Hamilelik Makaleleri

9 Maddeyle Epizyotomi (Doğum Dikişi) ve Bakımı

9 Maddeyle Epizyotomi (Doğum Dikişi) ve Bakımı

Doğum dikişleri, doğum öncesinde ve sonrasında yarattığı endişelerle pek çok annenin korkulu rüyası. Ama korkacak hiçbir şey yok, birçok anne başardı sen de yapabilirsin!

Üstelik doktorunla konuştuktan ve durumunu değerlendirdikten sonra koşullar uygunsa epizyotomi isteyip istememek sana kalmış. Bu epizyotomi neymiş ve hakkında neler merak ediliyormuş, hadi tam anlamıyla öğrenelim bakalım.

Merak Konusu: Sezaryenden Sonra Normal Doğum

Merak Konusu: Sezaryenden Sonra Normal Doğum

“Sancısı olmasa şu normal doğum çok iyi aslında.” diye diye anne adayları korkuları ve bir bakıma da doktorlar tarafından sunulan birtakım mazeretler nedeniyle sezaryen doğumu tercih ediyorlar.

Fakat doğumdan sonraki ağrı ve sızılar, yaşanan fikziksel ve ruhsal zorluklar, emzirme problemleri ve bebeklerinin bakımı için uzun süre yardıma ihtiyaç duyma gibi unsurların etkisiyle anneler, ikinci gebeliklerde sezaryenden sonra normal doğumu merak etmeye başladılar.

Biz de bu merakı ortadan kaldırmak için yazımızda, sezaryenden sonra normal doğumu, bir diğer adıyla sezaryenden sonra vajinal doğumu (SSVD) anlattık. Doğumla ilgili pek çok konuda olduğu gibi burada da bitakım riskler ve avantajlar söz konusu. Hadi oku ve öğren bakalım.

Tüm Gerçekleri ve Yalancılarıyla Doğum Sancıları

Tüm Gerçekleri ve Yalancılarıyla Doğum Sancıları

Hamilesin ve doğumunun yaklaştığını nasıl anlarsın? Hamileliğinin son zamanlarındasındır, sancıların gitgide artar ve o zaman aklına "Acaba yaklaşıyor mu?" düşüncesi yerleşir. Fakat acaba çektiğin bu sancılar gerçekten doğumunun habercisi mi? Sancıların sana doğru mu yoksa yalan mı söylüyor? Gel, bu sorularının cevaplarını birlikte cevaplayalım. Gerçek ve yalancı doğum sancılarının farklarını öğren.

Doğumdan Sonra Ziyaretine Gelenlere Verebileceğin Bebek Hediyeleri

Doğumdan Sonra Ziyaretine Gelenlere Verebileceğin Bebek Hediyeleri

9 aylık sabırsız bekleyişin sonlandı ve bebeğini mutlulukla kucağına aldın. Bebeğinle birlikte evine geçtiğinde, bu mutluluğunu paylaşmak için seni ve bebeğini ziyarete gelenler olacak. Bu ziyaret esnasında yakınlarına şirin, lezzetli ve anısı olan bazı hediyeler vermek ister misin?

İşte son yılların en popüler bebek hediyeleri:

2017’nin Ödül Alan Doğum Fotoğrafları

2017’nin Ödül Alan Doğum Fotoğrafları

Uluslararası Profesyonel Doğum Fotoğrafçıları Derneği, her sene düzenlediği Yılın Doğum Fotoğrafı Yarışması’nı 2017 yılında da düzenledi ve ödül alan fotoğrafları yayımladı. Ödüllü bu doğum fotoğrafları hayatın gerçekliğini tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor ve doğumun o mucizevi anlarını gözler önüne seriyor. Biz de 2017 yılının ödüllü doğum fotoğraflarını senin için bir araya getirdik. Bu fotoğrafları gördüğünde etkileneceğine eminiz.

9 Soruda Spinal Anestezi

9 Soruda Spinal Anestezi

Sezaryen doğumda uyanık olup, bebeğini doğumdan hemen sonra görebilmek imkanı sunan anestezi yöntemlerinden birisi spinal anestezidir. Eğer spinal anestezi ile doğum yapma durumun söz konusu ise ve kafanda konu ile ilgili soru işaretleri varsa, tüm yönleri ile 9 soruda açıkladığımız spinal anestezi yazımızı okumalısın.