Hamilelik Makaleleri

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamilesin! Bedenin 40 haftalık bir değişim serüveninin içinden geçecek. Bazen keyifli, bazen sıkıntılı; ancak her koşulda güzel bir deneyim yaşayacaksın. Bu olup bitenler sırasında da hem kendin hem de bebeğin için doktorla sıkı bir ilişki kuracaksın. Biz de bu yazıda, hamileliğin sırasında hangi testleri yaptırman gerekeceği konusunda seninle bazı bilgiler paylaşacağız. İşte, doktor kontrolleri ve gebelikte yapılan testler!

Gebelikte Yapılan Testler: 3. Trimester Testleri Hangileridir?

Hamileliğinin son üç ayına girdin! Bebeğinin iyice büyüdüğü ve doğumunun yaklaştığı bu süreç, rahatsızlıklarının da arttığı bir dönem olsa dahi, hamileliğinin sonuna geldiğinin habercisi! Aklını sürekli kurcalayan doğum olayı yaklaştıkça, hem heyecanın hem de gerginliğin artıyor, biliyoruz. Ancak, senin ve bebeğinin sağlığı için hamilelikte yaptırman gereken testleri aksatmaman hem güvenli hem de rahatlatıcı olacaktır. O yüzden hiç bekleme, hemen okumaya başla! İşte, üçüncü trimester tarama testleri!

Gebelikte Yapılan Testler: 2. Trimester Testleri Hangileridir?

Hamileliğinin ikinci trimester dönemindesin. Gebeliğinin 3 ile 6. aylarında doktoruna yine görünecek, bebeğinle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını öğreneceksin. Bu kontrollerde belki de seni en çok tedirgin eden konu hamilelikte yapılan testler olacak. Ama endişelenme, ilk trimesteri atlattığın gibi bunu da atlatacaksın. İşte ikinci trimester tarama testleri!

Gebelikte Yapılan Testler: 1. Trimester Testleri Hangileridir?

Doktoruna görünme vakti geldi! Sağlık durumunla ilgili birçok bilgi alacaksın. Kronik rahatsızlıkların varsa değerlendirilecek ve yaşam tarzınla alakalı öneriler duyacaksın. Ancak, içinde büyüyen fetüsün sağlık durumuna bakmak da önemli! Bu sebeple bu süreç, hem heyecanlı hem de biraz tedirginlik verici olabilir. İşini kolaylaştırmak ve tedirginliklerini azaltmak için hamilelikte yapılan testler hakkında bir yazı hazırladık. Bu yazılardan ilkini birinci trimester testleri konusuna ayırdık. Hadi hemen okumaya başla!

Hamilelikte Gaz Sancısı Ve Şişkinlikle Başa Çıkma Rehberi!

Hamileliğe bağlı olarak gelişen mide bulantısı ve mide yanmasından sonra sindirim sisteminle alakalı başka bir sorunun daha var. Hemen tanıştıralım: Gebelikte gaz! Bu süreci, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz sorunları çekmeden bitirmen pek mümkün görünmüyor. O yüzden aşağıdaki yazımızı okumaya başlamalısın. İşte hazımsızlık ve gaz sancılarına sebep olan gebelikte şişkinlik hakkında merak ettiğin her şey!

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Gebelik döneminde cinsel hayatının nasıl değişeceği, neyi yapıp neyi yapmaman gerektiği, cinselliğin bebeğini nasıl etkileyeceği konusunda merak ettiğin sorular olduğunu tahmin ediyoruz. İşte, bu yazıda hamilelikte cinsellik hakkındaki bütün sorularına cevap bulabileceksin. Hadi okumaya başla!