Uyku

Bebeğim uyumuyor, kabusuna son! Bebeklerde uyku düzeni nasıldır, en güzel bebek ninnileri neler, uyku arkadaşı nedir, bebeklerde uyku eğitimi nasıldır? Burada!

Sorular & Cevaplar

Tümünü Gör

Day & Night Syrup Bitkisel uyku şurubu

Anneler selam 18 aylık bebeğim özellikle geceleri uykuya adate olamıyor gece uyandığı zaman en az 2 saat sakinleştirmeye ve uyutmaya çalışıyoruz gündüz de uyuduğunda hiç ses olmayacak en ufak bir se... devamı

zorda olmasam asla el açmam

Arkadaşlar benim eşim mahkum eski dosyadan dolayı cezaevine girdi ve ben çok mağdurum inanın çalışamıyorum bebeğim anne sütü alıyor ve benden başka kimsede durmuyor bende kiraciyim sizlere yalan soyli... devamı

2,5 yaşındaki oğlum gece ağlama krizleri geçiriyor

merhabalar 2,5 yaşında erkek ikizlerim var. biri daha fazla olmak üzere geceleri uykularının ortasında uyanıp çığlıklarla ağlıyorlar. kucağımda tutmak imkansız tekmeler savuruyor ne versem fırlatıyor.... devamı

Çocuğunuzu en çok rahatlatan şarkı/ninni hangisi?

Kaliteli bir uyku, bebeklerin büyümesindeki en önemli unsurlardan biridir. Ninniler, bebeklerin rahatlamasında, kendilerini güvende hissetmesinde ve uykuya dalmasında vazgeçilmezdir.... devamı

Bebekler Neden Uyumaz: Tüm Annelerin Ortak Sorusu

“Bebek gibi uyumak” diye bir tabir var, biliyorsun. Ama bebeğin doğduktan sonra bazı durumlarda bunun hiç de gerçeği yansıtmadığını görebilirsin.

“Bebeğim uyumuyor!” diye şikayet ediyorsan,...

8 Soruda Çocuklarda Uyku Felci (Karabasan)

Her ne kadar dilimize karabasan olarak yerleşmiş olsa da uyku felci büyük-küçük hepimizin başına gelebilen bir olay. Bağırmak istersin bağıramazsın, kıpırdamak istersin ama ellerin, kolların oynamaz......

Ay Ay Bebek Gelişimi

Artık bebeğini kucağına aldın! Şimdi gelişimini takip etme zamanı! Büyümesini, beslenmesini, hareketlerini, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak birlikte inceleyeceğiz. Ay Ay Bebek Gelişimi bölümünü keşfet, bebeğinin ayını seç ve aklındaki soruların cevaplarını bul!

Hemen okumaya başla

Bebek İsimleri

Bu aracımızı kullanarak doğacak bebeğinize vermek istediğiniz ismi, kökenlerini öğrenerek bulabilirsiniz.

Ay ay bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalı?

Bebekler yenidoğan döneminde günün büyük bir kısmını emerek ve uyuyarak geçiriyorlar. 2 aylık bebek uyku düzeniyle birlikte işler biraz daha yoluna girmeye başlıyor ve uyku ile emzirme rutini de yoluna giriyor. Özellikle bu dönemde emzirmeyi bir uyku tekniği olarak kullanmamalı, bebeğinin sinyallerini takip etmelisin.

Yenidoğan döneminde bebeklerde gece uykusu genellikle ebeveyn kucağında oluyor. Bebeğinin güvenli bir şekilde uyuyabilmesi için kucağını yatakla destekleyebilirsin.

Her ay özelinde çok kapsamlı dev bir rehberimiz var, şuradan okuyabilirsin: Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

0-3 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı?

Anne rahminden ayrılan bebeğin, bir süre hayata adapte olmakla meşgul. Bu süreci de çoğunlukla emerek ve uyuyarak geçirecek. 3 aylık bebeklerde uyku düzeni genellikle, 4 gündüz uykusu 1 tane de daha kısa şekerleme şeklinde oluyor.

Bebeğin ilk 3 ayda çok sık besleneceği için onu 2 saatte 1 acıkacak şekilde emzirebilirsin. Böylece geceleri daha az acıkır ve seni de daha az uyandırır. Sık emzirme ve kundak uygulaması sayesinde bebeğinin geceleri daha uzun süre uyumasını sağlayabilirsin. Detaylı bilgi için: Aşırı Kapsamlı 0-3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Rehberi

3-12 aylık bebekler için uyku rehberi!

Müjde! Bebeğin artık daha düzenli bir uyku rutinine geçiyor. Kesintili uykuları, daha uzun gece uykularına dönüşmeye başlıyor. Gündüz uykusu giderek azalıyor, tekrardan uykuya dalma konusundaysa artık daha başarılı. Üçüncü ay itibarıyla bebeğinin gündüz uykusu artık 4 saate kadar düşebilir. 1 yıl içerisinde ise 3 saate kadar düştüğünü görebilirsin.

Uyku arkadaşıyla tanışma vakti!

Bebeğinin, 4. ayına kadar ihtiyacı olan tek şey senin temasın. Fakat 4. ay itibarıyla artık bebeğin yumuşacık başka dostlara sarılarak da uyuyabilir. Evet, bu dostlar uyku arkadaşının ta kendisi. Miniğin uykuya dalmadan önce uyku arkadaşını yüzüne sürüp okşayarak uykuya dalabilir. Bebeklerin uyku saatlerinde onların güvenli sarılma arkadaşı olan bu minik dostlar, anne kucağı sıcaklığını sağlamak konusunda hiç fena değiller.

Detaylar için: Uyku Arkadaşı Nedir, Ne İşe Yarar?

Beşikten yatağa geçiş zamanına dikkat!

Bebeğinin yaklaşık olarak ilk 5 ay kendi beşiğinde uyuması en doğrusu. Ancak onu kendi yatağına geçirmenin de tam sırası. Çünkü 6. ay itibarıyla bebeğinin etrafındaki şeylere olan uyumu artacak, dolayısıyla ani değişimler bu süreçte bebeklerde uykusuzluk problemine yol açabiliyor. Bu süreçten sonra onu başka bir odada yatırırsan bunu hemen fark edip kendini yalnız hissedebilir.

1 yaş bebeklerde uyku düzeni ise gündüzleri ortalama olarak 2-3 saat, geceleri 10-12 saat arasında değişiklik gösteriyor. 3-12 aylık bebeklerin çoğu genellikle sabahları 7 civarında uyanıyorlar. Eğer şanssız dilimdeysen bebeğin sabah 5-6 gibi uyanma eğilimi de gösterebilir. Gördüğün gibi minik kuş büyüdükçe her ay başka bir sürprizle karşılaşıyorsun.

Bu dönemle ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsin: 3-12 Aylık Bebekler İçin Mışıl Mışıl Uyku Rehberi

2 yaş bebeklerde uyku düzenini bozabilir!

Bebekler 1 yaşından sonra bağımsızlıklarını ilan etmeye başlıyorlar. Özellikle de 1,5 yaşından sonra gündüz uykuları tek uykuya düşüyor, gece uyanmaları ise 1’e iniyor. 2 yaş itibarıyla da bebeklerde gece uykusu sona eriyor. Ancak iki yaş, çocuklarda zorlu bir yaş olduğu için bu dönemde miniğin öfke nöbetleri geçirebilir.

Belalı 2 yaş sendromu olarak bilinen bu evre, yarattığı öfke ve stres sebebiyle bebeklerde uyku düzensizliğine yol açıyor. 2 yaş uyku sorunlarını daha detaylı okumak istersen aşağıya bir link bıraktık!

Yaşları Küçük, Dertleri Büyük: 2 Yaş Uyku Sorunlarına Neden Olan 9 Durum

Bebeklerde uyku eğitimi yöntemlerini öğren: Ağlatmadan uyku eğitimi!

Her anne gibi senin de “Bebeğim uyumuyor.” diye dert yandığın günler olabilir. Bebeklerde uyku eğitimi konusunda farklı ekoller söz konusu. Bebek gelişimi destekleyen ve sağlıklı bir uyku rutini oluşmasını sağlayan bebek uyutma yöntemlerini izleyerek miniğinin kesintisiz uykular uyumasını sağlayabilirsin. Pedagog Tansu Oskay’ın “ağlatmadan uyku eğitimi” ismini verdiği yaklaşım, bu yöntemler arasında en etkililerden biri.

Bebeğinin kendini sakinleştirebilmesi becerisi kazanarak desteksiz uyumasını sağlayan ağlatmadan uyku eğitimi sayesinde miniğin, ayına uygun şekilde uzun ve derin uykulara dalabilir. Ağlatmadan uyku eğitimini diğer bebek uyutma yöntemlerinden farklı kılan şey, bebeğinle hep göz ve ten teması içinde bulunacak olman. Senin tek yapman gereken, bebeğinin ağlamasındaki anlamları çözmek ve onu sakinleştirerek yanında bulunmak olmalı.

“Nasıl uygulayacağım bu yöntemi?” dersen detaylar şurada: Pedagog Tansu Oskay'dan Ağlatmadan Uyku Eğitimi İpuçları

Bebek ninnilerinin sihrinden faydalan!

Bebeklerde uyku problemi miniklerin huysuzluk yapmalarına, yemek yememelerine hatta oyunlar oynamayıp mutsuzlaşmalarına yol açabiliyor. Bu noktada da bebeklerde uyku sorununa iyi gelen yollar aranıyor.

Yufka anne yüreği dayanamıyor ve bebeğin uyuması için onu kucağa almalar, ayakta sallamalar başlıyor. Emzirmeye başvuran ya da bebeğini biberonla sakinleştirmeye çalışan anneler de azımsanamayacak kadar çok. Oysa ki bu yöntemlerin her biri durumu daha da kötüleştiriyor. “Madem öyle, bebek nasıl uyutulur?” diyebilirsin. Baştan anlaşalım, biz doğal yollardan yanayız. Çocuğunu uyutmak için onu memene ya da kucağına alıştırmak yerine, bebek ninnilerinin sakinleştirici ezgilerine teslim edebilirsin. Bebek uyutan ninniler bu konuda gerçekten uzmanlar. Minik kuşunu sakinleştirmesi bir yana, bu ninniler sayesinde sen de bebeğini uyutmaya çalışmanın yorucu etkisinden ve stresinden uzaklaşabilirsin.

Öyleyse İngilizce bebek ninnilerinden, en çok dinlenen bebek ninnilerine kadar en rahatlatıcı ezgileri bir araya getirdiğimiz yazımızı şöyle bırakalım: 8 Öneriyle Annelerin Yardımcısı Bebek Uyutan Ninniler!

Bebek uyutan müziklerle bir taşla iki kuş!

Ninnilerden söz ettik, bebek uyutan müzikleri anmadan da geçmeyelim. Bebek müziklerinin miniklerin müzik ve dil becerilerini arttırdığına inanılıyor. Uyumamakta direnen bebekleri yumuşak melodileriyle uykuya alıştıran bu sakinleştirici ezgiler sayesinde hem miniğine bir uyku rutini oluşturabilir hem de onun gelişimine katkı sağlayabilirsin. Yapılan araştırmalara göre klasik müzik eserleri direkt olarak zekayı geliştirmese de beyinde kısa süreliğine duygusal hareketlilik sağlıyorlar.

Gelsin şarkılar: Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için 6 Bebek Uyutan Müzik