28 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 28.Haftası / Ceninin 26.Haftası

27. Hafta 29. Hafta

Üçüncü ve son trimestere hoş geldin! Hamileliğinin üçte ikisini ama acı ama tatlı günlerle geride bıraktın. Son çeyreğe girdin ve hedefe koşuyorsun. Heyecan dorukta! Her hafta olduğu gibi bu hafta da içinde bulunduğun haftayı araştırıyorsun ve 28 haftalık gebelikte neler olur? diye merak içindesin.

Bu haftadan sonra sadece heyecan değil, büyüyen göbeğin ile birlikte hamileliğin sıkıntıları içinde olabilirsin. Çünkü artık hamileliğin altın çağı olan 2.trimester sona erdi.

Annelerin her hafta sorduğu o kritik soru ile başlayalım: 28 hafta gebelik kaç ay eder? Hamileliğinin 28.haftası ile 7.ayına girmiş bulunuyorsun. Aylık hesaba göre sadece 3 ayın kaldı. Fakat doktorlar gebeliği haftalık olarak hesaplarlar. Bu haftayı saymazsak ve bebeğinin 40.haftada geleceğini düşünürsek 12 haftan var. Elbette bebeğinin kaçıncı haftada geleceğini ancak o bilir. Tabii planlı doğum yapmayacaksan.

Lafı fazla uzatmadan işte 28 haftalık gebelikte anne ve bebekteki değişiklikler!

28 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğinin toplam uzunluğu yaklaşık 35-40 cm civarında. Muhtemelen en çok 28 haftalık gebelikte bebek kaç kilo olur? diye merak ediyorsun, ortalama 1100 ila 1300 gram dolaylarında olacaktır. Elbette bebekler farklı ağırlıklara ve uzunluklara sahip olur aynı doğduktan sonraki büyüme eğrileri gibi.

Bu rakamlar ortalamalara işaret eder ama senin bebeğinin daha fazla ya da az kilolarda olmasının bir sorun olduğunu göstermez. Önemli olan seni takip eden doktorun gelişim eğrisinde sorun görmemesidir.

Bu zamana kadar bebeğin gelişmekte olan beyninin yüzeyi düzdü. 28.hafta ile birlikte beynin yüzeyinde karakteristik oluklar ve çukurlar oluşur. Ayrıca beyin dokusunun miktarı da artar.

Bu hafta derisinin altında yağ biriktirmeye devam eder. Bu sayede eskisi kadar cılız görünmez ve artık şişmanlamaya başlamıştır.

Kaşları ve kirpikleri oluşur ve artık o minik gözlerini kırpıştırabilir. Yani bu haftaki marifeti göz kırpmak! Buna öksürmek, emmek, hıçkırmak ve nefes almak da dahil. Artık düzenli bir şekilde uyuyup uyanır. Fakat uyku düzeni yeni doğmuş bir bebeğe benzemez. Her seferinde 20-30 dakika uyur. Hareketlerini ise oturduğun ya da uzandığın zamanlar daha çok hissedersin. 28.haftadan sonra fetüs hareketlerini, bir kere sabah saatlerinde bir kere de akşam saatlerinde olmak üzere günde 2 kere kontrol etmek akıllıca olabilir.

Gelelim 28 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu konusuna… Bu dönemlerde bebeğin pozisyonunu sormak çok yaygın bir durumdur. Hamileliğin bu aşamasında karnına dokunarak bebeğin nasıl yattığını, kalçalarının mı, ayaklarının mı, başının mı önde olduğunu söylemek imkansızdır. Bebek hamilelik süresince pozisyon değiştirir. Son trimesterde başının aşağıda olma ihtimali diğerlerinden fazladır fakat en doğru bilgiyi doktor ultrason sırasında verecektir.

28 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Hamileliğinin Fotoğrafları!

Artık karnın iyiden iyiye büyüdü. Büyüyen bebeğinin görüntüsü artık geçmiş dönemlere oranla çok daha belirgin! Ancak bitmedi, önünde 3 ay daha var. Hamileliğinin sonuna kadar yavaş yavaş devam edecek olan bu büyümenin fotoğraflarını çektirerek, aradaki değişimi kaybolmayacak ve unutulmayacak bir anıya dönüştürebilirsin. Göbeğindeki değişimin fotoğrafları, aslında bebeğinin nasıl büyüdüğünün fotoğrafları olacak, unutma.

Eğer bebeğinin yavaş yavaş büyümesini, ay ay çekilen fotoğraflarla takip etmeyi istersen, Hamilelik ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza bakabilir ve hamilelik fotoğrafları ile ilgili bilgi edinebilirsin.

28 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık rahmin, göbeğinin oldukça üzerinde… Bazen bu büyüme yavaş hissedilir, bazen ise çok çabuk oluyormuş gibi gelebilir. Hatta sanki bir gecede… Rahmin göbek deliğinin üzerinde yaklaşık 8 cm’dir. Pubik simfizden ölçülürse rahmin tepe noktasına kadar hemen hemen 28.cm civarındadır.

Rahim büyüklüğünün yanı sıra hamilelikte kilo alımı her dönem hatta her hafta merak edilir. İdeal kilo aralıklarında mıyım, çok mu kilo aldım, az mı kilo aldım diye araştırıp durulur. Hamileliğe normal kiloda başlayan bir anne adayının toplamda 11 ila 14 kilo arasında alması idealdir. 28 haftalık gebelik kilosu ise 500-750 gram civarında olabilir. Şimdiye kadar ise toplam 7.7 ve 10.8 arasında kilo almış olabilirsin.

28.Hafta Gebelik Şikayetleri Neler Olabilir?

Bu dönem içerisinde bebek ve rahim iyice ağırlaşacağı için kasık ağrısı, bel ağrısı, nefes darlığı, mide yanması, varsa varis ve hemoroid (basur) gibi şikayetler giderek artarak doğuma kadar devam edebilir. İşte yaşıyor olabileceğin bazı semptomlar:

28 haftalık gebelikte kasık ağrısı:

Rahim, göbek deliği ile göğüs boşluğu arasındaki mesafenin tam ortasına kadar genişler. Zamanla kasık kemiği ile göğüs kafesinin arasındaki alanın tamamını kaplar. Kasıklarında hissettiğin ağrının nedeni büyük ihtimalle rahmin genişlemesi ve ağırlaşmasıdır. Yine de doktoruna şikayetlerini mutlaka söylemelisin.

28 haftalık gebelikte kanama:

3.trimesterde olan vajinal kanamalar plasenta ile ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Plasenta yırtılmasında, plasenta rahmin iç duvarından ayrılmaya başlar. Böyle bir durumda normalde rahmin üst kısmında duran plasenta, rahim ağzını tıkar. Plasenta previya denen bu sorunun başlıca belirtisi, 3.trimesterin başında meydana gelen ağrısız vajinal kanamalardır. Plasente previyada gelen kan kıpkırmızıdır. Kanama az da olabilir ama genellikle şiddetlidir. Durabilir ama günler ya da haftalar sonra yeniden başlar. Ağır kanamaya eşlik eden ağrı ve rahatsızlık hissi varsa doktorunla vakit kaybetmeden iletişime geçmelisin.

Bu acil müdahale gerektiren bir durum olabilir. Plasenta previye (plasentanın doğum kanalının ağzını kısmen ya da tamamen kapatıp rahmin büyümesi dolayısıyla kanalından kopma durumu) çoğu zaman gebeliğin ilk aylarında ultrason tetkikiyle teşhis edilir. Ayrıntılı bilgi için, 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey! yazımıza bakabilirsin.

28 haftalık gebelikte mide yanması:

Sindirim sisteminin içinde yiyeceklerin hareketi hala yavaştır. Genişleyen rahim, bağırsakların üzerine baskı yapmayı sürdürür. Sonuç olarak da mide yanması ya da kabızlık çekmeye devam edebilirsin. Daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Mide Yanması İle Başa Çıkma Rehberi adlı yazımıza bakabilirsin.

28 haftalık gebelikte nefes darlığı:

Progesteron hormonunun harekete geçirmesiyle birlikte bu ay ciğer kapasiten genişlemeyi sürdürür. Solunumdaki bu değişim, kanının normalden daha fazla oksijen almasına ve karbondioksit atmasına olanak verir. Bunun sonucu olarak daha hızlı nefes alabilir, nefes darlığı çekebilirsin. Hamilelik boyunca nefes egzersizleri yapmak hem nefes darlığı da dahil birçok şikayetini azaltır hem de doğumu kolaylaştırır.

28 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamileliğin bu aşamasında ne tür gıdalar yemen gerektiğini ve diyetinden hangi gıdaları çıkartman gerektiğini merak ediyor, 28 haftalık gebelikte neler yenmeli? Diye düşünüyor olabilirsin. Bu konuda sana gündelik tüketim miktarları ile birlikte en doğru bilgiyi doktorun verecektir. Çünkü her ne kadar faydalı olsa da bazı gıdalar -A, B, C, E gibi vitaminleri içerdiklerinden- gereğinden fazla tüketilirse zararlı da olabilir. Tüketmen gereken sağlıklı besinler ve günlük porsiyon alımları hakkında küçük bir fikir:

  • Koyu yeşil veya koyu sarı renkli meyve ve sebzeler, 1 porsiyon
  • C vitaminli meyve ve sebzeler, 2 porsiyon
  • Diğer meyve ve sebzeler, 2 porsiyon
  • Tam tahıl ekmekleri ve kahvaltılık tahıllar, 4 porsiyon
  • Süt ve süt ürünleri, 4 porsiyon
  • Protein kaynakları (kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, balık), 2 porsiyon
  • Kuru fasulye ve bezelye, çekirdek ve kuruyemişler, 2 porsiyon

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

29. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

28 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?