25 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 25.Haftası / Ceninin 23.Haftası

24. Hafta 26. Hafta

25 haftalık gebelikte neler olur, anne karnında bebek ne durumdadır, annedeki değişiklikler nelerdir, nasıl beslenmelidir hepsi ve daha fazlası bu yazıda seni bekliyor!

Hamilelik hesaplamak hep bir kafa karışıklığına sebep olur. Bu yüzden de hangi haftanın kaç aylık ettiği hep merak edilir. Annenin hamileliği ile ceninin yola çıkışı arasında 2 hafta fark vardır. Cenin 2 hafta geriden gelir çünkü anne hamile kaldıktan 2 hafta sonra oluşmaya başlar. Peki, neden cenin henüz oluşmadan önceki 2 hafta gebeliğe dahil diye soruyor olabilirsin. Bunun nedeni hamilelik başlangıcı olarak ortak kabul edilen tarihin son adet tarihi (SAT) olmasıdır.

Hamilelik 3’er aylık 3 trimesterdan oluşur. Toplamda 40 haftayı tamamlar. Fakat her ay 4 haftadan oluşmaz bazı aylar 5 haftadan oluşur. Örneğin 25 hafta gebelik kaç ay eder? sorusu üzerinden hesaplayalım. Hamileliğin 25.haftası 6.aya dahildir. Eğer her ayın 4 haftadan oluştuğunu düşünseydik 25.hafta 7.aya dahil olurdu fakat henüz 6.ayın içindesin.

25. Haftada Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

25 haftalık anne karnındaki bebeğin kilosu ile başlayalım. Bebeğin artık 700-750 gram veya biraz daha fazla civarında. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise 22 cm.

Bu hafta derinin altında kılcal damarlar oluşuyor ve içleri kanla doluyor. Bebeğinin ciğerlerinde kılcal damarlarla kaplı hava kesecikleri de oluşacak ve ilk nefesini almak için hazırlıklara başlayacak.

Şuana kadar kapalı olan burun delikleri bu hafta açılmaya başlıyor. Bu sayede nefes alma alıştırması yapabilecek. Artık ses telleri de çalışıyor ve bu da arada sırada hıçkırmasına neden oluyor. Hatta şanslıysan sen de hissedebilirsin.

Baby Shower Hazırlıklarına Başladın Mı?

Eğer bir baby shower partisi düzenlemeyi düşünüyorsan, bir ihtiyaç listesi hazırlamalı ve kutlamaya gelecek olan arkadaşlarına bu listeyi vermelisin. "O ne biçim iş öyle" deme! Bunun utanılacak ya da nasıl liste hazırlarım diye düşünecek bir tarafı yok! Zaten sana doğumun için hediye alacaklar. Sen sadece onların işini kolaylaştırıyorsun. Öyle düşün.

Bu kutlamayı evde değil, dışarda bir mekanda yapmayı düşünürsen, Baby Shower Partisi Mekanı sayfamızı inceleyebilirsin.

Ayrıca, her koşulda kutlamayı yapacağın yeri süslemeyi ve tabi ki o harika pastayı unutmamalısın. Süslemelere dair fikir almak istersen Baby Shower Organizasyonu sayfamıza, butik pastalara dair fikir almak istersen de Baby Shower Butik Pasta sayfamıza göz gezdirebilirsin.

Son olarak, bebeğinin ileride bir gün, bu kutlamaya dair sorular soracağını hesaba katmalısın. Cevaplarını fotoğraflar eşliğinde vermek için bol bol fotoğraf çektirmelisin. Profesyonel bir fotoğrafçının yardımını almayı düşünüyorsan, Fotoğrafçılar sayfamızı es geçme!

25.Gebelik Haftasında Bebek Hareketleri

25 haftalık bebek anne karnında neler yapar diye merak ediyor olabilirsin. Bebekler anne karnında 24 ve 28.haftalarda en aktif dönemlerini geçirirler. Rahmin içindeki yuvalarında yerleri boldur. Bu yüzden rahatça dans eder, takla atar, tekme atar, yumruk savurur ve hatta aerobik yaparlar.

Bu haftalar arasına denk gelen 25 haftalık bebeğin anne karnındaki hareketleri düzensizdir. Hatta kısa sürelidir. Bu nedenle anne bu hareketleri sürekli / her gün hissedemeyebilir. Fakat ultrasonda bu hareketler görülür. Fetüsün hareketleri hamileliğin ancak 28. ve 32.haftaları arasında daha düzenli ve tutarlı bir hale gelir.

25 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimine dair daha ayrıntılı bilgi için, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

25 Haftalık Gebelikte Erken Doğum

İnanması zor olabilir ama bebeğin eğer şimdi doğarsa yaşama şansı vardır. Tıptaki büyük gelişmelerden bazıları prematüre bebeklerin bakımı alanında olmuştur. Hiç kimse bir bebeği bu kadar erken doğurmak istemez ama yeni tedavi yöntemleri ile örneğin vantilatörler, monitörler ve ilaçlar ile bebeğin yaşama şansı gerçekten vardır.

Aslında bebek 1 kilodan azdır ve son derece küçüktür. Bu kadar erken doğan bir bebek büyük olasılıkla hastanede birkaç ay geçirir. Enfeksiyon riski ve başka bazı komplikasyonlar olabilir. 29.haftada erken doğum konusundan daha detaylı bahsedeceğiz.

25 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin bu haftasında rahmin biraz daha büyüdü. Yandan baktığın zaman açıkça büyüdüğünü göreceksin. Pubik simfizden (pelvik kemiğinde bulunan kemik uzantısı) rahminin tepe noktasına kadar ölçüsü 25 cm’dir. Bu noktada rahmin bir futbol topu kadardır. Rahmin tepe noktası, göbek deliğin ve göğüs kemiğinin alt kısmı arasında orta bölgededir.

25 hafta gebelikte kilo alımı konusunda ise şunu söyleyebiliriz. 25. Haftanın da içinde bulunduğu 6.ayda, haftada yarım kilo civarında, ay sonunda toplamda hemen hemen 2 kilo alman olası. Bir hafta 750 gram, bir hafta 250 gram da alabilirsin. Bunun bir sakıncası yoktur. Kilo alımı nispeten istikrarlı olduğu, ani iniş çıkışlar olmadığı sürece sorun yoktur. Ama 2.trimesterde toplam 4—5 kilo alman sağlıklı bulunur. Eğer normal kiloyla hamile kaldıysan, hamileliği ise toplam 11-14 civarında bir kilo alımıyla bitirmen idealdir.

Hamilelikte Kaşıntılar: Deri ve Kaslar Geriliyor!

Kaşıntı, hamilelikte sık görülen bir belirtidir Ciltte bir darbe yoktur, sadece kaşınır. Rahim büyüdükçe ve pelvisi doldurdukça karındaki deri ve kaslar gerilir. Kaşıntı bunun doğal bir sonucudur. Cildini tahriş etmemeye ve tırnakla kaşımamaya çalış. Kaşıntı şikayetleri için doktorun sana bazı rahatlatıcı ve serinletici losyonlar verebilir. Fakat doktorundan habersiz herhangi bir losyon kullanmanı önermeyiz.

Dikkat: Stresten Etkilenme!

Yaşamındaki stresin hamileliğin üzerinde etkisi vardır. Araştırmalar, anne adayındaki stres ve hamileliğe bağlı problemler arasında (yüksek tansiyon, düşük veya erken doğum gibi) artan bir ilişki olduğunu gösterir.

Eğer yaşamında şuan önemli bir stres varsa kendine iyi bakmaya çalış. Düzenli beslen, yeteri kadar dinlen, egzersiz yap, içini dök ve stresi yenmeye bak!

25 Haftalık Gebelikte Beslenme

Her hafta hamilelikte beslenme ile ilgili bazı bilgiler ve tavsiyeler veriyoruz. Bunları birer tavsiye ve motivasyon olarak görmeni ama hamileliğini etkileyebilecek her hareketini mutlaka doktoruna danışmanı isteriz. Doktorunun haberi olmadan ve bizzat o önermeden takviye kullanmamak ya da vitamin ve mineralleri onun önerisinin üzerinde veya altında miktarlarda almamak gibi…

Doğum Öncesi Takviyeler: Vitamin ve Mineraller Önemli!

Hamilelik vitamin ve mineral ihtiyacını arttırır. Bu vitamin ve minerallerin çoğunu yediğin gıdalarla karşılamak senin için en iyisidir. Fakat gerçekçi olmak gerekirse gündelik hayatın koşturmasında gerekli miktarlarda vitamin ve minerali beslenme programına dahil etmek biraz zordur. Kaldı ki günümüzde pek çok sebze ve meyve iddia edilen vitamin ve mineral miktarını içermez. Tarımın kimyasallaşmasının ve organik beslenemememizin bunda etkisi büyüktür. Bu yüzden doktorlar doğum öncesi vitamin takviyesi verirler. Daha ayrıntılı bilgi için, Bunları Bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller Nelerdir adlı yazımızı okuyabilirsin.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında ekstra desteğe ihtiyaç duyar:

  • Çok genç kadınlar,
  • Çok düşük kilolu veya hamile kalmadan önce yetersiz beslenen kadınlar,
  • Daha önce çoğul gebelik yaşamış kadınlar,
  • Sigara içen ve çok alkol alan kadınlar
  • Kronik tıbbi rahatsızlığı olan kadınlar.
  • İnek sütünü, buğday ve diğer temel gıdaları sindirme problemleri olan kadınlar

O yüzden doktorun senin özel durumuna ve vücudunun ihtiyaçlarına göre takviyeler önerecektir.

Hamilelikte Alternatif Gıda Seçimleri: Beslenme Planında Zorlanıyor musun?

Yediğin gıdalardan sıkılmış olabilirsin ya da hamilelik ilerledikçe besleyici gıdaları programına eklemek zorlaşabilir. Aşağıdaki ipuçları sana motivasyon verebilir.

  1. Lif açısından zengin olan kompleks karbonhidratlar vücudun içi sabit bir enerji kaynağıdır ve daha uzun süre tok hissetmene yardımcı olur. Tam buğday ekmeği, siyez unundan ekmek, tam tahıllı ekmek, esmer bulgur tipi gıdaları tercih et. Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve hamur işlerinden uzak dur.

  2. Yeşil yapraklı sebzeler (örneğin ıspanak, pazı ve brokoli), turuncu sebzelerden (örneğin havuç ve tatlı patatesten) farklı besinler içerir. Bu yüzden hem yeşil yapraklı hem de turuncu besinleri her gün beslenme programına dahil etmeye çalış. Gün içinde yiyeceklerini şöyle bir masaya diz. Sarılar, yeşiller, turuncular, kırmızılar tüm renkleri içeriyorsa bu iyiye işarettir.

  3. Besin değeri yüksek olan gıdalar (örneğin meyveler ve sebzeler), bol vitamin ve mineral sağlar ama yüksek kalorili değillerdir. Örneğin kivi, herhangi bir başka meyveye göre daha fazla C ve E vitamini barındırır.

Bu dönemde nasıl beslenmen gerektiğine dair, daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımızı okuyabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

26. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

25 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?