Bebek Bezi Seçiminde Dikkat Etmen Gereken 7 Nokta

Bebek bezi deyip geçme; bebeğinin cildi ile tüm gün temas edecek olan bu ürünlerin doğru seçilmesi özellikle minik yavrunun cilt sağlığı için büyük önem taşıyor. Sana bu yazıda bebek bezi seçimi yaparken dikkat etmen gereken 7 konudan bahsedeceğiz. Okuyup en doğru bebek bezinin hangi kriterlere sahip olması gerektiğini öğrenebilirsin!

1- Uzun süre kuruluk sağlamalı!

Bebek bezi seçerken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, ürünün uzun süre kuruluk sağlaması! Çünkü ıslak kalan bez bebeğini huzursuz eder, huzursuz olan bebek mutsuz olur ve dolayısıyla neşesini kaybeder. Ayrıca, deliksiz ve derin gece uykusu bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu sebeple, bebeğin gece boyu bezinden dolayı uyanmaması için uzun süre kuruluk sağlayan bezleri tercih etmeniz önemlidir. Islak bezin cildi tahriş etmesi ve pişiğe neden olması da uzun süre kuruluk vadeden bir bebek bezini seçmeni gerektiren durumlardan.

2- Yüksek emicilik gücüne sahip olmalı!

Kurulukla bağlantılı olan bir özellik de yüksek emicilik! Bir bezin kuruluk sağlaması için emicilik gücünün fazla olması gerekir. Islaklığın anında emilmesi ve ciltten uzaklaşması yine hem cilt sorunlarının önüne geçer hem de bebeğinin huzursuzlanmasını engeller. Bezler sıvıyı emiyor gibi gözükse de bebeğin hareketleri sırasında bez sıvıyı geri veriyor olabilir. Bunu anne bebeğin altını değiştirirken fark edemese bile bebek zaman zaman bu ıslaklığı hisseder. Bez idrarı ne kadar hızlı emip hapsederse, idrarı bebek cildinden o kadar uzak tutar. Böylece cildin rahatsız olmasını ve tahrişi daha iyi engeller.

3- Uzmanlar tarafından geliştirilmeli ve onaylanmalı!

Bir bebek bezinin doktorlardan hemşirelere, toksikologlardan dermatologlara, kimyagerlerden pediatri uzmanlarına farklı disiplinlerden birçok uzmanın kontrolünden geçmesi ve onaylarını alması sende de güven duygusu yaratmıyor mu? İşinin ehli insanların elinden geçtiğini ve her noktasının uygunluğunun bir uzman tarafından onaylandığını bildiğin bir bebek bezini tercih etmeni öneririz çünkü bebek bezi katmanlardan oluşur ve pek çok farklı materyali bulundurabilir.

Prima Bebek Bezi 2

4- En iyi standartlarda üretilmiş olmalı!

Bir bebek bezinin;

 • Yüksek hijyen ve kalite standartlarına uygun üretilmesi,
 • El değmeden paketlenmesi,
 • Üretim sürecinde belli güvenlik standartlarına uyması ve bu standartları her bir bez için eksiksiz yerine getirmesi,
 • Kullandıkları malzemelerin bebekler için güvenli olması,
 • Üretimden sonra da ürünlerin kalitelerinin denetlenmeye devam etmesi ebeveynlerin içini çok rahatlatacak uygulamalar! Kullanıcılarına bu özellikleri vadeden bir ürünü tercih ederek bebeğinin sağlığı için doğru bir adım atabilirsin.

5- İçeriği güvenilir ve sağlıklı olmalı!

Bebeğine her zaman senden daha yakın olacak olan bir bebek bezinin içeriğinde;

 • Paraben, parfüm alerjeni, klorlu beyazlatıcı gibi maddelerin olmaması,
 • Çeşitli güven testlerinden geçmesi,
 • Bebek cildinde klinik olarak test edilmiş materyaller ile üretilmesi. Bu sayede cilt sorunları ve alerji gibi sonuçlarla karşılaşmazsın.

6- Ergonomik bir yapıda olmalı!

Kullanacağın bezin bebeğinin vücuduna uyum sağlamaması; sızdırma yapmasından hareket kabiliyetinin engellenmesine kadar birçok olumsuz duruma neden olabilir. Bu yüzden seçeceğin bezin;

 • Bebeğinin boy ve kilo gibi özelliklerine uygun olması,
 • Yan bantlarının tam yapışkan, nefes alabilir ve esnek olması,
 • Bezin ortada topaklanmaması,
 • Bezin hareket kabiliyetini engellemeyecek kadar ince olması (İnce bez daha az emici demek değildir! İçindeki taneciklerin teknolojisi önemlidir.)

7- Dokusu yumuşacık olmalı!

Bebeğinin cildi ne kadar hassas biliyorsun. Dolayısıyla cildine gün boyu temas eden, hareketleriyle beraber sürtünen bezinin dokusunun onun cildine benzer şekilde ipek gibi yumuşacık olması çok önemli. Bu sayede bebeğinin cildini tahriş olmaktan koruyabilir aynı zamanda da rahat etmesini sağlayabilirsin.

Tüm bu özellikleri taşıyan bir bebek bezini kullandığın takdirde bebeğinin pişik, isilik, alerji gibi cilt sorunları ile karşılaşma riskini azaltabilirsin, bebek dilediği gibi hareket etmeye devam eder ve huzurlu gece uykuları çekebilir. Bu yüzden bebek bezi seçimi yaparken bu özellikleri göz önüne almanı ve tercihini buna göre yapmanı öneririz.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: