9 Haftalık Gebelik

8. Hafta 10. Hafta

9 haftalık gebelik, birinci trimester döneminin son ayına dahildir. İlk 3 ayın sonlarına girdiğinde yorgunluk, açlık, bulantı, sık sık idrara çıkma gibi şikayetlerin tavan yapabilir ve çoğu anne adayı için bu dönem en kötü dönemdir.

Ama korkma, 9 haftalık hamilelik ardından rahat bir nefes alacaksın ve bu süreci daha keyifli yaşayacaksın. Hamilelikte 9. hafta nasıl geçer diye merak ettiğini biliyoruz. İşte senin ve bebeğinin başına gelecekler!

9 Haftalık Bebek Gelişimi

Anne karnında 9 haftalık bebek boyunu merak ediyorsun değil mi? Bebeğin bu hafta içeride yaklaşık orta boy bir yeşil zeytin kadar olacak. "9 haftalık bebek kaç cm?" sorusuna 2.2 ila 3 cm diyebiliriz. Hamileliğin 9. haftasında bebeğin gelişimi hakkında diğer bilgiler ise aşağıda:

 • Bedeninin geri kalanıyla kıyaslandığında kafası daha büyük ve göğsüne doğru eğik durur.
 • Elleri ve ayakları parmak oluşturmaya devam eder. Elleri bileklerinden kıvrılmıştır.
 • Kolları ve bacakları uzar. Ayakları vücudun ortasına doğru yaklaşmıştır.
 • Dirsekleri daha belirgindir.
 • Pankreası ve safra kesesi oluşmuş durumdadır, bağırsakları uzar.
 • İç üreme organları oluşmaya başlar ama dış üreme organlarında henüz fark edilecek bir cinsiyet özelliği yoktur. Yani "9 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?" diye sorarsan şimdilik hayır diyebiliriz.

9 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

"9 haftalık bebek hareket eder mi?" merak ediyorsun, değil mi? Hamilelikte 9. haftada bebek hareketleri yavaş yavaş başlar. Çünkü bebeğinin minik kasları oluşmaya başlar. Bebeğin artık vücudunu, kol ve bacaklarını hareket ettirebilir hale gelir.

Bu hareketler 9 haftalık bebek ultrason görüntüsünde seçilebilir. Ama minik tekme ve yumruklarını senin hissedebilmene biraz daha vakit var. Ama bu ay doppler cihazından minik bebeğinin minik kalp atışlarını duyabilirsin.

9 Haftalık Bebek Görüntüsü

Eğer bebeğinin içinde ay ay nasıl gelişip büyüyeceğini merak ediyorsan Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

9 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü

9 haftalık ultrason görüntüsünde bebeğinin minicik bir kısmını görebilirsin.

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Dokuzuncu hafta, hamileliğinin 3. ayı yani ilk trimesterin sonuncu ayıdır. 9 haftalık gebelik belirtileri arasında;

 • Mide bulantısı,
 • Sık idrara çıkma,
 • Yorgunluk gibi erken dönem belirtileri de yer alır. Bu belirtilerin yoğun hissedildiği son aydır.

Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Rehberi!

9 Haftalık Gebelik Görüntüsü

9 Hamilelikte Görülen Semptomlar

Hamilelikte Sık Sık İdrara Çıkma ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sık sık idrara çıkmanın sebebi rahmin hızlı büyümesidir. Rahim hızla büyüyerek mesaneye (idrar torbasına) baskı yapmaya başlar. Baskı yüzünden kapasitesi azalan mesane de bu hafta sık sık idrara çıkma ihtiyacını tetikler.

9 haftalık gebelikte kasık ağrısı da yine rahmin genişleyerek bebeğe yer açması sebebiyle olur. Rahmi karın içinde tutan bağlar rahim kadar hızlı büyüyemez ve bu bağların içinden geçen sinirler gerilerek anne adayında kasık ağrılarına yol açabilir. Genellikle korkulacak bir durum yoktur ancak ağrı şiddeti artarsa veya ağrıya kanama eklenirse doktoruna başvurman önerilir. Çünkü 9 haftalık gebelikte kanama, düşük belirtisi olabilir.

Hamilelik boyunca neyin normal neyin beklenmedik olduğunu doktorunla sık sık konuşursan akıntı, kanama, karın ağrısı, mide bulantısı, kasık ağrısı gibi semptomları nasıl karşılayacağını az çok bilirsin.

Kan Hacmin Artık Daha Fazla Olacak!

Anne adayları için hamileliğin 9. haftasında neler olur sorusunun cevaplarından biri de artan kan hacmidir. Kan hacmin hamile olmadığın döneme göre %50 daha fazladır. Elbette bu miktar kadından kadına değişkenlik gösterir.

Kan hacmi, büyüyen rahmin ihtiyaçlarını karşılamak için ilk trimester döneminde artmaya başlar. Sistemdeki daha fazla kan, seni ve bebeğini zararlı etkilerden korur. Ayrıca kan artışı doğumda kan kaybı olduğu için koruyucu olarak görev yapar.

9 Haftalık Gebelikte Karın Büyür mü?

9 haftalık gebelik görüntüsünde henüz karnın daha hiç çıkmadı. Ama elbette rahmin de bebek gibi hızla büyüyor. Normalde yumruk büyüklüğünde olan rahmin şimdi neredeyse bir portakal büyüklüğüne geldi. Ama hala pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) arkasından görülemeyecek kadar küçük. Bu nedenle de göbeğin hala görünür değil.

Rahim ancak 12. haftanın sonrasında pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) üzerine çıkmaya başlar. Ve bu haftanın ardından karın dikkatli gözler tarafından seçilmeye başlar.

Gebeliğin 9. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik süresince davranışların ve gündelik alışkanlıkların bebeğin gelişimini etkileyen faktörler arasında yer alır. Bunu unutma! Elbette sen bir hasta değilsin ama artık hayatının gündelik akışı içindeki alışkanlıklarını 2 kişilik bir sorumlulukla gözden geçirmelisin. İşte zararlı oldukları tıbbi olarak tartışmalı olsa da, hamilelik döneminde riskli olduğunu söyleyebileceğimiz, doktoruna mutlaka danışman gereken bazı konular:

 • Saunalar, sıcak küvetler ve kaplıcalar: Bebekler vücut sıcaklığını korumak için annelerine güvenir. Eğer sauna, sıcak küvet, kaplıca gibi faktörlerle annenin vücut sıcaklığı yükselirse ve uzun süre öyle kalırsa, bu durumda bebeğin gelişimi sırasında kritik dönemlere rast gelirse bebeğe zarar verebilir.

 • Elektrikli battaniye: Elektrikli battaniyeler, düşük seviyeli de olsa bir elektromanyetik alan oluştururlar. Gelişmekte olan cenin bu elektromanyetik alanlara yetişkinden daha duyarlı olur.

 • Mikrodalga fırın: Araştırmalar cenin taşıyan bir vücutta gelişen dokuların, özellikle mikrodalganın etkilerine karşı duyarlı olduğunu gösteriyor. Mikrodalga fırın dokuları içten ısıtır. Riskleri göze almayarak mikrodalgada ısınmış yiyecekler tüketmemek çalıştığı ortamlarda bulunmamak hamilelik süresince tercih edeceğiniz bir yol olabilir.

Anneysen Öneriyor!

Bu dönemde kendin ve bebeğin için yapabileceğin en iyi şeylerden biri hamile pilatesi ve hamile yogası. Dilersen Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızdan kendine en uygun merkezi bulabilirsin.

Ayrıca hamilelik döneminde beslenme danışmanlığından hastane odası süslemeye, baby shower organizasyonundan doula ve doğuma hazırlık merkezine pek çok hizmet için Hamilelik Dönemi İhtiyaçları sayfamızdan destek alabilirsin.

Kaynakçamıza ve Uzmanlarımıza Göz At

İçerik ekibimizin güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı Hafta Hafta Hamilelik sayfalarımızı kontrol eden ve yayına çıkmasında katkıda bulunan başta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız;

8. Hafta 10. HaftaBülten E-Posta Kaydı

9 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?