Sağlık Makaleleri

Hamilelikte yapılan testler neler, hangi sağlık sorunları görülüyor? Hamilelikte kasık ağrısı, kanama, gaz normal mi? Hepsi ve daha fazlası yazılarımızda!

Hamilelikte Baş Dönmesine Yol Açan Sebepler Neler?

Hamilelikte Baş Dönmesine Yol Açan Sebepler Neler?

Hamileliğin boyunca vücudunda bazı anormallikler yaşaman gayet doğal. Bunlardan birisi de baş dönmesi! Hamilelikte baş dönmesi, uzun ya da kısa sürebiliyor, farklı nedenlere sahip olabiliyor ve genellikle kolayca çözülebiliyor.

Gel bakalım gebelikte baş dönmesi neden olur, ne kadar sürer, hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar, tehlikeli mi değil mi?

Plasenta Yaşlanması (Kireçlenmesi) Neden Olur?

Plasenta Yaşlanması (Kireçlenmesi) Neden Olur?

Plasenta yaşlanması hamilelik sırasında pek çok anne adayının başına gelebilen bir durum. Ciddiyeti ise gebeliğin ne kadar erken döneminde görüldüğüne bağlı. Plasenta kireçlenmesi de denilen bu durumun bebeğe bir zararı var mı, neden oluyor ve nasıl geçiyor? Hadi başlayalım!

Dörtlü Tarama Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Dörtlü Tarama Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin sağılıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için gebelik takibi sırasında birtakım bilimsel incelemelere ihtiyaç duyulur. Dörtlü tarama testi de bebeğin belirli doğum kusurları olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan bir kan testi. Peki bu 4lü tarama testi ne zaman yapılır, sonuçları neler söyler? Senin için anlattık!

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Hamilelikte ağır kaldırmak çoğu kadının çekindiği ve büyüklerin de özellikle “aman ağır kaldırma bebeğini düşürürsün” gibi laflarla tembihlediği sakıncalı bir konu. Peki zannedildiği gibi hamilelikte ağır kaldırmak bebeğe zarar verir mi, erken doğuma ya da düşüğe yol açar mı? Merak edilenleri bu yazıda anlattık!

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Gebelik kayıpları anne adayları için çok sarsıcı ve üzücü oluyor. Ancak bazen gebelik sırasında meydana gelen basit bir lekelenme de düşük zannedilebiliyor. Peki düşükte kanama nasıl olur? Gelen parçaların şekli nasıldır ve kanama miktarı ne kadardır? Senin için anlattık!

Daha fazla bilgi için de buraya bakabilirsin: Hamilelikte Düşük Neden Olur, Tedavisi Var mı?

Hamilelikte Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Hamilelikte Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Hamile olman cinsel dürtülerinin ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Hamilelikte mastürbasyon isteği de oldukça doğal bir durum. Peki hamilelikte mastürbasyon yapılır mı, bebek için herhangi bir zararı var mı?

Biraz da tabu olarak görülen gebelikte mastürbasyon konusuyla ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsin.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Ağız Kuruluğu: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikle birlikte meydana gelen hormonal değişiklikler ağız sağlığını da etkileyebiliyor, bu da hamilelikte ağız kuruluğu gibi sorunlara yol açabiliyor. Ancak gebelikte ağız kuruluğunun tek nedeni hormonal dalgalanmalar değil.

Hamilelikte ağız kuruluğu neden olur ve hangi uygulamalar bu soruna iyi gelir, hazırsan başlayalım!

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Acilen tuvalete gitmen gerek ve kendini tuvalete atana kadar bir miktar idrar kaçırıyorsun. Endişelenme, hamilelikte idrar kaçırma anne adayları arasında yaygın görülen bir problem. Bu yazımızda gebelikte idrar kaçırmanın nedenlerinden ve bu durumu önlemek için neler yapmak gerektiğinden bahsettik. Hadi başlayalım!

Kloasma-Melazma Nedir, Neden Olur?

Kloasma-Melazma Nedir, Neden Olur?

Gebeliğin sırasında cildinde oluşan kahverengi lekeler (melasma) canını sıkıyor olabilir. Gebelik sırasında çıkanına kloasma denilen bu cilt lekeleri çoğunlukla geçici olsa da cilt tipine göre farklı etkiler gösterebiliyor. Melazma nedir ve tedavisi nasıldır, bilmen gereken detaylara geçelim!