38 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 38.Haftası/ Ceninin 36.Haftası

37. Hafta 39. Hafta

38 haftalık gebelik macerasını geride bırakmana az kaldı. Hayatının en farklı 38 haftasını yaşadığından eminiz. Belki dönüp baktığında bu kadar haftanın ne zaman geçtiğine şaşıyorsun, belki de 38 hafta 38 yıl gibi geldi. Şimdi en çok 38 haftalık gebelikte neler olur, neler yaşanır diye merak ediyorsun. Yazdıklarımızı sana fikir vermesi için oku ama sonunda mutlaka kendi 38.haftanı anlat. Bizlerle ve diğer anne adayları ile deneyimini paylaş!

Gebelikte 38 Hafta Bebek Gelişimi

38 haftalık gebelik bebek kilosu yaklaşık olarak 3.1 kg, boyu ise toplam 47-50 cm civarındadır. Yani senin ufaklık artık o kadar da ufak sayılmaz. Bugün doğsa, rahmin dışındaki yaşamda büyük bir performans sergilediğini görebilirsin.

Rahimde geçireceği zaman azalırken (belki 2 en fazla da 4 hafta) tüm sistemleri hemen hemen hazır. Büyük günden önce ilgilenmesi gereken birkaç ufak detay kaldı. son rötuşları yapıyor yani. Örneğin tenini koruyan verniks ve lanugo tüylerinden kurtulmak gibi... Ya da nefes almaya başladığında hava keseciklerinin birbirine yapışmaması için çalışmak gibi...

38 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

Doğumdan önceki son haftalarda ya da günlerde bebeğin hareketlerinde bir ölçüde azalma olması normaldir. Sanki dinleniyor ve dünyaya geleceği gün için enerji topluyor gibidir. Ama hareket sayısının fazla azalmaması da gerekir. Yani aradaki o ince çizgi önemlidir.

Hareketlerinin sıklığının azalması bazı şeylerin yolunda gitmediği anlamına da gelebilir. Bunun kontrolünü yapmak için sol tarafına yatıp kaç kere hareket ettiğini sayabilirsin. Saatte 4 kereden az hareket ediyorsa ya da hareketlerindeki azalma ile ilgili başka kaygıların varsa mutlaka doktorunu ara.

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

38 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

38 haftalık gebelik kilosu artık değişiklik göstermez. Hamileliğin bu döneminde artık birçok kadın çok fazla kilo almaz ama kendilerini rahatsız hissederler. Bunun nedeni bebeğin de bu ay yavaş kilo almasıdır. Hatta bazı kadınlar gebeliğin son günlerinde yarım kilo verebilir. Doğum zamanı geldiğinde (hamilelik öncesi vücut kitle endeksine göre) 12-17 kilo arası almış olacaksın. Tavsiye edilen ideal kilo alımı ise 11-14 kilo aralığıdır.

Rahim ve pubik simfiz arasındaki mesafe yaklaşık 36-38 cm. Göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü ise hemen hemen 16-18 cm.

38 Haftalık Gebelik Belirtileri

38 haftalık hamilelik ile birlikte artık göğüslerin bebeğini beslemek için hazır. Doğum yaklaştıkça, sarımtırak protein sıvısı olan ağız sütü meme uçlarından sızmaya başlayabilir.

Hala nefes darlığı çekmeye devam ediyor olabilirsin çünkü çoğu kadın bebek büyüdükçe göğüs kafesinin altında oluşan baskıdan dolayı bu şikayeti yaşar. Ciltteki belirtiler de bu ay artık daha belirgin hale gelir. Özellikle bacaklarda, ayak bileklerinde varis damarları belirir. Yüzde, boyunda ve göğsün üst kısmında kılcal damar çatlakları çoğalır.

Vücudun bağ dokuları doğuma hazırlık için yumuşamaya ve gevşemeye devam eder. Bu durum özellikle de leğen kemiği bölgesinde belirgindir. Bacakların sanki gövdenden ayrılıyormuş gibi hissedebilirsin.

Büyüyen rahmin yüzünden bel ve kalça ağrıların devam edebilir.

Uyluklarında, kalçalarında ve kaba etlerinde rahmin siyatik sinirlerine baskı yapması sonucunda karıncalanma ve hissizlikle ortaya çıkan siyatik ağrısı da olabilir. Bebeğin leğen kemiğine inmesiyle bu ağrı azalacaktır.

Peki, Ya Duygusal Durum

Son haftalarda artık hamile olma halinden sıkılmış olman çok olası. Geceleri sık sık tuvalete kalktığın için deliksiz bir uyku uyumayı özlemiş olabilirsin. Ya da öksürdüğünde, güldüğünde, hapşırdığında idrar kaçırmaktan bıkmış... Biraz daha dayan, bu hamile olarak geçirdiğin son haftaların.

Zaman durmuş gibi geliyor değil mi? Durmadı, inan. Sıkıntılarınla ve son dönem rahatsızlıklarınla başa çıkmak için kendini meşgul et. Oyalanacak, kafanı dağıtacak bir şeyler bul.

Üzerinde çalışacağın bir proje bul, keyifli bir roman bul, derileri karıştır, ailenle ve arkadaşlarınla bir araya gel, bebeğin doğduktan sonra onunla birlikte yapacaklarının listesini yap, hatta bulmaca çöz. Zihnini faal tutmak büyük güne kadar geçen zamanın daha çabuk geçmesini sağlayacak.

38 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamilelikte 38 hafta artık çok fazla yemek yemek istemeyeceğin bir dönem olabilir. Ama sağlıklı beslenmeye devam etmelisin. Ana öğünlerde çok yemek yerine, enerjini yüksek tutmak ve mide yanmasından kaçınmak için gün içinde küçük ara öğünler, atıştırmalıklar yiyebilirsin.

  • Muz, kuru üzüm, kuru erik gibi atıştırmalıklar hem tatlı ihtiyacını giderir hem de demir, potasyum, magnezyum sağlar.

  • Çok tuzlu olmamak şartıyla peynir, yoğurt ve sütle ara öğün yapmak kalsiyum ve protein alımı açısından iyidir.

  • Nohut, yulaf, yer fıstığı gibi lif ve protein açısından zengin ürünleri de tercih edebilirsin.

  • Meyve salatalarını ya da sütünü tarçınla tatlandırıp aşırı tatlı yeme ihtiyacını dengeleyebilirsin.

  • Taze fesleğen ve zeytinyağı ile tatlandırılmış taze domatesi birkaç dilim peynirle ekmek dilimlerinin üzerinde fırına vererek keyifli bir atıştırmalık hazırlayabilirsin.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

38 Haftalık Doğum Belirtileri: Erken mi Değil mi?

38 haftada doğum yapanlar bu yazının altında deneyimlerini paylaşırlarsa harika olur ama ondan önce şunu söyleyebiliriz ki 38.haftada doğum artık erken doğum sayılmaz. Gününü tamamlamış, olgunlaşmış bir doğumdur. İç rahatlığı ile gerçekleştirilebilir.

38 haftalık gebelik doğum belirtileri için aşağıdaki durumları inceleyebilirsin. Doğumların %15 kadarında doğum sancıları başlamadan önce su gelir. Birden boşalabilir ya da sızıntı şeklinde olabilir.

Aşağıdaki durumları yaşadığında doğum öncesi hazırlık kasılmalarının yerini gerçek doğum kasılmalarına bıraktığını anlayabilirsin.

  • Hareket ettiğinde kasılmalar azalacağına artıyorsa ve duruşunun değiştirdiğinde hafiflemiyorsa.
  • Kasılmalar giderek sıklaşıyor ve daha sancılı genellikle daha düzenli hale geliyorsa. Her kasılmanın mutlaka bir öncekinden daha sancılı ya da uzun olması gerekmez. Bir kasılma genellikle 30-70 saniye kadar sürer. Ama gerçek doğum süreci ilerledikçe kasılmaların şiddeyi giderek artacaktır. Sıklık da her zaman düzenli ve tam ölçülü bir biçimde artmasa da o da artacaktır.
  • İlk kasılmalar mide bağırsak sorunlarını ya da regl kramplarını andırıyorsa ve karnın alt kısmında bir basınç hissine benziyorsa.
  • Nişan geldiyse ve pembemsi renkte ya da yol yol kanlıysa.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

39. Hafta
Yorumlar (20)