Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Adet gecikmesi yaşadın, son zamanlarda halsizleştin ve vücudunda olağan dışı gelişmeler var. Dolayısıyla acaba bunlar hamileliğin ilk belirtileri mi diye düşünüyorsun, biliyoruz. Peki, en sık yaşanan hamilelik belirtileri neler, merak ediyor musun? Bu yazıda bedenin sana gösterdiği erken hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verdik. Gel bakalım yaşadıkların gebeliğin ilk belirtileri mi?

Prof. Dr. İsmail Çepni anlatıyor: İlk hamilelik belirtileri neler?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Birçok kadının sorduğu sorulardan biriyle başlayalım: En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Hamileliğin ve adet öncesi dönemin (PMS) semptomları birbirlerine çok benzer. Bu yüzden bazı kadınlar yumurtlama sonrası ilk birkaç günde bedenlerinde hamilelik belirtileri gözlemleyebilirler. Ancak bu belirtilerin sebebinin hamilelik olup olmadığını söylemek zordur.

Bazı kadınlar için erken hamilelik belirtileri, gebeliğin ilk birkaç haftasında başlar. Yani döllenmeden 5-10 gün sonra ilk belirtiler başlayabilir. Ama bu sırada muhtemelen regl tarihinin gelmesine daha vakit olduğu için öncesinde hissettiğin belirtileri çok fazla anlamlandıramayabilirsin. Adet dönemin geçtikten sonra hamileliğin belirtileri ilk hafta anlamlanmaya başlar.

Adet Döngüsü Nedir? Yumurtlama Dönemiyle Nasıl Bir Bağlantısı Vardır?

Hamilelik belirtileri nelerdir?

1- Adet kanamasının gecikmesi

En net ve yüzde yüz hamilelik belirtileri içinde olan konuyu en başta değerlendirelim. Hepimizin bildiği gibi, adet gecikmesi bir kadının hamilelikten şüphelenmeye başlamasının ilk nedenidir. Özellikle, normalde regl dönemleri düzenli olan bir kadın, adet kanamasının beklenen tarihte başlamadığını fark ettiğinde, bunun bir erken gebelik testi almak için en kuvvetli gerekçe olduğunu düşünür. Senin de adet dönemin geciktiyse, hamile kalma ihtimalini düşünmelisin.

Hamilelik belirtisi mi adet mi? Adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farkların neler olduğu, bu iki durumunun birbirinden nasıl ayırt edilebileceği birçok kadın gibi senin de kafanı karıştırıyor olabilir. Kabul edelim, hamilelikte adet belirtileri gibi durumlar yaşanıyor ve bunun ayrımını yapmak çok kolay değil.

İşini kolaylaştırmak için seni Hamilelik Belirtisi mi Âdet mi? yazımıza davet edelim.

2- Akıntı

Son günlerde yoğun bir vajinal akıntı mı yaşıyorsun? Haberin olsun hamilelik belirtileri, akıntı şeklinde de olabiliyor. Bunun sebebi ise vücutta yoğun şekilde salgılanan östrojen hormonunun yumurtalıkları daha hızlı çalıştırması!

Burada önemli olan akıntının rengi ve kokusu. Bu özellikler değişince kafanda soru işaretleri oluyor biliyoruz. Sorularından yola çıkarak seni aydınlatalım.

  • Beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?: Evet, ayrıca akıntın şeffaf ve kokusuz ise sorun yok.
  • Sarı akıntı hamilelik belirtisi mi?: Olabilir ancak renginin sarı ya da yeşile yakın olması, koyulaşması iyiye işaret değil. Bu renge kötü bir koku da eşlik ediyorsa enfeksiyon söz konusu olabilir.
  • Kahverengi akıntı hamilelik belirtisi mi?: Kahverengi ya da pembeye çalan akıntıyı normal ve belirti olarak kabul edebiliriz. Çünkü bu yerleşme kanaması olabilir.

Hamilelikte Akıntı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey bu yazımızda.

hamilelikte akıntı

3- Hassas göğüsler ve göğüs uçları

Hamile kaldığında hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler sebebiyle göğüslerde acı ve şişkinlik oluşur. Hani regl dönemi başlamadan önce göğüslerde ağrı gibi bir hassasiyet olur ya, bu ağrı da adet öncesini andırır, ancak ondan daha şiddetlidir.

Ağrıyan, sızlayan, dolgun, şişkin, hassas hatta dokununca acıyan göğüsler, birçok kadın için spermle yumurtanın buluşmasından itibaren hissedilen, en erken gebelik belirtileri arasındadır. Hemen "Gebelikte memelerde hassasiyet ne zaman başlar?" sorusuna cevap verelim. Bu hassasiyet döllenmeden hemen birkaç gün sonra başlayabilir.

Bak neler olacak: Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler

4- Meme başlarının koyulaşması

Göğüslerdeki değişiklikler şişkinlik ve hassaslaşma ile sınırlı değil! Bu yüzden "Hamile olduğumu nasıl anlarım?" diye düşündüğünde, göğüslerini inceleyerek işe başlaman mantıklıdır. Çünkü göğüslerinde sadece ağrı hissetmekle kalmaz, göğüs uçlarının etrafındaki alanın genişlediğini ve koyulaştığını da fark edebilirsin.

Meme başlarını çevreleyen dairesel bölgelerin döllenmeyi izleyen birkaç hafta içinde genişlemesi normaldir. Cildinde oluşan bu ve bunun gibi renk değişimlerinin sorumlusu, şimdiden coşan hormonların!

Aynı zamanda meme başlarının etrafında (sivilce gibi görünen ama sivilce olmayan) minik kabarcıklar da büyüyebilir. Daha önce pek dikkat çekmeyen bu kabarcıklar, hamileliğin sırasında artar ve belirginleşir. Sanki soğuktan tüylerin diken diken olmuş gibi görünür. Ama aslında bu kabarcıkların işlevi, meme başlarını ve çevresini rahatlatmak için yağ üretmektir.

Vücudunun değişen hormon dengesine ve hamileliğe alışması birkaç hafta kadar sürebilir, sonrasında muhtemelen kendini daha rahat hissedersin. Bu arada, göğüslerinde ortaya çıkan bu değişimler erken gebelik belirtilerindendir ama tek nedeninin hamilelik olduğunu söyleyemeyiz. Hamilelikle ilgisi olmayan hormonal değişiklikler, doğum kontrol hapı kullanmaya başlaman ya da kullandıklarını değiştirmen bu değişime sebep olabilir, aklında bulunsun.

5- Sık sık idrara çıkma

Son günlerde en çok vakit geçirdiğin yer klozet ise, geceleri normalde alışık olmadığın bir şekilde uyanıp tuvalete gidiyorsan, aklına “Sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olabilir mi?” sorusu gelebilir. Soruna cevabımız, evet olacak! Hamileliğin oldukça erken belirtileri arasında sayabileceğimiz bir diğer işaret, genellikle döllenmeden 1 ila 3 hafta sonra ortaya çıkan, sık sık idrara çıkma ihtiyacıdır. Nedeni ise kan akışını hızlandıran hormonların, böbreklere de etki etmesi!

6- Hafif kanama (Üstüne görme)

Bazı kadınlar embriyo rahme yerleşirken hafif bir vajinal kanama yaşarlar. Buna yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) denir. Dolayısıyla hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında sayılabilir. Yerleşme kanaması, genellikle döllenmeden 5-10 gün sonra, muhtemelen de adet olmayı beklediğin tarihten daha erken görülür ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucunda oluşur. Bu durum genellikle adet dönemine denk düştüğü için, adet kanamasıyla karıştırılabilir. Ancak bu hamilelik belirtisi kanama, adet kanaması gibi kırmızı değil, açık ila orta koyulukta değişen bir pembedir.

Ayrıntısına bak: Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme)

7- Koku Hassasiyeti

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri de koku alma hassasiyetidir. Önceden rahatsız olmadığın bir koku, midenin bulanmasına sebep olabilir. Bu yüzden hamile olduğunu nasıl anlarsın sorusunun cevabı için, şunlara cevap vermeni istiyoruz.

  • Koku alma duyun keskinleşti mi?
  • Çevredeki kokulara karşı her zamankinden daha duyarlı bir hale geldin mi?
  • Kimsenin hissetmediği kokuların sende abartılı tepkilere yol açtığı zamanlar oluyor mu?
  • Cevapların arasında evet varsa, bir dur düşün deriz. Gebeliğin ilk belirtilerini yaşıyor olabilirsin.

8- Halsizlik ve uyku isteği

Parmaklarını oynatmaya bile halin mi yok? Kendini bıraksan yerlerde sürünecek kadar bitkin mi hissediyorsun? Daha önce hiç uyumadığın kadar uyuyor musun?

Yukarıdaki sorular bugünlerde yaşadıklarını tarif ediyorsa, “Halsizlik hamilelik belirtisi mi?” soruna evet cevabı verebiliriz. Vücudun bebek yapmak için kolları sıvamış olabilir. Tüm hamile kadınların yaşadığı bu gebelik belirtileri, bedeninin hamileliğe uyum sağlamak için yaşadığı değişimler sebebiyle ortaya çıkar. Ancak hamileliğinin 3 ila 6 ay arasındaki 2. trimester döneminde etkisini azaltır. Hamileliğinin son dönemlerinde ise, bu yorgunluk hali yeniden ortaya çıkabilir. Onu da o zaman düşünürsün.

9- Bulantı ve kusma

Çoğu kadın mide bulantısı ve kusmayı hamileliğin ilk belirtileri olarak yaşar. Bulantı ve kusma döllenmeden sonra oldukça erken bir dönemde ortaya çıkabiliyorken, bazı kadınlarda döllenmeyi takip eden günlerde, bazı kadınlarda ise bu belirti 6. hafta civarı yaşanmaya başlar.

Hormon seviyesindeki değişiklikler sebebiyle ortaya çıkabilen bu durum, sabah bulantıları olarak biliniyor olsa da günün herhangi bir saatinde yaşanabilir.

10- Karında şişkinlik

Şişkinlik hissi en erken hamilelik belirtilerinden biri olabilir, çünkü döllenmenin ilk anlarından itibaren başlayabilir. Bunun şimdiden değişen hormonlarınla ilgili olduğunu düşünebilirsin.

Yani, “Karında şişlik hamilelik belirtisi mi?” soruna cevabımız evet ama bu şişkinlik hissini adet öncesi şişkinlik ve ödemden ayırt etmek zordur. O yüzden heveslenmeden önce biraz beklemeni tavsiye ederiz.

11- Vücut sıcaklığının yükselmesi

Eğer normal şartlar altında düzenli vücut sıcaklığını biliyorsan, normalden 1 derece yükselmesini bir belirti olarak kabul edebilirsin. Bu durumda vücut sıcaklığını düzenli bir şekilde takip edersen, hamile kaldığın zamandan itibaren vücut sıcaklığının 1 derece yüksek olduğunu ve hamilelik boyunca yüksek kaldığını görebilirsin.

Yüksek sıcaklık ilk gebelik belirtileri nelerdir sorusu için, bedeninin sana verdiği erken dönem sinyallerden biridir.

Kaynakça ve İleri Okuma

  • Cook A., Golden A., Herman Deirdre ve Riggin Erika (Ed.). Sağlıklı Gebelik Rehberi. Ayşın Akyor (Çev.). İstanbul: Eksik Parça Yayınları, 2015.
  • Curtis B. Glade ve Schuler Judith. Hafta Hafta Hamileliğiniz. Sabri Yarmalı (Çev.). İstanbul: Beyaz Balina Yayınları, 2017.