdir. Ama korkma, birinci trimester tamamlandıktan sonra rahat bir nefes alacaksın ve hamileliğini daha keyifli yaşayacaksın. Ve şanslısın ki sen artık o zorlu dönemin son dönemecindesin. Minik bebeğin biraz sabrı hak ediyor! Hamilelikte 9. hafta nasıl geçer diye merak ettiğini biliyoruz. İşte senin ve bebeğinin başına gelecekler.

Hamileliğin 9. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?

En merak edilen konuyla, hamilelikte 9 haftalık bebek nasıl olur, sorusuyla başlayalım. Bebeğin bu hafta içeride yaklaşık orta boy bir yeşil zeytin kadar olacak. Yani baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 2.2 ila 3 cm civarında. Artık bir kurbağa yavrusundan daha çok insana benzemeye başladı. İşte hamileliğin 9.haftasında bebeğin gelişimi:

 • Bedeninin geri kalanıyla kıyaslandığında kafası daha büyük ve göğsüne doğru eğik durur.
 • Elleri ve ayakları parmak oluşturmaya devam eder. Elleri bileklerinden kıvrılmıştır.
 • Kolları ve bacakları uzar. Ayakları vücudun ortasına doğru yaklaşmıştır.
 • Dirsekleri daha belirgindir.
 • Pankreası ve safra kesesi oluşmuş durumdadır, bağırsakları uzar.
 • İç üreme organları oluşmaya başlar ama dış üreme organlarında henüz fark edilecek bir cinsiyet özelliği yoktur.

Hamilelikte 9. Haftada Bebek Hareketleri

Hamilelikte 9. haftada bebek hareketleri yavaş yavaş başlar. Çünkü bebeğinin minik kasları oluşmaya başlar. Bebeğin artık vücudunu, kol ve bacaklarını hareket ettirebilir hale gelir. Bu hareketler 9.hafta ultrason incelemesinde görülebilir. Ama minik tekme ve yumruklarını senin hissedebilmene biraz daha vakit var. Bir şeyler hissedebilmen için daha erken olsa da bu ay doppler cihazından minik bebeğinin minik kalp atışlarını duyabilirsin.

9 Haftalık Gebelikte Bebeğin Görüntüsü

Eğer bebeğinin içinde ay ay nasıl gelişip büyüyeceğini merak ediyorsan Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Hamileliğin 9. Haftasında Annedeki Değişiklikler Neler?

Dokuzuncu hafta, hamileliğinin 3.ayının başlangıcıdır. 3.ay, ilk trimesterin sonuncu ayıdır. Hamilelikte 9.hafta şikayetleri arasında mide bulantısı, sık idrara çıkma, yorgunluk gibi erken dönem belirtileri de yer alır. Ve bu ay bu belirtilerin yoğun hissedildiği son aydır. Mide bulantısına dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi! adlı yazımıza bakabilirsin.

Hamilelikte Sık Sık İdrara Çıkma ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sık sık idrara çıkmanın sebebi rahmin hızlı büyümesidir. Rahim hızla büyüyerek mesaneye (idrar torbasına) baskı yapmaya başlar. Baskı yüzünden kapasitesi azalan mesane de bu hafta sık sık idrara çıkma ihtiyacını tetikler.

Hamilelikte 9.hafta kasık ağrısı da yine rahmin genişleyerek bebeğe yer açması sebebiyle olur. Rahmi karın içinde tutan bağlar rahim kadar hızlı büyüyemez ve bu bağların içinden geçen sinirler gerilerek anne adayında kasık ağrılarına yol açabilir. Genellikle korkulacak bir durum yoktur ancak ağrı şiddeti artarsa veya ağrıya kanama eklenirse doktorunuza başvurmak önerilir.

Hamilelik boyunca neyin normal neyin beklenmedik olduğunu doktorunla sık sık konuşursan akıntı, kanama, karın ağrısı, mide bulantısı, kasık ağrısı gibi semptomları nasıl karşılayacağını az çok bilirsin.

Kan Hacmin Artık Daha Fazla Olacak!

Anne adayları için hamileliğin 9.haftasında neler olur sorusunun cevaplarından biri de artan kan hacmidir. Kan hacmin hamile olmadığın döneme göre %50 daha fazladır. Elbette bu miktar kadından kadına değişkenlik gösterir.

Kan hacmi, büyüyen rahmin ihtiyaçlarını karşılamak için ilk trimester döneminde artmaya başlar. Sistemdeki daha fazla kan seni ve bebeğini zararlı etkilerden korur. Ayrıca kan artışı doğumda kan kaybı olduğu için koruyucu olarak görev yapar.

Karnım Ne Zaman Belli Olmaya Başlayacak?

Henüz karnın daha hiç çıkmadı. Ama elbette rahmin de bebek gibi hızla büyüyor. Normalde yumruk büyüklüğünde olan rahmin şimdi neredeyse bir portakal büyüklüğüne geldi. Ama hala pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) arkasından görülemeyecek kadar küçük. Bu nedenle de göbeğin hala görünür değil. Rahim ancak 12. haftanın sonrasında pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) üzerine çıkmaya başlar. Ve bu haftanın ardından karın dikkatli gözler tarafından seçilmeye başlar.

Göbeğinin belli olmasına çok az kaldı. Hayatının bu en özel dönemini muhteşem karelerle ölümsüzleştirmeyi kaçırma deriz. Bir fotoğrafçı ile anlaşıp hamileliğinin başından sonuna kadar vücudundaki değişimin fotoğraflanacağı bir çekim yaptırabilirsin. Bu fikir hoşuna gittiyse mutlaka Fotoğrafçı sayfamızı incelemeni öneririz. İletişime geçtiğin fotoğrafçılardan sadece hamilelik dönemi için değil doğum için de teklif isteyebilirsin!

Hamilelikte 9.Hafta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik süresince davranışların ve gündelik alışkanlıkların bebeğin gelişimini etkileyen faktörler arasında yer alır. Bunu unutma! Elbette sen bir hasta değilsin ama artık hayatının gündelik akışı içindeki alışkanlıklarını 2 kişilik bir sorumlulukla gözden geçirmelisin. İşte zararlı oldukları tıbbi olarak tartışmalı olsa da, hamilelik döneminde riskli olduğunu söyleyebileceğimiz, doktoruna mutlaka danışman gereken bazı konular:

 • Saunalar, sıcak küvetler ve kaplıcalar: Bebekler vücut sıcaklığını korumak için annelerine güvenir. Eğer sauna, sıcak küvet, kaplıca gibi faktörlerle annenin vücut sıcaklığı yükselirse ve uzun süre öyle kalırsa, bu durumda bebeğin gelişimi sırasında kritik dönemlere rast gelirse bebeğe zarar verebilir.

 • Elektrikli battaniye: Elektrikli battaniyeler, düşük seviyeli de olsa bir elektromanyetik alan oluştururlar. Gelişmekte olan cenin bu elektromanyetik alanlara yetişkinden daha duyarlı olur.

 • Mikrodalga fırın: Araştırmalar cenin taşıyan bir vücutta gelişen dokuların, özellikle mikrodalganın etkilerine karşı duyarlı olduğunu gösteriyor. Mikrodalga fırın dokuları içten ısıtır. Riskleri göze almayarak mikrodalgada ısınmış yiyecekler tüketmemek çalıştığı ortamlarda bulunmamak hamilelik süresince tercih edeceğiniz bir yol olabilir.

Hamileliğin 9. Haftasında Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte 9. Haftada nasıl beslenmeli sorusunun merak ettiğini biliyoruz ama özel olarak 9.haftada değil hamilelik döneminin genelinde sebze ve meyve tüketimine dikkat etmen çok önemli! Beslenme programında besin değeri açısından farklı gıdalara yer verebilirsin. Her şeyi mevsiminde ve taze tüketmek birincil prensibin olmalı. Unutma her gıdanın besin değerinin benzeri bir muadili vardır. Örneğin kışın c vitamini açısından zengin olan besinler ayrı, yazın ayrıdır.

Besin grubunu olabildiğince çeşitli tutmak sana demir, folik asit, kalsiyum, C vitamini sağlar. C vitamini, fetal doku gelişimi ve demir emilimi açısından hamilelik döneminde çok önemlidir. Araştırmalar C vitamininin hamilelik zehirlenmesini önlemeye yardımcı olduğunu gösterir. Amniyotik kesenin oluşmasına katkı sağlar. Amniyotik kese yani su kesesi, iki ince zarın oluşturduğu, içinde cenin bulunan kesedir. Bu vitaminin eksikliği erken doğumla ilişkilendirilir.

Elbette doktorun gerekli tahlillerden sonra senin için en gerekli miktarı tespit edecektir. Bu miktarı ek bir desteğe ihtiyaç duymadan sadece sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek gıdalardan sağlayabilirsin. İşte hamileliğin 9.haftasında neler yenmeli sorusunun cevaplarından bir tanesi!

Lezzetli ve Düşük Kalorili C Vitamini Tavsiyeleri

 • Çilek – 1 kase 94 mg C vitamini içerir
 • Portakal suyu – 1 kupa 82 mg C vitamini içerir (Portakal suyu yerine portakalın kendisini yemek önerilir)
 • Kivi – 1 orta boy 74 mg C vitamini içerir
 • Brokoli – 1 kase 58 mg C vitamini içerir
 • Kırmızı biber / Yeşil biber 1 orta boy 57 mg C vitamini içerir

Her gün C vitamini açısından zengin 1-2 porsiyon meyve tüketmeni, demir, lif, folik asit için de koyu yeşil/sarı sebze yemeni öneririz. Üzüm, muz, portakal, elma, brokoli, havuç, patates, yeşil yapraklı sebzeler seçebileceğin meyve ve sebzeler arasında.

Doktorunun tavsiye ettiği dozun üzerinde C vitamini almamaya dikkat etmelisin. Fazla dozda C vitamini kramplara ve bulantıya sebep olabilir.

Unutma, hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. Bunun için Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Hamilesin Diye Kendini Bırakmayı Düşünmüyordun Değil Mi?

Hamilelikte egzersiz ve spor yazılarımızda da değindiğimiz gibi bu dönemde kendin için de bebeğin için de yapabileceğin en iyi şeylerden biri hamile pilatesi ve hamile yogası. Dilersen Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızdan kendine en uygun merkezi bulabilirsin.

Ayrıca hamilelik döneminde beslenme danışmanlığından hastane odası süslemeye baby shower organizasyonundan doula ve doğuma hazırlık merkezine pek çok hizmet için Hamilelik Dönemi İhtiyaçları sayfamızdan destek alabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

10. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

9 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?