21 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 21. Haftası / Ceninin 19.Haftası

20. Hafta 22. Hafta

Öyle sanıyoruz ki hamileliğinin 21.haftasında, haftanın neredeyse yarısını -belki de daha fazlasını- 21 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler konusunu araştırmaya harcıyorsun. Elbette bu durum 21.haftaya özel bir durum da değil. Hamileliğinin her haftasına aynı özeni gösterip, her hafta yeniden ve yeniden araştırmaya koyuluyorsun. 21 haftalık gebelikte yaşananlar konusunu merak ettiğini biliyoruz. İşte 21 haftalık gebelik ile ilgili her şey!

Önce 21 haftalık gebelik kaç aylıktır? Sorusunu cevaplayalım. 21.hafta, hamileliğin 5. ayına denk gelir. Aslında 9 ay 10 günlük süre, 40 hafta veya 280 güne denk gelir. Hamilelik hesaplamalarında karışıklığın nedeni bazı ayların 4 hafta değil de 4,5 – 5 hafta olmasıdır.

21 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

21 haftalık gebelikte bebek ölçüleri ile başlayalım. Minik bebeğin, hamileliğinin ikinci yarısının bu ilk haftasında, hemen hemen büyük bir muz kadar! 21 haftalık gebelikte bebeğin kilosu ortalama 300 gram, uzunluğu ise baş bölgesinden kalçalara kadar yaklaşık 18 cm.

Bu hafta bebeğin sen ne yersen onun tadını alacak ve bu tatlara alışıp sevmeye başlayacak. Bunun nedeni amniyotik sıvının ne yediğine bağlı olarak her gün farklı farklı olması (bir gün acı biber, bir gün muz) ve artık onun her gün bu sıvıyı yutması (sıvı ihtiyacını karşılamak, beslenmek, yutma ve hazmetme alıştırması yapmak için).

Bunların yanında, kollar ve bacaklar sonunda doğru oranlarını bulmuş, beyinle kaslar arasındaki nöronlar bağlanmış ve tüm vücutta kıkırdak dokular kemiğe dönüşmeye başlamış durumda. Bu da bebeğin hareket ettiğinde hareketleri çok daha eşgüdümlü olacak ve ani seğirme ve kasılmalar olmayacak demek oluyor.

Bebeğinin Gelişi Kutlamaya Değer!

Doğumundan önce sana hediyeler almak isteyen arkadaşların olacak ve belki de bir çoğu benzer şeyler alacak. Onun yerine sana önerimiz, bir ihtiyaç listesi hazırlaman ve baby shower partisi düzenlemen! Tabi, bunu senin yerine bir arkadaşın da düzenleyebilir.

Bu partiyle hem arkadaşların ne alacaklarına dair düşünmekten kurtulurlar hem de sen alman gereken malzemelere kavuşursun. Herkes için iyi bir yöntem, nasıl liste hazırlarım diye düşünme! Ayrıca, bu kutlama sevdiklerinle bir araya gelmeni sağlamak için de güzel bir yöntem.

Bugünün bol bol fotoğrafını çektirmeyi unutma! Partiye katılan insanların çekmesini isteyebileceğin gibi bir fotoğrafçıdan yardım almayı da düşünebilirsin. Fikir almak için, Fotoğrafçı sayfamıza göz gezdirmeni öneririz.

Bu gün için, evde ya da dışarda fark etmez, partinin olacağı yeri süslemeyi es geçmemeni tavsiye ediyoruz. Bu partini çok daha keyifli bir hale dönüştürecektir, bizden söylemesi! Baby Shower Organizasyonu sayfamız sana bu konuda yardımcı olabilir.

Tabi ki bu harika günde harika bir konsept pastaya hayır demezsin değil mi? O zaman Baby Shower Butik Pasta sayfamıza muhakkak göz gezdirmelisin!

Ayrıca, bu partiyi evde değil; bir mekanda kutlamayı istersen, Baby Shower Partisi Mekanı sayfamıza da bakabilirsin.

### Hamilelikte Ve Doğumda Desteğe İhtiyacın Var Mı?

Hem hamileliği hem de doğumu keşkesiz, bilinçli ve istediğin bir şekilde yaşamak senin elinde biliyorsun değil mi? Şimdiye kadar çevrenden pek çok hamilelik ve doğum hikayesi duymuş olabilirsin. Bazen bu süreçlerin ne kadar kolay bazen de ne kadar zor olduğu anlatılır. Aslında bu süreci kolaylaştıran en önemli etken destek almaktır. Hamilelik sürecinde, doğumda ve hatta sonrasında neler yaşayacağını, hangi durumlarda nasıl davranman gerektiğini bir doğuma hazırlık kursuna giderek öğrenebilirsin. Doğumda tercübeli ve eğitimli bir profesyonel bana destek olsun diyorsan da son dönemlerde pek çok anne adayının hayatını kolaylaştıran doulalar var. Doula ve Doğuma Hazırlık Merkezi sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsin.

21 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

En çok merak edilen sorulardan biri de: 21 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıl hissedilir? Gebeliğin 20.haftasından itibaren artık bebeğinin hareketlerini hissedebilirsin. Bu ilk hareketler çoğu kadın için rahatlama ve eğlence kaynağıdır. Onun tekme ve yumruk attığını, kıpırdadığını, hıçkırdığını, takla attığını 20-21.haftalardan itibaren hissedebilirsin.

Fakat hamileliğin bu aşamasında bebeğin hareketlerini bir gün hissedip bir gün hissetmemek de normaldir. Bunun için endişe etmene gerek yoktur. Fetüs hareketleri 28.haftadan itibaren daha istikrarlı olur. İşte o zaman hareketleri günlük olarak takip edip, durumunu kollamak akıllıca olacaktır.

21 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

21 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık doktor muayenesinde rahmin hemen hemen 21 cm olarak ölçülür. Büyümekte olan rahme ek olarak vücudun diğer bölümleri de büyümeye ve değişmeye devam eder.

Bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde özellikle gün sonunda şişme görülür. Eğer çok fazla ayakta kalıyorsan, gün içinde ayaklarını uzatarak dinlenirsen ayaklarının daha az şiştiğini görebilirsin. Bol bol su içmek de ödeme bağlı şişkinlikleri azaltacaktır.

Bu hafta bel ölçün muhtemelen değişir. Hamileliğini hala nazar değmesin diye saklamayı planlıyorsan artık bunun için çok geç. O günler geride kaldı. 21 haftalık gebelikte kilo alımı ise bu haftaya gelindiğinde 4.5 ila 6.3 arasında olmalı.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kan akışındaki değişim, rahimden gelen baskı ve artan kilolar varisleri kötüleştirebilir. Ya da önceleri kendini ufak ufak gösterse de hamilelik ilerledikçe, vücut ağırlaştıkça daha belirgin ve daha acı verici hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için dengeli ve kontrollü kilo almak akıllıca olacaktır. Bir anda kilo alımı birçok sıkıntıyı da beraberinde getirir.

21 Haftalık Gebelik Şikayetleri

21.hafta gebelikte akıntı:

Normal karşılanan şikayetlerden biri de akıntıdır. Bu dönemde de vajinal akıntı devam edebilir. Beyaz renkte sulu akıntının sebebi, hormonların serviksteki bezler ve vajina derisi üzerindeki etkisidir. Gebelikte normaldir ve endişe edilecek bir şey yoktur. Eğer bu akıntı sarıya veya yeşile çalar renkte, keskin kokulu ise ya da tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden oluyorsa doktora başvurman gerekir. Çünkü bunlar vajinal enfeksiyon habercisidir. Bütün enfeksiyonlar gibi vajinal enfeksiyonlar da bebeğe ve sana zarar verebilir. Vajinal akıntılarla ilgili ayrınıtlı bilgi için, Hamilelikte Akıntıya Dair Merak Ettiğin Her Şey! adlı yazımıza bakabilirsin.

21 haftalık gebelikte nefes darlığı:

Progesteron hormonunun etkisiyle akciğer kapasitesi 21.haftanın içinde bulunduğu 5.ayda da artmaya devam eder. Ciğerler her nefes alışta eskisine göre %40 oranında daha fazla hava alıp verir. Bu yüzden biraz daha hızlı nefes alıp verebilirsin. Çoğu kadın bu değişikliklerden dolayı nefes darlığı şikayeti yaşar. Endişe etme ama yine de yaşadığın tüm şikayetleri doktorunla paylaş.

21 haftalık gebelikte mide yanması:

Gebelik hormonlarının etkisi altında olan sindirim sistemi de ağırlaşır. Bu sebeple ve rahmin de genişlemesinden dolayı mide yanması hatta kabızlık şikayetleri devam eder. Yalnız olmadığını bilmelisin. Çünkü hamile kadınların çoğu mide yanması, ekşimesi ve kabızlıktan şikayet eder. Mide yanmasına dair problemlerin için, Hamilelikte Mide Yanması İle Başa Çıkma Yöntemi adlı yazımızı okuyabilirsin.

21 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu:

Gebelik döneminde idrar akışı yavaş olduğundan her an idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski vardır. Zaten gebelikten dolayı normalden daha fazla idrara çıkıyorsun ama idrara çıkmadaki artışın yanı sıra yanma hissi, ağrı, ateş ya da bel ağrısı varsa idrar yolun enfeksiyon kapmış olabilir. Doktorunla iletişime geçmen sağlıklı olacaktır.

21.hafta gebelikte karın ağrısı:

22.Hissettiklerin muhtemelen büyüme ağrılarının hamilelikteki benzeri. Daha çok karnın alt taraflarında hissedilen bu ağrıların nedeni ise büyüyen rahmi destekleyen kas ve bağların gerilmesi. Bu ağrılar çoğu hamile kadında birbirinden farklı şekillerde görülür. Kramp gibi ani, uzun süreli, kısa süreli, yattığın yerden kalkarken, öksürürken… Bunlar endişeye sebep olmayacak normal ağrılardır, fakat ağrılara ateş, titreme, kanama, baş dönmesi eşlik ederse doktorunu haberdar etmelisin. Her kontrolde şikayetlerini düzenli olarak iletirsen neyin normal neyin sıra dışı olduğuna da daha hakim olursun.

21 haftalık gebelikte ayak şişmesi:

Maalesef hamilelik döneminde şişen tek şey karnın değil. Ayaklarının da hamilelik döneminde ani kilo alımı ve sıvı tutulmasına bağlı olarak şişme ve hatta büyüme ihtimali var. Böyle bir sorunu hiç yaşamayan ya da arada sırada hafif şişlik hisseden şanslı azınlıktansan ne mutlu sana! Ayak şişmesi için bol su tüketmek, yürüyüş ve egzersiz yapmak, uzun süre oturmak, uzun süre ayakta kalmak gibi zorlayıcı durumlardan kaçınmak, ayaklarını uzatarak dinlendirmek seni bir parça rahatlatabilir.

21 Haftalık Gebelikte Beslenme

Bazı kadınlar hamilelik döneminde aşerir, bazıları tiksinir, bazılarında ise yiyeceklerle ilgili hiçbir tepki oluşmaz. Aşerme durumu beslenme ile ilgili bazı kritik noktaları etkileyebilir.

Aşerdiğin yiyecek besin değeri olan bir gıda ise ölçülü bir şekilde bundan tüketebilirsin. Eğer yağ, şeker oranı yüksek ve boş kalorili gıdaları canın çekiyorsa yandın. Bir parça tadına bakmak belki ama kendini kaptırarak tüketmemelisin. Başka bir şey yemeğe çalışabilirsin. Taze meyve veya peynir gibi atıştırmalıklara yönelebilirsin.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

Kadınlar En Çok Neleri Aşeriyor?

Sana hamile kadınların en çok aşerdikleri yiyeceklerle ilgili bir araştırma:

  • %33’ü spesifik olarak çikolata,

  • %20’si tatlı ürünler,

  • %19’u ise turunçgiller ve suları!

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

22. Hafta
Yorumlar (15)


Bülten E-Posta Kaydı

21 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?