38 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 38.Haftası/ Ceninin 36.Haftası

37. Hafta 39. Hafta

38 haftalık gebelik macerasını geride bırakmana az kaldı. Hayatının en farklı 38 haftasını yaşadığından eminiz. Belki dönüp baktığında bu kadar haftanın ne zaman geçtiğine şaşıyorsun, belki de 38 hafta 38 yıl gibi geldi. Şimdi en çok 38 haftalık gebelikte neler olur, neler yaşanır diye merak ediyorsun. Yazdıklarımızı sana fikir vermesi için oku ama sonunda mutlaka kendi 38.haftanı anlat. Bizlerle ve diğer anne adayları ile deneyimini paylaş!

Gebelikte 38 Hafta Bebek Gelişimi

38 haftalık gebelik bebek kilosu yaklaşık olarak 3.1 kg, boyu ise toplam 47-50 cm civarındadır. Yani senin ufaklık artık o kadar da ufak sayılmaz. Bugün doğsa, rahmin dışındaki yaşamda büyük bir performans sergilediğini görebilirsin.

Rahimde geçireceği zaman azalırken (belki 2 en fazla da 4 hafta) tüm sistemleri hemen hemen hazır. Büyük günden önce ilgilenmesi gereken birkaç ufak detay kaldı. son rötuşları yapıyor yani. Örneğin tenini koruyan verniks ve lanugo tüylerinden kurtulmak gibi... Ya da nefes almaya başladığında hava keseciklerinin birbirine yapışmaması için çalışmak gibi...

38 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

Doğumdan önceki son haftalarda ya da günlerde bebeğin hareketlerinde bir ölçüde azalma olması normaldir. Sanki dinleniyor ve dünyaya geleceği gün için enerji topluyor gibidir. Ama hareket sayısının fazla azalmaması da gerekir. Yani aradaki o ince çizgi önemlidir.

Hareketlerinin sıklığının azalması bazı şeylerin yolunda gitmediği anlamına da gelebilir. Bunun kontrolünü yapmak için sol tarafına yatıp kaç kere hareket ettiğini sayabilirsin. Saatte 4 kereden az hareket ediyorsa ya da hareketlerindeki azalma ile ilgili başka kaygıların varsa mutlaka doktorunu ara.

38 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Bakıcı Aranıyor!

Bebeğinin karnında hareket etmeye yer bulamayacak kadar büyüdüğünü açıkladık. Yani doğum bugün yarın gerçekleşecek. Doğumdan sonra vakit ayırmanın zor olduğu işlerle doğumdan önce ilgilenmen hem seni rahatlatabilir hem de bebeğinle geçireceğin zamanı daha keyifli hale dönüştürebilir.

Halletmen gereken işlerden biri bakıcı bulmak olabilir. Eğer doğduktan sonra, bir bakıcıdan yardım almayı düşünüyorsan ya da doğumdan kısa bir süre sonra işine dönmek zorundaysan, bakıcı araştırmalarına başlamalısın. Bu konuda fikir almak için, Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamıza göz gezdirebilirsin. Bu sayfada ayrıca yenidoğan hizmetleri firmalarını da göreceksin. Bu firmalar doğumdan itibaren saatlik, günlük ya da belirli bir süre ve hatta 7/24 saat hizmet veren yenidoğan hemşiresi sağlıyor. Yenidoğan hemşireleri ise sana emzirmeden bebek bakımına ve bebek banyosuna pek çok yenidoğan hizmeti veriyor.

38 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

38 haftalık gebelik kilosu artık değişiklik göstermez. Hamileliğin bu döneminde artık birçok kadın çok fazla kilo almaz ama kendilerini rahatsız hissederler. Bunun nedeni bebeğin de bu ay yavaş kilo almasıdır. Hatta bazı kadınlar gebeliğin son günlerinde yarım kilo verebilir. Doğum zamanı geldiğinde (hamilelik öncesi vücut kitle endeksine göre) 12-17 kilo arası almış olacaksın. Tavsiye edilen ideal kilo alımı ise 11-14 kilo aralığıdır.

Rahim ve pubik simfiz arasındaki mesafe yaklaşık 36-38 cm. Göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü ise hemen hemen 16-18 cm.

38 Haftalık Gebelik Belirtileri

38 haftalık hamilelik ile birlikte artık göğüslerin bebeğini beslemek için hazır. Doğum yaklaştıkça, sarımtırak protein sıvısı olan ağız sütü meme uçlarından sızmaya başlayabilir.

Hala nefes darlığı çekmeye devam ediyor olabilirsin çünkü çoğu kadın bebek büyüdükçe göğüs kafesinin altında oluşan baskıdan dolayı bu şikayeti yaşar. Ciltteki belirtiler de bu ay artık daha belirgin hale gelir. Özellikle bacaklarda, ayak bileklerinde varis damarları belirir. Yüzde, boyunda ve göğsün üst kısmında kılcal damar çatlakları çoğalır.

Vücudun bağ dokuları doğuma hazırlık için yumuşamaya ve gevşemeye devam eder. Bu durum özellikle de leğen kemiği bölgesinde belirgindir. Bacakların sanki gövdenden ayrılıyormuş gibi hissedebilirsin.

Büyüyen rahmin yüzünden bel ve kalça ağrıların devam edebilir.

Uyluklarında, kalçalarında ve kaba etlerinde rahmin siyatik sinirlerine baskı yapması sonucunda karıncalanma ve hissizlikle ortaya çıkan siyatik ağrısı da olabilir. Bebeğin leğen kemiğine inmesiyle bu ağrı azalacaktır.

Peki, Ya Duygusal Durum

Son haftalarda artık hamile olma halinden sıkılmış olman çok olası. Geceleri sık sık tuvalete kalktığın için deliksiz bir uyku uyumayı özlemiş olabilirsin. Ya da öksürdüğünde, güldüğünde, hapşırdığında idrar kaçırmaktan bıkmış... Biraz daha dayan, bu hamile olarak geçirdiğin son haftaların.

Zaman durmuş gibi geliyor değil mi? Durmadı, inan. Sıkıntılarınla ve son dönem rahatsızlıklarınla başa çıkmak için kendini meşgul et. Oyalanacak, kafanı dağıtacak bir şeyler bul.

Üzerinde çalışacağın bir proje bul, keyifli bir roman bul, derileri karıştır, ailenle ve arkadaşlarınla bir araya gel, bebeğin doğduktan sonra onunla birlikte yapacaklarının listesini yap, hatta bulmaca çöz. Zihnini faal tutmak büyük güne kadar geçen zamanın daha çabuk geçmesini sağlayacak.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum yaklaştıkça, doğum anına dair korkuların da artıyor olabilir. Belki sürekli doğumun zor olduğunun bahsedilmesinden; belki bebeğine bir şey olması ihtimalinden kaynaklanan bu korkunun sebebinin ne olabileceğini bulman, bununla başa çıkmanı kolaylaştırabilir.

Ayrıca doğum sonrasında bebeğini kucağına alacaksın, hatırlatalım!

Öneri: Bebeğinin İlk Günlerinin Fotoğraflarını Çektir!

Bebeğinin özellikle ilk 5- 10 günü yenidoğan çekimleri için çok uygundur. Bebeğin karnındaki formunu hala korumaktadır. Esnektir ve sürekli uyur. Henüz bebek sivilceleri de oluşmamıştır. Bebeğinin en güzel fotoğraflarını çektirebileceğin bu zamanı değerlendirmek istersen, yeni doğan bebeklerin fotoğraflarını çekme konusunda deneyimli fotoğrafçılardan yardım alabilirsin. Bebeğinin kendini huzurlu hissetmesi ve zarar görebileceği ters bir hareketin oluşmaması açısından fotoğrafçı tercihine dikkat etmeni öneriyoruz. Araştırmalara başlamak için, Yenidoğan ve Bebek Fotoğrafçısı sayfamıza bakmanı öneririz.

38 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamilelikte 38 hafta artık çok fazla yemek yemek istemeyeceğin bir dönem olabilir. Ama sağlıklı beslenmeye devam etmelisin. Ana öğünlerde çok yemek yerine, enerjini yüksek tutmak ve mide yanmasından kaçınmak için gün içinde küçük ara öğünler, atıştırmalıklar yiyebilirsin.

  • Muz, kuru üzüm, kuru erik gibi atıştırmalıklar hem tatlı ihtiyacını giderir hem de demir, potasyum, magnezyum sağlar.

  • Çok tuzlu olmamak şartıyla peynir, yoğurt ve sütle ara öğün yapmak kalsiyum ve protein alımı açısından iyidir.

  • Nohut, yulaf, yer fıstığı gibi lif ve protein açısından zengin ürünleri de tercih edebilirsin.

  • Meyve salatalarını ya da sütünü tarçınla tatlandırıp aşırı tatlı yeme ihtiyacını dengeleyebilirsin.

  • Taze fesleğen ve zeytinyağı ile tatlandırılmış taze domatesi birkaç dilim peynirle ekmek dilimlerinin üzerinde fırına vererek keyifli bir atıştırmalık hazırlayabilirsin.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

38 Haftalık Doğum Belirtileri: Erken mi Değil mi?

38 haftada doğum yapanlar bu yazının altında deneyimlerini paylaşırlarsa harika olur ama ondan önce şunu söyleyebiliriz ki 38.haftada doğum artık erken doğum sayılmaz. Gününü tamamlamış, olgunlaşmış bir doğumdur. İç rahatlığı ile gerçekleştirilebilir.

38 haftalık gebelik doğum belirtileri için aşağıdaki durumları inceleyebilirsin. Doğumların %15 kadarında doğum sancıları başlamadan önce su gelir. Birden boşalabilir ya da sızıntı şeklinde olabilir.

Aşağıdaki durumları yaşadığında doğum öncesi hazırlık kasılmalarının yerini gerçek doğum kasılmalarına bıraktığını anlayabilirsin.

  • Hareket ettiğinde kasılmalar azalacağına artıyorsa ve duruşunun değiştirdiğinde hafiflemiyorsa.
  • Kasılmalar giderek sıklaşıyor ve daha sancılı genellikle daha düzenli hale geliyorsa. Her kasılmanın mutlaka bir öncekinden daha sancılı ya da uzun olması gerekmez. Bir kasılma genellikle 30-70 saniye kadar sürer. Ama gerçek doğum süreci ilerledikçe kasılmaların şiddeyi giderek artacaktır. Sıklık da her zaman düzenli ve tam ölçülü bir biçimde artmasa da o da artacaktır.
  • İlk kasılmalar mide bağırsak sorunlarını ya da regl kramplarını andırıyorsa ve karnın alt kısmında bir basınç hissine benziyorsa.
  • Nişan geldiyse ve pembemsi renkte ya da yol yol kanlıysa.

Doğumun Yaklaştı, Doğum Odanın Hazırlıklarını Tamamladın Mı?

Doğum yaptığın takdirde, erken doğumdan bahsedemeyeceğimiz bir aşamadasın. Her an doğum yapabilirsin. Bu doğum gerçekleştikten sonra dönüp geleceğin, bebeğini kucağına alacağın ve misafirlerini karşılayacağın odayı süslemeye ne dersin? Eğer bu öneri sana keyifli geliyorsa, doğum odanın nasıl olmasını istediğine karar ver diyoruz. Bunun için, Hastane Odası Süsleme sayfamızı inceleyip, odanı nasıl süslemek istediğin konusunda fikir alabilirsin.

Doğum Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Doğum yaklaşırken neler yapabilirsin? Kastettiğimiz doğum çantasını bir kenarda bulundurman değil; bebeğin ve senin için doğumu kolaylaştırabilecek neler olduğu! Kendini doğuma nasıl hazırlayabilirsin? Doğuma hazırlık kursu bu soruya bir cevap olabilir. Dilersen Doğuma Hazırlık Merkezi sayfamıza göz gezdirebilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

39. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

38 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?