Yaşlara Göre Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bebeğine kavuşma zamanı yaklaşıyor ve ona hayallerindeki gibi bir bebek odası dekore etmek istiyorsun ya da çocuğun büyüdü ve odasını yenileyeceksin. Yaşlara göre çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı, bilmen gereken tüm püf noktalara değindik!

0-3 yaş çocuk odası dekorasyonu

Bebeğine evinizde nasıl bir oda ayırdığınızı bilmiyoruz ancak küçük odada dekorasyon yapmak daha zor. Eğer büyükçe bir odanız varsa eşya dizilimi konusunda daha özgür davranabilirsin. Aşağıda, küçük çocuğun için mobilya, duvar rengi ve aydınlatma seçiminde göz önünde bulundurman her detaydan bahsettik.

İşlevselliği ön planda tut

Bir bebeğe sahip olacak olmanın heyecanıyla cicili bicili bir çocuk odası hevesiyle yola çıkabilirsin ancak şıklıktan daha önemli kriterler var. Bir çocuk odası dekore ederken göz önünde bulundurman gereken belki de en önemli detay, fonksiyonelliğin öne çıktığı bir alan hazırlamak olmalı. Özellikle de yaşamının ilk aylarının büyük bir çoğunluğunu uykuda geçireceğini düşünürsek bebeğine sağlıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmiş bir yatak seçmeye özen göstermelisin. İlerleyen yaşlarında kullanabileceği bir beşik tercih etmen ekonomik olarak da avantaj sağlayacaktır.

Bir diğer önerimiz ise mobilya tercihlerini devasa boyutlardan yana yapmaman. Odanın büyük bir bölümünü kaplamayacak giysi dolapları ile büyük ölçüde alan tasarrufu yapabilirsin. Büyük gardıropların açığını, çekmeceli ve bazalı beşiklerle kapatabilirsin.

Bunlara bir bak: IKEA’dan Çocuk Odaları İçin 10 Fonksiyonel Ürün

Pastel renkler seçmeye özen göster

Renklerin psikolojiye olan etkilerini yadsıyamayız. Bebek odası dekorasyonunda tercihin pastel renklerden yana olmalı. Küçük bir odan varsa koyu renkler ekstra küçük göstereceği için tercih etmemelisin. Açık tonlar odayı her zaman olduğundan daha büyük gösteriyor. Ancak bembeyaz bir odanın da çocuğunun uyumasını zorlaştırabileceğini söyleyelim, beyazı pastel tonlarda bir renk ile yumuşatarak kullanabilirsin.

Aydınlatmanın kalitesi ve konumuna dikkat et

Evdeki ısı kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması, ışığın tavan ve duvarlar aracılığıyla yansımaması gerekiyor. Ayrıca seçtiğin ışığın rengi ve kalitesi de çok önemli. Tüm odayı eşit derece aydınlatması için lambayı muhakkak odanın merkezinde olacak şekilde konumlandırmalısın. Çok beyaz ya da sarı renkte ampuller tercih etmemelisin. Led aydınlatmalı ürünler iyi bir seçenek olabilir.

Pek şirinler: Çocuk Odası Avizeleri İçin 7 Hayvancıklı Fikir

Güvenliği sağla

Güvenlik, çocuk odası dekorunda en önemli kriterlerimizden biri. Özellikle bebeğin yürümeye başladıktan sonra bu konuyu çok daha ciddiye almalısın. Mobilya tercihlerini köşeleri sivri olmayan yuvarlak hatlı ürünlerden yana yapmalısın. Halihazırda sivri köşeli ürünler varsa köşe koruyucu ürünlerle bariyer oluşturabilirsin. Dışarı açılan kapılar, şifonyerlerin ve dolapların çekmeceleri için de güvenlik kilitleri kullanmanda fayda var.

İlhamlık: Çocuğunun Odası için 7 Farklı Dekorasyon Örneği!

3-6 yaş çocuk odası dekorasyonu

Çocuğunun en aktif olduğu dönemlere geldik, artık bolca oyun oynama zamanı! Haliyle eğlenceli çocuk odası tasarımları bu dönemlerde oldukça ilgi görüyor. Dekorasyon yaparken nelere dikkat etmelisin, sırayla bakalım.

Çocuğunun fikrini al

Artık kendi isteklerini açıkça ifade edebildiği için nasıl bir oda istediği konusunda çocuğunun fikrini almalısın. Onun sevdiği renklere ve çizgi kahramanlara yer verebilirsin. Kişiliğinin temellerinin atıldığı bu okul öncesi dönem onun tüm yaşamını etkileyecek.

Hafif mobilyalar tercih et

Bu yaşlarının büyük bir çoğunluğu oyunlar, kitaplar ve el işi aktiviteleriyle geçeceği için çocuğuna okuma saatleri ve etkinliklerine özel bir alan yaratmalısın. Bunu yaparken de hafif mobilyalar tercih et ki zaman zaman yer değişikliği istediğinde kendi masa ve sandalyesini kolaylıkla taşıyabilsin. Özellikle IKEA’nın bu konuda pek çok fonksiyonel ve ergonomik ürünü var.

İncele: Hem Ergonomik Hem Ekonomik Çocuk Sandalyeleri

Rengarenk duvarlara izin ver

Artık renkli tasarımlara geçebilirsin, daha canlı ve renkli duvarlar kullanmanda bir sakınca yok. Sevilen çizgi kahramanların, sevimli hayvanların ya da göz alıcı bitkilerin yer aldığı duvar kağıtları ve sticker’lar kullanabilirsin. Çocuğunun maceracı ruhuna bir fırsat yaratmak istersen de duvarlardan birini onun çizim yapması için ayırabilirsin. Kreatif çocuk odası dekorasyon ürünleri de bu anlamda çok faydalı oluyorlar. Yapışkanlı kara tahta sticker’larından, tırmanma duvarlarına kadar hem kullanışlı hem dekoratif pek çok ürün var.

Bak, burada neler var: Birbirinden Şık Çocuk Odası Duvar Sticker’ları

Oyuncaklar için duvar aksesuarlarından faydalan

Bu dönemin bol bol oyunlarla geçeceğinden bahsettik, bu da bir hayli oyuncak dağınıklığı olacak demek. Çocuk odası düzenini sağlamakta rafların ve oyuncak sepetlerin marifetlerinden faydalanabilirsin. Üstelik minik aksesuarlar ve oyuncaklar için öyle çocuk odası duvar dekorasyonu fikirleri var ki, her birini odanın ayrı bir duvarına uygulamak için can atabilirsin.

Bunlara bayılacaksın: Dekoratif Çocuk Odası Süsleri ile Odana Renk Kat!

6-10 yaş çocuk odası dekorasyonu

Artık okul çağına gelindiği için çocuk odası dekorasyonunda çalışma alanına özel detaylar devreye giriyor. Ders ve hobi alanlarını birbirinden ayırmakla işe başlayabilirsin. Başka ne gibi kriterleri göz önüne almalısın, bakalım.

Çalışması için özel bir alan yarat

Eğlence ve çalışma saatlerinin birbirinden ayrışması için çocuğunun, odasında ayrı bir çalışma alanı olmalı. Bunun için artık çocuğuna bir ders çalışma masası alabilirsin. Bir yazı tahtası ya da not panosu ile onu ders saatleri için daha da şevklendirebilirsin. Çalışma masasını odasında doğru açıyla bol güneş ışığı alacağı bir yere yerleştirmelisin.

Mutlaka incele: Ders Çalışmayı Keyifli Hale Getiren 8 Çalışma Masası

Kitaplıklardan faydalan

Kitapları her zamankinden daha da çok olacak. Dolayısıyla bu zamana dek raflarla idare ettiysen artık bir kitaplık alabilirsin. Kendisine ait bir kitaplığının olması çocuğunun okumaya olan hevesini de artıracaktır. Üstelik çocuk odası dekorasyon fikirleri için de oldukça dekoratif modelleri var.

Burada yer verdik: Dekoratif Çocuk Kitaplıkları

Hobilerine yer aç

Çocuk odası düzenlemesi yaparken hobilere özel bir köşe ayırmayı ihmal etmemelisin. Çocuğun sevdiği şeylerle ilgilenirken bunu çalışma masasının dışında bir yerde yapmalı. Ona bir ressamın atölyesinde olduğu gibi boş kutular ve kavanozlar alabilirsin. Çeşitli kutu oyunları ve satranç gibi oyunlarla donatılmış bir masanın ona cazip geleceğinden hiç şüphen olmasın.

Bunlara da bakabilirsin: Hem Fonksiyonel Hem Eğitici 7 Çocuk Oyun Masası!

Göz yormayan aydınlatmalar seç

Okuma ve yazmaya başlayan bir çocuk için doğru aydınlatma yalnızca uyku değil; çalışma alanı için de oldukça önemli. Dikkat dağınıklığı ve göz yorgunluğu gibi sorunlar yanlış aydınlatmalardan da kaynaklanabiliyor. Farklı açılara döndürülebilen okuma lambalarıyla bu sorunu çözebilirsin.

Son bir kontrol: Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmen Gerekenler